Autor Wątek: Wanilia  (Przeczytany 12980 razy)

Offline jas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Wanilia
« dnia: 20.01.2015, 23:23 »
Chciałem was zapytać czy stosujecie taki zapach do zanęt ?
Dostałem sporą ilość  olejku(płynu) waniliowego który sie dodaje do produkcji ciastek :)ma dość intensywny zapach )
Chciałbym ten zapach wykorzystać jako atraktor do zanęt , a także dodawać go do gotowania pszenicy czy kukurydzy :
łowie na jeziorach z nastawieniem na leszcza,lina płoć >
Jakie są wasze spostrzeżenia ,uwagi co do wanilii ?
Sprawdzi sie ? czy lepiej go sobie odpuścić ?

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #1 dnia: 20.01.2015, 23:49 »
Cześć !
Niestety to co masz nie ma nic wspólnego z prawdziwą wanilią - to wanilina czyli syntetyczny odpowiednik wanilli. Ja stosuję bardzo często i wanilię ( prawdziwą) i wanilinę , podam zastosoewania :
Najpierw wanilina :
     - bardzo dobry sposob na odstraszanie komarów - wystarczy natrzeć odsłonięte miejsca ciała, kąsa jeden na 10 - co prawda pachniesz wtedy jak ciacho - ale to już mniej wędkarska bajka :)
     - dodatek do ciasta wędkarskiego
     - dodatek do starych białych robaków smierdzących amoniakiem ( parę kropli do pudełka)

Prawdziwa wanilia :
    - niewielu producentów oferuje prawdziwą wanilię ze wzgledu na cenę , jest dość wysoka
     spotkalem sie z naturalną wanilią Sensas i MVDE - ale prosze pamiętać że to i tak nie czysta   wanilia tylko mączka wymieszana z wanilią - np ta : http://makarfish.pl/pl/p/Sensas-Vanille-naturalna-wanilia-200g/2679
    - dodaję do zanęt na płoć, lina, karpia w proporcji 50g na 3kg zanęty
    - dodaje do gotowanego ziarna mieszając by przeszły zapachem ( nigdy przed gotowaniem ! )

Dodam tylko że to mój ulubiony atraktor i mam do niego przekonanie na moich wodach

             
Pozdrawiam - Gienek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 596
  • Reputacja: 1118
  • Ulubione metody: trotting
Odp: wanilia
« Odpowiedź #2 dnia: 21.01.2015, 00:22 »
Zapach waniliowy jest uznawany za jeden z najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych - można go przy tym łączyć z wieloma innymi dodatkami zapachowymi: np. kolendrą, karmelem, czekoladą, miodem czy ziołowo-korzennymi (płoć). Używam często waniliowej posypki do aromatyzowania białych robaków, a waniliowego dipu do kukurydzy, zaś melasę o zapachu waniliowym dodaję zarówno do zanęt linowych/karasiowych (zwykle wraz z miodem), jak i uniwersalno-rzecznych (w większej ilości i zwykle wraz z kolendrą).



Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #3 dnia: 21.01.2015, 00:25 »
Kiedyś wanilia była jednym z podstawowych aromatów.
Potem weszły, i do dziś ich ilość się ciągle zwiększa, przeróżne kosmiczne aromaty. Zanęty i przynęty są już gotowe i nasączone tymi zapachami.

Muszę przyznać, że sam dawno nie stosowałem wanilii, jako osobnego aromatu dodawanego do zanęt i przynęt.
Ostatnim razem - było to może ze 3-4 lata temu, kiedy miałem bardzo dobre efekty w połowie większych płoci spod lodu.
Robiłem wtedy kluskę z kaszki manny i dodawałem wanilii. Zakładałem dość duże porcje na haczyk.
Wędkarze łowiący obok na mormyszkę i spławik z użyciem ochotki wyciągali głównie niewielkie płotki i okoniki.
Ja umieszczałem przynętę na styku z dnem, miałem 100 razy mniej brań niż oni, ale płociska były naprawdę ładne. Ot, taka selekcja większą przynętą.
Wanilia jest bardzo dobrym atraktorem przy połowie płoci, linów, karasi.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #4 dnia: 21.01.2015, 07:01 »
Ja moge powiedziec tylko tyle ze wanilia z sensasa jest najlepsza z tych wszystkich sprzedawanych ...
Krzysztof

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #5 dnia: 21.01.2015, 08:59 »
Ciekawe jest dlaczego w UK odsunięto jakby wanilię na bok. Rzeczywiście - to przecież dobry atraktor!

Jaś - ja bym na pewno uwazał na ilość dodanego aromatu. Ryby mają bardzo czuły węch - i nie powinno się raczej przesadzać z 'siłą' danego zapachu. według mnie często mozna więcej sobie zaszkodzić niz pomóc.

Gienek - po raz kolejny zaskakujesz wiedzą :)  Mam pytanie - nie zalecasz tego aromatu do zanęty? Nawet w mniejszej ilości?
Lucjan

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #6 dnia: 21.01.2015, 09:42 »
Tak jak kolega Druid pisal, ja rowniez dodaje wanilii do robakow nie koniecznie starych i sa tego efekty
Krzysztof

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #7 dnia: 21.01.2015, 10:53 »
Gienek - po raz kolejny zaskakujesz wiedzą :)  Mam pytanie - nie zalecasz tego aromatu do zanęty? Nawet w mniejszej ilości?

Dodaję do zanęty suchą wanilię naturalną firmy Sensas i MVDE w ilości 50g na 3kg suchej zanęty, mieszam dokładnie przed nawilżeniem
Wanilina czyli syntetyczny odpowiednik wanilii jest o wiele mniej skuteczny , zauwazyłem to osobiście
Pozdrawiam - Gienek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #8 dnia: 21.01.2015, 14:03 »
Dostałem sporą ilość  olejku(płynu) waniliowego który sie dodaje do produkcji ciastek :)ma dość intensywny zapach )
Chciałbym ten zapach wykorzystać jako atraktor do zanęt , a także dodawać go do gotowania pszenicy czy kukurydzy :
Kiedyś w takim aromacie gotowałem pęczak i makaron kukurydziany, które służyły mi do "grubego" nęcenia. Makaronem nęciłem łowiąc w Wiśle i podchodziło sporo leszczy średniaków (w tym roku jeden raz nęciłem makaronem gotowanym w aromacie do ciast, ale sprawdzało mi się to lepiej w poprzednich dwóch latach).
Co do łowienia w jeziorze, to nęciłem pęczakiem gotowanym w tym aromacie, który wrzucałem wraz z kukurydzą. Efektem były karpiki delikatnie pod- lub nad- wymiar (lecz te akurat mogły być znęcone kukurydzą, a nie waniliowym pęczkiem, chociaż, kto to wie poza nimi :) ).
Ważne chyba, żeby nie przesadzić z ilością aromatu waniliowego do ciast, bo wtedy zanęta po prostu śmierdzi "chemicznie". Jak przesadzałem, to brania miałem dużo słabsze.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2015, 14:31 »
Cytuj
Dostałem sporą ilość  olejku(płynu) waniliowego który sie dodaje do produkcji ciastek :)ma dość intensywny zapach )
Jas, jeżeli dostałeś to od cukiernika to zapewne nie jest to olejek tylko esencja. Jest ona o wiele bardziej intensywna niż olejki kupowane w sklepach tak, więc zalecam ostrożność w dozowani. Jest też ona robiona na bazie alkoholu, co w znaczny sposób ułatwia mieszanie z innymi płynami niż olejek zapachowy. Osobiście stosuję esencję do robienia Liquidu.
Robert

Offline maslak_102

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #10 dnia: 31.01.2015, 23:29 »
Potwierdzam vanilia sensasa jest jedną z najlepszych na rynku --- tylko ta cena. Dobrze jest np panierować kulki podczas nęcenia, ulepić kulke w pojemniku przetoczyć, do kubeczka i do wody, robi się fajny słup zanętowy i potrafi to pomóc.

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #11 dnia: 31.05.2022, 19:33 »
Witam
Czy ktoś z was używał naturalnej mielonej wanilii? Na aledrogo można kupić 10g za około 16zł. Czy warto? Ile jej dać na kg zanęty?



Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 410
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #12 dnia: 31.05.2022, 20:35 »
Na zdrowy rozsądek nie warto dawać do zanęty czegoś, co kosztuje 1600 zł za kilo...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #13 dnia: 31.05.2022, 20:54 »
No właśnie niekoniecznie bo być może ta naturalna 10g może dać więcej aromatu niż 200g sensasa z wędkarskiego gdzie podejrzewam jest wanilina w jakimś procencie.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 410
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wanilia
« Odpowiedź #14 dnia: 31.05.2022, 21:14 »
W ten deseń... Ok.
Krwawy Michał

Purple Life Matters