Autor Wątek: Łowisko PZW Bażyna, czyli piękna woda i piękne ryby - 27.09.2017  (Przeczytany 27902 razy)

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Wreszcie zapodaję film, po dość długiej przerwie :)

Łowisko Bażyna, woda PZW o statucie łowiska specjalnego, które standardami nie odbiega od najlepszych wód komercyjnych czy klubowych w Europie. I to w okręgu katowickim! 8)

Łowię z Piotrem, który 'tłumaczy' mi tę wodę, i który w tym sezonie sporo tu zwojował. Niestety, o ile pogoda była dobra, to znaczy było ciepło i nie wiało lub padało, to jednak wschodni wiatr i ciśnienie zrobiły swoje, ryby były ospałe. Jednak nie narzekam, jeden z tych karpi jest największą moja rybą w ttym sezonie
Nareszcie mam co oglądać po pracy :bravo:
Kurcze, jak ja bym miał takie łowisko PZW w pobliżu, to zaraz bym się tam zadomowił :)
Robert

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Kto nie był niech żałuję :D ;D ;D
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Nic tylko chwalić i promować łowisko: dopracowane, dopilnowane, :bravo: :bravo: :bravo:.

Jeśli koła PZW miałyby takie łowiska w całym kraju wówczas uważam, że byłby one źródłem dobrych przykładów jak i finansów na dalszy rozwój danego koła.
Sebastian


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Liczę, że nowy Prezes ZG obejrzy ten film ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Panowie, ostatnio mówiłem o tym Lucjanowi. Faktycznie zbiornik jest piękny, utrzymany rewelacyjnie i atmosfera tam jest przednia. Niestety, nie podoba mi się opłata na tej wodzie :thumbdown: I wcale nie chodzi o jej wysokość, bo 20 złotych w tygodniu czy 30 w week za dobę, to nie jest wygórowana kwota, ale chodzi o sam fakt.
Tak na chłopski rozum, dlaczego mam dopłacać do PZW, skoro płacę składkę okręgową? Pod Raciborzem jest zbiornik NK i nikt nie woła od wędkarzy żadnych pieniędzy. I tam można?
Ja rozumiem, że Bażyna sama się nie posprząta, upilnuje i zarybi kabanami, ale razi mnie takie rozwiązanie.
Według mnie, nie powinno być czegoś takiego.



Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Panowie, ostatnio mówiłem o tym Lucjanowi. Faktycznie zbiornik jest piękny, utrzymany rewelacyjnie i atmosfera tam jest przednia. Niestety, nie podoba mi się opłata na tej wodzie :thumbdown: I wcale nie chodzi o jej wysokość, bo 20 złotych w tygodniu czy 30 w week za dobę, to nie jest wygórowana kwota, ale chodzi o sam fakt.
Tak na chłopski rozum, dlaczego mam dopłacać do PZW, skoro płacę składkę okręgową? Pod Raciborzem jest zbiornik NK i nikt nie woła od wędkarzy żadnych pieniędzy. I tam można?
Ja rozumiem, że Bażyna sama się nie posprząta, upilnuje i zarybi kabanami, ale razi mnie takie rozwiązanie.
Według mnie, nie powinno być czegoś takiego.

cyt."Pod Raciborzem jest zbiornik NK " - i też Jędrku tam takie ładne rybki pływają ???
Maciek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Maćku, mają trochę dużej ryby, ale NK ruszyło tam dopiero od tego roku. Siłą rzeczy więc, nie mogą równać się do Bażyny, która działa już chyba 6 lat.

Offline jurek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 435
  • Reputacja: 202
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: południowa wielkopolska
  • Ulubione metody: method feeder
No, fajnie powrócić do klasyki. Bo dla mnie filmy Lucjana to klasyka i to w najlepszym znaczeniu tego słowa. Od nich zaczynałem swoją fascynację method feeder, w ogóle dzięki nim zmieniło się moje podejście do zasady NO KIL. Dawniej, choć nie byłem mięsiarzem, uważałem ją za wymysł nawiedzonych ekologów. :facepalm: Ale gdy poznałem do głębi temat oraz stan naszego rybostanu w wodach PZW to i moje nastawienie się zmieniło. No i osobowość filmowa / z forumowską nie zawsze się zgadzam :D / samego Lucjana . Aż chce się oglądać. :thumbup: Do tego jeszcze super technika filmowa. No,  a kol. Piotr z tymi selektorami i żyłeczkami ? Dla mnie bomba gość, który poszukał własnej drogi. :bravo: Fajnie Lucjan, że pokazujesz nam takich pasjonatów :D

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
No, fajnie powrócić do klasyki. Bo dla mnie filmy Lucjana to klasyka i to w najlepszym znaczeniu tego słowa. Od nich zaczynałem swoją fascynację method feeder, w ogóle dzięki nim zmieniło się moje podejście do zasady NO KIL. Dawniej, choć nie byłem mięsiarzem, uważałem ją za wymysł nawiedzonych ekologów. :facepalm: Ale gdy poznałem do głębi temat oraz stan naszego rybostanu w wodach PZW to i moje nastawienie się zmieniło. No i osobowość filmowa / z forumowską nie zawsze się zgadzam :D / samego Lucjana . Aż chce się oglądać. :thumbup: Do tego jeszcze super technika filmowa. No a kol. Piotr z tymi selektorami i żyłeczkami ? Dla mnie bomba gość, który poszuka własnej drogi. :bravo:



Wiesz Jurek, pięknie to podsumowałeś :thumbup:

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Jędrula tu trzeba wyciągnąć wnioski: jest odpowiedzialny gospodarz wraz z dobrym zarządem łowiska , są pieniądze to jest fajnie , miło i przyjemnie. Po raz kolejny napiszę; jeśli nie ma konkretnie odpowiedzialnych osób i coś jest wszystkich to wszyscy wiemy jak to wygląda. 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Jędrzej, problem jest taki, że w obecnym stanie nie masz możliwości łowienia na dobrej wodzie PZW. Bo takowych nie ma. Rybostan Bażyny jest mocny, przewyższa wszystkie wody PZW. To jest po prostu komercja, na której wędkarze związku płacą dwa razy mniej niż niezrzeszeni.

Pomysł na takie łowisko sprawia, że:

- oferta PZW jest większa, przez co opłacanie składki PZW zdaje się mieć większy sens, wiele osób może po wahaniu się jednak zapłacić, zwłaszcza ci co preferują no kill, i dla nich PZW to pustynia.

- opłata dla zrzeszonych jest taka sama bez względu na przynależność do okręgu. Chcąc łowić na Dzierżnie, będąc z Opola, i tak muszę zapłacić za pozwolenie - ile? 20 PLN, opłata 'za dzień'. A tu mamy za dobę, od 12 tej do 12 tej.

- łowisko ma stałą opiekę i nadzór, jest tam stróżówka, parking, są wózki, którymi można podwieźć sprzęt na stanowisko, jest kontakt telefoniczny z opiekunem (można zapytać o miejsca, rezerwować itp), jest porządek - naprawdę konnkretny, od braku śmieci po koszoną trawę i przygotowane stanowiska.

- każdy musi zdać rejestr połowu, tak więc wiadomo bardzo dokładnie co pływa i jakie powinny być zarybienia. Można w ten sposób stale utrzymywać ten sam poziom łowiska.

- są różne zbiorniki, oprócz tego no kill są dwa lub trzy, które pozwalają na zabranie ryb (określone jest to odpowiednimi limitami i wymiarami), tak więc jest to dobre dla tych co lubią zabrać coś na kolację (nie zapchać zamrażarę).

- promuje się dobry styl, nową kulturę. Wedkarze widzą różnicę pomiędzy wodami zwykłymi a taką licencyjną, uczą się jak zachowywac się na takim łowisku. Konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu (maty, podbieraki itd.) sprawia, że go kupuja i mają, po pewnym czasie stale go używaja na każdej wodzie, no i najważniejsze - wypuszczają większość ryb :) Dla niektórych to spora nauka, bo nawyki im na to nie pozwalają, a tak można się do tego przekonać, i na dodatek zauważyć sens.

- opłata za łowienie sprawia, że łowisko nie jest spacyfikowane tak jak inne zbiorrniki PZW, jest prowadzone tak jak powinno się prowadzić takie wody, uznałbym to za 'model czeski'. Nie ma tu miejsca dla 'zasłużonych' lub emerytów i rencistów, którzy za 120 PLN rocznie mogą brać do woli, niszcząc wody. Tutaj nie ma przywilejów, i tak powinno być wszędzie, przynajmniej jeżeli pozwala się na zabieranie dowolnych ilości ryb.

- gdyby takie wody miał każdy okręg, wtedy można sobie na nie jeździć, płacąc odpowiednio mało, pieniądze zaś trafiają głównie do opiekuna, nie zaś do okręgu. Wyobraźmy sobie Dzierżno Duże. Wędkarze z innych okręgów płacą do centrali, koło zaś, opiekujące się wodą, nie dostaje z tego prawie nic. Tutaj zaś kasa zostaje w kole! Różnica jest bardzo duża, jest to po prostu i sprawiedliwe, i praktyczne.

- opłata za wodę sprawia, że nie ma problemu pełnego łowiska. Na wodzie no kill na ten przykład, bez opłat dodatkowych, wielu wędkarzy spędzałoby tam tygodnie, łowiąc na zmianę i zajmując znajomym miejsca. Na takiej Bażynie oznaczałoby to w praktyce minimalne szanse na 'dopchanie się' do wody. Ten problem ma Dzierżno Duże na przykład, więc co z tego, że mamy wodę no kill za składkę okręgu, skoro nie mamy jak tam łowić, lub trzeba robić cyrki jak za komuny stojąc w kolejkach po 'towar'?

Lucjan

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Jędrula tu trzeba wyciągnąć wnioski: jest odpowiedzialny gospodarz wraz z dobrym zarządem łowiska , są pieniądze to jest fajnie , miło i przyjemnie. Po raz kolejny napiszę; jeśli nie ma konkretnie odpowiedzialnych osób i coś jest wszystkich to wszyscy wiemy jak to wygląda.


Wszystko się zgadza Panowie, ale mimo to, jakoś mnie to razi. Tak czy inaczej, na wiosnę będę tam systematycznie latał.
Woda tam się szybko nagrzewa i ryby wcześnie gryzą.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 900
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
No,  a kol. Piotr z tymi selektorami i żyłeczkami ? Dla mnie bomba gość, który poszukał własnej drogi.

Znam kilku wędkarzy którzy łowią podobnie (z dwoma z nich z naszego forum łowiłem kilkukrotnie w latach 2014-2016).
Ten sposób wymaga bardzo dużych umiejętności technicznych, szczególnie przy połowie większych ryb.
Jak łowiłem z Fishem007 czasem holowałem na Jego feederki (Trabucco Selektory) ryby do 8 kg. Jakoś dałem radę. Hole są fajne - ryby czuje się idealnie.
Ale takich 12 kg+ raczej bym nie potrafił ...
;)

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Luk tak tylko dla jasności : Opłata 20 zł o której wspominasz dla wędkarza z innego Okręgu również jest za dobę , możesz łowić od 0:00 do 24 ( wiem to nie jest to samo ) i również masz obowiązek wydrukować sobie rejestr . :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Luk tak tylko dla jasności : Opłata 20 zł o której wspominasz dla wędkarza z innego Okręgu również jest za dobę , możesz łowić od 0:00 do 24 ( wiem to nie jest to samo ) i również masz obowiązek wydrukować sobie rejestr . :)

Wiem, jest to kolejna rzecz, którą trzeba poprawić w PZW. Pozwolenie powinno być od danej godziny do danej, bez tego łowiąc 'nockę', muszę zapłacić 40 PLN. Jest to pozbawione sensu. Oczywiście wymagałoby to pewnego dopasowania stron pobierających opłaty, na pewno jest do zrobienia. Katowice chyba tak wcześniej miały...
Lucjan