Autor Wątek: Kolor zanęty - ma znaczenie?  (Przeczytany 7526 razy)

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Kolor zanęty - ma znaczenie?
« dnia: 11.01.2015, 12:36 »
Pytanie jak w temacie ale trochę rozszerzę.
Czy kolor zanęty ma znaczenie?
Czy może odstraszać ryby?
Czy Waszym zdaniem jest równie ważny jak smak/zapach?
Jak dobieracie kolor na konkretną wodę/dno (muł, zarośnięte, żwir, piach itd.)?
Czym ewentualnie rozjaśniacie lub przyciemniacie zanętę.
Jestem ciekaw Waszych opinii i doświadczeń  :)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #1 dnia: 11.01.2015, 12:40 »
Małe ryby boją sie jasnych zanęt, bo są na ich tle widoczne dla drapieżników, małe wolą ciemną zanęte zdecydowanie, dużym rybą jest chyba obojetne to, nie wiem dokladnie niech sie wypowie ktoś mądrzejszy :)
Krzysztof

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.01.2015, 13:00 »
Gdzieś czytałem ze problemem może być dywan z jasnej zanęty na ciemnym podłożu, wtedy boją się wpłynąć na jasny kolor. Tak jak kolega wyżej pisał. Tyle że wg mnie ma to znaczenie jeśli używasz dużych ilości zanęty, jak np. tyczkarze na zawodach. Jesli nęci się malo ale ale dobrym towarem to wg mnie nie ma znaczenia.
Można kupić zanęty w ciemnych i jasnych kolorach. Można też przyciemniać je ziemią.

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #3 dnia: 11.01.2015, 13:05 »
Tyczkarze nie używają dużej ilości zanęty,stereotyp
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.01.2015, 13:13 »
Ciekawe. Oglądam filmy np. Górka i jak dla mnie to są duże ilości.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #5 dnia: 11.01.2015, 13:44 »
Używają dużo zanęty. Jednak w ogólnym rozrachunku głównie są to gliny i inne niespożywcze dodatki.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

elvis77

  • Gość
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #6 dnia: 11.01.2015, 13:46 »
Ciekawe. Oglądam filmy np. Górka i jak dla mnie to są duże ilości.
Ja tez uważam,że zawodowcy nie używają dużo,bo czy 1-2kg zanęty w 10l gliny czy ziemi to dużo.Wątpię.Oni używają najlepszych produktów,które nawet w "dużych"ilościach nie powodują szkody.Co innego amatorzy,którzy naśladują zawodowców nie jednokrotnie stosują odwrotne stosunki ziemia-glina-zanęta i do tego jak ją źle namoczą ryby tego nie zjedzą. Ilość 17l robi wrażenie,ale w 90%to ziemia i glina służąca jako nośnik jokersa i innego robactwa,a zanęta ma za zadanie tylko ściągnąć ryby w łowisko zapachem.Całą robotę robi robactwo,które z kolei ma utrzymać ryby w łowisku.
Wracając do tematu to osobiście uważam,że zanęta ma być kolorem zbliżona do dna,bo zbyt jasna zanęta z reguły ryby odstrasza,może poza łapaniem uklei i innych ryb z opadu w tzw.słupie(chmurze) zanęty.Powinno się raczej przyciemniać zanętę,a nie rozjaśniać.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #7 dnia: 11.01.2015, 14:01 »
W czasie zawodów dozwolone jest stosowanie przynęt oraz zanęt roślinnych i zwierzęcych.
Przynęty i zanęty mogą być dowolnie barwione lub nasycane substancjami zapachowymi.
Zabrania się używania przynęt sztucznych, ikry, żywych lub martwych ryb (także jako dodatków do
zanęty). Ogranicza się ilość używanych zanęt do 17 litrów na jedną turę na jednego zawodnika.
Zanęta przy pomiarze objętości musi być nawilżona i przesiana, gotowa do użycia wraz z
ziemią, gliną, żwirem, piaskiem, ziarnami, itp. i innymi dodatkami, które nie stanowią
zagrożenia dla fauny i środowiska wodnego. Zanęta nie może być ubita w pojemniku. Limit
używanych przynęt pochodzenia zwierzęcego wprowadzanych do zanęty wynosi 2,5 litra na jedną
turę, w tym maksymalnie 1 litr ochotki (jokersa lub haczykowej).
Zanęty gruntowe muszą być przedstawione do kontroli w wiadrach z podziałką, a przynęty w
pudełkach okrągłych z fabrycznym oznaczeniem pojemności zgodnie 9z przepisami „FIPSed”
tj.1l, 0,75l, 0,5l, 0,25l i 0,125 l . . Zawodnicy muszą być obowiązkowo wyposażeni we własne
wiadra i pudełka o właściwych wymiarach .
Ochotka przeznaczona do zanęty (jokers lub haczykowa) musi być przedstawiona do kontroli w
pojedynczym jednolitrowym pudełku. Pudełko musi być zamknięte bez użycia dodatkowych
elementów podtrzymujących zamknięcie (np. taśma przylepna, itp.) Ochotka haczykowa
(przeznaczona wyłącznie do łowienia) może być przedstawiona do kontroli (także w wodzie)
poza wyznaczonym limitem robaków w oddzielnym pudełku do 0,125 l . Każda inna przynęta
musi być trzymana w pudełkach o „oficjalnych wymiarach”, inna forma prezentacji przynęty
podczas kontroli będzie sankcjonowana jednym punktem karnym w klasyfikacji sektorowej
wpisanej do karty startowej zawodnika (np. zawodnik, który nie ma wymaganych pudełek i na
koniec tury zajmuje 3 miejsce otrzymuje 4 punkty zamiast 3, zawodnik na czwartym miejscu mimo
to otrzymuje również 4 punkty).
panowie to cytat z regulaminu spławikowych zawodów wedkarskich jest wszystko mieżalne pakietajmy 1litr zanety to nie kilogram może z boku wydaje sie że tone zanęty do wody wżucają
Maciek

elvis77

  • Gość
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #8 dnia: 11.01.2015, 14:15 »
Tym bardziej,że to są maksymalne ilości.Kto jak kto,ale zawodnicy doskonale wiedzą,że przekarmienie jest znacznie gorsze niż nie dokarmienie.O ile w rzekach można sobie pozwolić na nieco większe i bardziej treściwe mieszanki to w wodach stojących nie można takiego błędu popełniać.
Mało,a dobre,a nie dużo i byle co.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #9 dnia: 11.01.2015, 14:37 »
Zwłaszcza, że podczas zawodów każdy nęci i walenie spożywki do oporu nie zachęci ryby, bo i tak nafutrowane jest mocno. Cała zabawa polega więc na jakości, by ryba zdecydowała się na naszą zanętę, a nie sąsiada.
Tak, jak z człowiekiem, nikt nie rzuca się na wiadro ziemniaków, skoro na stole obok kruchutką karkóweczkę serwują :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #10 dnia: 11.01.2015, 15:16 »
Ja kupiłem właśnie swim stima amino orginal z DB i wydaje mi się mocno jasna. Będę robił sobie miks do metody taki jak Luk pokazywał na filmie. Tylko nie wiem czy specjalnie kupować jakąś super ciemną zanętę do przyciemnienia. Mam jeszcze nieotwartą paczkę jakiejś brązowej zanęty z Sensasa. Może to wystarczy co?
Ogólnie się zastanawiam jak ryby reagują na małe ilości zanęty w innym kolorze niż dno. Czy to je przyciąga czy nie.
W tamtym roku testowałem jakąś czerwoną zanętę (nie pamiętam nazwy, była raczej tania i mocno brudziła ręce) - miałem nadzieje, że czerwony kolor będzie ściągał ryby w łowisko. Rzucałem ją samą jak i mieszałem z innymi ale mam wrażenie, że odstraszała ryby bo ilekroć ją dodałem nie łowiłem nic.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #11 dnia: 11.01.2015, 15:21 »
Barwa (czyli fala światła) koloru czerwonego zanika na jakiś 2-3 metrach wody, więc kolorem czerwonym na głębszych zbiornikach bym się nie przejmował zbytnio. Kiedyś z kimś gadałem na ten temat i teoria była taka, że  kolor czerwony jest dla wędkarzy, którzy sądzą, że jest skuteczniejszy. Na nas (jak i na byka np.) czerwony działa, na ryby mniej.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #12 dnia: 11.01.2015, 15:36 »
20 lat temu tam gdzie łowiłem wystarczyło wrzucić pusty czerwony haczyk i po chwili wisiał okonik :) A czerwony twister to był po prostu killer. Teraz od dłuższego czasu kolor czerwony w ogóle mi się nie sprawdza - ani w spinningu ani w gruntówkach.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #13 dnia: 11.01.2015, 15:46 »
Tak, tylko, że okonia można capnąć płytko, gdzie czerwona barwa jest widoczna. Poza tym głębokość zanikania czerwonego zależy też pewnie od wody.
Do metody gruntowej, czy tworzenia materaca zanętowego pod spławik czerwonym bym się już nie spinał. Nie oznacza to, że czerwone zanęty są złe. Po prostu na dnie ten czerwony na ogół robi się szary, co może dobrze współgrać z dnem.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor zanęty - ma znaczenie?
« Odpowiedź #14 dnia: 11.01.2015, 17:50 »
zawsze dobrze jest przyciemnić zanęte takie jest moje zdanie, chociaż w łowieniu na grunt i na rzece, to chyba obojetne
Krzysztof