Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 102172 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Dobór sprzętu dla nowicjusza
« dnia: 23.07.2019, 02:19 »
Witam.
Może powinienem najpierw trafić na forum i popytać a dopiero kupować... stało się odwrotnie no ale do rzeczy.
W sklepie wędkarskim gdzie poinformowałem że jestem zielony i chcę zacząć przygodę z wędkarstwem wraz z córkami 10 i 4 lata i budżet 200zł sprzedawca zaproponował a ja kupiłem następujący komplet:
- Wędzisko Robinson Firebird Tele Bream 3,80m. 10-45g.
- Kołowrotek Okuma Carbonite 1M CBR-235M
- Żyłka Mikado Ultraviolet 0,16 i haczyk 10 z przyponem 0,12
- Spławik 2g montowany na stałe

Potem dowiedziałem się że to średni wybór i do wędziska należało by kupić lepszy kołowrotek a do kołowrotka "słabsze" wędzisko.
Ale... im więcej czytałem tym bardziej przekonywałem się do tego, że błędem był fakt, że chciałem teleskop zamiast np. 3 częściowej wędeczki.

Jutro...o, już dziś będę miał okazję sprawdzić mój zestaw na stawie komercyjnym gdzie pływa większa rybka bo do tej pory tylko jedna "sadzawka" gdzie tylko płoteczki 10-15cm pływały.
Polecono mi dokupić żyłkę 0,22 + przyponowa ( 0,18 w sklepie mieli ) i haczyki 8 i 6 by się na tą komercję wybrać. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ale wracając do sprzętu bo niby coś mam a tytuł daję jaki dałem.
Byłem w wielkim błędzie myśląc że kupię jedną wędkę i ona mi wystarczy na różne ryby ( małe i duże ) a do tego i nad jezioro i na staw i na rzekę. Ot... ignoranckie podejście zielonego.
Teraz już wiem, że odległościówka, feeder itd to odmienne metody i nie da się obskoczyć jednym wędziskiem całości.
Zapragnąłem więc kupić wędkę odległościówkę ale taką która da radę też na komercji gdzie potrafią pływać spore karpie i inne duże ryby a jednocześnie pozwoli mi też połowić małe ryby nie zachowując się jak kij od szczotki.
Doradzono mi zainteresowanie się Trabucco Precision RPL Match Carp w rozmiarze 420cm 5-20g. Zasugerowano, że właśnie dopisek Carp oznacza, że jest wzmocniona konstrukcyjnie by można było nią też wyholowywać karpie.
Do tego polecono kołowrotki Dragon Rock HD FD (840) lub Okuma Epixor LS40... niestety budżet nie pozwala i w sklepie wskazano jako solidną ale niedrogą konstrukcję Ryobi Ecusima FD 4000Vi. I dodatkowe pytanie, widząc sporą rozbieżność w cenie czy wersja z dopiskiem Vi i bez dopiska to to samo czy dwie inne i czymś się różnią ?
Co sądzicie o tym wędzisku oraz o zakupie do niego kołowrotka Ecusima?
Nadadzą się do małych rybek jak i gdyby się trafił duży karp około 7kg to wytrzymają? Nigdy nie wiadomo na jaką rybę się trafi a chciałbym sprzęt który nie ulegnie usterce bo rybka się złapała za duża.

Podobno to wędzisko jak dbane będzie służyć lata. Kołowrotek 5 lat gwarancji... a co na to praktycy?
Druga sprawa to wielkość kołowrotka. Jakie są za i przeciw bym zamiast wersji 4000 kupił niewiele droższą 6000?  Może będzie bardziej "wszechstronna, rozwojowa, mocniejsza"? Ciężar mi nie przeszkadza , tylko jakie są zady i walety ;D takiej podmianki?

Z kolei od innej osoby dostałem radę by kupić wędzisko Feeder bo bardziej pasuje do moich wszechstronnych planów , tylko niekoniecznie już pasuje do spławika bo w sklepie powiedziano, że w związku z małymi przelotkami przy spławiku żyłka mokra będzie się kleić do kija i więcej nerwów będzie niż przyjemności/relaksu.

Trzecia sprawa dotyczy mojego aktualnie posiadanego sprzętu.
Do jakiej wielkości rybki się on nadaje? Bo nie wiem czy sobie zostawiać jako taką wersję bardzo mobilną na szybki wypad na godzinkę by się odstresować czy może lepiej sprzedać? Czy może faktycznie z czasem zmienić kołowrotek ... no i to takie pytania błądzącego we mgle :P

Z góry dzięki za cierpliwość i pomoc.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1 dnia: 23.07.2019, 02:47 »
Jak ja Ci zazdroszczę tego początku, tego poznawania, tego wchodzenia w fascynujący świat wędkarstwa! Twoje pytanie zrobiło na mnie wrażenie, bo Ci zależy, a to cenne.
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #2 dnia: 23.07.2019, 02:55 »
:D. Na razie jest lekka spinka w sprawie doboru sprzętu bo człowiek by chciał , a rozsądek nakazuje podpytać, rozważyć, rozum i odpowiedzialność za rodzinę nakazuje oszczędzać więc szuka alternatyw do drogich produktów, a mały chłopiec wewnątrz leje grochy bo on chce już mieć mieć mieć :-)
Ale nawet jak jestem nad niedalekim "bajorkiem" 20x20m. gdzie więcej niż metr nie ma i w szczerym polu między kukurydzą a ziemniakami łapię płoteczkę 10cm to jest adrenalinka i pełen relaks jednocześnie. A córcia nadaje rybce imię, buziak i do wody :-) Za chwile się imiona skończą :fish:
I chyba jeszcze do kompletu zacznę wyłączać telefon :beer:

Online Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #3 dnia: 23.07.2019, 06:52 »
Ten zestaw na początek jest dobry.  Nie od razu będziesz łowił potwory 7kg. Na twoim miejscu bardziej bym się skupił na nauce budowaniu zestawów , przygotowania zanęty itp.
Jak trochę połowisz to łatwiej będzie ci dobrać lepszy sprzęt,  a żeby nie rujnować domowego budżetu dobrym rozwiązaniem jest nasza giełda. Można coś fajnego trafić.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #4 dnia: 23.07.2019, 07:15 »
Trudno będzie odpowiedzieć konkretnie na takie pytanie :D
Powiedz, czy masz jakąś metodę wędkowania, w której byś się widział najchętniej? Spławik czy też raczej gruntowe wędkarstwo i obserwacja szczytówek?
Uzależniony od wędkarstwa

Offline frank_lucas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #5 dnia: 23.07.2019, 09:18 »
Trafiłeś w dobre miejsce :) Sprzęt na początek ok. Kolejny sprzęt kupisz na forumowej giełdzie gdzie koledzy modernizują swoje "parki maszyn".
Z wielkością kołowrotka nie ma co przesadzać bo w przypadku spławikówki dużo trzymasz ją w rękach. Szkoda się męczyć z młynkiem w rozm. 6000.
Na Twoim miejscu szukałbym kołowrotka z większą ilością szpul zapasowych lub takiego do którego można je tanio dokupić. Zwiększa to wielozadaniowość zestawów.
Wojtek
Darzbór

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #6 dnia: 23.07.2019, 10:32 »
Skoro już masz zestaw spławikowy, to może zainwestuj teraz w jakiegoś feederka. Zobaczysz, która metoda będzie Ci bardziej pasowała i dzięki temu będziesz się już dozbrajał w przyszłości tylko w tej, która bardziej Ci podejdzie. Feeder na początek przygody z drgającą szczytówką nie musi być drogi. Spokojnie znajdziesz coś fajnego w budżecie do 200 zł. Z tego co piszesz o swoich łowiskach wydaje się, ze np taki Jaxon Genessis Pro Method Feeder 330 cm byłby idealny do Twoich miejscówek. Wszyscy chwalą ten kijek, a kosztuje mniej niż 200 zeta. Jest jeszcze tańszy i też komplementowany Robinson Stinger feeder czy tez method feeder. Na tym forum jest wiele wątków poświęconych tematyce- Feeder dla początkujących. Bardziej sprawni technicznie koledzy na pewno coś podrzucą. Warto też przejrzeć dział - Giełda. Można naprawdę trafić klasowy sprzęt za śmieszne pieniądze.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #7 dnia: 23.07.2019, 11:57 »
Przytoczyłeś w wypowiedzi wędkę Trabucco za 300 zł. Ja bym się zastanowił, czy nie lepiej byłoby kupić Korum Allrounder 11 lub 12 ft./ 1.25 lub 1.5 lb. w tych pieniądzach.
 Korum 1.25lb. 11ft  jest tańszy o 20 zł od 12 ft. 1.5 lb.

Film w opisie wędki: Wędka

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #8 dnia: 23.07.2019, 14:21 »
Przytoczyłeś w wypowiedzi wędkę Trabucco za 300 zł. Ja bym się zastanowił, czy nie lepiej byłoby kupić Korum Allrounder 11 lub 12 ft./ 1.25 lub 1.5 lb. w tych pieniądzach.
 Korum 1.25lb. 11ft  jest tańszy o 20 zł od 12 ft. 1.5 lb.

Film w opisie wędki: Wędka

Mam te Allrounder'y 1,5lb. Bardzo fajne, ale raczej na średnie (i większe) ryby. Na drobnicy nie uginają się ;). No chyba, że takie mają mieć przeznaczenie...
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #9 dnia: 23.07.2019, 14:28 »
Podobnie jak kol. Stan polecam feedera.
Wydaje mi się, że najbardziej uniwersalny będzie lekki feeder dł 300-330 cm, cw około 45 gramów. Połowisz tym i na grunt, i od biedy na spławik czy spinning.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #10 dnia: 23.07.2019, 16:02 »
Ten zestaw na początek jest dobry.
Ale który? Ten co mam czy ten co upatrzyłe Trabucco + Ecisima?

Powiedz, czy masz jakąś metodę wędkowania, w której byś się widział najchętniej? Spławik czy też raczej gruntowe wędkarstwo i obserwacja szczytówek?
No właśnie w tym sęk, że i spławik i feeder mi odpowiadają. Spławik powiedzmy rybki do 2-3kg a feeder na większe i potwory :-)
Chcę kupić po prostu dwa komplety by mieć wszechstronność.
Trafiłeś w dobre miejsce :) Sprzęt na początek ok. Kolejny sprzęt kupisz na forumowej giełdzie gdzie koledzy modernizują swoje "parki maszyn".
Z wielkością kołowrotka nie ma co przesadzać bo w przypadku spławikówki dużo trzymasz ją w rękach. Szkoda się męczyć z młynkiem w rozm. 6000.
Na Twoim miejscu szukałbym kołowrotka z większą ilością szpul zapasowych lub takiego do którego można je tanio dokupić. Zwiększa to wielozadaniowość zestawów.
:-) ale który? Przyznam, że ten co mam średnio mi aktualnie się podoba. Kołowrotek w porównaniu z macaną w sklepie Ecusimą to przepaść. Ciągnik i masełko tak w porównaniu :-P
Do Ecusimy dodatkowe oryginalne szpule to koszt około 40-45zł.
Przytoczyłeś w wypowiedzi wędkę Trabucco za 300 zł. Ja bym się zastanowił, czy nie lepiej byłoby kupić Korum Allrounder 11 lub 12 ft./ 1.25 lub 1.5 lb. w tych pieniądzach.
 Korum 1.25lb. 11ft  jest tańszy o 20 zł od 12 ft. 1.5 lb.

Film w opisie wędki: Wędka


Przyznam, że już się o uszy obiło ale ft , lb wprowadza mi mętlik w głowie :-) Wolę znaczenia PL oże to byłby tzw złoty grall by pogodzić jedną wędką wszystkie moje potrzeby???
Tylko nie mogę znaleść długości transportowej, no i ile w gramach wyrzut?
Do spławika i feedera to chyba jak najdłuższa by była odpowiednia?
Przytoczyłeś w wypowiedzi wędkę Trabucco za 300 zł. Ja bym się zastanowił, czy nie lepiej byłoby kupić Korum Allrounder 11 lub 12 ft./ 1.25 lub 1.5 lb. w tych pieniądzach.
 Korum 1.25lb. 11ft  jest tańszy o 20 zł od 12 ft. 1.5 lb.

Film w opisie wędki: Wędka

Mam te Allrounder'y 1,5lb. Bardzo fajne, ale raczej na średnie (i większe) ryby. Na drobnicy nie uginają się ;). No chyba, że takie mają mieć przeznaczenie...
Hmmm... średnia rybka to jaka dla Ciebie kolego? Przyznam, że kiedy już sprawę karty/licenji będę miał z głowy to mam zamiar wybierać się nad Zalew Żyrardowski, Bzurę... czasem komercję pobliską... może to właśnie to?
Czy jak na takim wędzisku trafi się potwór to też da radę?
Ten Allrounder to sprzęt polecany/dobry? Mało bardzo go w sklepach i w sieci o nim po PL też niewiele.
Jaki kołowrotek by do tego pasował? Ecusima będzie ok? Czy może trzeba coś droższego?

np taki Jaxon Genessis Pro Method Feeder 330 cm byłby idealny do Twoich miejscówek. Wszyscy chwalą ten kijek, a kosztuje mniej niż 200 zeta. Jest jeszcze tańszy i też komplementowany Robinson Stinger feeder czy tez method feeder. Można naprawdę trafić klasowy sprzęt za śmieszne pieniądze.
Tylko zastanawiam się nad gramami wyrzutu. Podpowiedziano mi , bym kupił takiego który ma powiedzmy do 150g i wtedy sprzęt mam na dłużej i wszechstronniejszy jeśli chodzi o zestawy.
Jaka różnica między 330cm a 360cm? Dłuższy nie będzie "lepszy/przyszłośiowy"?
Pozdrawiam i dzięki za tak szeroki odzew :-)

Online Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #11 dnia: 23.07.2019, 17:35 »
Feeder 150 g to bardzo mocna i najczęściej sztywna wędka na której mniejszych ryb nie będziesz czuł. Długość dobierasz do warunków jakie masz na brzegu i odległość na której chcesz łowić im dalej tym wygodniej dłuższym kijem.
Na jeziora mi osobiście pasuje 3,6 m 90 g.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #12 dnia: 23.07.2019, 18:07 »
Czy taką o CW do 90g pogodzę zarówno komercję, Zalew Żyrardowski , Bzurę i okazjonalnie raz/dwa w roku Wisłę?
Od biedy spławikiem też się pobawię jakbym nie miał wędziska pod spławik?
Czytałem wątki na forum, aż mi się miesza ale są zdania że z polecany jest Jaxon Genesis PRO Feeder bez dopisku Method.
Taki o CW90 to do jakiej wagi ryb? Bo z tyłu głowy mam obawy że jak się przypląze na haczyk jakiś 10kg to wędzisko trzaśnie i po zabawie...
Jakie do takiego Jaxona polecacie kręciołki? Raczej z tych tańszych. Ecusima odpada?
No i widzę, że są 3,6m jak i 3,9m...i tu mam zgryz.

Postanowiłem , że wybiorę dwa zestawy. Jeden na spławik a drugi na feeder. Teraz tylko je znaleźć by były ok i nie kosztowały majątku :-)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #13 dnia: 23.07.2019, 19:07 »
Wędki do spławika, które mają w nazwie carp/power są mocne, za mocne na małe ryby. Nie będziesz miał frajdy z ich łowienia. Nie patrz na moc wędki, a na moc zestawu, którym będziesz łowił. Nie ma sensu dla początkującego od razu rzucać się na takie mocne matchówki, tym bardziej że będzie to Twoja wędka "do wszystkiego". Te duże ryby będziesz łowił sporadycznie (przynajmniej na początku nauki wędkowania), więc fajnie jest też "poczuć" walkę z mniejszą rybą ;)

Tu masz sporo propozycji tanich wędek do spławika+kołowrotków

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=15248.0 

Online Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #14 dnia: 23.07.2019, 19:24 »
Taki feeder 3,6 90g obsłużyć ci większość łowisk, na Wisłę będzie za słaby. A kołowrotki do takiej wędki może być z tańszych okuma ceymar trochę droższe daiwa ninja lt raczej wersję 4000