Autor Wątek: Strzałówka do ciężkiej methody, spomba, markera i zestawu karpiowego  (Przeczytany 14629 razy)

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Witajcie
Wczoraj w wątku "Sink Rig Tube" zostałem poproszony o opisanie w miarę dokładnie jak korzystam ze strzałówki, jak to zawiązać, jak wykorzystać i ogólnie jak to wygląda.
Zacznijmy od strzałówki, osobiście używam produktu z Kordy jest to jeden z najdroższych produktów na rynku nikogo nie namawiam od razu do kupowania najdroższego ale mnie przekonał filmik na którym tą strzałówką "przecinają" gałęzie, a strzałówka jest nietknięta, niestety nie potrafię znaleźć filmiku.



Każdy z pięciu 12 metrowych odcinków odseparowany jest taką naklejką:


Do spomba/markera używam plecionki.


Producenta plecionki nie pamiętam ale chyba Gardner w wersji do Spoda
(wiem plecionka nie ma średnicy, ale ta wyjątkowo ją trzyma :) )


Teraz czas na cieńszy koniec strzałówki, wszystko zgodnie z opisem:



Teraz trzeba obydwa materiały połączyć, według mnie najlepszym węzłem do połączenia tego typu linek będzie "Albright knot".
Na Youtube jest pełno filmów jak go wykonać a nie chcę tutaj reklamować kanałów :)
Poprawne połączenie ww. węzłem dość grubych materiałów dało połączenie o grubości 0.84 mm



Co bez problemu przeleci przez przelotki karpiówki czy kija do ciężkiej methody.

Tak dla dociekliwych końcowy odcinek strzałówki zgodnie z opisem producenta 0,50 mm.



Teraz wystarczy zamontować strzałówkę do zestawu końcowego i gotowe.
Można to zrobić na stałe lub zakończyć strzałówkę pętlą za pomocą węzła ósemkowego lub za pomocą zacisków. preferuję drugą opcje gdyż według producenta podnosi to jeszcze wytrzymałość zestawu o dodatkowe 20 %.


W ten sposób w chwilę możemy do naszej strzałówki podczepić rakietę lub marker, świetne rozwiązanie dla osób używających jednego kija do sondowania dna i spodowania.





Można to też wykorzystać do szybkiego montażu gotowych zestawów karpiowych z workami PVA jak i podajników do methody z kielbaskami PVA.




Tak zamontowanym zestawem rzucałem Spodem przeszło 500 razy w tym sezonie, a przy karpiówkach około 20 razy na sesję nigdy nic mnie nie zawiodło nawet przy holu największych ryb.
Te rozwiązanie pozwala na użycie cieńszej żyłki jako linki głównej co wydłuża odległość rzutu, średnica 0.50 mm w początkowych odcinkach strzałówki zapewnia mniejszą rozciągliwość przez co ułatwia ładowanie kija podczas rzutu.
Wydłuża żywotność linki głównej cały sezon "jadę" na tej samej żyłce i nic nie musiałem skracać przewijać itd.
Zdecydowanie większa wytrzymałość początkowych metrów za zestawem, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne czy to przez zaczepy czy żwirowe dno na płetwach ryb kończąc.
W razie jakichkolwiek pytań proszę śmiało, postaram się odpowiedzieć na każde w miarę możliwości.



Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem strzałówka której używasz ma na jednym końcu średnicę 0,50 mm,  a na drugim 0,33 mm?
Czyli na łączeniu strzałówka jest "słabsza" od plecionki?
Co do "Albright knot" to potwierdzam, że to najlepszy węzeł do łączenia grubej żyłki i plecionki :thumbup:

Co do łączenia za pomocą zacisków to jestem bardzo sceptyczny co do "wytrzymałości większej o 20%" w porównaniu do zwykłej "ósemki", ale nie testowałem to będę siedział cicho. :)
Za opis leci :thumbup:

Paweł.

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem strzałówka której używasz ma na jednym końcu średnicę 0,50 mm,  a na drugim 0,33 mm?

Dokładnie tak jest, ma to na celu wydłużenie rzutu oraz zwiększenie amortyzacji przy holu.


Czyli na łączeniu strzałówka jest "słabsza" od plecionki?

Przy każdym węźle materiał będzie słabszy, jeżeli chodzi o właściwości rzutowe to od końca 0,50 mm strzałówka przez 8 metrów schodzi do średnicy 0.40 mm to jest nawet więcej niż potrzeba :D
Biorąc pod uwagę fakt, że strzałówka ma 12 metrów długości to do węzła ma parę zwojów na szpuli więc bać się nie trzeba.


Co do łączenia za pomocą zacisków to jestem bardzo sceptyczny co do "wytrzymałości większej o 20%" w porównaniu do zwykłej "ósemki", ale nie testowałem to będę siedział cicho. :)

Ja podwiesiłem 20 kilową hantle w celu sprawdzenia wytrzymałości 40 lb to około 18 kilogramów, strzałówka podniosła to bez problemu a zacisk trzyma.


Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Kamil, jesteś wielki! Dzięki! Na wiosnę zabierasz Luka, montujemy ekipę w Polsce i lecimy karpiować. Muszę Ci/Wam chłopaki jakoś się odwdzięczyć :beer: :fish:

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Kamil, jesteś wielki! Dzięki! Na wiosnę zabierasz Luka, montujemy ekipę w Polsce i lecimy karpiować. Muszę Ci/Wam chłopaki jakoś się odwdzięczyć :beer: :fish:
Ja chętnie :P

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Jak nic, wytestuję to w nowym sezonie :thumbup: :bravo:
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dobra prezentacja, leci :thumbup:
Mam zerowe doświadczenie związane z tematem strzałówek więc zadam kilka ( może głupich) pytań które mnie nurtują :
- Który koniec takiej strzałówki jest przywiązany do żyłki głównej - ten grubszy czy cieńszy?
- Dlaczego strzałówka ma te róznice w grubości i co to daje?
- Czy długość 12 m to najlepsze możliwe rozwiązanie czy można stosować strzałówki krótsze - a jeśli tak to jaka ma być długość minimalna - na chłopski rozum wydaje mi się że wystarczyło by dwie długości wędziska - ale czy to dobre rozwiązanie?
- czy łowiąc feederem methodą od jakiej gramatury podajnika warto stosować strzałówkę?
- skoro ten materiał przecina gałęzie czy może mieć zły wpływ na stan przelotek?
Pozdrawiam - Gienek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Dobra prezentacja, leci :thumbup:
Mam zerowe doświadczenie związane z tematem strzałówek więc zadam kilka ( może głupich) pytań które mnie nurtują :
- Który koniec takiej strzałówki jest przywiązany do żyłki głównej - ten grubszy czy cieńszy?
- Dlaczego strzałówka ma te róznice w grubości i co to daje?
- Czy długość 12 m to najlepsze możliwe rozwiązanie czy można stosować strzałówki krótsze - a jeśli tak to jaka ma być długość minimalna - na chłopski rozum wydaje mi się że wystarczyło by dwie długości wędziska - ale czy to dobre rozwiązanie?
- czy łowiąc feederem methodą od jakiej gramatury podajnika warto stosować strzałówkę?
- skoro ten materiał przecina gałęzie czy może mieć zły wpływ na stan przelotek?
1) Do żyłki głównej mocujemy cieńszy koniec strzałówki.
2) Poprawia to właściwości rzutowe jak i holowanie w ostatnich etapach, koniec o mniejszej średnicy wiązany do linki głównej daje mniejszy węzeł, który łatwiej przechodzi przez przelotki.
3) Zgadza się. Dwie długości wędki powinny załatwić sprawę jeżeli chodzi o zabezpieczenie podczas rzutu, jednak według firm karpiowych to właśnie odcinek aż do 12 metrów za zestawem jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne podczas odjazdów, walki w zaczepach.
4) Myślę, że łowiąc podajnikiem o wadze 70 gram i żyłką o średnicy 0.28 mm podczas oddawania naprawdę dalekich rzutów można już urwać zestaw.
W dodatku strzałówkę warto stosować za każdym razem gdy używamy plecionki jako linki głównej, gdyż w momencie kiedy podczas zarzucania zestawu żyłka zaplącze się o szczytówkę nie dojdzie do ucięcia sekcji wędziska.
5) Odnośnie ostatniego pytania to przelotkom w moich wędziskach nic nie dolega ;) z pewnością ma dużo mniej inwazyjne właściwości niż sucha "plecionka".

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wielkie dzięki ! :thumbup:
Pozdrawiam - Gienek

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Kop3k, co powiesz o takiej strzałówce?
http://www.prologicfishing.com/pl/product/spodding-tapered-leaders/

Którą wybrać? Ciężary maks. 90 g.

Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
W zastosowaniu do zestawu czy do spomba?

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
W zastosowaniu do zestawu czy do spomba?

Spomb (midi) i zestaw z methodą ESP tą najlżejszą.
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Zdecydowanie wystarczy ta "słabsza".

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dzięki :thumbup:

A jeszcze pytanko... Co to za zaciski? Kordy? W Polsce takie dostanę? Czy może są równie dobre zamienniki innych firm?
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Wiązane do żyłki czy do plecionki?