Autor Wątek: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie  (Przeczytany 2495 razy)

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #15 dnia: 04.10.2020, 13:51 »
Nie chcę nikogo piętnować, ale słowa Luk-a o "purytaniźmie" znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Kiedyś siedziałem sobie na No-Kill pod Tarnowem, karpiówki rzucone i delektuję się okolicznościami przyrody. Nie do końca było miło, bo w pewnym momencie słyszę fragment rozmowy, który tyczył się łowienia na tymże łowisku innymi metodami, aniżeli karpiowe. A na koniec padło stwierdzenie "pierd!@#ni feederowcy". Więc wszędzie widać podziały i niemalże animozje pomiędzy wędkarzami.
Przepraszam za o/t, ale tak to właśnie wygląda.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #16 dnia: 04.10.2020, 14:23 »
Nie stosuje bezpiecznych klipsów ponieważ nie łowię na "zrywkę". Używam tylko i wyłącznie ciężarów przelotowych (ta sam metoda działania co koszyk metody). Jeśli za ciężarkiem będzie krętlik lub coś innego blokującego ciężarek i zerwiemy zestaw za nim to automatycznie ryba pływa z przyponem i ciezarkiem do czasu aż nie pozbawi się haczyka. Jeśli ciężarek wejdzie w jakieś zasady to automatycznie ryba jest uwięziona. W co do leadcorów to czemu nie są bezpieczne dla ryb? Osobiście nie stosuje bo wolę grubą strzalowke. Sam łowię na feedera, zawsze znajdzie się wędkarz któremu coś nie będzie pasować więc nie ma co uogólniać.

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #17 dnia: 04.10.2020, 15:24 »
To może najwyższy czas wymyślić taki podajnik grubą rurką, żeby mała agrafka przez niego się przecisnęła.
4mm średnicy powinno wystarczyć dla systemików szybkiej wymiany przyponów.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #18 dnia: 04.10.2020, 15:58 »
Wystarczy nie używać żadnych krętlikow, agrafek...

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #19 dnia: 04.10.2020, 16:07 »
Wystarczy nie używać żadnych krętlikow, agrafek...
Ale wracamy do punktu wyjścia, czyli nie jest to szybka przeróbka spomba na metodę.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #20 dnia: 04.10.2020, 16:21 »
Można montować pętla w pętlę wtedy nie trzeba nic ucinać.

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #21 dnia: 04.10.2020, 18:42 »
Dzięki za opinie Panowie, szczególnie Tobie Lucjan za obszerne wyjaśnienie odnośnie spombowania :) Łowisko na którym chciałem spombować jest tym samym gdzie złapałem karpie 9/7kg podczas nocki. Łapane było karpiówką z metodą z rzutu. Po prostu grubo nabijałem podajnik i rzucałem ile fabryka dała ok 90-100m. Zestaw się moczył 2-3h i odjazd. Chyba zostanę przy tej opcji, ew. doczepie strzałówkę, żeby wykręcić lepszy rzut..
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #22 dnia: 05.10.2020, 10:24 »
Można montować pętla w pętlę wtedy nie trzeba nic ucinać.

Ale w takiej sytuacji ryba pływać będzie z pętlami żyłki a nie krętlikiem. Ja nie wierzę, że ryba się nie wyczepi z bezzadziorowca mając jako przeciwwagę podajnik czy ciężarek.

A co do leadcorów, to przy ciężarku przelotowym, gdy strzeli żyłka główna, ryba i tak pływa z tym wszystkim. Nie wiem czy w ogóle jakieś karpie giną z tego powodu. Jak już to taki leszcz może nie dać sobie rady, karp jest silny jak wół. Wielu przesadza też z tym dbaniem o karpie. Bo to jedna z najbardziej wytrzymałych ryb. Nie żebym tu proponował coś brutalnego, po prostu uważam, że za bardzo się tym niektórzy przejmują. Martwe karpie widuje się raczej tylko wiosną, jak wirusy się uaktywniają lub w okresie tarła.

Lucjan

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Szybka przeróbka karpiówki na spomba i odwrotnie
« Odpowiedź #23 dnia: 05.10.2020, 11:11 »
Po pętlach z żyłki podajnik spadnie a po krętliki czy agrafce już nie. To czy karp będzie pływał z kawałkiem leadcora czy też strzalowki lub żyłki wielkiej różnicy nie robi. Ważne żeby nie było na nim ciężarka. A to czy ryba się wypnie z haczyka to takie oczywiste nie jest, a większość używa haków z zadziorami.