Autor Wątek: Zanęcamy grubo i dużo  (Przeczytany 27332 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #60 dnia: 23.01.2019, 12:54 »
U mnie sie nie sprawdziło, w dzień zakładając małego dumbellsa lub kulke 10mm można byłó ogłupiec. Co rzut pociągały krąpie lub małe leszczyki. O dziwo tego problemu nie było stosując zamiast koszyka zwykły ciężarek przelotowy. Jedynie kiedy się metoda sprawdzała to noc, wtedy drobnica nie żeruje i się fajnie łowiło.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #61 dnia: 23.01.2019, 12:56 »
Ja również uważam że to nie jest tak do końca. Łowiąc na dużą metode esp + duża kulka prawie wyeliminowałem brania leszczy a sytuacje gdy jakaś mała zapięła się bywają sporadycznie. Używam tylko metody i po kilku modyfikacjach ogromna przewaga ryb które poławiam to jednak karpie. A jest to woda PZW z ogromną populacją drobnego leszcza.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #62 dnia: 23.01.2019, 13:00 »
Jeśli będziesz stosował podajniki do metody to zawsze będziesz łowił leszcze lub leszczyki... Bez względu na wielkość przynęty.

Coś mi sie tu nie klei, w jednym poście piszesz wniosek że wielkość kulasa nie zrobi różnicy - a w drugim piszeż że łowisz na micro przynęty i w dzień łoisz drobnice...

Wiesz co polecam więcej praktyki w realu... a mnie snucia w wniosków w necie.

Mechanika jest prosta wielokrotnie tłuczona wszem i wobec : są nuty których na danych wodach drobnica nie tyka , są przynęty których drobnica nie tyka , są miejsca gdzie jest drobnicy kupa a można połowić na metode... praktyka daje odpowiedzi jak i co robić by łowić skutecznie.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #63 dnia: 23.01.2019, 13:01 »
Ponieważ drobna ryba ryje w zanęcie i mając nawet dużą kulkę na włosie i tak jest duża szansa, że się zapnie przypadkowo o haczyk nie wciągając nawet kulki do pyska. Wiele razy miałem przypadek, ze sciągałem podajnik a tam zachaczona np za bok lub w okolicach pyska wisiała jakaś drobnica. Raz nawet węgorza miałem na wędce w ten sposób na wędce bo uderzył w płotke która wisiała zaczepiona za bok. Na łowiskach komercyjnych lub tam gdzie jest mało drobnicy ten problem nie występuje, ale tu była mowa o wodach z dużą populacja drobnej ryby.

Pytanie na jakie ryby liczymy i gdzie. Jeżeli mamy masę drobnicy, co się rzuca na wszystko, to przede wszystkim nie wolno dawać niczego co pracuje, zanęta ma się rozsypać na dnie. Kolejna rzecz to zamiana zanęty na pellet lub miks 50/50 albo 80/20. Oczywiście najlepiej używać innego zestawu lub Metodę z pakunkiem PVA, najlepiej dużą. Jako przynętę trzeba użyć kulki, co jest na tyle ciężka, że ryba się nie zapnie o nią (15 mm minimum). Albo trzech ziaren kukurydzy itd. Kwestia dopasowania:)

I nęcić można też więcej w takim przypadku, a nawet trzeba. Duże ryby wiedzą dobrze, że jak małe coś pałaszują, to trzeba się spieszyć. Dlatego trzeba dopasować nęcenie odpowiednio. Można na przykład zanęcić samym pelletem 8 mm i kulkami, w podajniku mieć same pellety 2 mm i przynętę kulkę z pop-upem na przykład. Pamiętajmy też, że zanęta ciągnie leszcza. Dlatego w przypadku jego nadmiernej populacji, do tego skarłowaciałej, dobrze jest z niej zrezygnować zupełnie.

Dlatego raczej  myślę, że rozsądniej jest powiedzieć, ze trzeba dopasować Metodę do warunków na łowisku :)
Lucjan

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #64 dnia: 23.01.2019, 13:07 »
Pva z grubszym pelletem 4-6 mm może by się sprawdziło, ale nie testowałem więc się nie wypowiem.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #65 dnia: 23.01.2019, 13:13 »
Mimi do dużej metody używasz miksu czy pva z gumeczką robisz :D

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #66 dnia: 23.01.2019, 13:17 »
Mimi do dużej metody używasz miksu czy pva z gumeczką robisz :D

Pva nigdy nie stosowałem , może spróbuje w tym sezonie. Używam miksu 50:50 , do środka kuleczka 18mm i jazda :-D

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #67 dnia: 23.01.2019, 13:26 »
Ok :beer: dzięki za odp. ;) ja na pva jadę przeważnie :thumbup:

Offline Fisherman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 42
  • Lokalizacja: Garwolin
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #68 dnia: 29.04.2023, 19:49 »
Chciałbym was zapytać o plan taktyczny.
Jeżdżę sobie na wodę PZW i... do rzeczy:
Czy do kulek trzeba przyzwyczaić ?
Nie stety jak bym chciał nie jestem w stanie zanęcić kilka dni przed łowieniem ponieważ, nie ma pewności miejscówki wiele razy zdarzyło mi się że ja się składam to ktoś zasiada tuż obok albo jak nie raz słyszałem co tubylcy wyprawiają jak dowiedzą się że ktoś sobie nęci.

Jak obejść ten problem a jednocześnie zaciągnąć ryby. Na obecną chwilę nie posiadam spomba a próbuje samą karpiówką z pvkami.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #69 dnia: 29.04.2023, 20:10 »
Powiem tak
Kilka lat temu zaczelem sypac kulkami 20mm. Było  to ok. 4-5 dni najcześciej w porze wieczorowo-nocnej pomiędzy 22a 23 dlatego że nam dość blisko ok. 1800m . Nastepnie jechałem nad wodę wędkowałem na metodę a jak beretowe towarzystwo opusciło brzegi zbiornika w ciągu dnia i pomiędzy następną zmianą beraciarzy wystrzeliłem 30-40 tych samych kulek na przyblizona odległość i dalej łowilem na metodę. Po ok. tygodniu nasadziłem się na grubego zwierza i powiem tak że na włos zakładalem tą samę kulkę a drugi kij dwie takie same. Wyniki jakie były to pokazałem na fotkach na naszym forum więcej brań mialem na dwie kulki na wlosie. Zestawy wędki i kołowrrotki takie same ale wspaniały zarząd koła zmienił regulamin i h....j wielki. W tym roku nie mialem na kiju większego karpia niż 45 cm więc i nie bylo sensu robić fotek. Pozostało mi ok. 15kg kulek i chyba będę musiał sam te kulki wpie....lić. Grubo i dużo tylko wtedy gdy masz pewność że sa ryby powyżej 10kg ale to jest tylko moja ocena tematu
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #70 dnia: 29.04.2023, 20:19 »
Jeżeli to wodą PZW zacznij od ziaren kukurydza,groch ,konopia i lepszy według mnie będzie pellet Halibut i jakiś owoc np.,kulki owszem możesz podawać razem z tym i próbować łowić na nie :beer:

Offline Fisherman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 42
  • Lokalizacja: Garwolin
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #71 dnia: 29.04.2023, 20:20 »
Fajnie by było tak 2km, z domu to 30km a do pracy jadę do Wawy w odwrotnym kierunku. Co do zwierzyny to do 10kg to wiem że jest ale ile zostało nikt tego nie wie. Większych chyba nie ma.

Może taki mini Spomb by pomógł ? Mam jakąś starą wędkę teleskopową okumę o cw 70gr robi za marker na razie, ale draństwo jest pancerne. Może dał by radę ten kijaszek i puścić nim kilka rakiet a potem lecieć zestaw z Pvką ?

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #72 dnia: 29.04.2023, 20:44 »
Powiem tak ,nęcę grubo i pomimo ,że na swoim PZW jestem tubylcem to przyjezdni podsiadają ... Potrafię wyjąć 10 szt karpiszonów a w tym czasie inni jeden lub zero no i gul rośnie ale nawet jak ktoś podsiądzie to i tak przeważnie niewiele skorzysta. Na kukurydzę nie biorą a jeśli nawet nie tak często ;) Więc kilka razy posiedzi i szuka następnej nęconej miejscówki , gdzie zobaczy ,że ktoś rybę wyciąga...dziadów nie brakuje ja ich wędrowniczki nazywam.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Fisherman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 42
  • Lokalizacja: Garwolin
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #73 dnia: 29.04.2023, 20:48 »
Jakim cudem oni nie wyciągają a Ty tak, czyżbyś miał magiczne przynęty ? 

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęcamy grubo i dużo
« Odpowiedź #74 dnia: 29.04.2023, 20:49 »
Trzeba wiedzieć co i gdzie wrzucić , znam tą wodę 25 lat ;)


Pozdrawiam Łukasz