Autor Wątek: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe  (Przeczytany 535768 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2925 dnia: 09.04.2018, 12:37 »
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2926 dnia: 09.04.2018, 21:17 »
Cytuj
Staropolskie przysłowie brzmi: „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Dokładnie przed tygodniem mieliśmy trochę zimy, padał śnieg, a nocami było nawet 5 stopni poniżej zera, a dziś w większości Polski zapanowała aura iście letnia – w Warszawie, Krakowie, Tarnowie i Kozienicach zanotowano 26 stopni. W ciągu najbliższych 16 dni pogoda wciąż będzie skrajna – do połowy miesiąca bardzo ciepło, okresami wręcz ponad 25 stopni, w połowie miesiąca ochłodzi się, ale prawdziwe załamanie pogody na kilka dni przyjdzie w trzeciej dekadzie kwietnia.


Bardzo ciepło, ale okresami burzowo
Każdy by chciał, żeby taka pogoda, z dużą ilością słońca, brakiem opadów i ponad 25 stopni na termometrach utrzymała się jak najdłużej. Na razie, tzn. praktycznie do 15 kwietnia, pozostaniemy w bardzo ciepłych masach powietrza nacierających z południa i południowego-wschodu. Ten napływ umożliwia silny wyż skandynawsko-rosyjski, który blokuje spływ masy arktycznej z północy oraz liczne niże na zachodzie kontynentu, które niosą ciepło znad północnej Afryki daleko na północ.
Dlatego praktycznie każdy dzień, z wyjątkiem wybrzeża, w najbliższych dniach przynosił będzie co najmniej 20-25 stopni, a w okolicach czwartku, piątku na południu i zachodzie nawet 26-27 stopni. Nad morzem z powodu północno-wschodniego wiatru od strony Bałtyku zwłaszcza w pierwszej połowie tygodnia może zrobić się zimniej, do tego mglisto i pochmurno, a temperatury nie przekroczą 8-10 stopni.
Jeśli chodzi o pogodę, to od wtorku tak dużych ilości słońca i pogodnego nieba jak w poniedziałek mieć nie będziemy. Zwiększy się chwiejność termodynamiczna, znad Morza Czarnego popłynie nieco więcej wilgoci, dzięki czemu w najróżniejszych regionach Polski powstawać będą burze z przelotnymi opadami deszczu. Największe i najbardziej liczne będą w piątek, kiedy z zachodu przybliży się chłodny front atmosferyczny. Burzom może towarzyszyć grad i silny wiatr.


Spokojniej, ale chłodniej
W połowie kwietnia, dzięki wyżowi skandynawskiemu, wreszcie pogoda ma szansę powrócić do normy. Burze i opady będą zanikać, nastanie bardzo przyjemny czas wyżowy, w dzień ma być przeważnie od 10-12 stopni na północy do 18-20 stopni na południu i zachodzie. Zimniej ponownie za sprawą zmiany kierunku wiatru na północny będzie nad morzem. Noce chłodne, lokalnie z przymrozkami. Będzie to jednak dopiero wstęp do zmian, jakie czekają nas w trzeciej dekadzie kwietnia. Potężny wyż znad Północnego Atlantyku wraz z niżem skandynawskim wepchną do nas na kilka dni zimne arktyczne powietrze. Będziemy musieli niestety przeprosić się z cieplejszym odzieniem, w dzień może być nawet tylko około 10 stopni lub poniżej, a nocami wystąpią ujemne wartości na termometrach. Kto wie, czy nie pojawi się śnieg z deszczem czy nawet sam śnieg.


Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat


A tak prognoza wygląda wg. TVN Meteo:



Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2927 dnia: 10.04.2018, 15:28 »
Zgodnie z wczorajszymi prognozami, na południe od Łodzi tworzą się komórki burzowe i kierować się będą łukiem w kierunku zachodnim. Przewidywane są w Poznaniu na godz 20:00 - 22:00 wraz z rozwojem kolejnych w centrum.

Tym razem burzy będą towarzyszyć porywy wiatru więc warto zawczasu zadbać o latające rzeczy.


Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2928 dnia: 10.04.2018, 16:11 »
Zgodnie z wczorajszymi prognozami, na południe od Łodzi tworzą się komórki burzowe

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2929 dnia: 10.04.2018, 17:01 »
Właśnie te komórki przegoniły mnie znad starorzecza  >:O
A sześć wzdręg w kilka minut wpadło i co raz większe...
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2930 dnia: 11.04.2018, 14:37 »
Pamiętacie ostatnie prognozy burz przy naszej wschodniej granicy? Okazuje się że Litwa została pokryta niemal w 100% jedną wielką burzą której zaczątek był w Kalingradzie.

Z resztą zobaczcie sami, cały kraj w burzy:

https://www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?bo_page=archive&bo_map=baltic&lang=pl&bo_year=2018&bo_month=04&bo_day=09&bo_hour_from=8&bo_hour_range=18&bo_animation=1#bo_arch_strikes_maps_form

A tutaj wersja statyczna pokrycia wyładowaniami:

https://www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?bo_page=archive&bo_map=baltic&lang=pl&bo_year=2018&bo_month=04&bo_day=09&bo_hour_from=0&bo_hour_range=24#bo_arch_strikes_maps_form

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2931 dnia: 17.04.2018, 09:26 »
Cytuj
Prognozy na nadchodzące dwa tygodnie przewidują powolne przekształcenie układów barycznych i nadejście normalnej dla drugiej połowy kwietnia pogody. Oczywiście większe pogodowe odchylenia będą, ale będą to raczej krótkie kilkudniowe incydenty.


Najbliższe dni chłodniejsze, ale pogodne
W ciągu najbliższych kilku dni, do piątku, będziemy w zasięgu wyżu, który znad Niemiec będzie przemieszczał się nad Polskę. To oznacza dominację pięknej pogody ze słońcem, tylko we wtorek na wschodzie i lokalnie jeszcze w Małopolsce będzie sporo chmur i pokropi. Tam, gdzie więcej chmur ledwie temperatura podskoczy do 10 stopni. Jeszcze zimniej do czwartku będzie nad morzem – tam ledwie 6-8 stopni. W regionach pogodniejszych słupki rtęci osiągną maksymalnie 14-18 stopni, a noce zimne – na północy w środę i czwartek tylko 3-5 stopni, więc przy gruncie może być około 0. Cieplej w piątek zrobi się na północy i zachodzie, a w sobotę na południu, gdzie możemy na krótko liczyć na przekroczenia 20 stopni, miejscami będzie blisko 25 stopni, a przy tym bardzo dużo słońca. Jednak od niedzieli znów spodziewamy się ochłodzenia oraz spadków temperatur na wschodzie i północy w ciągu dnia do zaledwie 10-13 stopni, a nad morzem jeszcze zimniej.


Fala opadów od 25 kwietnia
O ile na 23-24 kwietnia znów ma się na chwilę ocieplić i słupki rtęci pokażą ponad 20 stopni (ale uwaga, noce z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek pokażą na północy i wschodzie ujemne temperatury nawet na wys. 2 metrów), to od 25 kwietnia czeka nas zupełna zmiana w pogodzie. Znad Północnego Atlantyku nad Skandynawię i Rosję przebiegać będą niże, które przyniosą nam teraz dla odmiany zamiast ciepłej aury ze słońcem, niskie temperatury na poziomie 8 do 14 stopni i do tego będzie padać, okresami mocno. Przejściowo na 2-3 dni może temperatura spaść tam mocno, że pojawią się opady krupy śnieżnej. Do tego silny wiatr zwiększy odczucie zimna. Noce będą zimne, z licznymi przymrozkami.
Dopiero na przełomie kwietnia i maja zacznie się ponownie ocieplać, ale wraz z nadejściem wzrostu temperatury czekają nas silniejsze burze.


Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat


Natomiast TVN Meteo tak to widzi:



Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 161
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2932 dnia: 17.04.2018, 09:30 »
U mnie pada od wczoraj.
Maciek

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2933 dnia: 17.04.2018, 09:42 »
Wczoraj to prawie u każdego padało ;> Dziś u mnie tylko parę godzin jeszcze chmur a później ma wyjrzeć słońce. Weekend się zapowiada całkiem nieźle a w sobotę na pewno na ryby!

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2934 dnia: 17.04.2018, 11:09 »
Gitara.
Byle przymrozków nie było bo mi wszystko pięknie kwitnie :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2935 dnia: 17.04.2018, 11:13 »
U mnie zaczyna się okres rosówkowych żniw. Wczoraj w 30min podniosłem 150szt, co przy obecnych cenach (u mnie 10zł/10szt :facepalm:) daje spore oszczędności i satysfakcję z polowania :P.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2936 dnia: 17.04.2018, 11:15 »
Masz rację. Wczoraj przerzuciłem ze dwadzieścia taczek ziemi to faktycznie uzbierałbym 5 litrowe wiaderko :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline lajon38

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 316
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2937 dnia: 17.04.2018, 11:43 »
Zapowiadali na dziś u mnie deszcz ale padać raczej nie będzie.Bardzo mnie to cieszy bo czereśnia pięknie zakwitła i może obrodzi pięknymi owocami które uwielbia moja rodzina jak i moje klenie :D :fish:

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 015
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2938 dnia: 17.04.2018, 11:47 »
Byle by nie przymroziło jak w tamtym roku na majówkę :'(

btw rosówki zbieracie przy jakim świetle ?

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Pogoda i ostrzeżenia pogodowe
« Odpowiedź #2939 dnia: 17.04.2018, 12:16 »
Ja zbieram przy świetle czołówki, ale włączonej w słabszym trybie świecenia. Jeśli lampka ma tylko opcję świecenia na maxa, to trzeba czymś przyciemnić. Kiedyś słyszałem o nakładaniu kawałka szarego papieru toaletowego :D :P ;). Przy czerwonym świetle nie próbowałem, ale przypuszczam, że można dostać oczopląsu. No i oczywiście nie można tupać, łamać butami gałązek itp. Chociaż wczoraj, to rosówki nie były tak ostrożne i np. z 0,5m² nieraz podnosiłem kilka szt. 
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉