Autor Wątek: Jaki kołowrotek do metody?  (Przeczytany 35701 razy)

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #105 dnia: 29.03.2020, 23:02 »
Okuma Custom Black 55 - bedziesz zadowolony :)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #106 dnia: 23.06.2020, 20:08 »
-Okuma custom black clx-55f
-Flagman Sherman pro 5000

Który z tych dwóch, innych nie biorę pod uwagę, ewentualnie wielkości.

Ma to być kołowrotek do feedera Flagman Sherman Pro 3.30m 70g. Wędkowanie na jeziorkach. Klasyczny feeder i metoda.
Żyłka jaką używam to 0.25mm, koszyki do 30g plus zanęta.
Flagman niby fajnie bo to samo co wędka, ale nie wiem jak z trwałością tego, dlatego się zastanawiam.  Po prostu nie chce żeby coś się sypnęło po kilki, kilkunastu wyjściach nad wodę.


Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #107 dnia: 23.06.2020, 21:06 »
ja tam bym brał coś z wolnym biegiem, przydaje się jak odchodzisz od wędki ale przecież nie musisz zawsze włączać. Ja tam wolę sobie życie ułatwiać, a nie utrudniać, wszystkie kołowrotki mam z wolnym biegiem. Że zawodowcy nie używają to nie znaczy że ja nie mogę. Najwyżej będziesz pływał za wędką albo hamulec luzować.
Paweł

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #108 dnia: 23.06.2020, 21:34 »
Wolny bieg przy feederze dla mnie nie ma logiki.  Nie wiem jak ty łowisz , ale dla mnie klipsowanie żyłki to podstawa . Jak odchodzę od wedki to też bez strachu mam zaklipsowane na gumce i stylu podporka tego typu

Karp 5 kg nie wciągnął wedki na tej podporce .

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #109 dnia: 23.06.2020, 21:38 »
Ja mam dwa feedery Flagmana dziś przyszły i kołowrotki do nich. Kupiłem Flagman Mascot feeder 4000 i 5000. Są w nich dodatkowe klipsy. Uwalniają żyłkę podczas odjazdu ryby.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #110 dnia: 23.06.2020, 21:45 »
Corbi, krótko i na temat Okuma custom black 55 ;)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #111 dnia: 23.06.2020, 21:50 »
Klipsuję gumką do przynęt , przy żucie podnoszę wędkę do góry, a potem naciągam i mam kilka metrów zapasu, włączam wolny bieg, a jeśli nawet nie zdążę to gumka na klipie pęka. Często łowię jedną wędką bardzo blisko od brzegu 5 czy 10 metrów i nie potrzebuję klipsa bo trafiam.   Łowię  często z dzieckiem i  nie jestem w stanie siedzieć cały czas przy wędce. Mi to odpowiada. W czym zaszkodzi wolny bieg, lepiej mieć i używać w razie W, ale co tam komu pasuje jak wolicie bez to spoko.
Paweł

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #112 dnia: 23.06.2020, 21:59 »
Tak też można :beer: Ja mam nawyk ustawiania hamulca dość lekko tak, że duża ryba wyciągnie sobie żyłkę .

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #113 dnia: 23.06.2020, 22:05 »
Używam do feedera młynków i z wolnym biegiem i z przednim hamulcem ;),przy dużej metodzie z wolnym nawet mi bardziej pasuje :beer:

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #114 dnia: 23.06.2020, 22:06 »
Do tej wędki to raczej 4000 a nie 5000. Flagman Sherman Pro Feeder Medium 3,3 m przelotkę startową ma 16 mm, więc większa szpula może bardziej przeszkadzać, niż pomóc.
Okumy maja bardzo dobrą opinię, jeśli chodzi o trwałość, chyba jeszcze wciąż dają 5 lat gwarancji. Nie wiem nic o kołowrotkach Flagmana.
Więc jeśli z tych dwóch, to polecłacałbym w pierwszym rzędzie Okuma Custom Black Feeder CLXF 40 i link do opisu w Drapieżniku https://sklepdrapieznik.pl/sklep/okuma/29946-okuma-custom-black-feeder-clxf-40.html
Ewentualnie, jak sie uprzesz przy Flagmanie to Flagman Sherman Pro Feeder 4000 i link https://sklepdrapieznik.pl/sklep/kolowrotki-flagman/32802-flagman-sherman-pro-feeder-4000.html
Do Twojej wędki o wadze 200 g wybrałbym Okumę o wadze 285 g, zamiast Flagmana o wadze 380 g. Okuma zwija też więcej żyłki na obrót korbką niż Flagman i mieści więcej żyłki, chociaż to już ma trzeciorzędne znaczenie, przy wędce o max. odległości wyrzutu 50m.

A co do wolnego biegu, to uważam to za całkowicie zbędne przy feederze. Feederem należy łowić klipując żyłkę na kołowrotku, żeby rzucać i nęcić powtarzalnie w to samo miejsce. Ważniejsze są dobrze trzymające wędkę podpórki i właściwie ustawiony kołowrotek, zwłaszcza jak masz zamontowany bezpieczny klips.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #115 dnia: 23.06.2020, 22:18 »
Do tej wędki to raczej 4000 a nie 5000. Flagman Sherman Pro Feeder Medium 3,3 m przelotkę startową ma 16 mm, więc większa szpula może bardziej przeszkadzać, niż pomóc.
Okumy maja bardzo dobrą opinię, jeśli chodzi o trwałość, chyba jeszcze wciąż dają 5 lat gwarancji. Nie wiem nic o kołowrotkach Flagmana.
Więc jeśli z tych dwóch, to polecłacałbym w pierwszym rzędzie Okuma Custom Black Feeder CLXF 40 i link do opisu w Drapieżniku https://sklepdrapieznik.pl/sklep/okuma/29946-okuma-custom-black-feeder-clxf-40.html
Ewentualnie, jak sie uprzesz przy Flagmanie to Flagman Sherman Pro Feeder 4000 i link https://sklepdrapieznik.pl/sklep/kolowrotki-flagman/32802-flagman-sherman-pro-feeder-4000.html
Do Twojej wędki o wadze 200 g wybrałbym Okumę o wadze 285 g, zamiast Flagmana o wadze 380 g. Okuma zwija też więcej żyłki na obrót korbką niż Flagman i mieści więcej żyłki, chociaż to już ma trzeciorzędne znaczenie, przy wędce o max. odległości wyrzutu 50m.

A co do wolnego biegu, to uważam to za całkowicie zbędne przy feederze. Feederem należy łowić klipując żyłkę na kołowrotku, żeby rzucać i nęcić powtarzalnie w to samo miejsce. Ważniejsze są dobrze trzymające wędkę podpórki i właściwie ustawiony kołowrotek, zwłaszcza jak masz zamontowany bezpieczny klips.

Poczatkowo sam zastanawualem sie nad Okumą CB 40 - ale jest smiesznie malutka i wg mnie pasuje max do kijka 3,0 m. Ale każdy ma swoje preferencje :)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #116 dnia: 23.06.2020, 22:24 »
Ja mam Okuma C-B 55FD, z głęboką szpulą i jest na nią 5 lat gwarancji. Póki co nawinąłem podkład (będzie coś ok. 150m), nie spieszę się z główną żyłką, bo jeszcze nie mam w domu wędziska. A może uda się przetestować ten zestaw w najbliższy weekend.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #117 dnia: 23.06.2020, 22:25 »
Okuma custom black 40 to maleństwo ,coś jak Daiwa Fuego 4000 lt ,którą posiadam, i jest to młynek który u mnie służy do pickera 2,7m i 3m  ;)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #118 dnia: 23.06.2020, 23:16 »
Daiwa Fuego 4000 lt to bardzo mocny kołowrotek, pomimo małej wagi i wymiarów,
Rozmiar kołowrotka, skupiając się tu wyłącznie na rozmiarze szpuli dla zapewnienia najlepszych rzutów, należy dobrać do rozmiaru pierwszej przelotki za kołowrotkiem, jej oddaleniem od kołowrotka i oddalenia jej środka od blanku wędki. Im większa przelotka, dalej od kołowrotka i wyżej osadzona, tym większa szpula daje dłuższe rzuty. Przy mniejszej przelotce startowej i bliżej osadzonej, duża szpula może skracać długość rzutu.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #119 dnia: 23.06.2020, 23:36 »
Zgadzam sie z Tobą, masz rację. Tak, czy inaczej dla mnie to mikrokołowrotek, a opisanie go rozmiarem 40 to teochę "pomyłka" patrzac na większość "40" na rynku.
Sam malo sie na to nie naciąłem i dobrze, ze miałem możliwość zobaczyć go na żywo w sklepie, bo do kijów 3,3 - 3,6 wg mnie zupełnie on nie pasuje.
Z pozdrowieniami,
Kamil