Autor Wątek: Społeczna Straż Rybacka a Państwowa Straż Rybacka - uprawnienia c.d.  (Przeczytany 42766 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Z uwagi na fakt, iż na forum zrobił się niezły burdel w temacie poświęconym uprawnień SSR http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=202.0, jak i bojąc się, że moje informacje utkną gdzieś pośród bezsensownej argumentacji oraz żeby raz na zawsze zakończyć tamtą dyskusję odnośnie m.in. uprawnień do legitymowania strażników SSR sporządziłem taki krótki poradnik.

Wielu uważa, że strażnicy społeczni są niepotrzebni, nie respektują prawa itd. Ja osobiście jestem zdecydowanie zwolennikiem jak najczęstszych kontroli i surowego karania łamiących przepisy dotyczące połowu. Jednak w tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę wszystkich tych, których dotknęło wszelkie zło tego świata z rąk strażników, jak i samych strażników, pokazując im pewne możliwości działania, które w mądrej głowie mogą być skuteczną bronią nie tylko dla samych wędkarzy, ale również i strażników (w przeprowadzeniu mądrej i skutecznej kontroli) ;)

I. Po pierwsze strażnik SSR wykonując kontrolę o której mowa w art. 23 pkt 1-3 i 4 lit.b ustawy o rybactwie śródlądowym jest traktowany jak funkcjonariusz publiczny, bowiem korzysta on z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego w kodeksie karnym (art. 25 ust. 2 ustawy o rybactwie śródlądowym). Ma to istotne znaczenie nie tylko dla strażników, ale również i dla wędkujących.

1) Naruszenie nietykalności cielesnej strażnika SSR, Państwowej Straży Rybackiej jest przestępstwem i to ściganym z urzędu (art. 222 k.k.) Wymiar kary jest tu też inny aniżeli w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej "zwykłego obywatela" o której mowa w art. 217 k.k.

Przepis ten chroni nie tylko nietykalność cielesną samego funkcjonariusza publicznego, ale przede wszystkim chroni prawidłową działalność instytucji państwowej. Naruszenie nietykalności cielesnej nie wymaga nawet naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia (tak np.  Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - II Wydział Karny w wyroku z dnia 17 lipca 2014 r., II AKa 210/14)

2) Użycie np.  groźby bezprawnej w celu wywarcia wpływu na czynności strażnika SSR, PSR  lub w celu zmuszenia strażnika do zaniechania czynności służbowej też jest przestępstwem (art. 224 k.k.)

Dla ustalenia możliwości przypisania tego przestępstwa znaczenie ma to, czy słowa wypowiedziane przez wędkującego realizują znamiona groźby bezprawnej definiowanej w art. 115 § 12 k.k., zgodnie z którym groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 k.k. czyli groźba popełnienia przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego lub szkodę osoby najbliższej, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej (tak np. Sąd Okręgowy w Rzeszowie - II Wydział Karny z dnia 22 września 2015 r., II Ka 297/15)

3) Znieważenie strażnika też będzie przestępstwem (art. 226 k.k.)

Za B. Stefańską z komentarza do Kodeksu Karnego A. Stefańskiego „Znieważenie polega na uwłaczaniu czci drugiego człowieka przez okazywanie mu pogardy, ubliżanie, obraźliwe zachowanie w stosunku do niego. Chodzi o naruszenie godności człowieka. Istotą znieważenia jest okazanie pogardy, która głębiej wyraża ujemny stosunek do wartości jaką reprezentuje człowiek niż lekceważenie. Jest to przestępstwo bezskutkowe, tj. nie wymaga nawet doznania przez adresata poczucia poniżenia.”

II. Z drugiej strony z zaostrzoną ochroną przysługującą strażnikom ale PSR wiążę się ich zaostrzona odpowiedzialność karna !!!

1/ Strażnik, który przekracza swoje uprawnienia i działa na szkodę interesu prywatnego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 231 k.k.)

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 5 września 2002 r., II AKa 74/02: „Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego nie ogranicza się jedynie do nieprawidłowej realizacji funkcji funkcjonariusza publicznego lecz również polega na wyjściu poza uprawnienia, przy wykorzystaniu pełnienia swej funkcji. Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego ma zatem dwie formy: 1) działania w ramach uprawnień, lecz niezgodnie z prawnymi warunkami danej czynności, lub 2) działania nie leżącego w ramach uprawnień, lecz pozostającego w związku z pełnioną przez niego funkcją i stanowiącego wykorzystanie wynikających z niej uprawnień.”

2/ Uzależnienie wykonania czynności służbowej przez strażnika od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub żądanie takiej korzyści podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 228 § 4 k.k.)

3/ Art. 65  Kodeksu wykroczeń !!! (odnoszący się do działań strażników PSR i SSR i kwestii legitymowania).

§ 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:
1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,
2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,
podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

JEDYNĄ INSTYTUCJĄ UPOWAŻNIONĄ DO LEGITYMOWANIA WĘDKARZY NA GRUNCIE USTAWY O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM JEST PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA (STRAŻNICY SSR NIE MAJĄ PRAWA NIKOGO LEGITYMOWAĆ). UPRAWNIENIE DO LEGITYMOWANIA STRAŻNIKOWI PSR PRZYSŁUGUJE JEDYNIE W WYPADKU UZASADNIONEGO PODEJRZENIA POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA LUB WYKROCZENIA i MA ONO NA CELU USTALENIE TOŻSAMOŚCI !!!! STRAŻNIK PSR MUSI WIĘC MIEĆ UZASADNIONE PODEJRZENIE POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA BĄDŹ WYKROCZENIA (WYNIKA TO Z ART. 23 pkt 4 USTAWY O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM) AŻEBY MÓC POPROSIĆ WĘDKARZA O OKAZANIE DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI NP. DOWODU OSOBISTEGO. LEGITYMOWANIE NIE JEST WIĘC KONTROLĄ DOKUMENTÓW UPRAWNIAJĄCYCH DO POŁOWU RYB O KTÓRYCH MOWA W ART. 23 PKT 1 USTAWY O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM. DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI NIE TRZEBA MIEĆ UZASADNIONEGO PODEJRZENIA POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA BĄDŹ WYKROCZENIA !!!

Do wykonywania przez strażnika Państwowej Straży Rybackiej czynności o której mowa wyżej stosuje się odpowiednio przepisy o Policji !!!
Strażnik Społecznej Straży Rybackiej (inaczej niż np.  PSR, Policja) nie jest uprawniony do wnioskowania o ukaranie na podstawie art. 65 § 1, 2 Kodeksu wykroczeń !!!

Istotne jest to, że jak wędkarz nie posiada przy sobie dokumentu stwierdzającego jego tożsamość np. nie posiada dowodu osobistego, to nie będzie on ponosić odpowiedzialności za wykroczenie z art. 65 § 2 Kodeksu wykroczeń !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Nie ma bowiem takiego unormowania, które nakładałoby obowiązek posiadania przy sobie dokumentu stwierdzającego tożsamość (takie stanowisko jest szeroko reprezentowane w doktrynie prawniczej poczynając od W. Radeckiego, A. Bieleckiego, K. Gruszeckiego).

Jest to kolejna różnica świadcząca o tym, iż nie można postawić znaku równości pomiędzy kontrolą a legitymowaniem na gruncie ustawy o rybactwie śródlądowym!!!!  Zgodnie bowiem z art. 27a ust. 1 pkt 2 a i b ten  kto dokonując amatorskiego połowu ryb nie posiada przy sobie karty wędkarskiej, jak i nie posiada zezwolenia podlega karze grzywny albo karze nagany!!!

Sąd Okręgowy w Koszalinie w wyroku z dnia 18 grudnia 2013 r., V Ka 766/13, Legalis : "Dla oceny winy obwinionego o wykroczenie z art. 27a ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 652) nie ma znaczenia posiadanie przez niego karty wędkarskiej w ogóle lecz wymagane jest ustalenie czy obwiniony posiadał wymagany dokument przy sobie w chwili amatorskiego połowu ryb."

Warto w tym miejscu wskazać też na stanowisko Sądu Najwyższego, który w wyroku z dnia 28 października 2011 r., III KK 291/11 stwierdził, iż „wykroczenia z art. 65 § 2 KW dopuszcza się osoba, która wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do tożsamości własnej lub innej osoby, swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania. Przy czym w doktrynie prawa wykroczeń prezentowane są poglądy, że w przypadku, w którym funkcjonariusz organu państwowego lub upoważnionej do legitymowania instytucji żąda podania wskazanych w przepisie danych osobowych w sytuacji, gdy nie ma do tego podstawy prawnej, obywatel może odmówić podania danych osobowych bez konsekwencji prawnych (T. Grzegorczyk, W. Jankowski, M. Zdrojewska - Kodeks Wykroczeń. Komentarz. Warszawa 2010, s. 268 oraz M. Budyn - Kulik, P. Kozłowska - Kalisz, M. Kulik -Marek, M. Mozgawa - Kodeks Wykroczeń. Komentarz. Warszawa 2007, s. 237).”

Zgodnie z art. 23a pkt 8 ustawy o rybactwie śródlądowym na sposób przeprowadzania czynności, o których mowa w art. 23 (czyli tych wszystkich czynności służbowych, które wykonują strażnicy PSR, jak i części tych, które mogą wykonywać strażnicy SSR) przysługuje zażalenie do prokuratora. Obowiązkiem więc strażników po zakończeniu wykonywania czynności służbowych jest ustne poinformowanie osoby, wobec której podjęto czynności, o których mowa w art. 23 o prawie złożenia zażalenia do właściwego miejscowo prokuratora na sposób przeprowadzenia tych czynności.  Zwraca się uwagę w doktrynie prawniczej, że ten obowiązek nie jest w rzeczywistości realizowany, a powinien być.


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Ten wpis chyba zamyka temat. Piszę "chyba", bo biorę rezerwę na to, że znów rozszerzymy temat o worki karpiowe, paralizatory, sztuki walki, auta terenowe, żony, honor, dumę, uprzedzenie, fiuty i tabletki na potencję.
Jacek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Ja jestem nawet za tym, żeby ten wpis zamknąć i przykleić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Ten wpis chyba zamyka temat.

A ja myślę, że dopiero otwiera. Jak będę miał trochę czasu, to wysmażę coś złośliwie-polemicznego. Widzę tu bowiem wiele luk i nieścisłości.  ;)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Dokładnie, niech to będzie poradnik dla wędkarza i Strażnika :)
Proszę zamknij bo zacznie się przeciąganie liny a to już było. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Ten wpis chyba zamyka temat.

A ja myślę, że dopiero otwiera. Jak będę miał trochę czasu, to wysmażę coś złośliwie-polemicznego. Widzę tu bowiem wiele luk i nieścisłości.  ;)

Z chęcią się odniosę do Twoich uwag. Tylko prosiłbym o wskazywanie podstawy prawnej swoich twierdzeń, bo z mojego doświadczenia na tym forum wynika, że o pewnych regulacjach można dyskutować w nieskończoność, bo ktoś zawsze coś wymyśli np. jakiś stan faktyczny, który będzie podpadał pod wiele regulacji, bądź będzie dotyczył nie wiadomo czego. Wtedy po prostu łatwiej się dyskutuje, a nie na poziomie "bo tak jest". Jak pracujesz w pewnych służbach to też będzie Ci łatwiej to określić, a mi łatwiej się do tego odnieść.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Arku, Darek żartował ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Kadłubek

  • Gość
Cytuj
Dla ustalenia możliwości przypisania tego przestępstwa znaczenie ma to, czy słowa wypowiedziane przez wędkującego realizują znamiona groźby bezprawnej definiowanej w art. 115 § 12 k.k., zgodnie z którym groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 k.k. czyli groźba popełnienia przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego lub szkodę osoby najbliższej, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej (tak np. Sąd Okręgowy w Rzeszowie - II Wydział Karny z dnia 22 września 2015 r., II Ka 297/15)

Jak rozumiem cytujesz całość ale i musi się "przestraszyć" jest to warunek bez którego nie będzie nic!

Art. 190 kodeksu karnego

§1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Dalej nie komentuję bo nie piszesz całości. Jak ktoś mądry powiedział lepiej nie mówić nic niż powiedzieć połowę.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Kadłubek tak masz rację. Tam zabrakło cudzysłowia, bo jest to teza z wyroku. Kurczę, żałuje, że podałem tylko same artykuły z k.k. nie podając pełnej treści wszystkich artykułów wraz z paragrafami. Z drugiej strony ktoś kto jest zainteresowany tematem to sobie wejdzie w ten przepis i go przeczyta. No chyba nie będzie się powoływał na jakiegoś no name'a z forum, że on tak twierdzi i w związku z tym pan władza mi nic nie zrobi. Ba! Powiem Ci Kadłubek, że są jeszcze dodatkowe przesłanki odpowiedzialności z 190 k.k. bez "bez których nie będzie nic!" Dlatego proszę Ci o ich wymienienie tak aby inni użytkownicy wiedzieli co jest przedmiotem ochrony art. 190 k.k., jaki jest tam podmiot i jaka jest strona przedmiotowa oraz podmiotowa tego przestępstwa. Acha i proszę zrób tak z kolejnymi przestępstwami i wykroczeniami o których mowa wyżej, tak aby wszyscy wiedzieli dokładnie o co chodzi. A na koniec podaj jeszcze orzecznictwo, pod które da się podciągnąć sytuacje zastanę przez Ciebie nad wodą, a które wyczerpały znamiona któregoś z przestępstw. Proszę po to jest forum aby sobie pomagać. Wydaję mi się, że ktoś może skorzystać z Twojej wiedzy w tym zakresie. Mówię poważnie. :beg:


Kadłubek

  • Gość
Powiem to tak:

Nie mam specjalizacji z karnego, nie mam na to czasu by wypisywać to wszystko bo tak naprawdę nie jest to potrzebne i dlatego nawet jeżeli się "sprzeczamy" to szanuję Cię za wiedzę (prawniczą i wędkarską) i chęci by innym wyjaśnić zawiłości prawa. Produkowanego z prędkością światła! By ich piorun strzelił! Łognisty kulisty :)

Nie jest to też forum prawne by było im to potrzebne aż w takich szczegółach choć Pewien Pan się w poprzednim wątku spierał co to jest okazanie a wylegitymowanie i pomimo, że podałem mu podstawę, że ma przynajmniej okazać dokumenty co i Ty podałeś.
No i podał podstawę prawną z "prasy". Na takich masz zarabiać ;)

Wg mnie wystarczy im mniej więcej to co napisałem w którymś poście (Ty później też czy wcześniej też, nie jest to ważne kto pierwszy).
Czyli co muszą zrobić osoby z SSR, PSR a co musi zrobić wędkarz. Bez zbędnego "pitu pitu" (uzasadnienia) czarno na białym, od A do Z a poniżej dla ciekawych podstawę prawną i tyle + przypięcie takiego wątku - to decyzja Administracji.

Jak oni będą to interpretować czy nad wodą czy w sądzie to już ich sprawa.

Choć byłem kontrolowany przez (zapewne SSR) "społecznych" w sposób wadliwy tj. proszę pokazać dokumenty (tyle na dzień dobry) to dałem do ręki bez problemu bo uważam podobnie pewnie ja Ty, że to (mi i tylko wg mnie ale to moje dane i druga osoba może być "oburzona" ale nie oznacza, że zgodnie z prawem) za wiele nie szkodzi, nic nie spisali, spytali się "czy biorą" i poszli dalej. Też nie robiłem im problemu bo wiem, że po pupie dostają Ci co są najniżej.

My się możemy przerzucać w szczególikach, przecinkach a co z tego będzie wiedział przeciętny Kowalski? Nic! Uzna, że bredzimy i pójdzie na ryby ;)

MrProper

  • Gość
Właśnie - idę :P

Kadłubek

  • Gość
Właśnie - idę :P

Powodzenia, życzę metrówki! ;D

MrProper

  • Gość
Żartowałem :D bo ni w ząb :facepalm:
Ale oki działajcie nie będę spamował :P

Edit: mi z tych waszych cyferek jakieś równania różniczkowe wychodzą

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Kadłubek ja naprawdę nie mam nic do Ciebie. Jesteś osobą, która chętnie pomaga ludziom na forum, sam często korzystam z Twoich rad, jak i wielu innych osób, które są bardziej doświadczone ode mnie w temacie wędkarstwa. Mi się wydaję, że choć częściowo znam się na takim prawie karnym, szeroko rozumianym prawie administracyjnym, czy cywilnym, bo z tym mam do czynienia. Dlatego chcę pomóc bo taką samą pomoc uzyskuje od Was wszystkich tu na forum. Dzięki Wam jestem lepszym wędkarzem, a tym samym "bardziej mi się morda cieszy na rybach", czyli wtedy kiedy wypoczywam, nic mnie nie stresuje, na wszystko mam wywalone. A chyba o to w tym wszystkim chodzi, żeby było cytując klasyka "pięknie, pięknie i pięknie" ;)  Ja mam tylko problem z tym, że wielu osobom wydaje się, że prawo musi być proste, że da się wszystkie stany faktyczne opisać ot tak sobie, że np. da się opisać wszystkie uprawnienia i obowiązki strażników nie spędzając wielu dni na pisaniu tylko o tym. Bo stanów faktycznych w których każdy z nas może się znaleźć jest cała masa. Dlatego prawo nigdy nie będzie proste. To, że w krajach anglosaskich jeszcze do niedawna mieli awersje do kodyfikowania wszelkich zachowań, bo mieli to swoje prawo zwyczajowe, to nic nie zmienia, bo te zwyczaje też trzeba było gdzieś spisać, a teraz i tak już wszystko kodyfikują. Dlatego nie mam zamiaru się na tym forum z nikim wykłócać, bo w życiu mam naprawdę dużo "stresów" by się jeszcze kłócić w wolnych chwilach.

Kadłubek

  • Gość
Edit: mi z tych waszych cyferek jakieś równania różniczkowe wychodzą

O tym mówię, zrób(my) rozsądnie i przejrzyście.
Einstein nam pomoże ;D (nawet nie chcę wiedzieć jak się to liczy, za głupi jestem na taką matematykę).
Procenty, dodawanie i szczególnie mnożenie mi wychodzi :P

Selektor taki żarcik:

Lepszym? Jak byłeś 20 razy w tym roku na rybach to jesteś lepszy niż ja ;)
To, że ja (czy ktoś inny) coś wiem nie oznacza, że jestem lepszy, znaczy, że wiem a nie jestem "lepszy".