Autor Wątek: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?  (Przeczytany 8859 razy)

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Wstaję dzisiaj i na dzień dobry dostaję takie info Jezierzyce wpuszczają karpia 19 kg. Za chwilę mam zdjęcia, że na 99% ryba ta została złowiona i zabrana z łowiska Sicina koło Pyrzyc przez pseudo karpiarza. Moralność takiego zachowania jest mocno dyskusyjna. Ja załamałem ręce >:O

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1766471103412708&id=154578331268668

Tutaj link do profilu wędkarza, który wychwycił i zdemaskował ten niecny czyn. Zdążył zrobić skreen zdjęcia. Sprawa zgłoszona do PZW. Ciekawe jak się potoczy.

https://www.facebook.com/piotr.pupek.9

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #1 dnia: 16.04.2018, 07:58 »
Bartek, ale jaja :facepalm: :facepalm: :facepalm: Sprawa wyszła na jaw, jako jedna z wielu. Mało takich wałków robią ? Wędkarz siano zgarnął i pasuje. Mógł jeszcze zrobić dodatkowy deal i pochwalić się kulkami na które go z łowił. A których w rzeczywistości nie widział na oczy. To dopiero jest proceder ... Ważne jednak, że sprawa została nagłośniona i ktoś poniesie konsekwencje, bo czytam, że na łowisko, na którym został złowiony obowiązuje górna granica wagowa.
Pozdrawiam Seba

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #2 dnia: 16.04.2018, 08:31 »
Wg mnie karpie powinny dostać górny wymiar ochronny z urzędu (np. 70 cm), zaś sprzedawanie dużych sztuk powinno grozić dożywotnim usunięciem z PZW. Obecnie nie jest to prawnie uregulowane, gdyż często dużą rybę można zabić, ale nie wolno jej sprzedać. Różnica tutaj jest zaiste mała, gdyż mało kto sprzedaje taką rybę dostając fakturę VAT :) W ten sposób na przykład Mały Rekin zarybia sobie jakieś własne łowisko rybami z innych łowisk PZW, co pokazywał nie raz na swoich filmach. Powinno to być zakazane.

Wg mnie wędkarza który to zrobił powinna spotkać jakaś kara, najlepiej sroga, sąd koleżeński nie powinien się tu patyczkować. Środowisko karpiowe zaś gościa powinno zohydzić innym, najlepiej tak, aby żadna firma nie chciała nawiązać z takim gościem współpracy. Bo jest to ohydne okradanie wędkarzy PZW, nic więcej.
Lucjan

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #3 dnia: 16.04.2018, 09:17 »
Standard można powiedzieć niestety.

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #4 dnia: 16.04.2018, 09:23 »
Sprzęt musi się zwrócić ;)




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #5 dnia: 16.04.2018, 10:15 »
Kurcze ale o co ta cała awantura, takie mamy przepisy że człowiek nie zrobił nic złego. Co więcej może nawet uratował ta rybę bo inny mógłby ja złapać i zjeść. Nie ma limitu wiec po złapaniu kartp jest tak jak by wędkarza jeden go wypuści inny zje a jaszcze inny sprzeda do komercji (oficjalnie odda bo nie można sprzedawać)
Z mojego punktu widzenia możne to nie jest moralne ale jak byłbym tym karpiem to chyba bym się cieszył, na komercji będzie miał większe szanse dożycia sędziwego wieku.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #6 dnia: 16.04.2018, 10:21 »
Kurcze ale o co ta cała awantura, takie mamy przepisy że człowiek nie zrobił nic złego. Co więcej może nawet uratował ta rybę bo inny mógłby ja złapać i zjeść. Nie ma limitu wiec po złapaniu kartp jest tak jak by wędkarza jeden go wypuści inny zje a jaszcze inny sprzeda do komercji (oficjalnie odda bo nie można sprzedawać)

No nie wiem.

Za RAPR:
"3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno :
a/ przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych,
b/ sprzedawać złowionych ryb,
c/ rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska,"

Czyli sprzedaż ryby należy traktować tak jak kłusowanie ryb niewymiarowych czy przekraczających wymiar. Edit: to że ten zakaz obejmuje tylko "poniżej wymiarów" to jakaś paranoja. Powinno być "ryb poniżej dolnego i powyżej górnego wymiaru ochronnego".

Poza tym, jak można sprzedawać wyłącznie z zyskiem dla siebie ryby, na które płacą składki wszyscy? Nie czujesz że to robienie w jajco reszty wędkarzy?

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #7 dnia: 16.04.2018, 10:22 »
Sprzęt musi się zwrócić ;)
Chyba zaczynam tęsknić za czasami w których zwrócić się miała tylko karta...

Kurcze ale o co ta cała awantura, takie mamy przepisy że człowiek nie zrobił nic złego. Co więcej może nawet uratował ta rybę bo inny mógłby ja złapać i zjeść. Nie ma limitu wiec po złapaniu kartp jest tak jak by wędkarza jeden go wypuści inny zje a jaszcze inny sprzeda do komercji (oficjalnie odda bo nie można sprzedawać)

No nie wiem.

Za RAPR:
"3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno :
a/ przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych,
b/ sprzedawać złowionych ryb,
c/ rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska,"

Czyli sprzedaż ryby należy traktować tak jak kłusowanie ryb niewymiarowych czy przekraczających wymiar.

Poza tym, jak można sprzedawać wyłącznie z zyskiem dla siebie ryby, na które płacą składki wszyscy? Nie czujesz że to robienie w jajco reszty wędkarzy?


A jak udowodnią, że ryba została sprzedana, a nie oddana? A oddania, za darmo, złowionej ryby nie jest karane. Nie ma takiego zakazu w RAPR
Pozdrawiam
Marcin

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #8 dnia: 16.04.2018, 10:26 »
RAPR nie zabrania "oddania" komuś ryby poza terenem łowiska, więc dla wielu oznacza to, że jest to dozwolone. Mentalność tych ludzi jest taka, że jak coś jest wspólne, to jest niczyje i można sobie to przywłaszczyć.
Taka sama sytuacja jest w przypadku, gdy ktoś na jakimś forum lub portalu społecznościowym wrzuci zdjęcie, powiedzmy 4 linów i przyzna się, że je zabrał. Zaraz znajdują się obrońcy z hasłem "miał prawo, to zabrał".
Marcin

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #9 dnia: 16.04.2018, 10:27 »
Wędkarze i tak są robieni w jajco przez PZW. Facet pewnie oficjalnie oddał rybę ze względu na jej dobro. Sorry gdybym opłacał PZW i łowił na wodach PZW a dalej było by takie podejście jak teraz to sam bym tak zrobił bo inaczej ten Karp mógłby zostać zjedzony a tak trafi do "rezerwatu" i sobie będzie pływał do końca swoich dni.
Co innego jak by była ustawowa ochrona dużych ryb, wtedy to rozumiem.

Może to nie jest moralne ale z punktu widzenia tej ryby to wędkarz o nią zadbał najlepiej.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #10 dnia: 16.04.2018, 10:29 »
To ze oficjalnie odda, a weźmie kasę pod stołem, to nic innego jak sprzedaż. Wiem że trudno udowodnić, ale jeśli nie będzie się takich działań tępić to na wodach pzw, o które przecież też "oficjalnie" się dba, nie zostanie nic.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #11 dnia: 16.04.2018, 10:33 »
Facet najprawdopodobniej zrobił to dla pieniędzy, a nie dla dobra ryby. Podobnymi motywami kierował się zapewne właściciel łowiska. To, że na wałku najbardziej skorzystała ryba (co się dopiero okaże), jakoś mnie nie pociesza.

Ciekawe, jak to wygląda w świetle prawa. Łowisko to przecież przedsiębiorstwo (gospodarstwo?), a taka ryba (oficjalnie oddana) to chyba darowizna, nie?
Marcin

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #12 dnia: 16.04.2018, 10:35 »
Przykra akcja. Jednak dla mnie to pokazuje że przepisy wewnątrzzwiązkowe np. RAPR nie działają prawidłowo. Nie do końca są dostosowane do aktualnej rzeczywistości. Dam Wam przykład. W sprawie tego karpia przychodzi do właściciela prywatnego łowiska ktoś z PZW i "straszy sądem", przyjeżdża on w asyście policji. Zadaje pytania skąd ten gość ma tego karpia. A właściciel mówi, że kupił od jakiegoś nieznajomego. Facet przyjechał i sprzedał mu tego karpia. I co? I nic mu nie zrobią, bo to nie jest paserstwo. Nawet nie musi mówić jak wyglądał ten nieznajomy.

Normalnie ten "karpiarz" jakby łowił bez zezwolenia na wodach PZW i zabrał rybę, to popełniłby kradzież - w zależności od wartości ryby byłoby to przestępstwo, bądź wykroczenie. A właścicielowi prywatnego łowiska, można byłoby spokojnie przybić "paserkę". Jednak ten "karpiarz" nie popełnił kradzieży, bo mu RAPR pozwalał na zabranie tego karpia, bo limit jest taki a nie inny. Nie mógł go jedynie sprzedać, ale czy to jest wykroczenie, przestępstwo? No nie. A jakby taki "karpiarz" wziął sobie tego karpia z prywatnego łowiska C&R, to już popełniłby przestępstwo kradzieży. Niby podobna sytuacja, a jakże inne konsekwencje :P

Trudno tu będzie komukolwiek coś udowodnić. Nawet temu "karpiarzowi". O ile ktoś nie widział tego jak ten "karpiarz" zgodnie z RAPR zabrał sobie rybę. System pozwala, to czemu nie korzystać z jego luk. I takich właśnie luk jest sporo w systemie zwanym PZW.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #13 dnia: 16.04.2018, 10:39 »
No dobra, tylko że wg RAPR nie może sprzedać złowionej ryby, a karp "oddany" łowisku komercyjnemu (które jest gospodarstwem, czy przedsiębiorstwem) za free, to chyba darowizna, za którą należy odprowadzić podatek?
Marcin

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Fishing-Relax Jezierzyce - karp ukradziony z PZW?
« Odpowiedź #14 dnia: 16.04.2018, 10:43 »
No dobra, tylko że wg RAPR nie może sprzedać złowionej ryby, a karp "oddany" łowisku komercyjnemu (które jest gospodarstwem, czy przedsiębiorstwem) za free, to chyba darowizna, za którą należy odprowadzić podatek?

W ogóle kierujemy się nie w tą stronę co trzeba ;) Temu pseudo karpiarzowi można JEDYNIE przybić to, że rybę sprzedał i to WYŁĄCZNIE na podstawie RAPR. A teraz stawiam dobrą flachę temu, kto mi powie jak udowodnić sprzedaż temu karpiarzowi ?