Autor Wątek: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana  (Przeczytany 18031 razy)

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« dnia: 25.04.2016, 22:12 »
Witam. Chciałem zapytać, czy ktoś robił porównanie skuteczności na naszych polskich wodach przynęt zamieszczonych w tytule. Czy decydującym czynnikiem w ilości brań była firma, smak, a może kolor przynęty ???

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 622
  • Reputacja: 108
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #1 dnia: 25.04.2016, 22:15 »
W poprzednim sezonie 2015 zdecydowanie najwięcej ryb padło łupem na pellet Sonu. 8 mm "ostra kiełbasa" . Zapewne zadziałał kolor, zapach i smak danej przynęty. Dumbellsów nie testowałem, ale ładnie się spisywała kuleczka Drennan - tutti - frutti.
Z poważaniem Marcin

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #2 dnia: 25.04.2016, 22:20 »
Dużo czasu ostatnio poświęciłem na analizowanie wyników z relacji innych wędkarzy na wyspach.
I nasuwa mi się wniosek, że na krótkie zasiadki sprawdzają się przynęty które wyróżniają się na tle zanęty, natomiast następnego dnia zasiadek znacznie lepsze rezultaty mieli wędkarze którzy przestawili się na przynętę pasująca smakiem i kolorem do tego czym nęcili.

Tłumaczę sobie to tym, że faktorem decydującym o braniu podczas krótkiej zasiadki jest ciekawość ryby (nie musi ona nawet żerować, po prostu zwabiona zanętą lub przynętą pobiera ją).

Natomiast sytuację dnia następnego można tłumaczyć poprzez tezę , że ryba nabiera pewności, że to czym karmiliśmy je pierwszego dnia jest bezpieczne i w przypadku kiedy ryba będzie aktywnie żerować skuteczniejsza może być przynętą podobna do tego czym nęciliśmy.

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #3 dnia: 25.04.2016, 22:32 »
Mnie sie na razie bardziej smierdziuch sprawdził (pikantna) na Dumbellsy jedno branie w tym roku na kilka wypadów, ale karpik 2,9 kg wpadł, co wynagrodziło tą przynętę w końcu :)
Paweł

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #4 dnia: 26.04.2016, 06:29 »
To co jest istotne, to rodzaj wody, jej czystość, sposób nęcenia,gusta ryb... Obydwie przynęty działają trochę inaczej, i to co jest tutaj niezmiernie ważne to fakt, że ryba w inny sposób reaguje w wodzie mętnej i w wodzie czystej. Dumbells to kolor głównie, pellet zaś to zapach. Jeżeli używa się zanęty i kukurydzy, żółty dumbells świetnie zadziała, natomiast jeżeli mamy do czynienia z pelletami, to oczywiście one będą lepsze. Na niektórych wodach obydwie się sprawdzą.

Powinniśmy mieć i to i to w swoim asortymencie. Dumbellsy są droższe ale jest ich więcej i są trwalsze, pellety natomiast mają w komplecie iglę i dwa haki, ale szybko pracują i maja żywotność do godziny (nawet nie tyle).

Dla mnie są to podstawowe przynęty, i szukając co działa, zawsze sprawdzam własnie dambellsa (żółtego na leszczowej wodzie, tutti frutti na linowej) i pellety. Jeżeli mam brania zazwyczaj wiem już co woli ryba. Ciekawą natomiast rzeczą są skuteczności poszczególnych dumbellsów lub pelletów. W moim zestawieniu wygląda to tak:

Dumbellsy:

1. Żółty 8 i 10 mm 50%
2. Tutti Frutti 8 i 10 mm 25%
3. Krylowy 8 i 10 mm 10%
4. Biały 8 i 10 mm 5%
5. Pozostałe dumbellsy (F1) 10%

Pellety Sonu:

1. Pikantna kiełbasa 8 i 12 mm 50%
2. Kryl 8 i 12 mm  20%
3. Ochotka 8 mm 10 %
4. Pozostałe pellety 20%

Tak więc u mnie idą głównie dwie rzeczy - pellety pikantna kiełbasa i żółte dumbellsy. WIęc lepiej mieć moim zdaniem te dwie przynęty, niż na przykład dwie paczki samych pelletów. Jeżeli cztery przynęty - wtedy dochodzi dumbells tutti frutti i pellet krylowy. Tak jest bezpieczniej.

Nie szukałbym klucza 'woda PZW' lub 'komercja'. W zależności od koloru wody, głębokości, pory roku i mętności rybie będzie podchodzić coś innego. Na zimę kolor biały i dumbellsy F1 powinny działać lepiej, to też jest istotne. Dodatkowo ryba większa powinna wybierać większe przynęty (czyli pellet 12 mm), niektóre gatunki to też tylko poszczególne przynęty - bo taka brzana czy kleń zdecydowanie woli pellet, na karasia i lina jednak częściej jednak sprawdza się dumbells.
Lucjan

Offline piotro001

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 2
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #5 dnia: 30.04.2016, 11:06 »
Luk jak zwykle bardzo pomocna i rzeczowa odpowiedź. Nie mam dużego doświadczenia w MF ale zaliczyłem już kilka wypadów w tym dwa bardzo udane, mogę tylko potwierdzić, że pikantna kiełbasa od Sonu naprawdę robi robotę, miałem na nią najwięcej brań. Trochę wyjdę poza temat ale fajnie też mi się sprawdził pellet krylowy przewiercany od Dynamite Baits, złowiłem na niego jak na razie największą rybę. Zauważyłem też jedną rzecz jeśli chodzi o pellet od Sonu, konkretnie chodzi mi o to, że nie jest on całościowo nasączony tą substancją zapachową, a jedynie powierzchownie, trochę szkoda. Tak czy inaczej jest bardzo skuteczny.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #6 dnia: 30.04.2016, 11:37 »
Nie chcę nikogo wkręcać w jakieś przynęty konkretnie, ale póki co dumbellsy z Drrennana pod względem wielkości i miękkości są na wysokim miejscu, pikantna kielbasa zaś z Sonu to też pewniak w określonych warunkach. Inne firmy oczywiście też robią takie rzeczy ale... Za cholerę nie rozumiem dlaczego polskie firmy maja tyle przynęt w kolorach dziwnych. Blady zielony, biały, brązowy... Jeżeli jakieś TB wypuszczą mocny żółty, mocny czerwony, pomarańczowy (ale nie w pop upach), to ich przynęty też będą dobre. Ważne aby kolor był dobry, konstystencja odpowiednia... To proste. Jeźeli wsadzamy do koszyka kukurydzę, a mamy żółtego dumbellsa na włosie, to nie ma opcji aby leszcz czy lin go nie zasysał. Jeśli jednak jest to coś o kolorze bliżej nieokreślonym, to traci się bardzo ważny atut jakim jest kolor właśnie. Ryby dobrze widzą pod wodą, nie tak jak ludzie, ale odróżniają kolory bardzo dobrze, dlatego podobieństwo do kukurydzy juest tutaj istotne. Przynęty o barwie 'nijakiej takiej' będą działać słabiej.

Dlatego jak w sklepach widzicie coś dobrego, to można kupować. Niestety dumbellsy z Lorpio nie są doskonałe, trochę za małe i się rozwalają. Ale na pewno coś się pojawi wkrótce, inne firmy nie śpią. Dynamite Baits można brać w ciemno, oni mają produkty sprawdzone na rybach, nikt tam nie kupuje karpi wciskając kity, że to taka a taka przynęta go złowiła, tam musiały być ostre testy na wielu łowiskach. Mają swoje rozmiary teraz i też są łowne (7 i 9 mm bodajże), jednak jak dla mnie Drennan wciąż ma przewagę. Zwracam też uwagę na miękkość przynęt. Mam zdecydowanie więcej brań na miękkie przynęty, twarde cieszą się słabszym wzięciem. Tutaj wciąż dumbellsy z Drennana są idealne... Póki co, bo co miesiąć pojawia się coś nowego :)



Lucjan

Offline dominik9166

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 329
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko C&R!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #7 dnia: 30.04.2016, 11:51 »
Mam pytanie
Które kulki są miękkie sonubaits czy drennan?

Pozdrawiam Dominik

~Dominik

Offline Jumperradom

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 409
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Redhill UK
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #8 dnia: 30.04.2016, 12:28 »
Dokładnie tak jak pisze Luk, w moim przypadku także żółte dumbelsy z drennana sie sprawdzają, jak narazie dla mnie najlepsze
Tomek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #9 dnia: 30.04.2016, 12:38 »
Kurcze u mnie złapałem jedną rybę na na dumbelsa żółtego od drennana. Leszcz jakby unikał. Za to pikantna to bezsprzecznie faworyt. Na czołówkę wysuwa die też allsorts dumbelsy ringersa. Ale to taka specyficzna woda. Jutro skocze na Radwan może coś się ruszyło.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline kamil.pecio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wombwell

Offline Jumperradom

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 409
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Redhill UK
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #11 dnia: 30.04.2016, 12:54 »
Dokładnie o tym
Tomek

Offline kamil.pecio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wombwell
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #12 dnia: 30.04.2016, 12:57 »
OK, dzięki :)

Offline Grzesiek1975

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prabuty
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #13 dnia: 30.04.2016, 13:29 »
Tak jak pisze Luk wszystko zależy od danej wody na której łowimy . Ja w tamtym roku , próbowałem na każdym wypadzie kulkę tonącą drenanna tutti frutti, żadnego brania oprócz jednego okonia któremu coś się pomyliło. Spawdzała się tylko kukurydza i pellety 10mm owocowe i niektóre kulki z sonu, dlatego też nie mam porównania co by było z dambelsami drenanna, trocę się zraziłem do tej firmy jeżeli chodzi o przynęty.

Offline dominik9166

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 329
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko C&R!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pellet Sonubaitsa vs Dumbells Drennana
« Odpowiedź #14 dnia: 30.04.2016, 13:49 »
Odpowie mi ktoś czy kulki z Drennana są twarde czy miękkie?

Pozdrawiam Dominik

~Dominik