Autor Wątek: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk  (Przeczytany 7861 razy)

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Witam Koleżanki i Kolegów,
nie wiem, czy to odpowiedni dział do zadania pytania, jeśli nie, proszę adminów o przesunięcie do innego działu.

Brałem niedawno udział w zawodach "kołowych" w dyscyplinie spławikowej. Zawody zorganizowano na pobliskim, niewielkim łowisku komercyjnym. Po rozlosowaniu stanowisk i rozejściu się na miejsca okazało się, że organizator wykazał się totalnym brakiem wyobraźni przy rozmieszczaniu "numerków". Kilka osób znalazło się w swoistym "klinczu". W celu dokładnego wyjaśnienia, o co chodzi, na dołączonej mapce zaznaczyłem rozlokowanie stanowisk.

W najgorszej sytuacji znalazł się zawodnik na stanowisku 7, on de facto był zablokowany z obu stron. Aby odblokować zawodnika 7:
- zawodnik nr 6 zarzucał trochę w lewo,
- zawodnik nr 9 zarzucał nieco w prawo,
- zawodnik 8 przesunął się kilka m w stronę 9 (za zgodą zawodnika 9) i także zarzucał minimalnie w prawo
Dodatkowo zawodnicy na stanowiskach 6, 7 i 8 musieli ograniczyć zasięg łowienia do około 13-15 m, gdyż w przeciwnym wypadku doszłoby do skrzyżowania zestawów. Zarzucanie wymagało spojrzenia na "sąsiadów"- jednoczesne mogło doprowadzić do poplątania zestawów w locie lub na wodzie. Łowienie bliżej brzegu nie wchodziło w rachubę ponieważ jest to najpłytszy obszar łowiska. W rezultacie spławiki osób łowiących na tych stanowiskach znajdowały się dosłownie 3-5 m od siebie. Nie muszę chyba dodawać, że odbiło się to bardzo mocno na wynikach uzyskanych na tych stanowiskach – najlepszy z tej trójki udłubał nieco ponad 2 kg ryb, podczas gdy na pozostałych stanowiskach zrobiono wyniki po 4-8 kg.

Chciałbym zapytać – czy w Waszych kołach coś takiego by „przeszło”? Głośno wyrażane niezadowolenie nie zrobiło na organizatorach większego wrażenia. Dodam, że nie były to mistrzostwa koła, ale „zwykłe” zawody z cyklu grand prix koła.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #1 dnia: 27.05.2019, 19:07 »
Na takiej wodzie powinno się wyłączyć tego typu stanowisko z łowienia. To jest niestety minus łowienia na komercjach polskich. Większość z nich to stawy hodowlane, które mają typowe kształty i specyfikę (najgłębiej jest przy wypływie), i kilka miejsc jest zawsze uprzywilejowanych, bo tam jest więcej ryby. I o wyniku zawodów decyduje w dużej części losowanie 8)

Współczuję startującym, bo takie łowienie to męka i spore rozczarowanie.

Lucjan

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #2 dnia: 27.05.2019, 19:29 »
Organizator jest debilem po prostu :facepalm:
Wystarczyło 6, 7, 8 rozstawić za 12 i po sprawie. Ale tak się często dzieje, gdy ktoś nie czuje tematu i jeszcze ma jakąś obsesję z tytułu jakiejś tam "władzy". Wyrazy współczucia

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #3 dnia: 28.05.2019, 13:01 »
Dziękuję Panowie Luk i KrzysztofS za opinie.
Ja także uważam, że tak rozlokowanych stanowisk nr 6, 7 i 8 po prostu nie powinno być. Stanowiska można było oczywiście rozstawić dalej za 12, ale argument za tym, żeby tak nie zrobić, był taki, że jest to najgłębsza część stawu (tam jest zlokalizowane "pidło") i te miejsca byłyby uprzywilejowane. Wydaje się jednak, że byłoby to mniejszym złem w porównaniu do utworzenia trzech miejsc z góry "spalonych". Od biedy można było także zrobić 2-3 stanowiska na trzeciej krawędzi łowiska (na mapce - w dolnej części) i takie propozycje także padały. Nie wzięto ich jednak pod uwagę, stwierdzając, że jak już tak jest rozlokowane i jest po losowaniu to już nie będziemy zmieniać. Niestety nie każdy potrafi przyznać się do błędu, wiele osób woli iść w zaparte. Najzabawniejsze jest to, że numerki rozkładał sam prezes - sędzia klasy okręgowej :facepalm:

Męka i spore rozczarowanie - to chyba najlepsze określenie tego, co czuję po tych "zawodach", bo niestety miałem tą wątpliwą przyjemność łowienia w tym nieszczęsnym narożniku.

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #4 dnia: 28.05.2019, 13:50 »
Najzabawniejsze jest to, że numerki rozkładał sam prezes - sędzia klasy okręgowej :facepalm:

Męka i spore rozczarowanie - to chyba najlepsze określenie tego, co czuję po tych "zawodach", bo niestety miałem tą wątpliwą przyjemność łowienia w tym nieszczęsnym narożniku.

I właśnie tacy ludzie takimi działaniami zabijają ducha sportowej walki i rywalizacji - lepiej kogoś uwalić na starcie niż dać pięknie połowić.
Wiadomo - losowanie to losowanie. Ale nie każdy potrafi wykorzystać dobre stanowisko. No ale prezes wie najlepiej...Szkoda, że nie postawiliście się prezesowi wszyscy - musiałby się ugiąć.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #5 dnia: 28.05.2019, 14:00 »
Każde zawody, także towarzyskie w kole rozgrywane są wg regulaminu zawodów. Tam wyraźnie jest napisane:
"6.3. Odcinek brzegu, przewidziany do rozegrania zawodów, powinien przebiegać w miarę możliwości w linii prostej, a sektory i stanowiska wędkarskie powinny być równowartościowe. W przypadku występowania na stanowisku stałego elementu znacznie ułatwiającego lub utrudniającego wędkowanie w stosunku do pozostałych zawodników (kładka, ostroga itp.), teren ten należy wyłączyć z wędkowania."
Zmiany wychodzące poza ten punkt regulaminu muszą być zaaprobowane przez wszystkich zawodników. Wystarczy, że jedna osoba się nie zgodzi i organizator musi zmienić stanowiska, zwłaszcza, że ma gdzie. Jeśli organizator się upiera, to do akcji powinien wkroczyć sędzia główny zawodów. Jeśli i sędzia nie zechce pomóc, to należy dopilnować, żeby oficjalny protest był odnotowany w protokole zawodów. Jak już takie zawody się odbyły, to wtedy można napisać pismo do kapitanatu sportowego z prośbą o ustosunkowanie się na podstawie protestu z protokołu.
Jak wiadomo "władze" w PZW to kliki, sitwy i "beton", choć coraz częściej trafiają się wyjątki. Czasem takie pismo pomaga na przyszłość, czasem nie, bo się "wszyscy znają". Osobiście znam tylko jeden przypadek, gdy taka akcja pomogła, i zawody powtórzono.
Najłatwiej jest, gdy ludzie w kole, czy klubie dobrze się rozumieją. Wystarczy tedy, że zawodnicy ogłoszą wspólnie, iż nie startują, bo chcą równej rywalizacji dla wszystkich. I wtedy organizator ma dwa wyjścia: zrobić zmiany, lub odwołać zawody.
Ja wożę ze sobą wydrukowany regulamin, i pokazuję palcem interesujący mnie punkt. Jak nie pomaga, to zabieram się i jadę sobie połowić gdzie indziej. Zawody towarzyskie to ma być zabawa, przyjemność z nutą rywalizacji, a nie stres i mordęga. Szkoda zdrowia.
Kiedyś pamiętam :D była taka akcja, że w podobnej sytuacji zwinęliśmy się w kilku. Pojechaliśmy na przeciwną stronę zbiornika, gdzie przyłączyło się do nas jeszcze kilku kolegów i sami sobie zorganizowaliśmy zawody tzw. "mała czapa". Czyli każdy wrzucił do czapki po 10zł. Połowa miała być dla zwycięscy, a połowa na grila i napoje. Była i rywalizacja, i atmosfera 8)
Kuba

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #6 dnia: 28.05.2019, 18:04 »
Proponuję wystosować oficjalne pismo z protestem wobec takiego przygotowania zawodów przez organizatorów i wysłać je pocztą, aby było oficjalnie za potwierdzeniem odbioru. Można by zebrać jak najwięcej podpisów pod pismem od zawodników, którym taka sytuacja przeszkadzała. Organizatorzy będą musieli się odnieść oficjalnie do protestu i zająć jakieś stanowisko. Niestety w Polsce moc papieru jest duża ;)
Marcin

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #7 dnia: 29.05.2019, 14:37 »
Panowie, problem polega na tym, że w zawodach kołowych bierze udział praktycznie stała grupa 10-14 osób, oni się wszyscy bardzo dobrze znają od kilkunastu albo i więcej lat i nikt się nie zdecyduje na podpisanie pod takim pismem. Ja jestem nowym członkiem tego koła, wysyłając indywidualnie takie pismo stałbym się persona non grata. I tak nie byłbym w stanie udowodnić, że tak naprawdę było, nie robiłem w czasie zawodów zdjęć. Poza tym, uwagi zgłaszały tylko 2 z 3 osób siedzących w tym rogu - dlaczego tak było, napiszę dalej. W takiej sytuacji chyba byłoby najlepiej usiąść z drugiej strony stawu i zorganizować sobie indywidualne łowienie :-)

A wiecie, co było w tym wszystkim najzabawniejsze, o ile w tej sytuacji można użyć takiego określenia? Pan prezes, rozkładając bezmyślnie numerki nie przewidział, że udupi w ten sposób własnego syna :bravo:. Tym trzecim nieszczęśnikiem, nie wnoszącym uwag był właśnie jego syn - osoba z bardzo wysokimi ambicjami zawodniczymi, bardzo silnie przeżywająca zarówno zwycięstwa jak i porażki. Syn prawdopodobnie nie chciał publicznie kwestionować decyzji ojca (prezesa) i próbował załagodzić sytuację - mam na myśli opisane w pierwszym poście odblokowanie stanowiska 7. Po rozpoczęciu łowienia syn bezradnie spoglądał, jak na innych stanowiskach wyciągają rybę za rybą a my się w trzech kisimy we własnym sosie. Z minuty na minutę jego twarz robiła się coraz bardziej purpurowa. A ponieważ w pierwszych zawodach GP koła tego sezonu również mu się nie powiodło, nie ma on już praktycznie szans na 1 miejsce w klasyfikacji rocznej, nawet, gdyby wygrał wszystkie zawody do końca roku :'(.

Jestem przekonany, że po powrocie do domu Panowie przeprowadzili męską rozmowę i w przyszłości stanowiska będą rozplanowywane z większą rozwagą.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #8 dnia: 29.05.2019, 14:50 »
Zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad zmianą koła w przyszłym roku. Na pewno masz znajomych w innych kołach. Popytaj jak u Nich to wygląda.
Adam

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #9 dnia: 29.05.2019, 16:21 »
Proponuję wystosować oficjalne pismo z protestem wobec takiego przygotowania zawodów przez organizatorów i wysłać je pocztą, aby było oficjalnie za potwierdzeniem odbioru. Można by zebrać jak najwięcej podpisów pod pismem od zawodników, którym taka sytuacja przeszkadzała. Organizatorzy będą musieli się odnieść oficjalnie do protestu i zająć jakieś stanowisko. Niestety w Polsce moc papieru jest duża ;)
Ja tylko napiszę że moje koło nie odebrało przesyłki odemnie. Po prostu olali sprawę i poczta zwróciła listek do mnie z powrotem..
Paweł

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #10 dnia: 29.05.2019, 17:01 »
Jak ktoś się upiera i lubi "drążyć beton", to są w kole zebrania sprawozdawczo odbiorcze, ,można się przejść i "poruszyć" osobiście temat. Można też "walić" wprost do okręgu, a można i wyżej do ZG PZW.
Mi się już dawno nie chce.... Z resztą w tym roku zmieniłem okręg.
Pomysł zmiany koła jest jak najbardziej trafny, też miałem to zaproponować. Jak kolega wciągnął się w zawody i chce stratować, rozwijać się, to warto prześledzić wyniki gp okręgu z ubiegłych lat, i zobaczyć z jakiego koła startuje najwięcej zawodników, i osiąga dobre wyniki. W następnym roku tam się przenieść, poznać towarzystwo, postartować. Jak, tak się nie da, to trzeba wybrać koło z największą liczbą członków, bo czasem dysproporcje między kołami pod tym względem są kolosalne. A wiadomo, im większe koło tym więcej ciekawego towarzystwa.
W sumie, jak dobrze pamiętam, to da się zmienić koło w każdej chwili, coś mi takiego świta....
Kuba

Online wedkarz00

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 1
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #11 dnia: 29.05.2019, 17:11 »
Na takie sprawy podczas zawodów kołowych to nie pierwszyzna. A to kolesiostwo, znajomości sprawiają , że często niewiele da sie zmieić będąc tm bardziej nowym.
Jedyne wtjście to zmienić koło i nie walczyć z betonowymi chłopcami.

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #12 dnia: 30.05.2019, 18:01 »
Panowie, dzięki za podpowiedzi - w takiej sytuacji zmiana koła od nowego roku może najlepszym i najprostszym rozwiązaniem. Nie mam czasu ani ochoty walczyć z "betonem".
Akurat w promieniu 20 km od miejsca zamieszkania mam, lekko licząc kilkanaście rożnych kół (i to w 2 różnych okręgach). Mogę także wrócić do, trochę bardziej oddalonego, poprzedniego koła, w którym rozpocząłem wędkarską przygodę. Pomimo upływu wielu lat znam tam jeszcze trochę ludzi (z prezesem włącznie), nie byłbym więc anonimowym członkiem z "ulicy".

Sprawę muszę na spokojnie przemyśleć, tak czy inaczej ten sezon chcę jednak "dołowić" w obecnym kole.

Pozdrawiam

timken

  • Gość
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #13 dnia: 10.06.2019, 17:52 »
Przypomniała mi się sytuacja z mojego dawnego koła gdzie zaczynałem swoją "karierę" w PZW. Przed zawodami standardowo przeprowadzana była procedura losowania stanowisk. Następnie kapitan sportowy będący również aktywnym zawodnikiem brał pęk numerków i brał się za oznaczanie miejsc zawodów. Rozmieszczenie numerków zaczynał od........swojego stanowiska. Szedł brzegiem rzeki ( załóżmy , że wylosował 7 ), w pewnym momencie oświadczał: stanowisko nr 7 będzie tutaj. Dalsze oznaczanie stanowisk było już formalnością ;)   

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Zawody spławikowe w kole - kuriozalne rozmieszczenie stanowisk
« Odpowiedź #14 dnia: 10.06.2019, 18:01 »
:facepalm: :facepalm: :facepalm:

Tragedia jednym słowem :P