Autor Wątek: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy  (Przeczytany 5566 razy)

Offline Rolzey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złap i wypuść
Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« dnia: 13.08.2019, 15:39 »
Witam, jeżeli zdublowałem temat to bardzo przepraszam, ale już trochę tego przeczytałem i nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni wędkarze mi pomogą.
A więc tak, od tego roku zapisalem się do niewielkiego koła wędkarskiego w pobliskiej wsi gdzie znajduje się staw 1-2ha wody, głębokość do 2m. Pływają w nim płocie, okonie, karasie, liny, karpie, amury, szczupaki, sandacze. Ja najbardziej skupiam się na karpiach i amurach. W tym roku złapałem kilkanaście karpi takich od 35-45cm więc niewielkie (podobno są większe) ostatnio trafil się amur 10.300kg :)
Chodzi mi jak poprawnie i jaki najbardziej będzie skuteczny zestaw do połowu tych karpi i amurów bo spędzili wiele dni a ryb dosyć niewiele. Łapie na stary sposób gruntowy tzn. Żyłka główna stoper rurka antysplataniowa na niej koszyczek zanętowy i przypon to gotowy haczyk z wlosem z na plecionce. Dodam że wszystkie karpiki i ten amur wziął na kukurydze założona na włos 3szt. dokładnie. Próbowałem kulek dumbelsow, ale bez efektu. Na internecie jest wiele tematów że rurki przeszły w historię, więc zastanawiam się jaki zestaw powinienem złożyć ?? Dodam, że z każdego miejsce dorzucę tam gdzie chce bo staw jest niewielki.
Pozdrawiam i mam nadzieję ktoś mi doradzi i pomoże jaki zestaw złożyć.

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #1 dnia: 13.08.2019, 15:43 »
Wpisze w YouTube skrętka feeder i będzie pokazane jak robić zestaw bez rurki. Dawid z kanału Wędkarstwo Jedziemy na Ryby też ma takie filmiki.

Offline MoniaK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 20
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #2 dnia: 13.08.2019, 15:47 »
Ryba ma w nosie czy na końcu zestawu jest rurka antysplątaniowa, skrętka, czy podajnik do methody, więc nie szukaj w tym przyczyny.
Zbadaj dno, obserwuj wodę i syp do niej regularnie i czekaj na efekty.

Offline Rielan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #3 dnia: 13.08.2019, 15:47 »
Na taki rodzaj wody najskuteczniejsza będzie metoda, budowa zestawu jest banalnie prosta i jedynym wyzwaniem będzie znalezienie odpowiedniej zanęty i przynęty :)
Robert

Offline Rolzey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złap i wypuść
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #4 dnia: 13.08.2019, 16:06 »
Na taki rodzaj wody najskuteczniejsza będzie metoda, budowa zestawu jest banalnie prosta i jedynym wyzwaniem będzie znalezienie odpowiedniej zanęty i przynęty :)
Mam takie koszyczki do metody, ale zauważyłem że zwykła zaneta się tego nie trzyma i musze może w wannie albo gdzieś jak ten mój haczyk zachowuję po tym jak wpadnie do wody. U mnie w wędkarskim są gotowe pellety do metody będzie to ok ?

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #5 dnia: 13.08.2019, 16:25 »
Jak nie mam dobrej zanęty "methodowej" to normalną spożywkę czy inną "federową" nawet nie przetartą na sicie też idzie nabić do podajnika ;) 
Pracuje to inaczej, ale z braku czegoś lepszego....

Gotowy pellet to nie wiem, ale jak nie przetestujesz to się nie dowiesz, jak będzie za mokry czy zbyt klejący to troszkę suchej zanęty pomaga, jak za suchy to delikatnie nawilżasz.

Odpowiednie nawilżenie jest tutaj kluczem, wiadro z wodą,  podajnik nabijasz i testy robisz, aż będzie dobrze, czy zanęta sypka czy pellet bez doświadczenia nie da rady.

Tomsza

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 440
  • Reputacja: 1972
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #6 dnia: 13.08.2019, 16:27 »
Poczytaj na forum o pelletach Skretting, Coppens, Aller Aqua. Możesz do nich dosypać trochę zanęty lub stosować same. I już będzie dobrze. Jeśli tylko odpowiednio je przygotujesz (nie przemoczysz). Znajdź też wątek o przygotowaniu miksu do metody. Mające te pellety i młynek do kawy, możesz doskonale podrasować nawet zwykłą zanętę spożywczą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Rolzey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złap i wypuść
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #7 dnia: 13.08.2019, 16:30 »
Jak nie mam dobrej zanęty "methodowej" to normalną spożywkę czy inną "federową" nawet nie przetartą na sicie też idzie nabić do podajnika ;) 
Pracuje to inaczej, ale z braku czegoś lepszego....

Gotowy pellet to nie wiem, ale jak nie przetestujesz to się nie dowiesz, jak będzie za mokry czy zbyt klejący to troszkę suchej zanęty pomaga, jak za suchy to delikatnie nawilżasz.

Odpowiednie nawilżenie jest tutaj kluczem, wiadro z wodą,  podajnik nabijasz i testy robisz, aż będzie dobrze, czy zanęta sypka czy pellet bez doświadczenia nie da rady.



Ok będę próbował, a czy ten haczyk na tym krótkim przyponie 10cm po tym jak zanęta się wyplucze pod wodą to zostanie w podajniku tak jakby "utonie" w nim czy spadnie obok bądź za niego ?

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #8 dnia: 13.08.2019, 16:33 »
...wiadro z wodą,  podajnik nabijasz i testy robisz...
Tomsza

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 440
  • Reputacja: 1972
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #9 dnia: 13.08.2019, 16:38 »
Jak nie mam dobrej zanęty "methodowej" to normalną spożywkę czy inną "federową" nawet nie przetartą na sicie też idzie nabić do podajnika ;) 
Pracuje to inaczej, ale z braku czegoś lepszego....

Gotowy pellet to nie wiem, ale jak nie przetestujesz to się nie dowiesz, jak będzie za mokry czy zbyt klejący to troszkę suchej zanęty pomaga, jak za suchy to delikatnie nawilżasz.

Odpowiednie nawilżenie jest tutaj kluczem, wiadro z wodą,  podajnik nabijasz i testy robisz, aż będzie dobrze, czy zanęta sypka czy pellet bez doświadczenia nie da rady.




Ok będę próbował, a czy ten haczyk na tym krótkim przyponie 10cm po tym jak zanęta się wyplucze pod wodą to zostanie w podajniku tak jakby "utonie" w nim czy spadnie obok bądź za niego ?
Teorii i praktyk tutaj jest już multum. Jedni uważają, że to znaczenia nie ma, drudzy, że ma.
Najważniejsze, by zanęta po wpadnięciu do wody pracowała. Jeśli zrobisz gips, który wpadnie i po prostu będzie oblepiał podajnik, to przegrałeś życie :P

Oglądaj od początku filmy Luka. To On tak naprawdę rozpowszechnił metodę w Polsce i na jego filmach wszystkiego się nauczysz od podstaw.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Rolzey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złap i wypuść
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #10 dnia: 13.08.2019, 19:22 »
Panowie zeszlismy troche na temat metody, ale jak już wspomniałem na tym łowisku malo kto używa pelletu czy kulek. Widziałem tylko 1 gość sypał jakieś kulasy ale z tego co wiem to wlasnej produkcji. 90% wedkarzy sypie kuku i najzwyklejsze zanęty. Moje wszystkie karpiki i ten amur też wziął na kuku, więc może jakiś zestaw bez koszykow itp a sam ołów bedzie mniej odstraszał rybki, a zanecac z ręki/procy bo teraz lapie na odległości ok 15m od brzegu bo środek jest zarosniety trawami. Co myślicie?

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #11 dnia: 13.08.2019, 20:33 »
Panowie zeszlismy troche na temat metody, ale jak już wspomniałem na tym łowisku malo kto używa pelletu czy kulek. Widziałem tylko 1 gość sypał jakieś kulasy ale z tego co wiem to wlasnej produkcji. 90% wedkarzy sypie kuku i najzwyklejsze zanęty. Moje wszystkie karpiki i ten amur też wziął na kuku, więc może jakiś zestaw bez koszykow itp a sam ołów bedzie mniej odstraszał rybki, a zanecac z ręki/procy bo teraz lapie na odległości ok 15m od brzegu bo środek jest zarosniety trawami. Co myślicie?
Może to być dobry pomysł ale nie rezygnowałbym z pelletu.

Online Amurak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #12 dnia: 13.08.2019, 20:46 »
Moim zdaniem super by się sprawdził zestaw  ze zwykłym koszyczkiem zanętowym i ze skrętką, polecam ten filmik przy budowie zestawu: i zamiast klasycznego przyponu założył bym przypon z plecionki, około 25-30cm i na włosie kukurydza. Zestaw bardzo prosty, skuteczny i można pod to podpiąć jescze woreczek PVA a dodatkowo do koszyczka można konkret towar użyć :D Pozdrawiam

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #13 dnia: 13.08.2019, 21:05 »
Azymut nie przesadzaj łowię na klasyka od lat ;), i sprężynki dalej mam w swoim arsenale ,czasem są nie do zastąpienia :beer:

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Potrzebuję pomocy! Zestaw gruntowy
« Odpowiedź #14 dnia: 13.08.2019, 21:40 »
Witam, jeżeli zdublowałem temat to bardzo przepraszam, ale już trochę tego przeczytałem i nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Mam nadzieję, że bardziej doświadczeni wędkarze mi pomogą.
A więc tak, od tego roku zapisalem się do niewielkiego koła wędkarskiego w pobliskiej wsi gdzie znajduje się staw 1-2ha wody, głębokość do 2m. Pływają w nim płocie, okonie, karasie, liny, karpie, amury, szczupaki, sandacze. Ja najbardziej skupiam się na karpiach i amurach. W tym roku złapałem kilkanaście karpi takich od 35-45cm więc niewielkie (podobno są większe) ostatnio trafil się amur 10.300kg :)
Chodzi mi jak poprawnie i jaki najbardziej będzie skuteczny zestaw do połowu tych karpi i amurów bo spędzili wiele dni a ryb dosyć niewiele. Łapie na stary sposób gruntowy tzn. Żyłka główna stoper rurka antysplataniowa na niej koszyczek zanętowy i przypon to gotowy haczyk z wlosem z na plecionce. Dodam że wszystkie karpiki i ten amur wziął na kukurydze założona na włos 3szt. dokładnie. Próbowałem kulek dumbelsow, ale bez efektu. Na internecie jest wiele tematów że rurki przeszły w historię, więc zastanawiam się jaki zestaw powinienem złożyć ?? Dodam, że z każdego miejsce dorzucę tam gdzie chce bo staw jest niewielki.
Pozdrawiam i mam nadzieję ktoś mi doradzi i pomoże jaki zestaw złożyć.

Wracając do wątku.

Uwazam że methoda to podstawa. Dobra zaneta plus pellet zrobi grę. Nieważne że ryba dzika czy jaka. Zasadniczo wielu tu ma doświadczenia że dzika ryba ochoczo pobiera pellet. Ja też.

Drugi sposób to helikopter. Do koszyczka możesz dodać konopi, kukurydzy, białe, a na hak np 2,3 ziarna kuku na włosie.

Trzeci to podajnik do białych robaków, też na zestawie helikopterowym. Killer na lina, płoć. Warto użyć.

Ponad wszystko jednak warto w pierwszej kolejności pomyśleć o efektywnym neceniu. Konopie, konopie, konopie. Rzepik, pellet, kuku, mady, siekana dendrobena. To idealny towar na budowę miejscówki.

Proca. Koszyk zanętowy. Spomb. Każdy nieoceniony w swoich warunkach, niezbędny wedkarzowi.

I słowo klucz, lokalizacja. Wyspa, lilie, tataraki, irysy, powalone drzewa, wyplycenia, zatoki. Tam posyłaj zestaw. Nie rzucaj byle jak, byle gdzie.

Klip i marker. Musisz rzucać w to samo miejsce, oraz sprawdzić w tym miejscu głębokość czy rodzaj gruntu.

Inaczej to loteria. Trzeba wykluczyć przypadek, a zaufać taktyce i mysleniu.

Wybacz że odpisuję Ci w formie haseł, skrótowo, jakieś wycinki głębszej myśli, ale temat jest zbyt obszerny by go ogarnąć w jednym poście.

Lektura sigu, słowo klucz w wyszukiwarkę i czytelnia. Filmy Luka, Wędkarstwo Jedziemy na ryby, Pan Stach u Lucia, filmy brytyjskie, Prestona, Guru, Drennana, Steve Ringer.

I praktyka. Co wysiedzisz nad wodą to Twoje i na pewno zaowocuje. Trzeba otworzyć umysł, kombinować i mieć plan. Wtedy wszystko daje odpowiedź. Pozytywną lub negatywna. Potem analiza,wnioski, i znowu na wodę.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.