Autor Wątek: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?  (Przeczytany 12769 razy)

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #30 dnia: 11.04.2019, 21:09 »
Pierwszy raz z dużym spombem z Aliexpres nad wodą i przy  jednym z pierwszych rzutów odpadł cały mechanizm otwierania, został w wodzie więc spomb do wyrzucenia :D To normalne w chińskich podróbkach czy miałem taki niefart?  Zastanawiam się czy kupić oryginał lub Spider Spoda czy np przyklejenie kropelką czerwonego plastiku przed rzutami załatwiło by sprawę. Jest sens zamawiać jeszcze raz czy to jednorazówki? :D

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #31 dnia: 11.04.2019, 22:38 »
Miałem tak samo przy drugim zarzucie oryginalnym spombem, ale Drapieżnik szybko podesłał mi nowy. Tak więc kropelka tak, czy siak wchodzi w grę.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #32 dnia: 12.04.2019, 10:31 »
Moje chińczyki wymagały szlifu zapadki, żeby łapała jak należy, ale nic dotychczas w żadnym nie wypadło. Spider Spod nadal czeka na testy, a ja czekam na kij do spoda :/

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #33 dnia: 12.04.2019, 10:48 »
Spider chyba solidniejszy, nie ma się w nim co zepsuć bo jest na magnesy. Tylko jest sporo cięższy niż spomb large. Dlatego właśnie bardzo mi odpowiadał ten chińczyk, nie wymagał żadnych strzałówek, wystarczyła żyłka 0,30. Po załadowaniu kulkami ważył mniej niż koszyk ESP large z mixem :-D

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #34 dnia: 12.04.2019, 10:53 »
Ja nadal mam wątpliwości co do tego otwierania. Ale dopiero woda zweryfikuje, na razie to tylko małego spomba używałem - sypałem mało.

Waga Spidera mi osobiście nie przeszkadza, strzałówka z pletki 60 lb jest, kij 5,5 lb dojedzie... Będzie można szaleć :)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #35 dnia: 12.04.2019, 12:55 »
Szkoda, że nie ma Spider Spoda w wielkości M, tak jak Spomb. Nie chcę już kupować/wozić spoda, a spomba medium spokojnie rzucam karpiówką 2,75lb, którą później łowię.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #36 dnia: 12.04.2019, 14:31 »
Swoją drogą, ktoś użytkował Airbomba od Prologica? Ma on w ogóle sens, czy jednak średnio się sprawdza? Fakt, że uniknęlibyśmy mocnego dupnięcia rakiety o wodę, i związanego z tym hałasu, mógłby przydać się na szybkich wypadach - może mniej by płoszył ryby z miejscówki.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #37 dnia: 07.09.2019, 11:51 »
Dziś zważyłem największego spomba z Aliexpress, załadowanego gotowaną, mokrą pszenicą na full, z górką. Waga wskazała 230 g brutto.

Offline paweles

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #38 dnia: 10.09.2019, 18:04 »
Kurde, założyłem temat by dowiedzieć się które spomby są warte uwagi, a które nie, a nie czym i gdzie nimi rzucać.
Fajny artykuł odnośnie spombow ukazał się w ostatnim nr Karp Max.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Ryba wplywa na wszystko..

Offline Parex

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #39 dnia: 14.09.2019, 22:21 »
Witam, temat nie jest stary więc go podniosę. Nurtuje mnie pewna kwestia i ciekawy jestem co o tym myślicie. Nęcę spodem używając spomba dużego ale nie o tym...
Wytrasowałem żyłkę na wędziskach federowych na 60 metrów i zaklipowałem. na tę sama odległość zaklipowałem pletkę kołowrotka od spoda. Ale chyba popełniłem kardynalny błąd. Ponieważ... Wykonuję rzut spombem pięknie na ustalone 60 metrów, zawartość wskutek otwarcia wylatuje na powierzchni wody i swobodnie opada na dno (jezioro, woda bez uciągu) następnie zarzucam wędziska federowe zaklipowane na te 60 metrów i co się dzieje? A no pewnie lipa bo koszyk federowy nie mając już luzu na szpuli opada na dno ale znacznie bliżej brzegu niż wyrzucona zanęta. Czyli wniosek jest taki że odległość ustawiona na kołowrotku federowym musi być dłuższa od odległości spoda o głębokość łowiska.  dobrze rozumuję?? co o tym myślicie? Uważam że to ważna kwestia chcąc precyzyjnie umieszczać zestaw z koszykiem w miejscu nęcenia. Bo jeśli łowisko ma 2 metry głębokości to jeszcze nie proble, a jak ma 7?? to zestaw trafia pewnie 7 metrów przed miejscem nęcenia.

Offline paweles

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #40 dnia: 14.09.2019, 22:32 »

Witam, temat nie jest stary więc go podniosę. Nurtuje mnie pewna kwestia i ciekawy jestem co o tym myślicie. Nęcę spodem używając spomba dużego ale nie o tym...
Wytrasowałem żyłkę na wędziskach federowych na 60 metrów i zaklipowałem. na tę sama odległość zaklipowałem pletkę kołowrotka od spoda. Ale chyba popełniłem kardynalny błąd. Ponieważ... Wykonuję rzut spombem pięknie na ustalone 60 metrów, zawartość wskutek otwarcia wylatuje na powierzchni wody i swobodnie opada na dno (jezioro, woda bez uciągu) następnie zarzucam wędziska federowe zaklipowane na te 60 metrów i co się dzieje? A no pewnie lipa bo koszyk federowy nie mając już luzu na szpuli opada na dno ale znacznie bliżej brzegu niż wyrzucona zanęta. Czyli wniosek jest taki że odległość ustawiona na kołowrotku federowym musi być dłuższa od odległości spoda o głębokość łowiska.  dobrze rozumuję?? co o tym myślicie? Uważam że to ważna kwestia chcąc precyzyjnie umieszczać zestaw z koszykiem w miejscu nęcenia. Bo jeśli łowisko ma 2 metry głębokości to jeszcze nie proble, a jak ma 7?? to zestaw trafia pewnie 7 metrów przed miejscem nęcenia.

Lepiej żeby koszyk/foremka spoczywaly na skraju neconego pola zamiast w centrum. Często zmieniam odległości zarzutu o 1/2 metry do przodu (przy podobnej głębokości) lub tyłu od odległości necenia i wtedy przychodzą wyniki.
Wynika to z zasad zerwania większych ryb.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Ryba wplywa na wszystko..

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #41 dnia: 14.09.2019, 22:38 »
Wbrew pozorom, woda na zbiornikach stojących, ma również swoją siłę. To, co się dzieje pod lustrem wody posiada również ruch i siłę. Górek, również to opisał w jednym ze swoich filmów, dlatego używa cięższych spławików na większych zbiornikach aby zestaw nie dryfował.
 Chyba Mateo lub koko, pisali również o napięciu powierzchniowym.
Rzucając spombem na głębokość 7 m. na, której chcesz łowić, musisz pamiętać, że ziarna nigdy nie będą w tym miejscu gdzie spada spomb. Ziarna nie spadną pionowo, siła wody, przy takiej głębokości i tak je przeniesie o 1,5 - 3 m. dalej zgodnie z kierunkiem wiatru.
 Należy patrzeć na falę i korygować rzut zestawem.
Przy rzucaniu zestawem, zmień klipowanie z 60 m. na np. 61,5 m., lub nawet skróć.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #42 dnia: 14.09.2019, 22:41 »
Jeśli znasz odległość i głębokość, to z twierdzenia pitagorasa wyliczysz, ile długości dodać na feederze ;)

W Twoim przykładzie (60 i 7 metrów) wychodzi niecałe pół metra... Ziarna rozlecą się na znacznie większym obszarze.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Orsi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 11
Odp: Spomb... Jakie warto używać, a jakie nie?
« Odpowiedź #43 dnia: 19.09.2019, 16:47 »
Używam spomba z aliexpress za 11 ziko i biorąc cenę 60 zł za oryginalnego, nie widzę sensu przepłacania. Gdy mechanizm w podróbce działa za sztywno, należy usunąć dokładnie nadlewki plastiku, rozebrać mechanizm i skrócić/ścisnąć kombinerkami sprężynkę, i wszystko już wtedy działa jak powinno. Spomb nie otwiera się bez potrzeby, bo troszkę zanęty podlazło nam w łączenie, a i nie otwiera się nie częściej niż oryginał. Na ali dostepne są dwa rozmiary, w przełożeniu na oryginał jest to M oraz L. problem z mechanizmem dotyczy raczej rozmiaru M ale i to nie zawsze.
spomb M, strzałówka z plecionki, feeder 390/160g i można spokojnie nęcić na 70m.

Offline Oskar1900

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 2
Jaka rakieta do nęcenia?
« Odpowiedź #44 dnia: 04.08.2020, 14:54 »
Jaka rakieta będzie najlepsza? Myślałem nad fox impact spod lub spombem? Jeśli macie jakieś inne to proszę o propozycje. Najważniejsze żeby osiągała fajne dystanse.