Autor Wątek: Zalety i wady dodawania soli do zanęty  (Przeczytany 13758 razy)

Offline Dawid435

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 3
Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« dnia: 22.02.2015, 07:44 »
Witam
Widzialem filmik luka jak robil wlasny mix , dodal tam sporo soli . I wlasnie nie mam pojecia po co ? Jezeli ktos wie prosze o wyjasnienie .
Pozdrawiam

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #1 dnia: 22.02.2015, 08:09 »
Nie tyle chodzi o sól co o sód, ktory jest niezbedny do prawidlowego funkcjonowania organizmu.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #2 dnia: 22.02.2015, 08:21 »
Dawid, sół nie jest po to aby ryba czuła słony smak, nie jest to związane z kulinarnym aspektem działania zanęty. Jak pisze Paweł chodzi o sód, który odpowiada za regulację wody w organizmie ryby. Nikt jeszcze nie zgłosił zastrzeżeń lub uwag odnośnie szkodliwości jaką sól wywiera na ryby - albowiem takowych raczej nie ma :)

Jak na razie zauważam wewnętrzną blokadę przed jej dodawaniem, chyba każdy tak ma , ja również miałem... Co do ilości jaką można dawać, to zdania są podzielone. Ogólnie  nowe zanęty są już same w sobie słone (zanęty na bazie mączek rybnych lub mielonych pelletów) - jeżeli jednak bazujesz na miksie słodkim, można dawać ich więcej. Pół szklanki na litr gotowego miksu to ilość 'podstawowa'. Mozna dać i mniej, mozna spróbowac dać też więcej...
Lucjan

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #3 dnia: 22.02.2015, 08:25 »
No ok. A co z typowo słodkimi zanętami, np. z dodatkiem melasy? Nie będzie się to "gryzło"?

Sorry, nie doczytałem, Dopiero kawę zaczynam pić :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #4 dnia: 22.02.2015, 09:30 »
Nie gryzie się, nic a nic. Zanęty leszczowe,te najskuteczniejsze, są właśnie na bazie mączek rybnych. Melasa im nie szkodzi...
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #5 dnia: 22.02.2015, 21:44 »
Ja myślę, że chodzi zarówno o sód, jak i o słony smak :)
Dla zwierząt słony smak kojarzy się właśnie z elektrolitami (m.in z sodem). W ten sposób mogą uzupełniać sole mineralne w organizmie.
Wątpię, żeby ryba świadomie podejmowała decyzję o zjedzeniu danej zanęty, bo jest w niej sód, który jest jej potrzebny :)
Tak więc zapewne rybie oraz innym zwierzętom smak słony kojarzy się z solami mineralnymi, słodki z glukozą, gorzki z trucizną. Nie wiem czy ryby mają receptory dla smaku kwaśnego, który zwykle ssakom kojarzy z niedojrzałymi roślinami i fermentującą, psującą się żywnością.

U człowieka już dawno te wszystkie pierwotne smaki przestały odgrywać rolę sygnalizatorów. Człowiek spożywa zdecydowanie za dużo sodu (sól, konserwanty, przyprawy), co sprawia, że coraz częściej cierpimy na schorzenia układu krążenia.
Pozdrawiam
Mateusz

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #6 dnia: 22.02.2015, 22:28 »
Ogólnie sól, jest chyba także stymulatorem apetytu...

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #7 dnia: 22.02.2015, 22:34 »
Ja do końca nie wiem jak jest z tą solą . Ale nie tylko ryby do niej lgną! Mój ojciec jest myśliwym od wielu lat ! I nawet oni na paśniki wykładają tzw. Lizawki! Są to solne kwadratowe bryły umieszczane na specjanie przygotowanych słupkach, które leśna zwierzyna wylizuje w szczególności w zimnych okresach!! Sól tez jakoś reguluje gospodarką wodną organizmu!
Arek

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #8 dnia: 22.02.2015, 22:44 »
Zdaje się że sól w tzw. lizawkach dla zwierząt, zawiera dodatkowe minerały...mój ojciec jest także myśliwym :)

Z tym stymulowaniem apetytu, to skojarzyłem choćby zwykłe chipsy...hmm..

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #9 dnia: 22.02.2015, 22:45 »
Czyli nie jestem jedynym wyrodnym synem który olał tatusiowe pukawki!! ;) ;)
Arek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #10 dnia: 23.02.2015, 00:02 »
Marcel VDE już 20 lat temu dodawał sporo soli do swoich zanęt - a był naprawdę swietnym wędkarzem . Dodam tylko że sól w suchej zanęcie pełni też rolę konserwantu i zabezpiecza przed robactwem i pleśnią.
Gdy mielę zioła do zanęty też dodaję trochę soli , lepiej się przechowują
Zapewne jest jakaś dopuszczalna dla ryb dawka soli ale to raczej dotyczy akwarystyki niż wód otwartych
Pozdrawiam - Gienek

Offline FiveO

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #11 dnia: 24.02.2015, 11:24 »
Sól pomaga rybom pozbyć się wszystkich paskudztw pijawek i innych organizmów. Pozytywne skutki soli dostrzegli także karpiarze z firmy Nash którzy wymyślili Soluballs i Top Rod Chain Reaction zanętę z duża zawartości soli na którymś z ich filmów było pokazane na kamerze podwodnej plac posypany kryształkami soli Top Rod Rock Salt (" Rock Salt natomiast to naturalna, nieoczyszczona sól kamienna zawierająca siarczany, które w wodzie tworzą siarkowodór- kwaśny gaz towarzyszący procesowi gnicia.  " ) miejsce gdzie wpłynęły karpie zostało dosłownie przeorane przez nie powstał dół. Sól zmienia Pha w wodzie często na stawach karpiowych jest sypana sól i wapno , żeby ryby nie chorowały i ogólnie do poprawienia ich kondycji. Ja osobiście też dodaje sól do przynęt i zanęt nie odczuwam jakoś negatywnego efektu na brania. W kukurydzy konserwowej też macie sól , a ryby ją uwielbiają ;)
Pozdrawiam :)
Roman.

Offline alphaomega

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #12 dnia: 25.02.2015, 15:44 »
Z tego, co mi wiadomo, to sód i potas (zawarte w różnych proporcjach w soli kuchennej) odpowiadają za wiązanie i utrzymanie odpowiedniej ilości wody w organizmach. Pozwalają utrzymać ciśnienie osmotyczne w komórkach na właściwym poziomie. Owo ciśnienie odpowiada za wymianę substancji pomiędzy komórkami (poprzez błony komórkowe).
Zatem każdy organizm tej soli potrzebuje, sarna, dzik, człowiek i ryba. Zwierzęta i ryby pobierają ją instynktownie. Stąd pewność, że sól na pewno nie zaszkodzi, a jedynie może w zanęcie pomóc.


Czyli nie jestem jedynym wyrodnym synem który olał tatusiowe pukawki!! ;) ;)

U mnie jest na odwrót - ojciec nie poluje, ale ja i mój brat już od 12 lat ubieramy się na zielono i drepczemy po lesie (oczywiście w przerwach między wędkowaniem i zimą, bo łowienia podlodówką nie uznaję).

EDIT: aha - powyższy post napisałem tak, jak ogarniam kwestię soli - na chłopski rozum :)
Połamania!
-Mateusz-

Offline Tinca Fan

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • KEEP CALM AND GO FISHING
  • Lokalizacja: Nidzica
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #13 dnia: 25.02.2015, 16:46 »
Sól pomaga rybą pozbyć się wszystkich paskudztw pijawek i innych organizmów. Pozytywne skutki soli dostrzegli także karpiarze z firmy Nash którzy wymyślili Soluballs i Top Rod Chain Reaction zanętę z duża zawartości soli na którymś z ich filmów było pokazane na kamerze podwodnej plac posypany kryształkami soli Top Rod Rock Salt (" Rock Salt natomiast to naturalna, nieoczyszczona sól kamienna zawierająca siarczany, które w wodzie tworzą siarkowodór- kwaśny gaz towarzyszący procesowi gnicia.  " ) miejsce gdzie wpłynęły karpie zostało dosłownie przeorane przez nie powstał dół. Sól zmienia Pha w wodzie często na stawach karpiowych jest sypana sól i wapno , żeby ryby nie chorowały i ogólnie do poprawienia ich kondycji. Ja osobiście też dodaje sól do przynęt i zanęt nie odczuwam jakoś negatywnego efektu na brania. W kukurydzy konserwowej też macie sól , a ryby ją uwielbiają ;)

Wybacz, nie żebym się czepiał ale muszę napisać kilka zdań sprostowania :):
1. Siarczany towarzyszące czasami (nie zawsze) złożom soli kamiennej (halitu), to sole kwasu siarkowego (VI) (H2SO4) - kwasu tlenowego. Siarkowodór (H2S)to gaz, który w wodzie tworzy kwas siarkowodorowy (H2S). To powstały kwas siarkowodorowy ma odczyn kwaśny. Obecność siarczanów w wodzie nie ma bezpośredniego wpływu na powstawanie siarkowodoru.
2. Napisałeś, że sól zmienia pH wody, cóż jeżeli masz na myśli czystą sól kuchenną(kamienną, halit) czyli chlorek sodu, to niestety tak nie jest. Wodny roztwór chlorku sodu (NaCl) ma odczyn obojętny, więc w żaden sposób nie wpływa na zmianę pH wody i jej odczynu. Faktycznie są sole o odczynie kwaśnymi, są takie o odczynie zasadowym i one mogą zmieniać pH wody.
3. Faktem jest, że ryby potrzebują pewnych soli a dokładnie jonów powstałych z dysocjacji tych soli w wodzie do procesów osmoregulacji i jonoregulacji, inaczej to wygląda u ryb słodkowodnych, słonowodnych i dwuśrodowiskowych. Przy czym ryby słodkowodne doskonale dają sobie rade wykorzystując jony występujące naturalnie w wodzie :).
Pozdrawiam Marcin

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zalety i wady dodawania soli do zanęty
« Odpowiedź #14 dnia: 25.02.2015, 17:31 »
Sól pomaga rybą pozbyć się wszystkich paskudztw pijawek i innych organizmów. Pozytywne skutki soli dostrzegli także karpiarze z firmy Nash którzy wymyślili Soluballs i Top Rod Chain Reaction zanętę z duża zawartości soli na którymś z ich filmów było pokazane na kamerze podwodnej plac posypany kryształkami soli Top Rod Rock Salt (" Rock Salt natomiast to naturalna, nieoczyszczona sól kamienna zawierająca siarczany, które w wodzie tworzą siarkowodór- kwaśny gaz towarzyszący procesowi gnicia.  " ) miejsce gdzie wpłynęły karpie zostało dosłownie przeorane przez nie powstał dół. Sól zmienia Pha w wodzie często na stawach karpiowych jest sypana sól i wapno , żeby ryby nie chorowały i ogólnie do poprawienia ich kondycji. Ja osobiście też dodaje sól do przynęt i zanęt nie odczuwam jakoś negatywnego efektu na brania. W kukurydzy konserwowej też macie sól , a ryby ją uwielbiają ;)

Wybacz, nie żebym się czepiał ale muszę napisać kilka zdań sprostowania :):
1. Siarczany towarzyszące czasami (nie zawsze) złożom soli kamiennej (halitu), to sole kwasu siarkowego (VI) (H2SO4) - kwasu tlenowego. Siarkowodór (H2S)to gaz, który w wodzie tworzy kwas siarkowodorowy (H2S). To powstały kwas siarkowodorowy ma odczyn kwaśny. Obecność siarczanów w wodzie nie ma bezpośredniego wpływu na powstawanie siarkowodoru.
2. Napisałeś, że sól zmienia pH wody, cóż jeżeli masz na myśli czystą sól kuchenną(kamienną, halit) czyli chlorek sodu, to niestety tak nie jest. Wodny roztwór chlorku sodu (NaCl) ma odczyn obojętny, więc w żaden sposób nie wpływa na zmianę pH wody i jej odczynu. Faktycznie są sole o odczynie kwaśnymi, są takie o odczynie zasadowym i one mogą zmieniać pH wody.
3. Faktem jest, że ryby potrzebują pewnych soli a dokładnie jonów powstałych z dysocjacji tych soli w wodzie do procesów osmoregulacji i jonoregulacji, inaczej to wygląda u ryb słodkowodnych, słonowodnych i dwuśrodowiskowych. Przy czym ryby słodkowodne doskonale dają sobie rade wykorzystując jony występujące naturalnie w wodzie :).
Bardzo profesjonalne wyjaśnienie ale czy to oznacza że dodawanie soli kuchennej 1.ma sens 2. nie ma sensu 3. trudno powiedzieć ?? 
Krzysztof