Autor Wątek: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?  (Przeczytany 3141 razy)

Offline Gul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczytno
Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« dnia: 01.02.2020, 23:10 »
Podczas dzisiejszej wizyty w jednym ze sklepów wedkarskich, określiłem że zamierzam rozpocząć swoja przygodę z odległościówką i poprosiłem sprzedawce aby zaproponował mi dedykowany sprzęt do metody angielskiej - odległościowej czyli typowo matchowy zestaw, kij z kręciołem. Określiłem że potrzebny mi jest zestaw którym będe łowił na wodach stojących, na dystansie nie przekraczajacym 20 metrów przy zastosowaniu  bardzo lekkich zestawów. W grę wchodzą liny, leszcze i płocie. Sprzedawca zaproponował mi szybkie wędzisko o CW 30g i kręcioła z głęboką i wąską szpulą. Zapytałem go czy jest to tak jak poprosiłem, zestaw typowy dla potrzeb jakie mu okresliłem. Sprzedawca stwierdził że jak najbardziej, jest to super sprzęt, odpowiedni do tego co określiłem. Po czym na pytanie czy wędzisko o takim CW i tej sztywności jest odpowiednie do zarzucania 1- max 2 gramowym spławikiem, będzie odpowiednie. Sprzedawca zdecydowanie zapewnił że to będzie super zestaw. Następnie gdy zapytałem czy szpula w kołowrotku nie jest przypadkiem za wąska i zbyt głęboka, stwierdził że płytka szpula spowoduje platanie się żyłki, gdyż będzie ona  z pewnością ześlizgiwać się z płytkiej szpuli. Przy kolejnym pytaniu o to czy zbyt waska i głeboka szpula nie będą mieć wpływu na to że żyłka będzie bardzo pokrecona niczym swiński ogon, sprzedawca zaczął sie irytować, w związku z powyższym odpuściłem dalsze dyskusje i opuściłem sklep, gdyż uznałem za bezsens dokonywania zakupów w miejscu do którego straciłem zaufanie, w odniesieniu do tego co czytałem i słyszałem o doborze sprzętu odległościowego.
Celowo nie podaje nazwy ani też lokalizacji sklepu, gdyż jakakolwiek jatka nie jest tu potrzebna. Zastanawiam sie natomiast, czy to ja naczytałem sie bredni o parametrach sprzętu matchowego, czy może trafiłem na sprzedawce który posiad mega sprzęt, który jest tak uniwersalny że z powodzeniem mozna go stosować do wszystkich metod połowu. Myslę żo ten przypadek powinien skłonić do małej refleksji, tych którzy tak jak ja, nie posiadają jeszcze doświadczenia  pełni ufności, zamierzaja kupić swój wymażony zestaw/sprzęt.
Czyz nie było by fajniej, móc polecić dobrego sprzedawce czy sklep innym kolegom. Ja z pewnością sklepu w którym dziś byłem nie polecę nikomu.
Pozdrawiam
Gul

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #1 dnia: 01.02.2020, 23:20 »
Co do porady, to wielu wyczynowców używa kołowrotków o typowych szpulach, rzadko która firma robi modele droższe z płytkimi szpulami. Trzeba nawinąć po prostu podkład. Tak jest też OK. Co się tyczy zaś kija z cw do 30 gramów, to tu też nie musi być źle. Bo  takie wędziska doskonale radzą sobie z wagglerami 1-2 gramy. Tak naprawdę ważna jest akcja kija. Używając lekkich spławików nie trzeba specjalnie kierować się cw, te odnosi się raczej do łowienia ciężkimi zestawami. Ktoś kto próbował użyć koszyka zanętowego 30 gramów do matchówki, wie o co chodzi :) Kij się ugina i nie można nim zarzucić daleko, nie ładuje się odpowiednio. Używając lekkiego zestawu problem nie występuje.

Lucjan

Offline Gul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczytno
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #2 dnia: 01.02.2020, 23:23 »
Czy sztywnym kijem bez problemu będe mógł zarzucać bardzo lekkie zestawy ?
Pozdrawiam
Gul

Offline Gul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczytno
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #3 dnia: 01.02.2020, 23:27 »
Zdecydowałem się na zakup zestawu typowo odległościowego, gdyz mój dotychczasowy kij nie ułatwiał mi wykonywania żutów lekkim zestawem z uwagi na sztywność. Jest to kij bardzo uniwersalny, zakupiony kiedyś w jednym ze sklepów gdzie było niemal wszystko ( mam tu na myśli nie tylko wedkarskie artykuły ). Stąd też zdany jestem na opinie sprzedawców lub uzytkowmików takiego sprzętu.
Pozdrawiam
Gul

Online grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #4 dnia: 01.02.2020, 23:34 »
Jeśli spytałeś o kij do łowienia "typowo odległościowego" to sprzedawca pewnie polecił typową "odległościówkę".
Pamiętasz może co to były za modele? Łatwiej byłoby ocenić rzetelność sprzedawcy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.02.2020, 00:46 »
Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie ?

Można zażartować: Uczciwie o ile nie stoi to w sprzeczności z ich interesem :money:

Poważnie, o co pytasz i czego oczekujesz od sprzedawcy?:

1. doradzają uczciwie czyli zgodnie z własnym przekonaniem i dzisiejszą wiedzą?
2. doradzają uczciwie czyli najlepiej jak to możliwe (obiektywnie)?
3. doradzają uczciwie czyli dbają by kupujący wydał jak najmniej na sprzęt który dziś mu się sprawdzi doskonale, ale "za rok" mu zacznie "ciążyć"?
4. doradzają uczciwie czyli dbają by kupujący wydał "jak najlepiej" na sprzęt który dziś mu się sprawdzi marnie, ale "za rok" mu zacznie "pasować i cieszyć"?
5. doradzają uczciwie czyli dbają by kupujący zapłacił za najlepszy możliwy sprzęt do kupienia u nich w sklepie dziś, który dziś mu się sprawdzi marnie lub wcale, ale "za może 4 lata" mu zacznie pasować?
6. doradzają uczciwie czyli dbają by kupujący nie zapłacił za najlepszy możliwy sprzęt  nie do kupienia u nich w sklepie (bo go brakuje albo nie handlują nim), który dziś mu się sprawdzi marnie lub wcale, ale "za może 4 lata" mu zacznie pasować i go odeślą uczciwie do konkurencji?
7. uczciwie wywalą go za drzwi bo nie wie co chce kupić (bredzi bo ma słaby dzień i 3 dni nie spał, bredzi bo mu coś koledzy (internet, TV, gazeta) namieszali w głowie i się rozkraczył intelektualnie, a może mieć pretensje jak kupi i połowi...?
8. uczciwie sprzedadzą mu coś co jest marne ale kupujący to chce i doradzanie nic nie daje, bo się uparł?
9. uczciwie mu powiedzą w związku z punktem 8 co o nim myślą, jak zapyta po kupnie z paragonem w ręku: "panie to jest dobry sprzęt?"?

10. mają gdzieś co klient o nich myśli i doradzają zawsze absolutnie zgodnie z własnym sumieniem/przekonaniem to co wg. nich jest dla klienta najlepsze - więc "męczą klienta setką pytań (co jak na co gdzie kiedy z kim jak często ...) a klient nie ma pojęcia o co im chodzi i o co oni pytają (o jakieś raciczki mnie pytali w wędkarskim, macie tam przy stawie jakieś kozy czy owce?)
11.
12.
...
100.

Kij to nie żona rozwodu brać nie trzeba, dopiero po jakimś 100 kiju wiesz mniej więcej tyle co dobry sprzedawca. Dlatego szanujmy sprzedawców którzy się STARAJĄ i maja zasady moralne. Fachowców pasjonatów z wiedzą i jajami by nam mówić prawdę w oczy nośmy na rękach.

Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.02.2020, 08:47 »
Ja miałem dotychczas trzy doświadczenia:

1) sklep jak z mininej epoki, gdzie facet wytłumaczył mi grzecznie że zrobiono mi wodę z mózgu, a metoda nie jest nikomu potrzebna jeśli ma sprężyne,

2) w sklepie bardziej nowoczesnym, nie mając tego czego szukam (czyli pickerow od Garbolino albo Trabucco, tego wówczas szukałem) Pan sprzedawca polecał mi w zamian wędkę Sensas, długości 3,6 z mini przelotka startowa ale za to z gwarantowanymi 100 metrami zasięgu,

3) w nowoczesnym sklepie gdzie półki uginały się od Dynamite, Drennana, Mainline, i innych Ringersów, Pani sprzedawca nie była w stanie mi odpowiedzieć do czego służy olej który sobie upatrzyłem.

Te wszystkie doświadczenia sprawiły że przesiadłem się do Sigu, i Drapieżnika i na każde pytanie dostałem odpowiedź. Dziś już jak kupuje coś stacjonarnie to robię to jako świadomy wędkarz i klient, i nigdy nie wdaje się w dyskusje z sprzedawcami. Nie jest mi to po drodze, szkoda mi na to czasu, a i im nie chce się pewnie odpowiadać na "niewygodne" pytania. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #7 dnia: 02.02.2020, 08:54 »
Mniej więcej po 1-2 wizytach w danym sklepie wiadomo czy i który (w większych sklepach jest czasem kilku) sprzedawca ma pojęcie, co sprzedaje i - to odrębna kwestia - doradza sensownie, a nie "marżowo".

Inna sprawa jest taka, że trzeba też wziąć poprawkę na to, co CHCEMY usłyszeć, czyli inaczej mówiąc - przyjmujemy to, co nam pasuje, a jeśli fakty nie zgadzają się z naszym przeświadczeniem, to tym gorzej dla faktów ;)
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #8 dnia: 02.02.2020, 08:56 »
Matchówki to specyficzne kije, które służą do połowu małych i średnich ryb. Z tego tytułu maja odpowiednią akcję, i wg mnie nie ma tu kijów sztywnych lub o akcji szczytowej. No chyba, że kupujesz coś do dalekiej odległościówki, wtedy specyfika kija może być troszkę inna. Ogólnie matchówki powinny się ładnie uginać przy nawet małej rybie, tak aby amortyzować i nie powodować spinania. Więc kij powinien być jak najbardziej OK.

Odnośnie sprzedaży i bycia dobrym sprzedawcą.

Dobry sprzedawca to taki, który nie gada jak katarynka ale zadaje pytania. Klienci są podejrzliwi, często nie chcą powiedzieć prawdy o tym jakim budżetem dysponują, mają błędne założenia. Dlatego trzeba zadawać pytania, aby uzyskać odpowiedzi, na bazie których dobiera się najlepszy dla kupującego produkt.

Po czym poznać dobrego sprzedawcę? On mówi cztery razy mniej niż klient. Niestety, często jest na odwrót. Największym grzechem sprzedawców jest wpychanie towaru na siłę klientowi, bez poznania czego on naprawdę potrzebuje. Więc naciska się na to aby sprzedać jakieś półkowniki, coś co zalega lub na czym jest największa marża. Towarzyszy temu słowotok zazwyczaj i wychwalanie produktu, bez zwracania uwagi na potrzeby klienta. I właśnie stąd się bierze nasza podejrzliwość :) Bo nie raz nam wepchano coś, czego nie chcieliśmy tak naprawdę.

Czy ten gość dobrze cię obsłużył? Ty wiesz najlepiej. Jeżeli nie czujesz się usatysfakcjonowany, to chyba nie 8)
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #9 dnia: 02.02.2020, 09:06 »
...w nowoczesnym sklepie gdzie półki uginały się od Dynamite, Drennana, Mainline, i innych Ringersów, Pani sprzedawca nie była w stanie mi odpowiedzieć do czego służy olej który sobie upatrzyłem.


Niestety, wiele sklepów w Polsce to miejsca, gdzie pracują ludzie niewykwalifikowani i nie znający się na tym, czym handlują. W wielu miejscach pracują kobiety, bo można im płacić mniej, jednak mają one problemy ze specyfiką branży. W przypadku wędkarstwa, jeżeli dana osoba nie wędkuje, to mamy do czynienia z podobną sytuacją, gdzie samochody sprzedaje ktoś, kto nie ma prawa jazdy :) Lepiej unikać takich miejsc jeżeli szukamy porady. Bo osoby takie powtarzają tylko to co mówią inni, nie mają zaś wiedzy praktycznej. Wiedza z katalogów to nie wszystko :)

Jeżeli w danym sklepie są kiepscy sprzedawcy, to istnieje spore ryzyko, ze dokonamy kiepskiego zakupu. Wtedy jesteśmy niezadowoleni i nie chcemy tam już kupować. Dlatego właściciel powinien rozumieć, jak ważne jest to, aby mieć dobrych sprzedawców. Dlatego między innymi Drapieżnik święci takie triumfy. Bo tam można uzyskać fachową poradę jak i rzeczywistą pomoc.
Lucjan

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #10 dnia: 02.02.2020, 09:49 »
Małe sklepy, nie mają dużych nakładów finansowych, więc u nich spotkamy firmy Mikado, Jaxon, Mistrall ,Konger... itp.
W takim sklepie, sprzedawca zaproponuje nam spławikówki tych firm, które posiada w mniejszych pieniądzach. Bardzo często jest tak, że na sezon są zamawiane tylko nowości w małych ilościach i nie znajdziemy tam starszych modeli, ewentualnie jak coś się ostało z poprzedniego roku.

Duże sklepy, posiadają ofertę od ww, przez Shimano, Daiwa, Robinson, Mivardi itp.
 Dzięki dobremu zapleczu finansowemu, mogą mieć więcej firm z, którymi podpisali umowy na sprzedaż. Znajdziemy tam wędki starsze i nowe.

Wszystko zależy, ile chcemy przeznaczyć na zestaw, więc mały sklep nie musi być najgorszym wyborem. Natomiast, jeżeli chcemy coś wyszukanego,udajemy się do dużego sklepu i tam trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Ceny wędek, są uzależnione od materiałów z jakich są zrobione, chodzi przede wszystkim o jakość węgla bądź mieszanki i komponentów.
Nie zawsze wędka za 700 zł. będzie lepsza(dla nas) od wędki za 300 zł. Bardzo często, takie wędki są wystarczające do wędkarstwa rekreacyjnego.

Bardzo możliwe, że sprzedawca w sklepie nie radził źle, tylko czasem oczekujemy zbyt wiele za niską cenę.
 Oczywiście, sprzedawca musi posiadać wiedzę o wędkarstwie spławikowym, niż ten, który łowił na sprężynę całe życie a posiada sklep. Taki człowiek na pewno, dobrze nie doradzi bo chce jedynie sprzedać produkt.

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Gul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczytno
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #11 dnia: 02.02.2020, 22:42 »
Dziękuję za wszystkie opinie.  Mocno się zastanawiałem nad tym czy poruszyć ten temat, gdyż jak wiadomo, można rozpętać burzę, która nie wniesie za wiele dobrego. Wniosek z tego taki że muszę zdać się chyba na opinie osób które maja w tej materii doświadczenie i na podstawie tego ustalić konkrety, według których skompletuje sprzęt, nie angażując zbytnio sprzedawców w kwestie doradzania. Chyba że zakupów dokonuje się w sklepach, które podchodzą do zagadnienia z czystym profesjonalizmem tak jak wspomnany powyżej Drapieznik.
Pozdrawiam
Gul

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 472
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #12 dnia: 03.02.2020, 08:12 »
Ktoś tu niedawno opisywał sytuację, że poprosił Drapieżców o poradę dotyczącą skompletowania całego sprzętu. Podał swoje wybory, podał swój budżet... A chłopaki skompletowali mu wszystko znaczeni taniej, niż zakładał. I to jest profesjonalizm, a nie naciąganie klienta.
Nie chodzi mi teraz o zachwalanie tego jednego sklepu, tylko raczej o sprawdzenie czegoś takiego również w innych. Wyślij zapytanie do sklepu X, podaj swój budżet. Jeśli dostaniesz kilka propozycji cenowych itp... to można zakładać, że pomoc jest rzetelna. Jeśli podasz budżet 500 zł, a dostaniesz jedną wycenę na 495 - wiedz, że coś się dzieje ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.02.2020, 09:11 »
Ktoś tu niedawno opisywał sytuację, że poprosił Drapieżców o poradę dotyczącą skompletowania całego sprzętu. Podał swoje wybory, podał swój budżet... A chłopaki skompletowali mu wszystko znaczeni taniej, niż zakładał. I to jest profesjonalizm, a nie naciąganie klienta.
Nie chodzi mi teraz o zachwalanie tego jednego sklepu, tylko raczej o sprawdzenie czegoś takiego również w innych. Wyślij zapytanie do sklepu X, podaj swój budżet. Jeśli dostaniesz kilka propozycji cenowych itp... to można zakładać, że pomoc jest rzetelna. Jeśli podasz budżet 500 zł, a dostaniesz jedną wycenę na 495 - wiedz, że coś się dzieje ;)

To byłem ja :D budżet 900 zł, a komplet cuzo + osprzęt skompletowany za 700 złotych. Fakt autentyczny :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 472
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy sprzedawcy sprzętu doradzają uczciwie?
« Odpowiedź #14 dnia: 03.02.2020, 09:14 »
I niepodważalny :beer:
Krwawy Michał

Purple Life Matters