Autor Wątek: Jaki smak/zapach na daną rybę?  (Przeczytany 16427 razy)

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Jaki smak/zapach na daną rybę?
« dnia: 25.12.2014, 17:13 »
Wiem, że pełno takich informacji w internecie. Ale jednak chciałbym poznać wasze zdanie. Co wam się najlepiej sprawdza na daną rybę..
Zakładam temat też dla siebie. Gdyż do tej pory stosowałem proste metody wędkowania i niezbyt kierowałem się konkretnym zapachem.. Mam nadzieje że się czegoś nauczę :)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.12.2014, 17:58 »
Ja osobiście mam co do tego wątpliwości.
Niby ryba posiada zmysły: węchu, smaku i wzroku.
Oglądając jednak nagrania podwodne, zastanawiam się co tak naprawdę przyciąga rybę.
Na tych podwodnych filmach często widać, że ryby chodzą i jakby nie zauważają wcale zanęty / przynęty. Pływają, skubią ziemię (muł) obok zanęty, pływając przy dnie rozgarniają to, co leży na dnie, robiąc straszny bałagan. Odnoszę wrażenie jakby same nie wiedziały co biorą do pyska i jakby te brania były zupełnie przypadkowe.

Czasem ewidentnie widać, że chyba kolor je przyciąga, bo widać jak ryba napływa z odległości i od razu bierze wyróżniającą się przynętę.
Najbardziej zdecydowane i ukierunkowane ataki na pokarm widać w przypadku zastosowania robaków. Tutaj widać, że ryba z chęcią podpływa do robaka i go zjada.

Trzeba też zaznaczyć, że wiele przynęt ma zapachy, ale nie ma konkretnego smaku. To, że kulka ma zapach truskawkowy, to nie znaczy, że ma truskawkowy smak. Ciekawe dlaczego producenci nie dodają również składników smakowych. Na przykład smaku czekolady, kawy czy smaku banana.

W zbiorniku, w którym często łowię karpie, kiedyś killerem był zapach frankfurterki. Potem killerem stał się Moster Crab. A teraz jest śliwka. Czy rybom zmieniły się gusta? A może wszystko skutkuje podobnie.

Jeśli mamy kulkę truskawkową i zamoczymy ją w dipie krabowym, to jaki będzie miała smak?
Jeśli na dnie leży kilogram zanęty o danym zapachu i pośród tego znajduje się jeden mały kąsek o innym zapachu, to czy ryba wyczuje zapach tego małego kąska pośród całej zanęty?

Ja jestem chyba bardzo ostrożny w myśleniu o skutecznych zapachach.
Dlatego zmartwię wszystkich, ale nie napiszę nic na temat moich ulubionych zapachów na dany gatunek ryby.

Mam swoje ulubione przynęty, ale są one moimi ulubionymi nie z uwagi na zapach, tylko raczej z uwagi na formę, kształt, zachowanie się w wodzie.
Na przykład lubię sypnąć podkład z konopii, żeby ryba miała coś do dłubania i wybierania z dna, przez co mogę ją zatrzymać.
Lubię łowić na kukurydzę, bo selekcjonuje ona rybę, jest dobrze widoczna, komfortowa w użyciu.
Lubię założyć różne kolory pelletu do metody, bo wiem, że są one trwałe na włosie, wierzę, że kolor fluo może czasem zainteresować rybę.
Lubię zapodać na czerwone robaki (o ile drobnica na to pozwala), bo ryby uwielbiają robaki i wierzę, że skusi się na nie lin czy karpik.
Itd.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.12.2014, 18:22 »
Ja zawsze stosowałem tradycyjne przynęty tylko.
Czyli białe,czerwone, makaron oraz kuku.. i tu zaczyna się ciekawostka. Z kuku bardzoo dużo eksperymentowałem. Polegało to na tym że maczałem je w różnych zalewach. (głównie kisiel i galaretka ) I tak zostawiałem na 24h. 
Jeśli chodzi o ryby to lin,  karp i karaś ( ryby za którymi głównie się uganiam ) bardzo upodobały sobie kuku o smaku truskawki , miodu i wanilia. Karmel też dawał radę ;)

Moczyliście kiedyś przynęty w wódce?? Naprawde niezły kilerek w chłodniejsze pory roku... :D

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.12.2014, 18:31 »
W alkoholu nie testowałem jeszcze ale chętnie bym wypróbował, a gdzie głównie łowisz ryby ? na komercjach ?
Krzysztof

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.12.2014, 18:36 »
Oj nie nie nie. Nigdy na komercji nie łowiłem nawet.. Łowie tylko na wodach PZW i czasem na dzikich zbiornikach ;)

Offline Hassan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.12.2014, 19:55 »
według  mnie, ze smakiem jest tak, nęcą kulką, nęcą, potem łowią i znów nęcą. w zależności jaką kulką nęcą tak ryba się przyzwyczaja, ale nie ma reguły. to samo tyczy się innych przynęt, zanęt. kukurydzy, grochu, mielonki. jeśli ryba jest nauczona, będzie jeść, jeśli nie, też będzie jeść, z tym, że w pierwszej kolejności zje smak który zna, ale te nie ma reguły. jak karp czy leszcz żeruje, to młóci
wszystko na swojej drodze i jak będzie tam twoja przynęta to raczej ją pobierze i masz branie bez względu na zapach czy kolor.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.12.2014, 20:48 »
no dokładnie wszystko zależy czy akurat w danym dniu przypasuje dana przynęta rybie
Krzysztof

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.12.2014, 21:25 »
Wg.mnie nie ma zlotego srodka bo ryba ma swoje kaprysy.
Sa sprawdzone smaki od ktorych nalezy zaczynac a pozniej pozostaje juz tylko kombinowanie.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 207
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #8 dnia: 25.12.2014, 21:30 »
Zgadzam sie z wami cud miód zapachu zanęty nie ma a ci co uważają że są to niech tak uważają
Paweł masz racje trzeba kombinować człowiek sie uczy całe życie
Maciek

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.12.2014, 23:08 »
No przyszły sezon właśnie spędzę na testowaniu.. Macie racje, każda woda jest inna i co innego szukają ryby w nich. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest mnóstwo "atraktorów" do przerobienia ;) Więc coś napewno się znajdzie :>

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #10 dnia: 26.12.2014, 10:45 »
metoda prób i błędów zawsze jest skuteczna i mozna szybko wywnioskować co jest lepsze na danej wodzie a co gorsze
Krzysztof

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #11 dnia: 26.12.2014, 10:55 »
No wiesz.. ale kupić paczkę pelletu na test i stracić te 15 zł na darmo bo się nie sprawdzą to tez lipa :p
Musze kogoś poszukać by na spółkę kupować bo itak nie przerobie całej paczki na sezon. Bo jednego smaku się nie kupuje tylko ;/

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #12 dnia: 26.12.2014, 11:22 »
Na mojej wodzie niestety tylko jak na razie klasyka się sprawdza robaki groch kukurydza!! Mam trochę przynęt Sonubaitsa pellety kulki w różnych smakach!. Ale kariery nie zrobiły! A szkoda bo jest to wygodne rozwiązanie!!Planuję jeszcze Lorpio przetestować! Może rodzime smaki coś ugrają!
Arek

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #13 dnia: 29.12.2014, 20:43 »
ja od przyszłego sezonu - poczatek wiosny jade z pelletami sonu i kulkami, zobaczymy co bedzie :)
Krzysztof

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki smak/zapach na daną rybę?
« Odpowiedź #14 dnia: 30.12.2014, 17:12 »
A czy jakiś producent zanęt ma u nas w ofercie zanętę na bazie mączki rybnej? Chciałbym przetestować mixa z naszej zanęty. Zobaczyć jak się sprawdzi ;)
(mówiąc szczerze nie mogę nic znaleźć, zbytnio nie wiem jak się kierować ;/ )