Autor Wątek: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy  (Przeczytany 2184 razy)

Offline Pacio514

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« dnia: 18.10.2020, 18:43 »
Witam wszystkich założyłem tu konto bo chce sie czegos dowiedzieć, a mianowicie w pobliskiej wiosce jest staw i nie jestem pewien jest on podpięty po zbiornik retencyjny lub przeciw pożarowy, a być może nie jest w żaden sposób zasekregowany. Przez ostatnich kilka lat lapalem tam sobie plotki (mam wyrobiona karte wedkarska i co roku oplacam obwod w ktorym lowie) w lato ludzie tam przyjeżdżają popływać. Stały tam znaki z zakazem złapania ryb czy kąpieli ale to są chyba takie przepisy że muszą być. I jes taki starszy jegomość który sam łapie tam ryby ale kilkukrotnie zwracał mi uwagę czy ktoś mi pozwolił łapać tam ryby. Mam z tej miejscowości znajomego i przeważnie to z nim tam przychodzę, a ryb i tak nie zabieram bo okazy są po pierwsze małe A po drugie to nie specjalnie mi smakuje ryba, chodzi tylko o to aby spędzić miło czas. I właśnie ten starszy jegomość wspomniał coś o tym że zaczął dzierzawic ten zbiornik. Nie mam nic przeciwko jeśli to zrobił no to faktycznie przestanę tam jeździć. I teraz wchodzi moje główne pytanie. Czy faktycznie mógł ten zbiornik wydzierzawic i jeśli tam to gdzie mogę to sprawdzić bo wiem że ludzie mogą po prostu kłamać
Dziękuję że to przeczytaliscie i pozdrawiam :)

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« Odpowiedź #1 dnia: 18.10.2020, 18:59 »
Takie zbiorniki to zazwyczaj własność gminy. Zazwyczaj służą jako zbiorniki przeciwpożarowe i zbiorniki wody, którą mogą pobierać rolnicy do nawadniania swoich upraw. Nie wiem czy jest możliwość dzierżawy. Najlepiej pytać w gminie. U mnie na wsi jest identyczny zbiornik. Sami o niego dbamy, zarybiamy, zbieramy pieniądze. Ale nie należy do nas. Nie należy też do żadnego związku wędkarskiego. Umowa jest taka, że ten kto dał kasę na zarybienie może łowić. Jeżeli pojawia się jakiś obcy i łowi, to staramy się mu przetłumaczyć, by tego nie robił :D Oczywiście robimy to werbalnie i grzecznie... co by nie było jakichś złych domysłów :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« Odpowiedź #2 dnia: 18.10.2020, 19:46 »
Najprościej zapytać okolicznych mieszkańców do kogo należy zbiornik lub poprosić tego gościa o jakieś dokumenty. Ewentualnie możesz udać się do Urzędu Miasta/Gminy lub też Starostwa (Wydział Geodezji i Kartografii, Wydział Geodezji i Nieruchomości - są różne nazwy tych wydziałów. Szukasz czegoś związanego z ewidencją gruntów). Tam musisz się uśmiechnąć miło do pań (próbując w ten sposób wykazać interes prawny, który musisz wykazać aby pozyskać te informacje ;) ) i grzecznie spytać się co masz zrobić, bo chciałbyś ustalić pewną rzecz związaną ze zbiornikiem X. Wcześniej w domu na stronie https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html znajdź tę działkę i zapisz sobie "identyfikator działki" na której jest położony ten zbiornik. Możesz też spróbować pozyskać jakieś informację w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie ( w RZGW właściwym dla położenia tego zbiornika) jak w ogóle będą oni wiedzieć o jego istnieniu.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« Odpowiedź #3 dnia: 18.10.2020, 20:00 »
Arku - chciałem właśnie coś podobnego napisać, z tym, że mnie uprzedziłeś.
Pozwolę sobie jednak przytoczyć przypadek z autopsji, bo sytuacja może być nieco podobna.
Jakiś czas temu zbiornik Dwudniaki (woj. małopolskie, gm. Wierzchosławice) należał do PZW o/Tarnów. W ubiegłym roku zauważyłem, że nie ma go w wykazie łowisk (nie wiem kiedy dokładnie zniknął, gdyż nie interesował mnie on zbytnio). Zadzwoniłem w związku z tym do zarządu okręgu z pytaniem o tzw. stan prawny zbiornika. Okazało się, że został on zwrócony do w/w gminy. Zadzwoniłem do Urzędu Gminy, poprosiłem o połączenie z osobą, która będzie w stanie mi udzielić informacji n/t. wspomnianego "jeziora". Tam pewien jegomość z marszu poinformował mnie o tym, iż jest to własność gminy, nie obowiązują na tym łowisku żadne zezwolenia/opłaty, należy jedynie znać Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (co jak się później okazało - należy mieć przy sobie kartę wędkarską).
Dlatego też myślę, że Kolega może spokojnie zadzwonić do urzędu i tam zasięgnąć informacji telefonicznej. Choćby tylko po to, by dowiedzieć się, czy ten zbiornik jest dzierżawiony, czy też jest własnością gminy i jest on jako-tako "ogólnie dostępny", a tym samym wspomniany człowiek uzurpuje sobie prawo do zarządzania. Poza tym w dobie "pandemii" :P myślę, że z informacją przez telefon będzie o wiele łatwiej, niż pójście w roli interesanta. Tym bardziej, że Kolega przecież nie chce danych osobowych, kto (jeśli w ogóle) dzierżawi wspomniane "bajoro".
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« Odpowiedź #4 dnia: 18.10.2020, 20:11 »
Jest jedno duże "ale". Musisz mieć interes prawny (a nie faktyczny jaki był u Ciebie w opisywanej przez Ciebie sytuacji), aby uzyskać stosowne informacje

https://www.lexlege.pl/prawo-geodezyjne-i-kartograficzne/  - artykuł 24.

W Polsce są więc mili i uczynni urzędnicy, którzy nie robią Ci żadnych problemów, ale są też Ci mniej mili, którzy dużą uwagę przykładają do przepisów, więc to że komuś coś powiedziano przez telefon należy traktować nie jak zasadę, a wyjątek od reguły ;) Zawsze jednak można i w ten sposób spróbować pozyskać informacje :beer:.


Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« Odpowiedź #5 dnia: 18.10.2020, 20:25 »
No widzisz - a ja naiwnie myślałem, że jednak pewne kwestie są oczywiste i ogólnodostępne. Po raz kolejny byłem w błędzie. Dzięki za wyprostowanie światopoglądu :beer: :thumbup:
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Zbiornik retencyjny lub przeciwpożarowy
« Odpowiedź #6 dnia: 18.10.2020, 21:05 »
Ja mam pare takich zbiorników na oku.
Łowię na razie na jednym, ale w planie mam kolejne.
W sumie to nie wiadomo czy można, ale czasem spotykam jakiegoś innego wędkarza.
Ja wypuszczam z powrotem, inni łowią karasie na żywca albo do oczek albo do akwariów.
;)