Autor Wątek: Metoda na martwą rybkę  (Przeczytany 135293 razy)

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #60 dnia: 20.01.2015, 08:07 »
Co raz częściej są wprowadzane całkowicie zakazy spinningowania i łapania na żywca czy trupka do 1 maja,żeby nie było właśnie dziwnego tłumaczenia. Jednak zakazy te dotyczą na razie pojedynczych zbiorników wodnych.

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #61 dnia: 01.02.2015, 22:59 »
Co raz częściej są wprowadzane całkowicie zakazy spinningowania i łapania na żywca czy trupka do 1 maja,żeby nie było właśnie dziwnego tłumaczenia. Jednak zakazy te dotyczą na razie pojedynczych zbiorników wodnych.

Dokładnie tak powinno uczynić PZW  w regulaminie, to i okonki by na tym skorzystały.
Janusz

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #62 dnia: 15.05.2015, 00:12 »
Lucjan zauważa: "To jak Polska jest zacofana i przepisy niedostosowane są do rzeczywistości to szok".

Przepisy sprostytuował  w ostatnim czasie ówczesny minister Kalinowski. Za to barbarzyństwo, kiedy zostanę dyktatorem, rozwiążę jego partię, a jego zatrudnię w PGRrze jako ciecia...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #63 dnia: 15.05.2015, 00:19 »
Lucjan zauważa: "To jak Polska jest zacofana i przepisy niedostosowane są do rzeczywistości to szok".

Przepisy sprostytuował  w ostatnim czasie ówczesny minister Kalinowski. Za to barbarzyństwo, kiedy zostanę dyktatorem, rozwiążę jego partię, a jego zatrudnię w PGRrze jako ciecia...
No cóż  !!
Arek

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #64 dnia: 15.05.2015, 00:41 »
„Można by wprowadzić podział - tak aby członkowie SSR patrolowali osobne akweny, zaś część wędkarzy powinna uzyskać uprawnienia do kontroli - można by rzec 'koleżeńskiej'. Oni właśnie zajmowali by się sprawdzaniem czy przestrzega się przepisów RAPRu czy tez dodatkowych klubowych”.

Ja bym dodał, aby wszystkich ubrać w takie same mundurki i koniecznie z chustami, oraz każdy z nich powinien paradować z pomarańczowym kolczykiem w nosie. A przed kontrolą, powinni odśpiewać Międzynarodówkę…


„Na jednym z filmów pewnego słynnego polskiego youtubera jest osoba, która łowi na trupka - regularnie przed 1 maja. Albo łowi 'miętusy' - albo 'węgorze'. Oczywiście wieszają się szczupaki, które na dodatek są traktowane w niezbyt dobry sposób, a sam łowca czeka bardzo długo z zacięciem po braniu - przez co ryba połyka przynętę z kotwicą głęboko. Jak dla mnie jest to umyslne łamanie przepisów, zwłaszcza, że ryby jakie pobrać moga przynętę to na 70% szczupak, 20% sandacz - reszta to sum i węgorz i być może miętus”.

Więc tak: 1 maja i później również szczupaki z dna nie biorą jak również sumy (sumiki owszem). Sandacz w tym czasie pilnuje gniazda tarłowego.
W tym czasie na trupka lub fileta tylko kleń i węgorz szerokogłowy. Tylko w sprzyjających warunkach z nurtu (zimna woda) weźmie miętus.

Natomiast długie czekanie z zacięciem wynika z głupoty przepisów i pewnego ówczesnego ministra, który zabronił łowić/zbroić przynęty dwoma hakami. Kiedy można było łowić na dwa haki, żadna ryba nie połknęła mi haka, bo wyczuwając wypluła, albo zacinała się płytko i w zasadzie chodzi tu o szczupaka, węgorza i klenia. Inne ryby dwa haki odstraszały (na dwa haki łowiłem leszcze, ale to inna bajka).

Dzisiaj żeby zaciąć rybę jednym hakiem, wędkarze stosują długie przypony i długo czekają z zacięciem, a to powoduje rozrywanie przełyku ryby, albo nawet wnętrzności.

Czyli winę ponoszą debilni decydenci, a nie wędkarze.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #65 dnia: 15.05.2015, 02:17 »
Więc tak: 1 maja i później również szczupaki z dna nie biorą jak również sumy (sumiki owszem).
Z tym się nie zgodzę. W moich okolicach najwięcej suma łowi się właśnie na trupka z gruntu. Jest to najlepsza przynęta, o włos za nią są rosówki, również z gruntu.
W tamtym roku największy złapany u mnie na jeziorze sum ważył ponad 20kg, wyciągnięty przez czecha na płociowego trupka.
Pozdrawiam
Marcin

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #66 dnia: 15.05.2015, 07:02 »
Marcinie, jest to zasada, a od zasad są wyjątki. Takimi wyjątkami będą połów szczupaka na robaka czy ciasto. Nigdy nie złowiłeś? Ja złowiłem wielokrotnie, ale nie powiem "łów szczupaka na ciasto czy robaka".
Prosty przykład: spójrz na pysk suma. Jaki ma? Górny, czyli tak jak ukleja. A jak te ryby w takim razie pobierają pokarm? ZNAD DNA. Sumiarz nigdy nie doradzi Ci gruntówki z przynętą (owszem, z podniesioną nad dno np., podwodnym spławikiem) stąd sumy  z reguły nie łowi się na gruntówki, a spławik tym bardziej, jeśli chodzi o żywca...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #67 dnia: 15.05.2015, 09:01 »
Co raz częściej są wprowadzane całkowicie zakazy spinningowania i łapania na żywca czy trupka do 1 maja,żeby nie było właśnie dziwnego tłumaczenia. Jednak zakazy te dotyczą na razie pojedynczych zbiorników wodnych.
I taki mniej więcej przepis mają Czesi, zakaz połowu na spinning, żywca i drapieżników od początku roku do 15 czerwca , i nie ma głupiego tłumaczenia że ktoś w marcu spinninguje bo łowi okonki na blachę wielkości łyżki i stalowy przypon, i wiecie co ? TAM MAJĄ RYBY , jest co łowić i nikt nie narzeka.

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #68 dnia: 15.05.2015, 09:35 »
A od 15 czerwca drapieżniki łowimy, łowimy i jeszcze raz łowimy.

Świetna uwaga Fish007. Dlaczego? Choćby sandacz, nie pobiera pokarmu broniąc gniazda. On atakuje przynętę w ruchu i jedynie atakuje ją jako zagrożenie, a nie pokarm. Ochrona sandacza w tym okresie przed spinningiem jest jak najbardziej słuszna.

(Mam hopla na punkcie ochrony tarlisk naturalnych i ochrony materiału – że się tak brzydko wyrażę – rozrodczego, czyli dorosłych ryb w czasie tarła).

Ale czy słuszny jest zakaz połowu na trupka? Tutaj nie ma żadnego uzasadnienia, by taki zakaz wprowadzić i to w jakimkolwiek terminie. Gruntówka nie jest metodą łowienia czynnego (nie dajemy rybie przynęty pod pysk), a biernego (ryba sama szuka pokarmu), czyli jest metodą nieskuteczną ogólnie w okresie tarła drapieżników.

Nie wiem, czy mi by się chciało jeść i o jedzeniu bym myślał podczas igraszek w łóżku… (żart).
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #69 dnia: 02.09.2018, 00:48 »
Byłem dzisiaj na rzece (Severn). Białoryb nie chciał współpracować, ale udało mi się złowić wielkie ukleje i założyłem je na zestaw złożony z trzech haków nr 3 lub 4. Miałem cztery brania, wszystkie puste. Przy ostatnim postanowiłem dłużej poczekać i po zacięciu poczułem spory opór - niestety po paru sekundach ryba puściła.
Pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja. Zastanawiam się, czy haki byłe za małe, czy może trochę źle uzbroiłem trupa.

Ponieważ wszystkie ryby bezwzględnie wypuszczam to chcę nie dopuścić do sytuacji kiedy ryba wraca do wody w nędznej kondycji - o co nie trudno jeśli dopuści się do tego aby haki były w żołądku.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #70 dnia: 20.09.2018, 13:31 »
Czy mając do dyspozycji feedera 150g  i chcąc połowić na martwą rybkę bądź żywca powinienem dołączyć szczytówkę heavy czy light? Która będzie lepsza? :narybki:
PZW only  : o )

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #71 dnia: 24.09.2018, 00:27 »
Wędka jest dość mocna, więc sam blank powinien być odpowiedni do zarzucania i holowania drapieżników na taki zestaw.
Zapewne każda z tych szczytówek ugnie się maksymalnie pod ciężarem zestawu żywcowego i tak naprawdę nie będzie uczestniczyć w zarzucaniu. Mimo wszystko wybrałbym tę oznaczoną jako heavy. Zapewne mniej się ona będzie uginać podczas wyciągania przez biorącą rybę żyłki z kołowrotka (o ile to będzie miało jakieś znaczenie). Zwykle zakładając sztywniejsza końcówkę mamy wrażenie, że całość konstrukcji jest bardziej zbliżona do klasycznej wędki - bez drgającej szczytówki.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #72 dnia: 24.09.2018, 00:51 »
Byłem dzisiaj na rzece (Severn). Białoryb nie chciał współpracować, ale udało mi się złowić wielkie ukleje i założyłem je na zestaw złożony z trzech haków nr 3 lub 4. Miałem cztery brania, wszystkie puste. Przy ostatnim postanowiłem dłużej poczekać i po zacięciu poczułem spory opór - niestety po paru sekundach ryba puściła.
Pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja. Zastanawiam się, czy haki byłe za małe, czy może trochę źle uzbroiłem trupa.

Ponieważ wszystkie ryby bezwzględnie wypuszczam to chcę nie dopuścić do sytuacji kiedy ryba wraca do wody w nędznej kondycji - o co nie trudno jeśli dopuści się do tego aby haki były w żołądku.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Trudno powiedzieć, co mogło być przyczyną.
Ale przypomniała mi się taka jedna moja przygoda. Kiedyś polowaliśmy na dłuższej zasiadce na karpie. Nie chciały brać. Wtedy jeszcze nie łowiłem na kulki. Zanętą i przynętą były groch oraz ziemniaki.
Po paru dniach pomyślałem, że spróbuję jedną wędkę wywieźć na ukleję, licząc, że może zawiesi się jakiś sandał. Założyłem ją na duży karpiowy hak nr 1/0. Nie szykowałem jakiegoś nowego zestawu. W nocy nastąpiło branie. Żyłka wybierana była z niesamowitą szybkością i po paru chwilach koniec brania. Taka sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie w tę i kolejną noc. Postanowiłem, że tym razem nie dam rybie zbyt wiele luzu. Powiesiłem normalnie bombkę i dałem duży zwis. W nocy branie i pingpong uderzył o kij - ryba się zacięła. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy w podbieraku wylądował zarybieniowy 1,5-kilogramowy karpik. Tych karpików na ukleje złowiliśmy później jeszcze więcej. A z boku stały zestawy z grochem na haczyku i brań żadnych nie było.
Brania starych karpi, leszczy, wzdręg na żywca nikogo raczej nie zdziwią, ale regularne odławianie zarybieniowych karpików na ukleje... Dla mnie było to coś niecodziennego. Być może były w hodowli karmione wyjątkowo bogatym w mączkę rybną granulatem i karpiki były na głodzie :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #73 dnia: 24.09.2018, 07:50 »
Niezła akcja :o
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda na martwą rybkę
« Odpowiedź #74 dnia: 05.11.2018, 11:24 »
Panowie jaki rozmiar kotwiczek powinno się stosować na żywca/deadbait ? Cały grudzień chcę poświęcić drapieżnikom, chce zamówić większą ilość kotwiczek z chin nierdzewnych
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1mORekAOWBuNjSsppq6xPgpXaM/JonStar-20pcs-lot-Treble-hook-2X-Super-Strong-1-2-4-6-For-Tuna-Whale-Sea.jpg


Jaki haki na okonie na ukleje typu 5-10 cm?