Autor Wątek: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania  (Przeczytany 19300 razy)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #90 dnia: 07.01.2019, 14:27 »
Moje ulubione haczyki do grochu to gamakatsu typ 2210, choć używam tez 1810 i 3510 kolory złote lub czarne/brązowe, używam rozmiarów od 14 do 4 - ulubione 10-6 - zależy od pory roku, intensywności żerowania i rodzaju ryb. Zazwyczaj najmniejsze/ najcieńsze wiosną, potem grubsze i większe. Łowię na jedno do maks 3 ziaren, nie łowię na włos.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #91 dnia: 08.01.2019, 19:15 »
Groch na rzece
Skuteczność nęcenia samym grochem na rzece zależy od siły nurtu w danym miejscu. Nigdy nie jesteśmy pewni dokąd woda potoczy lekki groszek. Na względnie spokojnej wodzie nie ma z tym problemu i po prostu sypię go do wody, ale na moich miejscówkach muszę często postępować inaczej.  Łowiąc na Wieprzu i środkowej Wiśle  często stosuję zanętę spożywczą np Lorpio Jaź Kleń itd ,  a do niej dodaję sporo zmiksowanego grochu i wodę z gotowania do nawilżania. Oczywiście zanętę dociążam  i doklejam gliną wiążącą.  Przed formowaniem kul wsypuję do zanęty trochę grochu.  Takimi kulami zanęcam łowisko.  W ten sposób smak grochu roznosi się daleko a ja nęcę tam gdzie chcę. Oczywiście znęci się najpierw drobnica ale ja na hak lub na włos wybieram twardsze groszki . Jaź, kleń, leszcz czy duża płoć radzą sobie z nimi bez problemu.  Niełatwo jest założyć groszek na włos ale jest to niezwykle efektywne, zwłaszcza przy "złodziejskich" braniach kleni.
Dodam jeszcze , że zazwyczaj łowię na przystawkę , a kilka do kilkunastu metrów poniżej i nieco dalej od brzegu zarzucam koszyczek.  Kiedy czatuję na grubszego jazia rezygnuję z feedera i skupiam się na spławiku.  Jaź potrafi pomalutku topić spławik i bywa że gdy zorientujemy się że to jest  branie a nie uciąg wody jest o wiele za późno na zacięcie. 
Wiesiek

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 279
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #92 dnia: 08.01.2019, 19:45 »
  Niełatwo jest założyć groszek na włos ale jest to niezwykle efektywne, zwłaszcza przy "złodziejskich" braniach kleni.

Dlaczego nie łatwo, groch dobrze ugotowany bardzo łatwo się zakłada na włos, najpierw przebija się wstępnie igłą a potem przebija się w tym samym miejscu pushstopem. Łatwiej niż niektóre kulki. Grochem możemy nęcić centralnie w nurcie co też czynię w Bugu, Narwi i Wiśle, to bardzo ciężkie ziarno które szybko opada na dno i kotwiczy na każdym delikatnym zagłebieniu. Nie trzeba żadnych kul robić aby na szybkim nurcie nęcić do głebokości około 3m. Oczywiście nęcąc przyjmujemy tzw wyprzedzenie, czyli sypiemy ziarno 2-4 metrów przed upatrzoną miejscówką, oczywiście na siilnym nurcie, bo na powolnym, wystarczy 0,5 do 1m.
Tomek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #93 dnia: 08.01.2019, 20:35 »
Tomku.
Tam gdzie to możliwe sypie groch ręką jak większość z nas.  Ale Wieprz jest bystry i bardzo kreci. Groch wydaje się ciężki ale w wodzie już nie tak bardzo. Co do włosa to nie idzie mi to łatwo. Jestem starym człowiekiem, łapy mi się trzęsą i niejeden groszek rozwalę zanim porządnie założę.  Groch kupuję na targowisku. Niestety rzadko jest jednolity, najczęściej jest mieszany z różnych gatunków i roczników. Nie da się tego dobrze ugotować.  Jeden twardy drugi się rozlatuje. Jak trafię na dobry groch kupuję większy zapas  u tego samego sprzedawcy.
Uważam że groch w zanęcie działa szybko i skutecznie no i nie syci szybko ryb.  Zmiksowane drobinki uwalniają się powoli, a intensywny smak i zapach ściąga ryby z daleka.   To jednak tylko moje zdanie.
Wiesiek

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 279
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #94 dnia: 08.01.2019, 20:46 »
Dwa lata temu uczyłem ojca łowić na groch z włosem, też miał problem na początku ale pokazałem mu w jaki sposób to robić i świetnie sobie radzi. Nie każde ziarno musi się znaleźć na włosie, bierze się igłę i przekłuwa się trzy cztery, wybiera się z nich najlepsze i nadziewa na włos. Ojciec 43 rocznik i świetnie sobie radzi. ;)
Tomek

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #95 dnia: 08.01.2019, 21:01 »

Tam gdzie to możliwe sypie groch ręką jak większość z nas.  Ale Wieprz jest bystry i bardzo kreci. ... Groch kupuję na targowisku. Niestety rzadko jest jednolity, najczęściej jest mieszany z różnych gatunków i roczników. Nie da się tego dobrze ugotować.  Jeden twardy drugi się rozlatuje. Jak trafię na dobry groch kupuję większy zapas  u tego samego sprzedawcy.
Uważam że groch w zanęcie działa szybko i skutecznie no i nie syci szybko ryb.  Zmiksowane drobinki uwalniają się powoli, a intensywny smak i zapach ściąga ryby z daleka.   To jednak tylko moje zdanie.


Ja nęcę łyżką zanętową - jak nastawiam się na brzany ze skarpy to nie miałbym nawet gdzie opłukać ręki :).
Na wiosnę pierwsze nęcenia - używam zwykłej zanęty - proszku+groch, ale jednego roku dokupiłem mąkę grochową - nie zauważyłem różnicy z mąką i bez.

Nigdy nie połowiłem ryb na groch bez wcześniejszego przygotowania łowiska, brania zaczynały sie po 3, 4 nęceniach, ale w moich rejonach prawie nikt grochu nie stosuje.
Na haku też niekiedy groch się rozpadnie - podobnie pewnie na włosie.



Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #96 dnia: 08.01.2019, 21:08 »
Na Wieprzu gdzie uwielbiam łowić groch to obok kuku od lat chyba najpopularniejsza przynęta i zanęta.
Wiesiek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #97 dnia: 08.01.2019, 21:17 »
Zwróćcie też uwagę że najczęściej pierwsze meldują się małe klenie które wręcz rzygają grochem. Przynajmniej na mojej wodzie tak jest.  Jesli ich przypłynie więcej to nawet jak sporo grochu wrzucimy to bardzo niewiele zostaje dla większych ryb. Zmiksowne drobinki oraz smak uwalniają się z kul powoli i stale nęcą.  Przyznaję że nie zawsze chce mi się bawić z zanętą, szczególnie gdy wędruję  między miejscówkami ale wielokrotnie się przekonałem że to skuteczny sposób.
Wiesiek

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #98 dnia: 22.04.2019, 21:13 »
Zgodnie z informacjami na internetach moczyłem groch w wodzie przez 24 godz. Następnie go gotowałem, ale podczas gotowania połowa ziaren rozlazła się całkiem albo rozpadła na pół. Co należy robić, aby ziarna grochu podczas gotowania i po gotowaniu były w całości? Jak długo i w czym można przechowywać ugotowany groch?
Marcin

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 863
  • Reputacja: 391
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #99 dnia: 22.04.2019, 21:15 »
Groch nalezy gotować na bardzo małym ogniu. Może miałeś kiepskiej jakości groch, pozbawiony łusek.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #100 dnia: 22.04.2019, 21:20 »
Groch nalezy gotować na bardzo małym ogniu. Może miałeś kiepskiej jakości groch, pozbawiony łusek.

  Jak już dochodzi(jak z kilku ziaren schodzi skórka, np. 6 szt.) szybko zestawić z ognia i odstawić do wystygnięcia,( na stojak pod garnek aby chłodniejsze powietrze przechodziło również od spodu garnka) sam dojdzie.
 U mnie tak jest.
Trzeba samemu sprawdzać czy już mięknie. Ja wyciągam ziarenko, zgniatam, gryzę. Wtedy wiem na pewno ile mu trzeba.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #101 dnia: 22.04.2019, 21:28 »
Groch jest atrakcyjna przynętą i zanętą dla większości ryb karpiowatych. Przed laty był częściej stosowany niż obecnie. Starsi wędkarze zapewne pamiętają haczyki grochowe o szerokim łuku kolankowym, specjalnie przeznaczone na tą przynętę. Dzisiaj kiedy dowolne przynęty można bez problemu kupić w sklepie, pracochłonny w przygotowaniu groch stracił na popularności. Ale warto do niego wrócić, gust ryb w tym czasie na pewno się nie zmienił.
Do gotowania nie powinno się używać mięszanek grochu. Każda z jej odmian dochodzi do pożądanej miękkości w innym czasie. Z tego samego powodu warto wybrać ziarna o podobnej wielkości. Groch przed gotowaniem należy opłukać i zalać zimną woda na 24 godziny żeby napęczniał. Po tym czasie trzeba go przepłukać i zalać ciepłą wodą i gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny aż będzie wystarczająco miękki. Poznajemy to po tym, że ziarno poddaje się pod naciskiem palca, ale jego połówki się nie rozdzielają.
Wody w garnku nie może być zbyt dużo, bo ziarna będą o siebie uderzały, co powoduje pękanie łupin (nie należy go mięszać łyżką).
Wody nalewamy 1-2cm nad powierzchnię grochu. Ubytki parującej wody uzupełniamy wrzątkiem. Po ugotowaniu groch rozkładamy na ściereczce i suszymy. Największe i nie popękane ziarna wybieramy na przynętę, reszta zostaje do nęcenia.
Można też groch gotować przez kilkanaście minut, a następnie zalać go wrzącą wodą i zostawić na całą noc w termosie.

Bardzo skuteczne, ale prawie nieznane są ciasta grochowe. Najprościej sporządza się z miękkiej bułki i rozgotowanego grochu.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 863
  • Reputacja: 391
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #102 dnia: 22.04.2019, 21:31 »
2-3 godziny to chyba piszesz o grochu polnym, a nie zwykłym takim jak dla ludzi...

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 279
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #103 dnia: 22.04.2019, 21:51 »
Jeszcze nigdy nie gotowałem grochu 2-3 godziny a łowię na groch ponad 30 lat, szkoda ognia i gazu ;). Moczę całą noc, rano zagotowuję, odstawiam z ognia na 2 godziny, znów zagotowuję i odstawiam i już jest gotowy. Łowię grochem na włosie, więc nie musi być bardzo miękki, jak łowiłem na haczyk to zagotowywałem trzy razy, ale i to nie zawsze było potrzebne, pewnie w zależności od odmiany. No i termos też nie jest potrzebny, kwestia pilnowania i wprawy, termos może tylko zaszkodzić, bo nie wiemy jak ziarno po nocy w nim będzie wyglądało.
Tomek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Nęcenie grochem i sposoby przygotowania
« Odpowiedź #104 dnia: 22.04.2019, 22:01 »
Jak chcę ziarno na hak, to wyciągam wcześniej kilkanaście sztuk. Jak Semit pisze, "kwestia wprawy".
...to królestwo...

Pozdrawiam.