Autor Wątek: Budżet PZW - informacje ogólne  (Przeczytany 9770 razy)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #60 dnia: 02.11.2018, 14:34 »
Ćwierkają jaskółki, ze opłaty PZW w 2019 znacząco mają wzrosnąć. Składka członkowska pełna ma kosztować 180 zł. Zapewne nie bawem poinformują o tym na stronach ZO.


Wcale mnie to nie dziwi >:O Członków jest coraz mniej, trzeba więc moloch ratować i sięgać do naszej kieszeni jeszcze głębiej.
Wiele bym dał, naprawdę wiele, aby zobaczyć, jak ta maszynka do ruchania wędkarzy wali się z powodu niezapłaconych przez wędkarzy składek :money: :money: :money:


E: Nawiasem mówiąc, jestem bardzo ciekawy, co by się stało w takim przypadku. Jakby taki okręg się zachował, gdybt nagle 90 % wędkarzy nie zapłaciło pozwoleń?

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #61 dnia: 02.11.2018, 14:39 »
Tak w ogóle to w sprawie struktury składek zapadła nowa uchwała, no i opłat dla niezrzeszonych

Uchwała nr 75/X/2018 Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego  z dnia 22 października 2018 roku w sprawie: struktury składek członkowskich na ochronę i zagospodarowanie wód oraz opłat za zezwolenie na amatorski połów ryb dla wędkarzy niezrzeszonych
 
Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego uchwala:


§ 1
1.   Wysokość rocznych i okresowych składek członkowskich na ochronę i zagospodarowanie wód uchwalają zarządy okręgów PZW w terminie do 30 listopada każdego roku.
2.   Zobowiązuje zarządy okręgów PZW do ustalenia składek członkowskich na ochronę  i zagospodarowanie wód ogólnie dostępnych użytkowanych przez okręg, wszystkimi dopuszczonymi metodami, zgodnie z zasadami zawartymi w wydawanych zezwoleniach na amatorski połów ryb i Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW.
3.   Składki członkowskie na ochronę i zagospodarowanie wód muszą być zbilansowane  z uwzględnieniem specyfiki zagospodarowania poszczególnych wód, umów na ich użytkowanie i innych zasad wynikających z ogólnych uwarunkowań prawnych obowiązujących w danym regionie.
4.   Zobowiązuje się zarządy okręgów PZW do ustalania składek członkowskich na ochronę i zagospodarowanie wód w następującej strukturze:

a)   składka roczna pełna dla członka PZW,
b)   składka roczna niepełna dla członka PZW,
c)   składka roczna dla członka uczestnika PZW,
d)   składka okresowa dla członka PZW z ewentualnym podziałem na składkę pełną
i niepełną np.:
- składka 1- dniowa pełna
- składka 1- dniowa niepełna
- składka 3- dniowa pełna
- składka 3- dniowa niepełna
- składka 7- dniowa pełna
- składka 7- dniowa niepełna

§ 2

1   Zobowiązuje się zarządy okręgów PZW do ustalania opłat dla wędkarzy niezrzeszonych
w następującej strukturze:
a)   opłata roczna pełna
b)   opłata roczna niepełna
oraz opłaty okresowe z ewentualnym podziałem na opłatę pełną i niepełną np.:
c)   opłata 1- dniowa pełna
d)   opłata 1- dniowa niepełna
e)   opłata 3- dniowa pełna
f)   opłata 3- dniowa niepełna
g)   opłata 7- dniowa pełna
h)   opłata 7- dniowa niepełna

2   Wysokość opłaty rocznej pełnej i niepełnej dla wędkarzy niezrzeszonych w Polskim Związku Wędkarskim może być wyższa o 90% sumy składek członkowskich (składka ogólnozwiązkowa i składki na ochronę i zagospodarowanie wód).

3   Wysokość opłaty okresowej wymienionej w ppkt. c), d), e), f), g) i h) dla wędkarzy niezrzeszonych w Polskim Związku Wędkarskim za wędkowanie na wodach będących
w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego może być wyższa o 90% składki okresowej ustanowionej dla członków  PZW.

§ 3
1   W składkach członkowskich rocznych na ochronę i zagospodarowanie wód oraz opłatach rocznych dla wędkarzy niezrzeszonych zarządy okręgów PZW ustalają ulgi wynikające np. z:
a)   rezygnacji przez wędkarza z pewnych metod wędkowania,
b)   rezygnacji przez wędkarza z połowu ze sprzętu pływającego,
c)   korzystania przez wędkarza tylko z niektórych wód ogólnie dostępnych w danym okręgu,
2   Zarządy okręgów PZW mogą ustalić składki uzupełniające, do wysokości składki pełnej.

§ 4
Wody okręgów PZW nie objęte składkami wymienionymi w § 1 pkt 2 i 3, należy traktować jako łowiska specjalne, podlegające Uchwale Nr 22 Prezydium Zarządu Głównego PZW z dnia 1 lipca 2006 r., „w sprawie ogólnych zasad funkcjonowania łowisk specjalnych PZW”. Wykupienie licencji na wędkowanie na tych wodach nie może być uzależnione od wykupienia okręgowej składki na ochronę i zagospodarowanie wód.

§ 5

1.   Zakres i zasady stosowania ulg i zwolnień w składce członkowskiej na ochronę i zagospodarowanie wód oraz opłat za wędkowanie przez wędkarzy niezrzeszonych  w PZW określają w ramach swych kompetencji zarządy okręgów.
2.   Zakres stosowanych ulg w składce członkowskiej na ochronę i zagospodarowanie wód,  musi być zgodny z obowiązującą w PZW zasadą równego traktowania członków przez wszystkie jednostki terenowe Związku. Zasada ta dotyczy również stosowania ulg wynikających z posiadania odznak honorowych lub innych ustalonych na terenie okręgu.

§ 6
Składka członkowska na ochronę i zagospodarowanie wód wniesiona przez członka uczestnika upoważnia go do wędkowania na wodach ogólnie dostępnych całego kraju.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #62 dnia: 02.11.2018, 15:19 »
Kilka przykładowych "opłat" za wędkowanie w PZW. Jak się "doi" szaraków na Mazurach ;D

1) Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach:

ZRZESZENI W PZW
   
Wszystkie jeziora – pełna 500,00 zł
Jedno jezioro – pełna   - 400,00 zł
Jedno jezioro – pełna - ulga 50% 200,00 zł   
Jedno jezioro - socjalna - 100,00 zł   

Opłata:   
  1 – dniowa    25,00 zł   
  3 – dniowa   60,00 zł   
  7 – dniowa    120,00 zł   
14 – dniowa    180,00 zł


Jednak Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach dodatkowo tworzy łowiska specjalne za stosowną opłatą np.:

1) Łowisko Specjalne Wiartel- Przylasek niedaleko Pisza (opłaty i składki wędkarskie wniesione przez wędkującego na wody Okręgów PZW czy Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach, nie uprawniają do wędkowania w Łowisku Specjalnym jeziora Wiartel - Przylasek)

Opłata jednodniowa :
- Z brzegu lub z lodu - 35 zł
- Z łodzi - 45 zł

Opłaty całoroczne:
- Z brzegu lub z lodu    - 550 zł
- Z łodzi - 1100 zł

2) Łowisko specjalne jeziora Lemięt - gmina Pozezdrze (Opłaty i składki wędkarskie wniesione przez wędkującego na wody Okręgów PZW czy Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach, nie uprawniają do wędkowania w Łowisku Specjalnym jeziora Lemięt)

Opłata jednodniowa :
- Z brzegu lub z lodu - 35 zł
- Z łodzi      - 45 zł

Opłata całoroczna
- Z brzegu lub z lodu    - 400 zł
- Z łodzi - 690 zł

3) Łowisko specjalne jeziora Łękuk (Opłaty i składki wędkarskie wniesione przez wędkującego na wody Okręgów PZW czy Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach, nie uprawniają do wędkowania w Łowisku Specjalnym jeziora Łękuk)

Opłata jednodniowa :
- Z brzegu lub z lodu - 35 zł
- Z łodzi- 45 zł

Opłata całoroczna
- Z brzegu lub z lodu    - 400 zł
- Z łodzi - 690 zł

4) Łowisko Specjalne jeziora Kociołek (jak wyżej)

Opłata jednodniowa :
- Z brzegu lub z lodu - 35 zł
- Z łodzi- 45 zł

Nie można się dziwić temu, że Mazury i GR w Suwałkach to "serce PZW" utrzymujące ten Wasz cały związek. Nie ma sieciowania, nie ma PZW w takiej formie w jakim ono obecnie funkcjonuje. Sieci dają życie związkowi. Nie dziwię się też skali kłusownictwa, w tym co by nie było jednym z biedniejszych regionów Polski. Bez zmian systemowych będzie tak jak jest.



Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #63 dnia: 02.11.2018, 15:28 »
A czy na tych łowiskach specjalnych GR to prowadzą odłowy sieciowe?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #64 dnia: 02.11.2018, 15:31 »
A jak myślisz przy opłacie 1100 zł na rok z łódki ;) Ciekawe gdzie jest najwięcej ryb. Tzn do jakich typu łowisk, będących w posiadaniu GR w Suwałkach, głównie one trafiają. Do tych ze składką 500 zł? Hmm ;)

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #65 dnia: 02.11.2018, 15:32 »
A czy na tych łowiskach specjalnych GR to prowadzą odłowy sieciowe?
Na Szwaderkach jak czytałem regulamin to na ich specjalnych nie prowadzili komercyjnych połowów sieciowych. Ale zastrzegali sobie prawo wykonywania odłowów kontrolnych ;) ;)
Uzależniony od wędkarstwa

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #66 dnia: 02.11.2018, 15:43 »
Zapisy w regulaminach takich łowisk też są ciekawe np.:

-Zakazane są metody połowu na żywą i martwą rybę.
-Wędkujących obowiązuje prowadzenie dziennego rejestru połowów. Druk rejestru wydany zostaje przy zakupie licencji. Zwrot wypełnionego przez wędkującego rejestru połowów - w Zakładzie Rybackim PZW w ........., w Ośrodku Zarybieniowym PZW w.....
-Osobom naruszającym Regulamin Łowiska zostaje cofnięta licencja bez odszkodowania. W przypadkach naruszenia postanowień Ustawy o rybactwie śródlądowym, sprawca przestępstwa zobowiązany jest do naprawienia szkody na drodze ugodowego naprawienia szkody lub poprzez postępowanie sądowe z wniosku do Sądów Powszechnych.

Ogólnie można więc chronić wody należące do PZW, tylko muszą to być wody przynoszące zyski. Tylko komu? ;)


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #67 dnia: 02.11.2018, 15:49 »
No to coś tu jest nie tak, skoro IRŚ twierdzi, że bez odłowów ryb nie będzie, a na wodach PZW specjalnych, gdzie ryb powinno być więcej, to odłowów nie prowadzą. Nic im nie karłowacieje i tak dalej :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #68 dnia: 02.11.2018, 15:51 »
Panie nie zna się Pan na racjonalnej gospodarce rybackiej wymyślonej przez naukowców z Olsztyna. Idź Pan lepiej łowić jesiotry w rzekach, które systematycznie od lat 90 tych są wprowadzane do rzek przez IRŚ i okręg toruński PZW :P

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #69 dnia: 02.11.2018, 16:00 »
Ja po prostu ryb nie umiem łowić.
Taki ichtiolog to sobie siada z bacikiem i ma świetną zabawę. I się śmieje, że wędkarze narzekają, a on ciągle łowi! I nawet szczupaczki pod wymiar widuje :O
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #70 dnia: 02.11.2018, 16:04 »
A tak na poważnie to na tych łowiskach specjalnych PZW należących do GR w Suwałkach chronią drapieżnika np. zakazane są metody połowu na żywą i martwą rybę. Jest wymiar ochronny okonia. W ciągu doby liczonej od wschodu do zachodu słońca można zabrać dwie sztuki szczupaka albo dwie sztuki sandacza (łączna ilość wymienionych ryb nie może przekroczyć dwóch sztuk) o wymiarze powyżej 50 cm.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #71 dnia: 02.11.2018, 18:42 »
Prostuje to co napisałem wcześniej. Składka członkowska w 2019 ma być w wysokości 90 zł, a nie 180 zł.  Podczas dzisiejszego wędkowania sąsiad na stanowisku obok przyniósł mi tą "radosną Nowinę". Pokazał mi nawet tabelki z opłatami na swoim telefonie. Teraz w domu to sprawdziłem i okazało się, że to były kwoty na zagospodarowanie wód z jakiegoś okręgu. 
Tym co się  >:O >:O >:O  postawie :beer: przy najbliższej okazji :)

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #72 dnia: 02.11.2018, 19:12 »
Ćwierkają jaskółki, ze opłaty PZW w 2019 znacząco mają wzrosnąć. Składka członkowska pełna ma kosztować 180 zł. Zapewne nie bawem poinformują o tym na stronach ZO.


Wcale mnie to nie dziwi >:O Członków jest coraz mniej, trzeba więc moloch ratować i sięgać do naszej kieszeni jeszcze głębiej.
Wiele bym dał, naprawdę wiele, aby zobaczyć, jak ta maszynka do ruchania wędkarzy wali się z powodu niezapłaconych przez wędkarzy składek :money: :money: :money:


E: Nawiasem mówiąc, jestem bardzo ciekawy, co by się stało w takim przypadku. Jakby taki okręg się zachował, gdybt nagle 90 % wędkarzy nie zapłaciło pozwoleń?

Składka członkowska wzrosła minimalnie ale jak wiecie uokik nakazał PZW podział wód na górskie , nizinne . Nie wiem jak w innych Okręgach ale w Katowickim w związku z tymi zmianami jest mnogość składek i jest drożej.
Najwięcej podrożała składka emerytom w ekstremalnym zestawieniu ( wody górskie + nizinne + łowienie z łodzi ,drożej 60 zł )
Więcej zapłacą również studenci oraz odznaczeni srebrną i złotą odznaką ( mniejsza zniżka )

-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #73 dnia: 02.11.2018, 19:20 »
Zaobserwowałem coś interesującego. Ja osobiście jestem zwolennikiem wysokiej składki. O ile będzie ona szła na faktyczne zagospodarowanie wody, pilnowanie jej, i dbanie o bogaty rybostan.

Jak przeczytałem informację o podwyżce, to zamiast pomyśleć "no wreszcie", do głowy pierwsze wpadło "no, to teraz na pewno wykupię".

Dopiero drugie mentalne podejście do tematu zaowocowało myślą, że podwyżka byłaby dobra, gdyby naraz gruchnęła wiadomość o zmianach i konkretnych planach na konkretne wody - typu bardziej restrykcyjne limity, długie okresy wyłączenia całych zbiorników z wędkowania na zarybienia, itp. A tak to jakoś rozdarty jestem, bo nie wiem jak zostaną wykorzystane pieniądze z podwyżki.

Chociaż przymus wprowadzenia opłat okresowych jak najbardziej mi się podoba. Może, nawet jeśli nie przekonają mnie do wykupienia rocznego, to na jakiś weekend gdzieś skoczy się na wodę PZW.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Budżet PZW - informacje ogólne
« Odpowiedź #74 dnia: 02.11.2018, 21:28 »
A czy na tych łowiskach specjalnych GR to prowadzą odłowy sieciowe?

Byłem kilka lat temu w ośrodku nad jeziorem Wiartel. Na dzień dobry kobieta, która sprzedawała mi pozwolenie (drogie jak cholera), powiedziała, że tu ryb nie ma! Poczułem się jakbym dostał w pysk. Bez ceregieli powiedziała, że tu też sie stawia sieci ale 'rzadko'. Łowiąc z pomostu miałem okazję zobaczyć co to jest masa drobnicy. Ludzie, nęciłem piaskiem, i w wodzie aż bulgotało. Masa krąpia, małego leszcza,uklei, wzdręgi i płoci. Nic większego, zero! Następnego dnia zmieniłem miejsce na ukryty pomost. Łowiąc feederem miałem do czynienia z niesamowitym efektem, koszyk był atakowany już podczas opadu, przynęta zaraz potem. Dopiero przerzucenie się na spławik i rosówki dało mi ryby inne niż krąpie i leszczyki, weszły okonie, złowiłem kilka ładnych sztuk, w tym jednego 35 cm.

Ogólnie? Masakra. W cenie jednej doby miałbym dwa dni na dobrej komercji. Woda brudna, nie zachęcała do kąpieli. Jak się okazało, do ośrodka przyjeżdżają wędkarze, którzy łowią szczupaki. Tych tam trochę jest, chociaż po ilości drobnicy wiadomo, że szału nie ma. Na dodatek na dwie doby przyjechali wędkarze, którzy popili  i potem rzygali. Jako, że echo tam niesie, miałem okazję słuchać tych fatalnych odgłosów. Wcześniej oczywiście były głośne rozmowy, potem wyzwiska i przepychanki.

W ten oto sposób zobaczyłem co to jest łowisko specjalne GR Suwałki. Szybko wyrobiłem sobie pojęcie co pływa na łowiskach zwykłych :) Jeżeli do tego dodać brak zaplecza, pomostów, sklepy wędkarskie wyglądające jak muzea wędkarstwa, to można było utwierdzić się jedynie w tym, że gospodarka racjonalna lub zrównoważona nie ma nic wspólnego z tymi terminami. Jeden wielki syf! Do tego ośrodek wyglądał niczym muzeum PRL, czułem się jakbym się przeniósł w czasie.

I teraz najlepsze. Pomost zaniedbany, kąpielisko pełne wodorostów, rowerki wodne brudne, brak większych ryb, ośrodek w koszmarnym standardzie, woda pełna żelaza i manganu, kąpiel to męczarnia... I kobieta z ośrodka dziwi się, że nie ma ludzi :) Sam nie wiem co mnie nawiedziło, że za rok znów pojechałem na Mazury z kobietą 8)
Lucjan