Autor Wątek: Przypony do metody i spławika (żyłka, fluorocarbon czy plecionka)  (Przeczytany 13536 razy)

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Żyłka, Fluorocarbon a może plecionka? Z czego robicie/używacie  przyponów do metody i wagglera.
Jaka grubość, długość nr i rodzaj haczyka.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Waggler
Żyłka: Drennan Supplex lub Preston Reflo Power (0,11 do 0,13 mm - w zależności od warunków, pory roku i spodziewanych ryb). Długość 25-30 cm.

Feeder z koszyczkiem
Flourorocarbon: SeaGuar lub Momoi (0,14 do 0,18 mm - w zależności od warunków, pory roku i spodziewanych ryb). Długość 30 cm wzwyż - w zależności od warunków.

Metoda
Żyłka: Reflo Power (0,17 do 0,21 mm - w zależności od warunków, pory roku i spodziewanych ryb). Długość 10 cm.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Dzieki Mateo

jak zobaczylem Twoje i AdamuSa pudelka z przyponami to mi szczena opadla  :o

co trzeba miec zeby tak precyzyjnie wiazac te przypony oprocz cierpliwosci ?

a i jeszcze jakie haki mozna wiedziec czy nowy watek zakladac ? :)

elvis77

  • Gość
Co potrzeba oprócz cierpliwości? Dużo czasu   :)

Offline AdamuS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpackie
  • Ulubione metody: feeder
Nie prawda po paru razach zaczynasz śmigać, aż miło! Lubię to po prostu czas nie gra roli trochę staranności i powinno być dobrze!

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Stroft GTM  0.16-0.18mm  Feeder ,metoda,  Trabucco Competition pro   0.10-0.18mm Spławik , feeder , Cormoran Cortest Fluorocarbon 0.18mm.feeder, metoda!!
Arek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
W sumie haczyk to też element przyponu. Jakoś mi umknęło. Myślę, że nie trzeba zakładać odrębnego wątku, choć z pewnością wątek dotyczący haczyka do danej pojedynczej metody, mógłby zostać przez innych bardziej rozwinięty. Ale myślę, że takie wątki też z pewnością jeszcze nie raz powstaną :)

Waggler
Moją podstawową przynętą jest kukurydza z puszki (stąd takie, a nie inne haczyki)
Kamasan B560 Wide Gape Swept Point Hooks, nr 14
Drennan Barbless Wide Gape Pellet Spade End Hooks, nr 14

Feeder z koszyczkiem
Drennan Eyed Barbless Carp Feeder Hooks
Preston PR 36
nr 10 - nr 14 (w zależności od przynęty)

Metoda
Guru QM1
Preston PR 36
Drennan Eyed Barbless Carp Feeder Hooks
nr 10 - nr 14 (w zależności od przynęty)

Myślę, że tutaj najważniejsza jest praktyka.
Ja zawsze łowiłem na związane przez siebie przypony. Od 30 lat wiążę te przypony i jakoś nie wyobrażam sobie inaczej. Wiem, że gotowe przypony też są równie dobre. Może niektóre nawet lepsze od moich. Ja jednak traktuję to jako element wędkarstwa. Żeby wyruszyć na ryby, to trzeba nawiązać świeżych przyponów - to już dla mnie taki rytuał :)
Lubię testować nowe węzły. Znam naprawdę wiele przeróżnych węzłów i lubię poznawać nowe. Zdarza się, że na rybach koledzy przychodzą do mnie, a nawet przyjeżdżają do domu, żeby im przywiązać fluorocarbon do plecionki, czy powiązać cienkich przyponów na zawody. Temat samych węzłów jest bardzo ciekawy i można kiedyś w odrębnym wątku popisać.

Po tylu latach wiązania moje palce nie wyglądają ciekawie. Szczególnie prawy wskazujący, który jest już tak ponacinany od zaciągania węzłów grubych karpiowych przyponów, że zrobiło mi się na nim niemałe zgrubienie. Oczywiście zęby jedynki od gryzienia żyłki całe poszczerbione i raz w roku muszę uzupełniać te ubytki i u stomatologa. Zawsze powtarzam sobie, żeby używać nożyczek, ale wciąż się zapominam. Do przyponów zwykle ich używam, bo tu trzeba przyciąć precyzyjnie, ale do żyłek głównych, strzałówek, spinningu to już niekoniecznie i stąd zęby mam, jakie mam :)

Ważna w tym całym wiązaniu jest nie tyle znajomość węzłów, co technika wiązania. Sposób ułożenia palców.
Nie tak dano uczyłem kuzyna, który już od dawna wędkuje, jak zawiązać jednakowej długości przypony, pętelki, węzeł bez węzła do gumki. Mimo, że ma o wiele cieńsze i zgrabniejsze palce od moich (wręcz palce pianisty), nie był w stanie zawiązać małej pętelki. Wiedział jak się wiąże pętelkę, ale całkiem inaczej niż ja układał palce.
Ważne jest jak się układa palce i którymi palcami się przytrzymuje żyłkę. Zaintrygowało mnie to i zacząłem obserwować innego kolegę na rybach. Ten jeszcze inaczej układa palce. Czyli ten sam węzeł, ale różne techniki jego wiązania.
Niektóre techniki przytrzymywania żyłki prawdopodobnie uniemożliwiają precyzyjne zawiązanie pewnych węzłów.

Tak więc trzeba wiązać i jeszcze raz wiązać. Próbować nowych technik trzymania żyłki, obserwować jak wany węzeł się zachowuje, jak zachowuje się żyłka, kiedy się ją złapie w inny sposób.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
waggler: żyłka Colmic XILO 0,117/0,128 / 0,138 (w zależności czy stojąca czy rzeka), haczyk Milo r303 (to jest mój główny przypon na rzekę na wagglera, jak i na bata w przepływance z przytrzymaniem). Zamiennie stosuje haczyki  Milo As Super Carp. Długość - między 15 a 25 cm.

metoda: stosuję głównie gotowe przypony 4''  z hakami bezzadziorowymi i quick stopem od prestona .
Error Team Poland

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
do metody uzywam haków prestona  10,12,14 o dlugości przyponu 10cm, haki dopasowuje do rozmiaru przynęt jakich używam.
Krzysztof

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Pod względem haczykowym u mnie jest tak:

Przepływanka/wypuszczanka (haczyki mikrozadziorowe)

Zestaw płociowo-krąpiowy: Kamasan B560 w rozmiarze 22 - 18
Zestaw leszczowo-kleniowy: Drennan Wide Gape Match, Drennan Red Maggot w rozmiarze 18 - 14
Zestaw szybkonurtowy kleniowo-brzanowy: Drennan Wide Gape w rozmiarze 18 - 12

Waggler (haczyki bezzadziorowe)

Zestaw płociowo-krąpiowo-leszczowy: Kamasan B911F1 w rozmiarze 20 - 16
Zestaw karasiowo-linowy: Drennan Silverfish Pellet, Milo T213, Guru LWG w rozmiarze 18 - 12.

Rzeczny feeder kleniowo-brzanowy (haczyki mikrozadziorowe)

Drennan Carbon Feeder, Kamasan Animal w rozmiarze 16 - 12

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Red Roach z Drennana Ktos stosuje ? zakupiłem nie dawno i planuje przyponów nawiązać na przyszły sezon spławikowy, słyszałem wiele dobrego o nich
Krzysztof

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Witam

Stosuje te haczyki do łowienia tyczka , ochotka, i pineczki ja używam te najmniejsze rozmiary . Cieniutki drucik co pozwala nam dobrze przebijać drobne przynęty , wytrzymałościowo lepsze  jak haczyki sensasa które wcześniej używałem , rozginały się:((

Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Fabregasik9

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Witam, czytam forum już od dłuższego czasu i zawsze gdzieś znajdowałem odpowiedzi na swoje pytania, aż do teraz :D Mianowicie chodzi mi o to czy średnica przyponu z fluorocarbonu do metody ma znaczenie ? Czy przykładowo przypon uwiązany z 0,24 mm jest bardziej widoczny lub w jakikolwiek inny sposób gorzej wpływa na brania niż np z 0,18 mm ?

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Witam, czytam forum już od dłuższego czasu i zawsze gdzieś znajdowałem odpowiedzi na swoje pytania, aż do teraz :D Mianowicie chodzi mi o to czy średnica przyponu z fluorocarbonu do metody ma znaczenie ? Czy przykładowo przypon uwiązany z 0,24mm jest bardziej widoczny lub w jakikolwiek inny sposób gorzej wpływa na brania niż np z 0,18mm ?
Witaj, jeżeli jest to 100%fluorocarbon to według tego co mówią producenci nie powinno mieć różnicy.
(Uważaj na podróbki fluorocarbonu robione z mono, żeby to sprawdzić musisz zrobić próbę ognia tzn. Fluorocarbon się nie pali a mono będzie się palić)

Jedyne co warto rozpatrywać to zwiększenie sztywności wraz ze średnicą ale to zależy od personalnych upodobań :)

Offline Fabregasik9

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Zakupiłem coś takiego http://skleptrabucco.pl/trabucco-xps-fluorocarbon-100-super-soft-25m/

Jak dojdzie to zrobię test ;p Dzięki za odpowiedź :beer: