Autor Wątek: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?  (Przeczytany 8204 razy)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #15 dnia: 22.01.2020, 22:22 »
Z opisu wędziska wynika,że to kij dedykowany do metody ,aczkolwiek akcję ma progres także jest ok ;),myślę że da radę :beer:

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #16 dnia: 22.01.2020, 22:53 »
Właśnie czytałem opis tego kija i wychodzi na to że ma  2 składy+szczytówki, długość transportowa 170 cm nie bardzo mi odpowiada

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #17 dnia: 22.01.2020, 23:00 »
 W takim razie, w  tej cenie wziąłbym tego Jaxona academy x albo Robinsona stingera ,o którym pisał kolega Michał wyżej ;)

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #18 dnia: 23.01.2020, 00:15 »
W takim razie, w  tej cenie wziąłbym tego Jaxona academy x albo Robinsona stingera ,o którym pisał kolega Michał wyżej ;)

nie widzę w katalogu Jaxona tego kija

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #19 dnia: 23.01.2020, 07:54 »
Nie wiem jak z katalogiem ,ale u góry masz linka do sklepu w którym są te patyki Jaxona ;)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #20 dnia: 23.01.2020, 08:48 »
Picker na rzekę to nieporozumienie. Chodzi głównie o sam hol - na wodzie stojącej mamy raczej łatwy dostęp do brzegu, na rzece zaś jest o wiele gorzej. Dlatego dłuższy kij to podstawa aby spokojnie holować ryby. Jak jest susza, to dodatkowo woda przy brzegu może być bardzo płytka, dlatego trzeba mieć zasięg, co jest pomocne i w innych rzeczach. Jak przy tym, ze ustawiamy kij do góry jak jest uciąg, tak aby dobrze zaprezentować przynętę i ogólnie cały zestaw.

Przyłączam się do zdania kolegi Tomka, że powinieneś szukac kija  o cw do 90 lub 120 gramów, ze szczytówkami mocniejszymi, tak aby była tam przynajmniej 3 oz. Najlepiej jakby była i 2 oz i 4 oz :) Długość to najlepiej 3.60 m ewentualnie 3.30 metra.

Co do sposobu nęcenia - to nie skazuj się tylko na kule zanętowe, bo wcale nie muszą być najlepsze, często wystarczy sam koszyk i celne zarzuty. Na mniejszych rzekach na których łowisz - warto też obławiać nie swój brzeg ale druga stronę. Jak woda jest niska i słabo niesie, to ryba jest bardzo płochliwa - dlatego lepiej jest lokować zestawy po drugiej stronie środka rzeki. I dlatego właśnie silniejszy kij tu wiele pomoże :)
Lucjan

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #21 dnia: 23.01.2020, 10:01 »
Dziękuję Panowie za rady. Takie pytanie odnośnie nęcenia, kupiłem zanętę tylko do końca nie wiem jak ją przygotować, z materiałów które oglądam od dłuższego czasu wynika że łowiąc na rzece trzeba taką zanętę dociążyć z jakąś ziemią, czy mogę na początku zastosować ziemię z kretowiska, bo podobno też się nada. Teraz kwestia przygotowania, jak to ze sobą wszystko połączyć, jak przesiać, jak domoczyć?

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #22 dnia: 23.01.2020, 10:05 »
To zbyt rozległe pytanie.
Na youtubie jest wiele filmów ,choćby kanału gliny natura lub wędkarstwo jedziemy na ryby. Tam znajdziesz odpowiedzi.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #23 dnia: 23.01.2020, 10:15 »
Polecam kolego obejrzeć filmiki imprezy wędkarskie i natura fishing tv tam jest dużo o zanetach i ich przygotowaniu

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #24 dnia: 23.01.2020, 13:29 »
Polecam kolego obejrzeć filmiki imprezy wędkarskie i natura fishing tv tam jest dużo o zanetach i ich przygotowaniu
Oglądałem już kanał Natura Fishing, jest tam dużo informacji, ale chciałem też wysłuchać waszych porad :)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #25 dnia: 23.01.2020, 14:28 »
...łowiąc na rzece trzeba taką zanętę dociążyć jakąś ziemią...

Być może niekiedy warto, ale z całą pewnością nie jest tak, że zawsze/zwykle trzeba. Propagatorzy tezy o konieczności dodawania ziemi/gliny do feederowej zanęty rzecznej wywodzą się przeważnie z kręgów spławikowo-wyczynowych, a przy tym nierzadko sami handlują ziemią/gliną. Jeżeli ktoś nie wierzy, ze nawet na żwawych rzekach można skutecznie łowić bez ziemi/gliny, niech uważnie ogląda rzeczno-feederowe filmiki z Niemiec czy UK :)

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #26 dnia: 23.01.2020, 15:00 »
Dziękuję Panowie za rady. Takie pytanie odnośnie nęcenia, kupiłem zanętę tylko do końca nie wiem jak ją przygotować, z materiałów które oglądam od dłuższego czasu wynika że łowiąc na rzece trzeba taką zanętę dociążyć z jakąś ziemią, czy mogę na początku zastosować ziemię z kretowiska, bo podobno też się nada. Teraz kwestia przygotowania, jak to ze sobą wszystko połączyć, jak przesiać, jak domoczyć?
Na to pytanie odpowie tylko doświadczenie i kilogramy zepsutej zanęty, przepisu na to nie ma.

Dociążać możesz wszystkim, ziemia z kretowiska, też się nadaje, kamyk w środek kulki  zanętowej też da radę.
Ziemie i gliny kupione w sklepie mają jakieś tam swoje właściwości rozpraszające lub wiążące, na rzeki na jeziora itd.

Wg mnie jest kilka niezmiennych:
Ziemie, glinę, zanętę dowilżasz osobno i osobno przecierasz przez sito.
Łączysz razem na końcu i ewentualnie tylko dowilżasz.
Wszystko ma się lepić w kule, a poziom wiązania regulujesz właśnie wodą.
Bardziej mokra/lub z bentonitem -> dłużej się rozprasza/rozmywa, trzeba tylko uważać żeby betonu nie zrobić (żeby nie przemoczyć). :P

Po wstępnym nawilżaniu składników bierzesz się za stanowisko i sprzęt, w tym czasie zanęta dojdzie i pewnie trzeba będzie ją dowilżyć bo wypije. A przed samym łowieniem dopiero na sito i łączenie wg uznania.

Reszta to praktyka.
Tomsza

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #27 dnia: 23.01.2020, 19:02 »
W wielkim skrócie mogę napisać, że do nęcenia rzecznego, zanętę sporo przemaczam, a i mielę płatki owsiane i dodaję, by lepiej skleić mieszankę.
Z ziem używam gliny wiążącej ciężkiej. Ładnie miesza się z przemoczoną zanętą i dobrze taka mieszanka ścieli się na dnie. To moja recepta na średni i duży nurt.
Do koszyka również często używam zmielonego chleba tostowego.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 678
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #28 dnia: 23.01.2020, 21:30 »
Dziękuję Panowie za rady. Takie pytanie odnośnie nęcenia, kupiłem zanętę tylko do końca nie wiem jak ją przygotować, z materiałów które oglądam od dłuższego czasu wynika że łowiąc na rzece trzeba taką zanętę dociążyć z jakąś ziemią, czy mogę na początku zastosować ziemię z kretowiska, bo podobno też się nada. Teraz kwestia przygotowania, jak to ze sobą wszystko połączyć, jak przesiać, jak domoczyć?

Łowiąc na rzece nie musisz dodawać żadnej gliny lub ziemi, Modus ma zupełną tu rację. To podejście wyczynowe, związane zwłaszcza z użyciem jokersa i innego robactwa. W UK nie kupisz w sklepie wędkarskim gliny ani ziemi, czasami się gdzieś znajdzie coś z Sensasa, z grubą warstwą kurzu :)

Ogólnie powinno się nęcić tak, aby się dopasować do warunków, to znaczy nie przesadzić z ilością, jak również dać zbyt mało. Dlatego ważny jest rozmiar koszyków. Bo to proste, aby nie  dawać zbyt dużo zanęty używa się mniejszych koszyków. Można też używać jakiegoś dobrego wypełniacza, jak np. spreparowane konopie.

Co do samej ziemi i gliny - tutaj zastanów się czy chcesz od nich zaczynać. Przygotowywanie jest dość pracochłonne i wymaga pewnej wprawy, zwłaszcza przy uzyskaniu odpowiedniego nawilżenia. Jeżeli łowisz teraz, to faktycznie, dobrze jest zanętę rozcieńczyć ziemią aby nie syciła zbytnio. Zaopatrz sie jednak w odpowiednie koszyki, to znaczy różne rozmiary. Być może wystarczy, że użyjesz mniejszego koszyka i nie trzeba się babrać z ziemią lub gliną.
Lucjan

Offline Bobsoon89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 1
Odp: Feeder czy picker na niewielką rzekę. Jaką wędkę wybrać?
« Odpowiedź #29 dnia: 23.01.2020, 22:01 »
Tak, łowię w tym okresie, klenie i jazie, tylko odkąd zaczęło się chłodno to efektów prawie brak. Łowię na ciężarek przelotowy i robiłem kule z ziemi A do tego bułka tarta, płatki owsiane, pół puszki kukurydzy, trochę cynamonu. Mieszam to wszystko na sucho, potem daje ziemi mieszam i wszystko domaczam ale taka kolejność chyba jest niezbyt odpowiednia