Autor Wątek: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g  (Przeczytany 11067 razy)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #15 dnia: 29.03.2018, 16:45 »
Tak zdjęcia jak i filmik są z wersji 420 cw 50-180 gram.

Wędkę kupiłem do łowienia karpia feederem na znacznych odległościach 90m+, ładuje się gdzieś od 40-50 gram tak jak to określił producent.
Jest to kij progresywny (ugina się coraz głębiej razem z większym obiążeniem) o fajnym ugięciu już nawet przy nie tak dużych rybach (patrząc na cw 180 gram).
Ze względu na to że wędka jest długa działa zasada dźwigni i nawet nieduża ryba sprawia wrażenie większej :)
Ja jestem jak najbardziej zadowolony, jest to mój zestaw do cięższych koszyków ESP Mega Method Feeder,

Ugięcie progresywne pod rybą a nie pod większym obciążeniem.
Jak patrzę na testy w domu to mi skóra cierpnie ;)
JKarp

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #16 dnia: 29.03.2018, 17:46 »
Nie rozumiem Twojej logiki. Tzn. że wędka ugina się progresywnie pod rybą, a jak przywiążesz do niej kota to już nie?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #17 dnia: 30.03.2018, 06:28 »
Nie rozumiem Twojej logiki. Tzn. że wędka ugina się progresywnie pod rybą, a jak przywiążesz do niej kota to już nie?
Ugięcie statyczne pod obciążeniem pokazuje jak wedka się ładuje ( np przy obiciążeniu 100 g) lub pokazuje moc kija na tzw crashteście. Stara szkoła zarzucania nakazywała wręcz naładować kij przed rzutem kilka razy podnosząc ciężarek z przynętą jak na gumie. Trudno mi to wytłumaczyć a pokazać na razie nie mam jak.
Ugięcie pod rybą jest dynamiczne.
Taka wędka która łączy cechy wędki bardzo szybkiej podczas zarzucania a uginającej się progresywnie podczas holu w myśl zasady, że im większa ryba tym większy progres posiada ugięcie progresywne. Bo nie każda wędka jest tak zbudowana, że pracuje przy holu po całej długości a przy zarzucaniu zachowuje się jak katapulta miotając energią części szczytowej naszą przynętę na zaplanowaną odległość.
JKarp

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #18 dnia: 30.03.2018, 11:44 »
Nie rozumiem Twojej logiki. Tzn. że wędka ugina się progresywnie pod rybą, a jak przywiążesz do niej kota to już nie?
Ugięcie statyczne pod obciążeniem pokazuje jak wedka się ładuje ( np przy obiciążeniu 100 g) lub pokazuje moc kija na tzw crashteście.
1. ugięcie statyczne pokazuje jak wygląda ugięcie -jak się ładuje to tylko można się domyślać po wyglądzie tego ugięcia
2. ten test ze zdjęcia jest mało praktyczny - jak wiesz jak ustawić kij to ten kij wytrzyma dużo więcej...
3. ten sam kij można złamać pod różnymi odciążeniami -mogę go złamać pod obciążeniem (pi razy oko) 1kg, 2 kg, czy 3 kg zależy to od wielu czynników - piszę to o kiju nieuszkodzonym itd.
[/quote]
Stara szkoła zarzucania nakazywała wręcz naładować kij przed rzutem kilka razy podnosząc ciężarek z przynętą jak na gumie. Trudno mi to wytłumaczyć a pokazać na razie nie mam jak.
Ugięcie pod rybą jest dynamiczne.
[/quote]
zależy jak umiesz holować - pod koniec to bywa i nawet często statyczne, jak wiesz jak to zrobić to może być przez większość czasu "statyczne" zależy to m.in. od hamulca i masy szpuli kołowrotka, zależy to również do cech charakterologicznych ryby :D
[/quote]
Taka wędka która łączy cechy wędki bardzo szybkiej podczas zarzucania a uginającej się progresywnie podczas holu w myśl zasady, że im większa ryba tym większy progres posiada ugięcie progresywne. Bo nie każda wędka jest tak zbudowana, że pracuje przy holu po całej długości a przy zarzucaniu zachowuje się jak katapulta miotając energią części szczytowej naszą przynętę na zaplanowaną odległość.
JKarp
[/quote]

długo by pisać by to wyjaśnić i się nie zgodzić :D - progresywnie: im większa ryba tym mniejsze ugięcie ;D.
Dla jasności:
ugięcie proporcjonalne jakiegoś pręta:
1kg- 10cm
2kg - 20 cm
3kg - 30cm
tak to ma być?
ugięcie progresywne:
1kg-10cm
2kg- 16cm
3kg-  24cm
tak to ma być?

bo jak ma być: cytuję "że im większa ryba tym większy progres posiada ugięcie progresywne"

to chyba musi być jakoś tak mniej więcej:
1kg-10cm
2kg- 30cm
3kg-  60cm

http://www.sportjazda.pl/index.php/zawieszenie/spryny-progresywne-vs-liniowe

i jeszcze jedno

http://eautonaprawa.nazwa.pl/html/i2015/Q4/A06/4.jpg

 -  Progresywna (kolor czerwony)
 - Liniowa (kolor niebieski) charakterystyka sprężyny




pozdrawiam serdecznie i nie krytykujcie zbyt mocno ;D

Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #19 dnia: 30.03.2018, 12:47 »
1. Ładuje czyli zachowuje się jak krowi ogon pod obciążeniem 100 g lub pięknie ugina się tylko część szczytowa.
2. Ten test pokazuje moc kija czyli jakie obciążenie spowoduje ugięcie się wędki pod kątem prostym w stosunku do podłoża. Zauważ, że dolnik wedki znajduje się w jednym położeniu a właściwie w uchwycie. Dywagacje, że można tak ustawić dolnik żeby kij się nie złamał są prawdą. Jednak to jest crash test połączony z pokazaniem mocy wędki.
3. Oczywiście, że tak. Wędkarze na ogół popełniają jeden błąd w końcówce holu i wtedy wędka potrafi pęknąć - przykucają żeby rybę podebrać i bezwiednie ustawiają wędkę pionowo lub wręcz odchylają ją do tyłu. Sam kiedyś popełniłem taki błąd - przy podbieraniu ustawiłem między wędką a żyłką kąt ostry. Jeden ruch ryby i wędka pękła w części szczytowej. To było na szczęście dawno i nauka nie poszła w las :)

Problemem jest to, że mówimy o wędce a nie pręcie. Wędka ma budowę koniczną.
Kij o ugięciu progresywnym jest połączeniem dwóch wędek. Pierwsza to kij rzutowy o bardzo szybkiej akcji i ugięciu szczytowym gdzie podczas zarzucania pracuje górna część wędki. Druga to parabolik reagujący na najmniejsze machnięcia rybim ogonem. Połączenie obu daje nam prawie ideał wędki. Prawie bo trudno wyobrazić sobie karpiówkę jednoczęściową o długości 12" ;-)
Powinienem napisać, że im większa ryba tym większy progres ugięcia wykazuje wędka ;-)
JKarp


Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #20 dnia: 30.03.2018, 13:39 »
1. Ładuje czyli zachowuje się jak krowi ogon pod obciążeniem 100 g lub pięknie ugina się tylko część szczytowa.

Dla mnie "ładuje" znaczy "gromadzi energię" "ładuje energię"

Ładuje się pod wpływem ciężaru na żyłce, ciężaru żyłki i masy własnej (szczytówki i niżej - jak to ktoś kiedyś nazwał ;D ładowaniem bezwładnościowym) oraz tego co z tym wszystkim zrobi wędkarz.

Mam dwie wędki Caperlan i St. Croix.
Pod tym samym obciążeniem rzutowym.
W St .Croix ładuje się na odcinku szczytówki (jak to napisałeś "pięknie się ugina tylko część szczytowa", w Caperlan  "ładowania" nie widać, pod przynętą nic się nie ugina, "sztywna pała" z daleka.

Z Caperlan leci dużo dalej - dalej, celniej, szybciej i łatwiej się rzuca.
Żyłki i kołowrotki te same itp.

W muchówkach jest odwrotnie - tam najlepiej jak ładuje się całe wędzisko "po rękojeść" jak napisałeś: "zachowuje się jak krowi ogon pod obciążeniem" do tego stopnia, że niektórzy poszli w szkło i to szkło jest bardzo drogie. Do tego stopnia, że węglem "kosmicznym" wprost gardzą.

Warto by było opracować naukowe podstawy dynamiki wędziska i wypracować naukowe metody oceny i przydatności, opracować test, słownictwo i  w przystępnej formie udostępnić konsumentom. Bo marketing firm wędkarskich wprowadza mnóstwo zamieszania w nazewnictwie i czasami my wędkarze rozmawiamy ale się zupełnie mijamy w znaczeniach słów - nie z  naszej winy.

To samo wędzisko czterech wędkarzy opisze z zupełnie sprzeczny sposób i co najciekawsze wszyscy mają rację i nikt się nie pomylił - bo operują innym zestawem znaczeń i pojęć. Tylko współczuć początkującym którzy usiłują jakoś to ogarnąć. Dlatego nie twierdzę, że mam rację bo nie mając wspólnego języka "naukowego" nigdy dwóch wędkarzy nie będzie mówiło na 100% o tym samym.

Pozdrawiam serdecznie.

Ps. dla mnie kij progresywny w wielkim skrócie to taki który "dobrze amortyzuje" ryby małe, średnie i duże A jak jeszcze daje pełną kontrolę (pozwala ją zastopować) nad dużą rybą to jest pięknie.
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline Achar

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #21 dnia: 13.04.2018, 21:58 »
Witam!

Ja podziękuję  za takie wędzisko, przepraszam za szczytówki bo wędka jest bardzo fajna ale jedna szczytówka złamana przy zacięciu , w drugiej szczytówce odpadł pierścionek z przelotki podczas zarzucania co to ma być..... Jestem mocno zawiedziony tym.... Wędkę dostałem w środę , dzisiaj bylem na rybach i takie rozczarowanie...... Za tydzień zawody i nie chce nawet pomyśleć ze przez takie pierdy można ryby tracić....

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #22 dnia: 03.02.2019, 17:51 »
Tomek - czy przy takim suchym machnięciu przed sobą ta wędka ma jakąś akcję, czy zachowuje się jak kij do szczotki?

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #23 dnia: 03.02.2019, 18:14 »
Tomek - czy przy takim suchym machnięciu przed sobą ta wędka ma jakąś akcję, czy zachowuje się jak kij do szczotki?

Ugina sie, na sucho nie jest to wedka sztywna.
Tomek

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #24 dnia: 03.02.2019, 19:19 »
Dziękuję :thumbup:

Offline pioterniak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 7
Odp: Nevis Vanity Carp Feeder 4,20 m / c.w. 50-180 g
« Odpowiedź #25 dnia: 11.10.2020, 19:43 »
Panowie jaka jest realna długość wędki po rozłożeniu. ?.
Jakimi koszykami/podajnikami rzuca się wam dobrze, chodzi o wagę?.

Waham się pomiędzy tą wersją a krótszą 3,9m 50-150g, jeżeli ktoś miał do czynienia z obydwoma to proszę o radę czy jest duża różnica w długości rzutów?.