Autor Wątek: Zanęta na płoć / jezioro  (Przeczytany 2964 razy)

RJo

  • Gość
Zanęta na płoć / jezioro
« dnia: 29.05.2020, 01:46 »
Cześć wszystkim , jest to mój pierwszy post na forum. Od kilku lat wędkuje jednak nie mam zbyt dobrych wyników i postanowiłem poczytać trochę artykułów w internecie jednak trochę rzeczy nie rozumiem i chciałbym prosić doświadczonych wędkarzy o pomoc :)

Więc , chciałbym łowić płocie w jeziorze. Jest to zbiornik kilku hektarowy , głębokość ok 2 m z mułem na dnie . Trochę poczytałem i chciałbym zastosować taką mieszankę zanetową ;
- 0,5 kg zanęty Sensas Gordons 3000,
- 0,5 kg zanęty Sensan Lake ,
- 2 kg ziemi torfowej ,
- 1 kg gliny rozproszającej
- jockers + pinka ( Ile dodać do zanęty?)

Czytałem też że do późniejszego donęcania należy stosować ziemie lub glinę z jockersem . Czy na dno typowo muliste powinienem stosować ziemie torfową czy może jednak glinę ? Jeżeli tak to jaką ?
Czy taki zestaw jest w porządku ?
Czy jeżeli później ryby nie będą brały, donęcać zanetą czy może ziemią/gliną z dodatkiem jockersa ?

Przepraszam za taką dużą ilość pytań , być może i banalnych a za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuje :)

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #1 dnia: 29.05.2020, 08:35 »
Ja przy mulistym dnie zrezygnowałbym z gliny rozpraszającej gdyż ziemia torfowa rozścieli się sama z siebie a glina niepotrzebnie obciąży mieszankę. Jeśli w łowisku jest duża płoć to dodałbym trochę kukurydzy bo jokers i pinka ściągną głównie mniejsze sztuki plus okonki jeśli występują.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #2 dnia: 29.05.2020, 12:04 »
Jeżeli w grę wchodzą płocie około 25 cm lub większe, w pełni sezonu lepiej odpuścić sobie jokersa na rzecz gotowanych nasion konopi, kasterów, kukurydzy (w razie potrzeby podawanych także za pomocą procy). Kolendrowy Sensas Lake uczyni mieszankę bardziej uniwersalną pod gatunkowym względem (przyciąga m. in. leszczyki), ale raczej nie jest potrzebny w mieszance płociowej jako dopełnienie Sensasa Gardons/Gros Gardons. Z dodatków zanętowych mielone konopie lub ewentualnie MVDE Pigeon Shit.

Łowiąc na niezbyt głębokich i zamulonych starorzeczach, dodaję do zanęty ziemi torfowej lub nie dodaję niczego :)

RJo

  • Gość
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #3 dnia: 29.05.2020, 16:16 »
Rozumiem , a w momencie gdy będę przygotowywał ziemie torfową do zanęty, zanim ją przesieję przez sito czy powinienem ją jakoś nawilżyć ? Czy może jedynie przetrzeć suchą ziemie po czym dodać do przygotowanej już zanęty ?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #4 dnia: 29.05.2020, 17:15 »
Zwykle ziemia torfowa z paczki jest dostatecznie wilgotna - przecieram ją na sicie 2 - 3 mm i łączę z nawilżoną zanętą (na koniec przecieram całość i dodaję nasiona, ziarna, robaki). Jeżeli ziemia lub finalna mieszanka wydaje się zbyt sucha, można delikatnie dowilżyć z użyciem spryskiwacza.

RJo

  • Gość
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #5 dnia: 10.06.2020, 21:10 »
Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi :)

Niedługo wybieram się na zawody wędkarskie , jest to nie wielkie jezioro o głębokości max 1,5 metra. Dno jest trochę muliste , trochę zarośnięte . W łowisku dominuje płoć i na ten gatunek ryby zamierzam się na zawodach nastawić .

Oto moja propozycja zanęty ;
- 0,5 kg Sensas Gardon 3000
- 0,5 kg Sensas Etang
- 2 kg ziemi torfowej
- Jako dodatki zastosuje pinke oraz kukurydze .
Najpierw zamierzam wrzucić do wody jakieś 3/4 zanęty , następnie będę dorzucał co jakiś czas kule ziemi torfowej wymieszanej z pinką i kukurydzą.
Co myślicie o tej mieszance ? Czy coś dodać , zmienić ?
Pozdrawiam :)

Offline Mariano

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #6 dnia: 10.06.2020, 23:20 »
Mam prawie identyczny zbiornik jak Ty na zawody. Baza to zanęta płociowa + ziemia. Ogólnie lubię Gros Gardons, Lorpio Roach i Płoć Zbyszka Milewskiego. Ważne żeby zanętę zacząć namaczać pół godziny przed nęceniem, wtedy lepiej pracuje. Uważam, że ważny jest stopień dowilżenia i to jest klucz do sukcesu. Mało, ale to bardzo mało wody, zanęta powinna z trudem formować się w dłoni, czasem dodaję odrobiny Collera, żeby w całości doleciała. Jeśli wodę masz czystą, to fajnym dodatkiem będzie odrobina glina rozpraszającej i glinki płociowej, drobna ryba będzie się czuć bezpieczniej w ich smudze. Sugerowałbym jednak mniej obwite nęcenie wstępne. 5 - 7 kul wielkości pomarańczy i częstsze donęcanie 1 małą kuleczką. Ja bym mimo wszystko kuku zastąpił 100g jokersa. Pinkę dzień przed zawodami wrzuć do woreczka strunowego, zalej odrobiną wody i zamróź, na zawodach pinka nie rozwali Ci kul. Pamiętaj o dobrej konstrukcji, rozmieszczeniu śrucin i wyważeniu zestawu z odrobiną antenki nad wodą i małych haczykach z dłuższym trzonkiem.
Fishing Team ZEUS

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Reputacja: 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #7 dnia: 11.06.2020, 00:10 »
Dodam jeszcze tylko, że możesz dodać gotowanej konopi a wodę z gotowania dodaj do rozrabianej zanęty. Nie za dużo bo dodatkowo dokleja ale też daje aromat. Płoć uwielbia konopie :)

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #8 dnia: 12.06.2020, 21:58 »
Nie będę zakładał nowego wątku, dlatego podpytam tutaj. Moje miejsce będzie miało do 3m głębokości.
Idę jutro nad jeziorko z pickerem i feederem. Jedną będę chciał połowić płoć, może jakiś linek się trafi, natomiast drugą spróbuje leszcza i pod te gatunki chce ułożyć zanęte. Czy w tych zanętach, o tej porze roku warto używać ziemii (mam 1,5kg) lub gliny (Argile), jeżeli tak to do jakich mieszanek to dodać i w jakiej ilości?

Płoć/lin:
-0,5kg Sensas Gardons
-0,5kg Lorpio Tench
-100g konopii prażonych mielonych
-garść ziarna konopii preparowane
-trochę ciętej dendrobeny
I ile tutaj dać ziemii Bełchatowskiej lub gliny Argile?

Leszcze:
-0,5kg Sensas Bremes
-0,5kg Lorpio feeder
-100g kopromelasy
-garść kukurydzy z puszki
-pudełeczko pinki
I tak samo, ile tutaj ziemii lub gliny?

Mogłem kupić więcej ziemii, ale nie pomyślałem niestety i muszę dać radę z tym co mam ;-)




RJo

  • Gość
Odp: Zanęta na płoć / jezioro
« Odpowiedź #9 dnia: 12.06.2020, 22:19 »
Panowie byłem dzisiaj na łowisku i trochę połowiłem ale mam kilka pytań odnośnie nęcenia
 Więc zastosowałem taką zanęty;
- 0,5 kg Sensas Etang
- 0,5 Sensas Gardon 3000
- 2 kg ziemi torfowej Bełchatowskiej

Łowie batem , jezioro max 1,5 metra.

Po wrzuceniu zanęty w łowisku odrazu pojawiła się płoć i bardzo fajnie żerowała, ale tak przez jakąś godzinę , postanowiłem wrzucić dwie niewielkie kule zanęty tym razem wymieszanej z kukurydza i pinką po czym brania ustały . Czy popełniłem jakiś błąd ? Niepotrzebnie dodawałem kukurydze ? Dodam że zacząłem łowić od godziny 7:00 rano , być może spowodowane jest to dosyć już ciepłą temperaturą na dworze ... Szykalem u siebie w sklepach wędkarskich ochotki jednak nigdzie nie jest dostępna w sprzedaży ... Moje pytanie brzmi jak skutecznie nęcić płoć tak by utrzymać rybę w łowisku ?