Autor Wątek: Czym różni się wędzisko do method feedera od klasycznego feedera?  (Przeczytany 6380 razy)

Offline Morwa21

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Witam mam pytanie. Czym różni się wędzisko do method feedera a klasycznego feedera? Czy jest to różnica jedynie lub aż w wysokości kształcie i wielkości przelotek i jak się ma używanie method feedera  do metody klasycznej koszyczka. Chodzi mi o to iż łowię metodą klasyczną a bardzo mi się podobają te wędziska tylko jeden problem, jakby  Mikado zapomniało o dł 330 klasycznego feedeara, chciałem go zastąpić method feederem 330 i zastanawiam się czy coś stracę czy moze cos  zyskam. Proszę o merytoryczne wypowiedzi nie miałem do czynienia z methodą.  Wrzucam zdjęcie o jaką serie mi chodzi.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Z tą serią nie miałem do czynienia, ale ogólnie to method feeder jest bardziej spolegliwy niż wersja feeder. To kije mniej sztywne niż ich odpowiedniki w wersji feeder. Oczywiście zależy to od konkretnej marki i modelu. Jedna firma może mieć kij feeder delikatniejszy niż inna method feeder. Takie przynajmniej mam odczucie z tych kijów które przerabiałem.

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Niczym ;D
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Ja nie zwracam uwagi na opis kija ( feeder , method feeder) , kupuję kij który mi pasuje do ręki.
A że łowię feederem od 1990 roku mam już swoje preferencje. Miałem w ręku sporo wędek zachwalanych przez innych a mnie one nie pasowały.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Ogólnie Twoje pytanie to temat rzeka.
Kije do methody są z reguły o ugięciu parabolicznym a kije do feedera klasycznego raczej o pracy bardziej szczytowej.
Do metody paraboliki ponieważ ryba walcząc na krótkim przyponie ( 10 cm) może używając podajnika jako przeciwwagi wyczepić sobie hak z pyska.
Do klasyka nie ma takiego problemu jak masz przypon 50 cm, na rzekach to nawet lepiej by kij był bardziej szczytowy a na wodach stojących pomijając komfort rzutów to według mnie nie ma znaczenia czy do klasyka będziesz używał kija method czy takiego dedykowanego specjalnie do klasycznego feedera.
Czy kije różnią się przelotkami tego nie wiem, zauważyłem tylko że te dedykowane do metody mają mocniejsze z reguły szczytówki.
Ogólnie w jednej  firmie kij z dopiskiem w nazwie method to klucha (parabolik) a w innej jest to kij bardziej sztywny.
Ja obecnie całkowicie przesiadłem się na feedery o ugięciu progresywnym i szczerze mówiąc nie patrze w ogóle na nazwę tyko jego pracę.
Ps. Feederek 1960 w jednym zdaniu oddał to co ja strugałem przez 10 minut nie mogąc znaleźć dobrego określenia ;D
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Zgadzam się z kolegą Pitem :beer:,kije do metody to przeważnie paraboliki, choć regułą to nie jest ;), mam Jaxona genesisa pro method, a akcje ma progres i powiem szczerze ,że super się nim łowi, ale tak naprawdę to też kwestia gustu co kto lubi ,najlepiej kij wziąść do ręki i ocenić samemu ;),aczkolwiek wiem po sobie ,że kijem o akcji progres na metodę połowisz, zaś kijem o akcji parabolicznej łowienie na klasyka , według mnie już tak komfortowe nie jest :beer:

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Teoretycznie kij do metody ma akcję bardziej w stronę parabolicznej i służy do łowienia na na komercji na odległości do 40 m karpi, czyli ryb większych, które z reguły na metodę biorą dość energicznie. W rzeczywistości czasem trzeba zarzucić precyzyjnie trochę dalej i wtedy przydaje się trochę sztywniejszy kij.
Kij do klasycznego feedera (teoretycznie) powinien być sztywniejszy, żeby umożliwić dalsze, celne rzuty, powinien też mieć delikatne szczytówki do dłubania drobnicy i sztywne na rzeką.
W praktyce to chyba tylko nomenklatura marketingowa, żeby sprostać zapotrzebowaniu klienta i więcej sprzedać przy rosnącej popularności metody.
Większość wędek ma szczytówki i delikatne i sztywniejsze. Akcję wybiera się pod własne upodobania.
Łowię głównie na metodę ale nie mam żadnej wędki z napisem Method. Wcześniej używałem ich do klasycznego feedera i nie bardzo widzę różnicy w zastosowaniu ani potrzeby różnicowania konstrukcji wędek do obu sposobów łowienia.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Ja mam jednego feedera którego kupiłem w 1992 roku i do dzisiaj nim łowię. Nie był to tani kijek na tamte lata bo kosztował mnie 680zl.
Przez ten czas przewineło się u mnie kilkanaście feederów.
Na dzień dzisiejszy mam ich tylko 6 .
Szczerze odradzam kupno tanich feederów bo takiej wędki trudno się pozbyć jak nie podpasuje.
 Z feederem tak jak ze spiningiem ( nie ma uniwersalnych). Tam gdzie jednym się fajnie łowi inny kij nie zda egzaminu.
Preferuję feedery o akcji progresywnej , takim kijem dobrze łowi się klasykiem i metodą.



Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Też mam feeder i picker w ubiegłego wieku, nadal moje ulubione wędki. Węglówki nie były wówczas tanie. I może się mylę ale nie było wówczas złych węglówek.
Ale dzisiaj kupujemy coś taniego na próbę, jak się nie sprawdzi to rzucamy w kąt ale z doświadczenia wiemy czego innego szukać albo kupujemy droższą, musi to być jednak przemyślany wybór. Ja bym poszedł na początek w coś tańszego.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Pamiętam serie wędek Shimano Stradic (super wędki), obecnie te wędki to Aernos.
I tak robi wiele firm, że stare sprawdzone modele wypuszczają pod inną nazwą.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Sztywnej linki🎣

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Kolego Feederek nie zgodzę się, że nie ma tanich dobrych wędek, mam Jaxona Genesisa za niecałe 200 zł i jest to super kijek, w każdej ofercie znajdziesz jakąś perełkę, która nie kosztuje tysiące ;)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
mam Jaxona Genesisa
Możesz wrzucić fotkę tego kija lub link do sklepu gdzie jest pokazany. Kiedy go kupiłeś ? W latach 90-tych też kupiłem ten model 3,30/20-60g i  żałuje że go oddałem
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Prawda to Tomasz! I wydaje mi się, że te tanie Feedery łatwiej sprzedać jak droższe, bo na przykładzie Genesisa, dajesz 209 zł za nowa wędkę a spokojnie odsprzedaż za 120 złotych, zakładając że jest w dobrym stanie. Więc de facto łowisz w dobrej klasie sprzętem za 80 złotych (realnie), a kupca się znajdzie od ręki, bo dobry sprzęt za 120 zł to mega okazja...

Zgodzę się natomiat że coś jest z tą 6 na rzeczy, bo sam po kilkunastu feederach wyselekcjonowałem 6 które ze mną zostały, i nawet nie jestem zainteresowany posiadaniem większej ilości. Ta 6 to dla mnie wszystko czego potrzebuje, mógłbym nawet zejść do 5, ale sentyment nie pozwala mi sprzedać jednego pickera ;)

Co do różnic, to jak koledzy wspominali, każda firma ma swoją wizję i nie ma sztywnych ram. Trzeba szukać i w końcu się trafi na coś co przypasuje...
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.


Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Jureczku zerknij sobie jeszcze na tę wędeczkę ,to jak na moje oko ten sam kijek tylko design troszkę zmieniony aczkolwiek mi się mega podoba ;) https://www.fishing-mart.com.pl/pl2/jaxon-wedki-method-feeder-academy-l-x/s/27702 :thumbup: