Autor Wątek: Skuteczność zestawu feederowego blokowanego - porównianie i obserwacje  (Przeczytany 8910 razy)

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Ile luzu dać między skrętką a stoperem czy w ogóle nic?

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Według mnie każdy zestaw jest zacinający, tylko ten nieblokowany zacina słabiej a blokowany mocniej. Przecież nawet jak łowimy przelotowo to napinając szczytówkę (plus żyłka zapięta na klipsie lub zablokowana szpula kołowrotka) powodujemy, że ryba napotyka na opór i się zacina. Dlaczego przy zestawie nieblokowanym słabiej? Bo po prostu żyłka jest rozciągliwa i siła wbicia haczyka w wargę jest mniejsza. Zestaw blokowany jest skuteczniejszy w zacięciu, bo nie ma "strat siły" wbicia haczyka. Ja uważam, że jeżeli mówić o zestawie przelotowym, to powinno się nie blokować koszyka plus zastosować kołowrotek z wolnym biegiem. Wtedy będzie dużo luzu. Ale szczerze mówiąc i tak przy ostrym haczyku ryba sobie wbije go w pysk. Tylko, ze będzie to zacięcie jeszcze słabsze.

Hm, nie widzę tego dokładnie w taki sposób :) Wg mnie zestaw przelotowy sprawia, że ryba może pociągnąć za żyłkę i wypluć przynętę.

To co ważne to uświadomienie sobie, że ryba zasysając przynętę, ciągnie za żyłkę. Przy braku stopera koszyk pozostaje w miejscu, zaś przesuwa się żyłka przez koralik, co daje nam sygnalizację na szczytówce, z opóźnieniem. Przy stoperze zaś ryba zasysając żyłkę powoduje przesunięcie koszyka, który stawia opór, przez co właśnie następuje efekt odbicia i hak się wbija w rybi pysk. Wtedy ta zaczyna się szamotać, poruszając koszykiem i dając brania. Dlatego między innymi lekkie koszyki nie mają sensu, bo ich niska waga sprawia, że nie ma efektu odbicia, zaś ryba ciągnąć za zestaw przesuwa koszyk, i czując opór lub hak, przynętę wypluwa. Stąd nie ma sensu używać wg mnie takich odchudzonych koszyków.

Przy Metodzie działa to trochę inaczej, bo tu celujemy w ryby średnie i duże. A te zasysają przynętę będąc nad podajnikiem. Tutaj żyłka nie będzie przechodzić przez podajnik dając lekkie wskazania na szczytówce, tu też następuje efekt odbicia, bardzo mocny. Tu nie ma długiego przyponu, który ma zazwyczaj luz, tutaj odcinek żyłki jest po prostu bardzo krótki i efekt odbicia jest tak silny, że wiele brań jest 'atomowych'.

Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Ile luzu dać między skrętką a stoperem czy w ogóle nic?

5 - 15 cm na potrzeby porządnego zassania przynęty (zwłaszcza większej).

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Luk i Modus. To o czym piszecie to stoper za koszyczkiem, nie przed, tuż przy skrętce, który zapobiega zsuwaniu się koszyczka na skrętkę. Kolega zaś pyta o ten stoper blokujący. Tak wynika z pytania. Co daje stoper 5 cm czy metr przed koszyczkiem? To samo, nic. Aby nastąpiło samo zacięcie stoper musi być za koszyczkiem.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Chodzi o stoper za koszyczkiem. Przy skrętce, a dokładniej na węźle, daję to (Preston Line Protector Stop):


Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
W zasadzie to ten stoper zacinający można zamontować zaraz przy koszyku, by ten nie ruszał się nawet na milimetr. Wtedy mamy natychmiastowe samozacięcie.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Przetestowałem wczoraj na Wiśle zestaw federowy na skrętce, samozacinający na sztywno bez żadnego luzu. Koszyk 150g.
Dla mnie rewelacja! Tylko jedno mocne branie nie zacięte!
A miałem problem z zacinaniem ryb zwłaszcza w nurcie z ciężkim zestawem.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Przetestowałem wczoraj na Wiśle zestaw federowy na skrętce, samozacinający na sztywno bez żadnego luzu. Koszyk 150g.
Dla mnie rewelacja! Tylko jedno mocne branie nie zacięte!
A miałem problem z zacinaniem ryb zwłaszcza w nurcie z ciężkim zestawem.
Jakie rybki udało się złowić? :)
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Przetestowałem wczoraj na Wiśle zestaw federowy na skrętce, samozacinający na sztywno bez żadnego luzu. Koszyk 150g.
Dla mnie rewelacja! Tylko jedno mocne branie nie zacięte!
A miałem problem z zacinaniem ryb zwłaszcza w nurcie z ciężkim zestawem.
Jakie rybki udało się złowić? :)

Byłem od 13 do 16, jedna wędka, zanęta traper GST leszcz + białe. Krąp 30cm, leszcz 33cm i 2 certy - w granicach 32-35cm i kilka drobnych leszczyków.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Przetestowałem wczoraj na Wiśle zestaw federowy na skrętce, samozacinający na sztywno bez żadnego luzu. Koszyk 150g.
Dla mnie rewelacja! Tylko jedno mocne branie nie zacięte!
A miałem problem z zacinaniem ryb zwłaszcza w nurcie z ciężkim zestawem.
Jakie rybki udało się złowić? :)

Byłem od 13 do 16, jedna wędka, zanęta traper GST leszcz + białe. Krąp 30cm, leszcz 33cm i 2 certy - w granicach 32-35cm i kilka drobnych leszczyków.
Sygnalizacja na szczytówce przy tych najmniejszych rybach była wyraźna? Musiały jakoś targać tym ciężkim koszykiem w tym systemie :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Chodzi o stoper za koszyczkiem. Przy skrętce, a dokładniej na węźle, daję to (Preston Line Protector Stop):



Zobaczyłem, polubiłem i kupię :)

W temacie - Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów używał na rzece zestawu helikopterowego? Chodzi mi o sytuację w której stopery ograniczające są dociągnięte do samego koszyka.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Zestaw helikopterowy na rzece ma wg mnie kilka słabych punktów. Dlatego inne zestawy są tu wg mnie bardziej korzystne. Alan Scotthorne używa helikoptera z dłuższym przyponem (lub Tommy Pickering), ale dla mnie to zbyt duża kombinacja. Ogólnie jest to zestaw który wymaga większego wysiłku przy wiązaniu, szybciej się też zużywa.
Lucjan

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Ogólnie jest to zestaw który wymaga większego wysiłku przy wiązaniu, szybciej się też zużywa.

Rozumiem, pytam bo mi chodzi o rzuty w okolice głównego nurtu Wisły nie dlatego że bawią mnie zbędne kombinacje alpejskie z budową zestawu dla samych kombinacji. Czy taki wynalazek się nie płacze? Bo z tego co zrozumiałem w helikopterze ważne jest żeby przynęta była wyżej niż obciążenie. A tu taki zestaw (49:22).


Jak już kupiłem ten cholerny surfcasting to po co ma w domu się poniewierać jak Wisła niska będzie ;)

I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
No zestaw w 49 minucie filmu to najprostszy jaki może być. Nie jest to helikopter choć użyto gumowej rurki (jakiej sie używa przy helikopterze), która działa przeciw splątaniom. Równie dobrze można użyć skrętki, czy nawet mocnej feeder gumy.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing