Autor Wątek: Wiązanie haczyka  (Przeczytany 5931 razy)

Offline arturro

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bielsko-Biała
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wiązanie haczyka
« dnia: 19.05.2016, 12:07 »
Mam do Was  pytanie odnośnie wiązania haczyka. Zawsze wiąże w ten sposób  jak pokazane na zdjęciu, konkretnie chodzi mi o wyjście linki z oczka. Czy to jest błąd? Czy linka nie powinna wychodzić z drugiej strony? Mam wrażenie że  w tym miejscu linka może się przecierać na oczku haczyka.

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #1 dnia: 19.05.2016, 12:12 »
Tak powinno być.

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 345
  • Reputacja: 325
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #2 dnia: 19.05.2016, 12:12 »
Jeśli chodzi o przypony włosowe to jest to jak najbardziej poprawne wiązanie, linka wychodząc tak jak na zdj. z oczka od strony ostrza haka, powoduje że haczyk łatwiej się obraca w pysku ryby i wbija w dolną wargę.
Sławek

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #3 dnia: 19.05.2016, 12:15 »
Zawsze dobrze umieścić małą śrucinę 1 - 2 cm nad haczykiem (jeśli nie używasz robaczków karpiowych), wtedy łatwiej o zacięcie za dolną wargę

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 345
  • Reputacja: 325
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #4 dnia: 19.05.2016, 12:19 »
Jeśli będziesz miał wątpliwości to zawiąż drugi przypon i wyprowadź plecionkę z drugiej strony, później zrób test na dłoni pociągając za koniec przyponu i sam zobaczysz, że haczyk o wiele łatwiej się obraca i wbija przy opcji jak na zał. zdj.
Sławek

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #5 dnia: 20.05.2016, 13:53 »
Ja przy łowieniu ryb karpiowatych zawsze wiążę w sposób jak na zdjęciu tzn przy stosowaniu "węzła bez węzła". Dodatkowo na włosie warto założyć mały stoperek trzymający przynętę w jednej pozycji na włosie. Tym bardziej gdy stosuje się dłuższy włos.
Przy wiązaniu haków sumowych stosuję odwrotną zasadę tzn plecionka wychodzi na zewnątrz.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 925
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #6 dnia: 20.05.2016, 14:03 »
arturro: jest ok.
Można jeszcze zawsze rozważyć  długość włosa.
Moje doświadczenie: powinna zależeć od łowionej ryby (np. na karpia dłuższy niż na jesiotra) i ilości zakładanych przynęt (np. jeden pellet 8 mm, czy dwa pellety albo 2, 3 lub 4 ziarnka kuku).
;)

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #7 dnia: 20.05.2016, 14:16 »
Przy wiązaniu haków sumowych stosuję odwrotną zasadę tzn plecionka wychodzi na zewnątrz.

Kolego Nedia rozwiniesz ten wątek, bardzo mnie to zaciekawiło, dlaczego odwrotnie na suma ?
Marcin

Offline Nedia

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 230
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #8 dnia: 20.05.2016, 16:17 »
Akurat ten sposób wiązania opieram li wyłącznie na swoich doświadczeniach a nie z zaczerpniętych informacji z książek. Haki sumowe są inaczej wyprofilowane tzn oczko jest odgięte na zewnątrz a w hakach karpiowych z reguły do środka. Wiążąc haczyk karpiowy przypon opiera się na drucie oczka powodując dźwignie ułatwiającą większą penetrację haka. Przy odgiętych na zewnątrz hakach takiego efektu nie uzyskujemy a materiał przyponowy ma tendencje do zsunięcia się ku końcówce oczka, które nierzadko jest ostrokrawędziaste i nie zawsze dociśnięte. Istnieje zatem obawa przetarcia przyponu. Wyjście przyponu na zewnątrz a tym samym oparcie przy holu ciężkiej ryby na drucie oczka moim zdaniem minimalizuje przetarcie.
Tak jak mówię są to wyłącznie moje obserwacje, które oczywiście mogą różnic się z innymi łowcami sumów. Dodam, że węzeł bez węzła stosuję tylko przy systemach. Przy pojedynczym haku stosuję palomar.

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #9 dnia: 23.05.2016, 13:27 »
Akurat ten sposób wiązania opieram li wyłącznie na swoich doświadczeniach a nie z zaczerpniętych informacji z książek. Haki sumowe są inaczej wyprofilowane tzn oczko jest odgięte na zewnątrz a w hakach karpiowych z reguły do środka. Wiążąc haczyk karpiowy przypon opiera się na drucie oczka powodując dźwignie ułatwiającą większą penetrację haka. Przy odgiętych na zewnątrz hakach takiego efektu nie uzyskujemy a materiał przyponowy ma tendencje do zsunięcia się ku końcówce oczka, które nierzadko jest ostrokrawędziaste i nie zawsze dociśnięte. Istnieje zatem obawa przetarcia przyponu. Wyjście przyponu na zewnątrz a tym samym oparcie przy holu ciężkiej ryby na drucie oczka moim zdaniem minimalizuje przetarcie.
Tak jak mówię są to wyłącznie moje obserwacje, które oczywiście mogą różnic się z innymi łowcami sumów. Dodam, że węzeł bez węzła stosuję tylko przy systemach. Przy pojedynczym haku stosuję palomar.

Dzięki za wyjaśnienie, już wiem o co chodzi  :thumbup:
Marcin

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #10 dnia: 27.06.2020, 12:42 »
Jak wygląda wiązanie haczyków z oczkiem, ale bez włosa? Czy to jest poprawnie zawiązany haczyk, węzłem bez węzła? Wydaje mi się dość dziwny kąt między haczykiem, a żyłką, czy to jest ok? Czy raczej powinno być bardziej w jednej linii z haczykiem.

Nie chodzi mi o sam węzeł, bo na zdjęciu tego nie widać, słaba jakość i wgl, ale tam raczej na pewno jest ok, tylko o ten kąt.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 409
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #11 dnia: 27.06.2020, 12:47 »
Tak jest ok. Takie ustawienie haczyka jest pożądane. Przy plecionkach używa się specjalnych pozycjonerów, by je uzyskać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #12 dnia: 27.06.2020, 14:39 »
A gdybym jeszcze mógł prosić o wyjaśnienie, co daje takowe wygięcie haczyka względem żyłki? Tak dla swojej wiedzy chciałbym wiedzieć:-)

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 863
  • Reputacja: 391
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #13 dnia: 27.06.2020, 15:25 »
Lepsze pozycjonowanie haczyka, a co za tym idzie większą skuteczność  zacięcia. Z tym, że dotyczy to głównie  zestawów "samozacinających".

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wiązanie haczyka
« Odpowiedź #14 dnia: 30.06.2020, 07:23 »
Co to za ładny haczyk?
Paweł