Autor Wątek: Swinger czy hanger - co wybrać?  (Przeczytany 11241 razy)

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #15 dnia: 29.08.2018, 11:36 »
Tu się zgodzę Jarekb11. Stosowałem dawno temu styropianowe, później plastikowe bombki i zawsze trzeba było dodać podwieszany ciężarek, żeby napiąć żyłkę. Wtedy jeszcze nie było w Polsce internetu, więc człowiek sam dochodził do pewnych wniosków. Dzisiaj w sieci jest multum wiedzy i towaru, ogranicza nas tylko wyobraźnia i :money:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline KrisR

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Skierniewice
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #16 dnia: 29.08.2018, 14:06 »
A nie wystarczy zwykła ''bombka'' za kilka zł ?
I to jest hanger - nie po naszemu, a bombka - po naszemu. ;)
Nie do końca się z tobą zgodzę, bo hanger wg mnie musi ważyć (1) (najczęściej z 15-30 gramów), a często na możliwość dokładania ciężarków. Główną funkcją hangera i swingera jest napięcie zestawu, natomiast bombka ma tylko pokazać branie (2), jest tak lekka że nie napnie nam zestawu. (3)
Nie koniecznie, to zależy w jakich warunkach wędkujesz i jak ustawiasz wędkę - to raz.
I jedno i drugie ma pokazywać branie - to dwa.
Bombka (hanger też) nie zasygnalizuje brania (chyba, że będzie silny odjazd) jeśli będzie pętla na żyłce, "lekka"- powiadasz, to zależy z czego jest zrobiona -  to trzy.
I jedno i drugie może ważyć tyle ile w danej chwili jest potrzebne - w jednym dokręcisz ciężarek w drugim dopniesz - efekt ten sam.

Reasumując: hanger i bombka (obciążenie podwieszone do żyłki na elastycznym łączniku) mają wykonać swoją robotę z tym, że hanger to nie po naszemu a bombka po naszemu. Zbyt często wprowadzamy obce nazewnictwo, kiedy nasze jest takie piękne  - "bombka".
Kwestia wyglądu, budowy i zastosowanych materiałów to rzecz drugorzędna.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #17 dnia: 29.08.2018, 15:23 »
Całe nieporozumienie jest związane z nazewnictwem. Angole na każdy (chyba) sygnalizator podwieszany mówią HANGER - po ichniemu wieszak.
Dla mnie (jak widać nie tylko dla mnie) Hanger to coś innego niż bombka.

Podobnie jest za stojakami, dla nich to ROD POD a my rozróżniamy rod poda od tri poda.

Feeder to też "u nas" co innego niż u Angoli. U nich FEEDER to podajnik, a u nas to wędka z drgającą szczytówką.

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #18 dnia: 29.08.2018, 15:39 »
Hangery jakieś tam zwykłe miałem 2 i w obu poszły łańcuszki... Bombka (ping-pong) tak zwany mam do dziś i służy, koszt 2zł a wystarczy na sznurek dopiąć ołowiane śruciny i już jest ciężar napinający.
Paweł

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 598
  • Reputacja: 48
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #19 dnia: 29.08.2018, 15:42 »
Ja przymierzam się do tego co na filmiku, ale najpierw sygnałki z centralką.
Wg mnie bardzo uniwersalne.

Tomsza

Offline Krystek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 1
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #20 dnia: 06.09.2018, 22:28 »
Jak dla mnie hanger ma tą zaletę, że można go przysunąć do sygnałka tworząc ostrzejszy kąt, gdzie delikatniejsze brania są bardziej widoczne. Swinger czy tam hanger muszą mieć ciężar, który powinien wzrastać proporcjonalnie do zwiększanej odległości zestawu od wędziska, oraz większych ruchów wody na skutek fali. Jak dla mnie większa waga ma zapobiegać samoistnemu przesunięciu się hangera na skutek ruchów wody i co ważne po rzucie i umieszczeniu wędzisk na podzie kasuję luz, aby odcinek żyłki pomiędzy zestawem, a sygnalizatorem był jak najkrótszy by móc widzieć każde branie :D Co do Delphinków, to pisałem w innym poście, ja je sobie jeszcze śrucinkami dociążyłem, ale sam się teraz zastanawiam czy był do końca sens.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #21 dnia: 07.09.2018, 10:11 »
Ja używam Prologiców i są wg mnie idealne do mojego łowienia. Przede wszystkim jest opcja dociążenia hangera, co ma spore znaczenie przy różnego rodzaju warunkach, np. przy wietrze, fali. Konstrukcja jest strasznie mocna i po kilku latach szukania zostaję przy nich. Nic się nie plącze, nie spada z żyłki, super jakość. Sprawdziłem kilka różnych, i te mi odpowiadają najbardziej, cenowo również. No właśnie. Dałem sporo kasy na różne tańsze opcje, czytaj straciłem :) Dobre hangery służyć będą lata i szkoda oszczędzać.




A co do bombek. Ich czas już chyba minął, jasne jest to pewien old skool, można też łowić widowiskowo ze świetlikiem w bombce :) Ale dobry hager sprawi się o wiele lepiej, zwłaszcza gdy możemy dociążać go odpowiednio, dopasowywać czułość z ustawieniami alarmu. To nowa jakość i wygoda. Pomocna zwłaszcza w łowieniu na dalekich zasięgach i gdy chcemy widzieć delikatne brania. Ale wiadomo, łowimy jak nam wygodnie ;)
Lucjan

Offline mav3rick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 036
  • Reputacja: 99
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Przewóz
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #22 dnia: 07.09.2018, 11:05 »
@Luk dasz jakiś link do tych hangerów? Trzeba do listy zakupów na przyszły sezon dopisać.

_luwro

  • Gość
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #23 dnia: 07.09.2018, 11:32 »
Ja mam takie hangery, łańcuch eliminuje problem z fałszywymi braniami podczas wiatru, nie wspominając już o wadze całego zestawu - z obciążnikami to jakieś 70 g. Polecam.

http://www.prologicfishing.com/pl/product/6-shooter-micro-chain-hanger-kit/

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #24 dnia: 07.09.2018, 12:03 »
@Luk dasz jakiś link do tych hangerów? Trzeba do listy zakupów na przyszły sezon dopisać.

Nie jestem Luk ale pomogę.
Wpisujesz w goglarkę "hanger prologic", następnie klikasz na "Grafiki", szukasz hangerka z foty, klikasz na niego, przechodzisz do strony i masz link:
https://makarfish.pl/pl/p/Sygnalizator-Prologic-podwieszany-hanger-QR-czarne-43881/7231

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #25 dnia: 07.09.2018, 12:13 »
Czy waga hangera na wpływ na czułość zestawu? Wiadomo, cięższy lepiej napręży żyłkę, ale czy rybie nie będzie przeszkadzać jego większa waga przy delikatnych braniach?

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #26 dnia: 07.09.2018, 12:20 »
Swinger generalnie lepiej spisuje się podczas silnego wiatru, a także przy połowie na większych odległościach z racji większego obciążenia, a także naciągu sprężynowego (o ile taki posiada). Można go także z powodzeniem stosować na rzekach z większym uciągiem. Hanger może wskazywać najdelikatniejsze brania, gdyż często jest bardzo filigranowy (np. Avid Carp Bobbin). Ja używam hangerów, gdyż nie łowię w warunkach wymagających swingerów.

Tutaj jest to dobrze opisane:

https://www.raven-fishing.pl/swinger-czy-hanger/pl/page/1448/

Tutaj masz fajny artykuł.
Marek

Offline Pabloenha

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #27 dnia: 10.09.2019, 07:38 »
Witam, jestem na kupnie Hangera. Zależy Mi żeby miał podświetlenie LED i możliwość dociążania go ciężarkami. Co mogli byś Cię ciekawego polecić ?

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Swinger czy hanger - co wybrać?
« Odpowiedź #29 dnia: 10.09.2019, 09:48 »
Mam te z pierwszego linku tyle, że pod marką Jaxon.
Mogę śmiało polecić.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!