Autor Wątek: Systemowa ostrzałka do haczyków  (Przeczytany 7894 razy)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #45 dnia: 12.12.2018, 14:48 »
Szukacie sami problemów. Uprzedzając złośliwe komenty, że ktoś wyrzuca a ja to bym jeszcze użył napiszę tak: żyłkę pewnie też prostujecie jak się skręci, przypony wolframowe prostujecie nad płomieniem a potem "taka była, że przypon pękł, taki był karp że żyłka pękła"...
Na pewnych zawodach siedziałem koło takiego kolegi, który jak się okazało poprawiał haczyki ostrząc je po wyjęciu z pudełka. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego nie zaciął chyba czterech brań po kolei a zaciął na moim haczyku wyjętym z pudełka bez doostrzania ?
JKarp

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #46 dnia: 12.12.2018, 14:59 »
Szukacie sami problemów. Uprzedzając złośliwe komenty, że ktoś wyrzuca a ja to bym jeszcze użył napiszę tak: żyłkę pewnie też prostujecie jak się skręci, przypony wolframowe prostujecie nad płomieniem a potem "taka była, że przypon pękł, taki był karp że żyłka pękła"...
Na pewnych zawodach siedziałem koło takiego kolegi, który jak się okazało poprawiał haczyki ostrząc je po wyjęciu z pudełka. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego nie zaciął chyba czterech brań po kolei a zaciął na moim haczyku wyjętym z pudełka bez doostrzania ?
JKarp

 :thumbup:
Pozdrawiam
Mirek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #47 dnia: 12.12.2018, 16:00 »
Szukacie sami problemów. Uprzedzając złośliwe komenty, że ktoś wyrzuca a ja to bym jeszcze użył napiszę tak: żyłkę pewnie też prostujecie jak się skręci, przypony wolframowe prostujecie nad płomieniem a potem "taka była, że przypon pękł, taki był karp że żyłka pękła"...

Nie :)

Na pewnych zawodach siedziałem koło takiego kolegi, który jak się okazało poprawiał haczyki ostrząc je po wyjęciu z pudełka. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego nie zaciął chyba czterech brań po kolei a zaciął na moim haczyku wyjętym z pudełka bez doostrzania ?
JKarp

Haczyk był tym samym modelem i w tym samym rozmiarze? Przypon został idealnie tak samo zawiązany, z tożsamą długością włosa, przyponu, i takim samym zamocowaniem do zestawu? Czy zestaw ułożył się w wodzie tak jak poprzednie, a sprawcą pustych brań i tego zaciętego była ta sama ryba? Czy kolega zacinał z taką samą siłą, i po takim samym czasie?

Bez odpowiedzi na te pytania nie jestem niestety w stanie stwierdzić, co było przyczyną. Za dużo zmiennych, żeby stwierdzić że zacięte branie było wyłącznie kwestią haka nieostrzonego po wyciągnięciu z pudełka.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #48 dnia: 12.12.2018, 16:30 »
Szukacie sami problemów.

Wg mnie wiele zależy od łowiska, jak jest twarde dno to ostrzenie haków jest jak najbardziej potrzebne. Dobry hak powinien nie przesuwać się jak przyłożymy go ostrzem do paznokcia, przeciętnie ostry powinien zostawiać rysę, tępy nie zostawi niczego. NIe trzeba haka wymieniać na nowy jak można mu przywrócić pierwotną ostrość. To nie szukanie problemów ale oczywista sprawa. Mam nawyk sprawdzania ostrości haka i zazwyczaj jak mam spinki albo coś nie gra, to winny jest przytępiony hak. Łowiąc na Trencie ostrzę haki kilka razy podczas sesji, chyba, że nie ma brań lub zrywam przypon, przy dużej Metodzie mam to samo. Hak może się stępić w różnych momentach, niekoniecznie w wodzie.

Każdy łowi jak chce i niech tak zostanie :)
Lucjan

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #49 dnia: 12.12.2018, 20:10 »
Szukacie sami problemów. Uprzedzając złośliwe komenty, że ktoś wyrzuca a ja to bym jeszcze użył napiszę tak: żyłkę pewnie też prostujecie jak się skręci, przypony wolframowe prostujecie nad płomieniem a potem "taka była, że przypon pękł, taki był karp że żyłka pękła"...

Nie :)

Na pewnych zawodach siedziałem koło takiego kolegi, który jak się okazało poprawiał haczyki ostrząc je po wyjęciu z pudełka. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego nie zaciął chyba czterech brań po kolei a zaciął na moim haczyku wyjętym z pudełka bez doostrzania ?
JKarp

Haczyk był tym samym modelem i w tym samym rozmiarze? Przypon został idealnie tak samo zawiązany, z tożsamą długością włosa, przyponu, i takim samym zamocowaniem do zestawu? Czy zestaw ułożył się w wodzie tak jak poprzednie, a sprawcą pustych brań i tego zaciętego była ta sama ryba? Czy kolega zacinał z taką samą siłą, i po takim samym czasie?

Bez odpowiedzi na te pytania nie jestem niestety w stanie stwierdzić, co było przyczyną. Za dużo zmiennych, żeby stwierdzić że zacięte branie było wyłącznie kwestią haka nieostrzonego po wyciągnięciu z pudełka.
Sam robił przypon. I już nie ostrzył. W przypadki nie wierzę. Rozmiar ten sam - znaczy #4. Na resztę pytań odpowiem tak - ja nie nie miewam problemów z zacięciem. Stosuję węzeł bez węzła a plecionka w otulinie zdjętej około 2 cm przed hakiem. Nigdy nie zacinam w tzw tempo, chyba, że hanger leci mi do dołu na łeb na szyję. Ale już dawno nie miałem takiego brania.
Nie jestem w stanie powiedzieć czy w tym samym czasie, czy to ta sama ryba. Jestem w stanie powiedzieć, że słyszałem jak w tamych przypadkach regularny wyjazd. Hm... z jaką siłą też nie powiem bo po prostu podniósł wędkę i ryba była.
JKarp

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #50 dnia: 12.12.2018, 20:16 »
No to nie wiem, czy można skuteczne zacięcie uznać za zasługę tylko haczyka. Może tak było, może nie. Sam typ haka haka mógł mieć znaczenie, a jest jeszcze mnóstwo innych aspektów, w tym też te o które pytałem, a których teraz i tak nie da się zdeterminować. Mogła to być też po prostu drobnica. Sam często, mając puste brania, zmieniam hak i przynętę na mniejsze - i często winowajcami okazują się być bardzo łapczywe karasie, albo leszcze.

Fakt jest faktem - dla skuteczności potrzeba ostrego haka. Tyle, że ja uważam, że jeśli przypon nie doświadczył forsownego holu, jest w bardzo dobrym stanie, a tylko hak przytępił się przykładowo o żwir, to warto go naostrzyć - zamiast wiązać cały nowy przypon. Przynajmniej ja, jako osoba nie mająca styczności z wielkimi okazami, nie czuję takiej potrzeby. Ale rozumiem, że ktoś polujący na rybę życia może cały przypon zmieniać nawet co przerzut.

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #51 dnia: 13.12.2018, 16:14 »
No to nie wiem, czy można skuteczne zacięcie uznać za zasługę tylko haczyka. Może tak było, może nie. Sam typ haka haka mógł mieć znaczenie, a jest jeszcze mnóstwo innych aspektów, w tym też te o które pytałem, a których teraz i tak nie da się zdeterminować. Mogła to być też po prostu drobnica. Sam często, mając puste brania, zmieniam hak i przynętę na mniejsze - i często winowajcami okazują się być bardzo łapczywe karasie, albo leszcze.

Fakt jest faktem - dla skuteczności potrzeba ostrego haka. Tyle, że ja uważam, że jeśli przypon nie doświadczył forsownego holu, jest w bardzo dobrym stanie, a tylko hak przytępił się przykładowo o żwir, to warto go naostrzyć - zamiast wiązać cały nowy przypon. Przynajmniej ja, jako osoba nie mająca styczności z wielkimi okazami, nie czuję takiej potrzeby. Ale rozumiem, że ktoś polujący na rybę życia może cały przypon zmieniać nawet co przerzut.
Co przerzut to nie ale dość często.
JKarp

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #52 dnia: 11.03.2019, 10:35 »
Dorobiłem się w końcu swojej ostrzałki, może nie systemowej, ale zawsze coś :).






Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #53 dnia: 11.03.2019, 10:38 »
Będzie Pan zadowolony ;) :beer:

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #54 dnia: 11.03.2019, 11:45 »
Świetnie działa także pilnik do paznokci.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #55 dnia: 11.03.2019, 16:35 »
Kiedyś pisałem, że już bardzo dawno przestałem ostrzyć haki. Nie przeczę, że niektórzy koledzy mogą naostrzyć haczyk doskonale, ale nie ja. Nie te ręce, nie te oczy. Uważam, że czasem trochę podostrzyć trzeba, jak np. kotwiczkę woblerka lub hak sztucznej muchy, ale haczyków przyponowych nigdy nie ostrzę, tylko wymieniam przypon. Nawet nowe haki sprawdzam czy są ostre i w przypadku wątpliwości wyrzucam. To mi zostało z dawnych czasów kiedy startowałem w zawodach spławikowych.
Wiesiek

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #56 dnia: 11.03.2019, 16:43 »
Dorobiłem się w końcu swojej ostrzałki, może nie systemowej, ale zawsze coś :)

Z racji na to, że mi nie udało się znaleźć tego czego szukałem, kupiłem i ja. Haczyk będę mocował w "trzymaku" Prologica do wiązania równych włosów.

Dzięki :thumbup: :beer: Chyba przedobrzyłem z moją koncepcją. A ceny gotowych systemików uważam za niedorzeczne. Tym bardziej, że po dłuższym czasie obserwacji, nigdzie nie znalazłem ani JAGa, ani Nasha w jakiejkolwiek promocji.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #57 dnia: 13.08.2019, 12:59 »
Dorobiłem się w końcu swojej ostrzałki, może nie systemowej, ale zawsze coś :)

Ostatecznie kupiłem sobie taką samą ostrzałkę do ogarnięcia haczyka "na grubo", oraz cierną gumkę Gardner Point Doctor, żeby sprawę wykończyć. Do tego pomazanie końcówki markerem albo odrobinką wazeliny technicznej, żeby nie rdzewiał zbyt szybko. Na razie daje radę, do podratowania lekko stępionych haków jest w sam raz. Ostrzę w ręku, albo w małych kombinerkach - szkoda mi jednak było kasy na te uchwyty po 60 złotych.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #58 dnia: 27.11.2019, 09:36 »
Mercedes wśród ostrzałek ;)

Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Systemowa ostrzałka do haczyków
« Odpowiedź #59 dnia: 27.11.2019, 09:53 »
Matko bosko, nawet nie chcę podejrzewać, ile sobie zawołają za to. Jak nic z 500 zł lub więcej.

No i swoją drogą, niezłe bicie na tym kamieniu jak na mercedesa ;)