Autor Wątek: Żyłka By Döme TEAM FEEDER Long Cast Line 0,25 mm - 8,6 kg wytrzymałości?  (Przeczytany 2765 razy)

Offline w-mfeeder

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warmińsko - Mazurski Feeder
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: feeder
Dlatego kupując żyłkę nie zwracam uwagi na to ile ona wytrzymuje kg, bo bardzo mało żyłek jest które są wiarygodne. Prawie każda pęknie pod inną wagą. Bardziej sugeruje się tym czy trzyma wymiar i nie jest jakoś masakrycznie pogrubiona, tym jaką ma pamięć oraz jak bardzo jest rozciągliwa. Dla przykładu miałem żyłkę od Awa Shima i zaczepiając korzenie, miałem problemy by ją zerwać i musiałem ciąć (średnica 0.26). Też tam były jakieś dane typu, że wytrzymuje 8kg, ale na krzakach czy podwodnych, powalonych drzewach był ogromny problem. Mimo tej niby oszukanej wagi była to (po przetestowaniu wielu żyłek) najlepsza żyłka jaką miałem. Miała problem jedynie że było trzeba chwilę odczekać zanim zatonie. :) Mając średnicę, można mniej więcej spodziewać się na jakie ryby daną żyłkę dobrać :)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Dlatego kupując żyłkę nie zwracam uwagi na to ile ona wytrzymuje kg, bo bardzo mało żyłek jest które są wiarygodne. Prawie każda pęknie pod inną wagą.

Coś w tym jest. Na jednym z wędzisk mam Mikado Territory Red Line 0,22, żyłka bardzo przeciętna wg testów, na opakowaniu jest wytrzymałość 6,40kg, wg testu któregoś ze sklepu wędkarskiego jak chłopaki podnosili na wadze wyszło że to taka mocno przeciętna żyłka. No i ostatnio na jednej wodzie miałem zaczep (jak się później dowiedziałem od właściciela pod skosem ida jakieś rury czy to ciepłownicze czy gazowe i o nie zaczepiłem), no i po szarpaniu w różnych kierunkach pogodziłem się z utratą zestawu, ale nie chciałem ciąć przy wędzisku by nie została nitka z 35m w wodzie, więc owinąłem żyłkę na rękawie kurtki i zacząłem siłowo ciągnąć, jakież było moje zdziwienie gdy nie mogłem jej zerwać, dopiero po drugiej czy 3ciej próbie takiego ciągnięcia puściło, zwijam, patrzę zestaw jest (przypon był 0,20), też nie strzelił a...złamał się hak drennana (na moje szczęście) :)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
...................
...................
 Dla przykładu miałem żyłkę od Awa Shima i zaczepiając korzenie, miałem problemy by ją zerwać i musiałem ciąć (średnica 0.26). Też tam były jakieś dane typu, że wytrzymuje 8kg, ale na krzakach czy podwodnych, powalonych drzewach był ogromny problem. Mimo tej niby oszukanej wagi była to (po przetestowaniu wielu żyłek) najlepsza żyłka jaką miałem.
..................
.................

Żyłkę o dużej długości rzędu kilkudziesięciu metrów jest bardzo trudno zerwać. Nie wynika to jednak z jej większej wytrzymałości niż krótkiej. Wytrzymałość na zerwanie jest taka sama dla długiej jak i krótkiej.
Trudności z zerwaniem długiej wynikają z rozciągliwości. Jeśli żyłka ulega zerwaniu przy sile powodującej jej rozciągnięcie przykładowo o 20%, to musimy odcinek 30 m rozciągnąć o 6 m, a odcinek 40 m o 8 m. Wykonujemy przy tej czynności dla odcinka 30 m pracę 100 razy większą niż przy zerwaniu odcinka 30 cm.
Subiektywnie wydaje się więc z tego powodu, że żyłka ma większą wytrzymałość niż jest to w rzeczywistości.
:)
Marian

Offline w-mfeeder

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warmińsko - Mazurski Feeder
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: feeder
...................
...................
 Dla przykładu miałem żyłkę od Awa Shima i zaczepiając korzenie, miałem problemy by ją zerwać i musiałem ciąć (średnica 0.26). Też tam były jakieś dane typu, że wytrzymuje 8kg, ale na krzakach czy podwodnych, powalonych drzewach był ogromny problem. Mimo tej niby oszukanej wagi była to (po przetestowaniu wielu żyłek) najlepsza żyłka jaką miałem.
..................
.................

Żyłkę o dużej długości rzędu kilkudziesięciu metrów jest bardzo trudno zerwać. Nie wynika to jednak z jej większej wytrzymałości niż krótkiej. Wytrzymałość na zerwanie jest taka sama dla długiej jak i krótkiej.
Trudności z zerwaniem długiej wynikają z rozciągliwości. Jeśli żyłka ulega zerwaniu przy sile powodującej jej rozciągnięcie przykładowo o 20%, to musimy odcinek 30 m rozciągnąć o 6 m, a odcinek 40 m o 8 m. Wykonujemy przy tej czynności dla odcinka 30 m pracę 100 razy większą niż przy zerwaniu odcinka 30 cm.
Subiektywnie wydaje się więc z tego powodu, że żyłka ma większą wytrzymałość niż jest to w rzeczywistości.
:)
Ale ja nigdzie nie napisałem że były to odcinki kilkudziesięciu metrów, bo bywało że było to metrów 10 np. A wyżej wymieniona żyłka na długości metra miała prawie zerową rozciągliwość ;) inne żyłki również były testowane w tych warunkach i niestety się nie sprawdziły. No, ale nie ważne, bo zaczynamy odbiegać od tematu. :)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
 Napisałeś, że żyłka Awa Shima ma na długości metra prawie zerową rozciągliwość. :o Nie wiem jak to rozumieć. Czy mógłbyś podać konkretnie jaką procentową rozciągliwość stwierdziłeś i jak ją zmierzyłeś?
Jestem zainteresowany żyłką o bardzo małej rozciągliwości.
:)
Marian

Offline w-mfeeder

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warmińsko - Mazurski Feeder
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: feeder
Napisałeś, że żyłka Awa Shima ma na długości metra prawie zerową rozciągliwość. :o Nie wiem jak to rozumieć. Czy mógłbyś podać konkretnie jaką procentową rozciągliwość stwierdziłeś i jak ją zmierzyłeś?
Jestem zainteresowany żyłką o bardzo małej rozciągliwości.
:)
Nie robiłem jakichś specjalnych badań, rozciagałem ją w rękach i porównywałem z innymi żyłkami które miałem :) szkoda, że jej w tym momencie nie mam, bo sprawdził bym to dokładniej. Na nowy sezon będę zapewne ja kupował, więc spróbuję wtedy poczynić testy :)

Offline Venereal

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 15
  • Woj tek
  • Lokalizacja: Okręg Rzeszów
Żyłka By Döme TEAM FEEDER Long Cast Line to to samo co TRABUCCO S-Force Long Cast. Jak widać Trabucco podaje wytrzymałość 8,44kg dla 0.25mm. Link do niej: https://www.haldorado.hu/items/zsinor-c3/monofil-pontyozo-c174/trabucco-s-force-long-cast-025-mm-i5617

Pytanie czy reszta żyłek z tej serii Haldorado to też Trabucco? Wszystkie żyłki z tej serii Haldorado mają bardzo podobne opakowanie.

Ja zakupiłem dwie żyłki z Haldorado - Black Feeder oraz Method Mono - obie 0.25mm
Powiem tak: black feeder przy nawijaniu przez ścierkę z kroplą ludwika zostawił bardzo dużo czarnej farby - method mono ani śladu. Co do pomiarów obu żyłek suwmiarką to Black Feeder jest grubsza o ok. 0.03-0.04mm. Wzrokowo i w dotyku również czuć, że jest grubsza. Mierzyłem je w różnych miejscach ale zawsze wynik był o te ok. 0.03mm mniejszy na korzyść Method Mono Line. Przykładowe pomiary to 0.24-0.27; 0.22-0.26. Zależało to od miejsca na suwmiarce.

Podsumowując jeśli żyłka od Haldorado to tylko Method Mono Line. Z przyponówki z tej serii również jestem zadowolony - nie przegrubione rozmiary