Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1882498 razy)

ProBono

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6990 dnia: 16.08.2018, 19:26 »
Ja jak już  idzie w trzciny to nigdy nie ciągnę na sile, zawsze luzuje i czekam aż ryba się uwolni. Czasem działa ale nigdy nie rwalem żyłki, najsłabszy element twojego zestawu to powinien być przypon

Offline ErykS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jarocin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6991 dnia: 16.08.2018, 20:13 »
Mi jak wejdzie w ziele to trzymam jakiś czas na napiętej żyłce jak to nie daje efektu to luzuje to luzuje żyłkę i czekam i 8 na 10 wychodzą same , jak jest uparty to trzeba wiązać nowy przypon .
Eryk :-)

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6992 dnia: 16.08.2018, 20:39 »

  Ok.  Przypon to 0.22mm i myślę, że rybka, która ze mną wygrała uwolniła się z bez zadziorowego haka.  Mimo tego koszyk do metody wraz z żyłką główną był już nieźle poowijany w gęstwinie roślin i dlatego została mi już tylko zrywka.  Oczywiście poluzowałem i czekałem kwadrans bez rezultatu.  Niestety mój feeder nie jest stworzony do przytrzymywania zrywów większych rybek - a czasami właśnie kuszą się na moją przynętę - zaraz po braniu blisko ściany rdestu.  Kilka razy przy próbie powstrzymania ryby wjeżdżającej w ziele właśnie strzelał przypon 0.22mm.  Tym razem nie zdążyłem w ogóle zareagować.

 Czy podczas takiego ciągnięcia zestawu, który opisałem powyżej - w celu zerwania żyłki - na miękkim zaczepie jakim jest roślinność wodna może uszkodzić się przekładnia w kołowrotku?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6993 dnia: 16.08.2018, 20:49 »
Czy podczas takiego ciągnięcia zestawu, który opisałem powyżej - w celu zerwania żyłki - na miękkim zaczepie jakim jest roślinność wodna może uszkodzić się przekładnia w kołowrotku?
Stara szkoła mówi, że żeby zerwać żyłkę z zaczepu należy ją chwyciś ręką poza wędką i ciągnąć aż do zerwania. Nie powinno się tego robić za pomocą wędki i kołowrotka. W przypadku bardzo mocnej żyłki należy ją owinąć wokół dłoni kilkukrotnie. Czasami jest wymagane zabezpieczenie dłoni przez owinięcie jej przedtem np. jakąś szmatą.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6994 dnia: 16.08.2018, 21:42 »
Wystarczy chyba szpulę przytrzymać dłonią. Ja na zaczepach, jak już wszystkiego spróbuję to tak robię. Takie sytuacje uświadamiają jak rozciągliwa potrafi być żyłka.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6995 dnia: 17.08.2018, 06:47 »
Wystarczy chyba szpulę przytrzymać dłonią. Ja na zaczepach, jak już wszystkiego spróbuję to tak robię. Takie sytuacje uświadamiają jak rozciągliwa potrafi być żyłka.

W przypadku rwania jest ryzyko uszkodzenia kołowrotka i wędki. Zwłaszcza mocniejsze, grubsze żyłki ciężko zerwać. Szarpanie wędka i napinanie jej na maxa może coś uszkodzić, przelotki, łączenia, blank. Podobnie z kołowrotkiem. Tutaj trzeba uważać na szpule, oś główna i ramie kabłąka! Przeniesienie obciążeń na mechanizmy napędowe tez jest możliwe i groźne.
Procedurę bezpiecznego rwania opisał wyżej Tomba.
Czesiek

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6996 dnia: 17.08.2018, 07:29 »
Bardzo dobre efekty daje tzw. strzelanie z żyłki, jak podczas uwalniania przynęt spiningowych. Może nie tyle z rybą na haku, ale przy innym zaczepie. Często hak się rozegnie i zestaw się uwolni, a żyłka nie puści.
-Paweł-

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6997 dnia: 17.08.2018, 17:42 »

  Wędką - podczas rwania żyłki - nie szarpałem. Po prostu wędka była w takiej pozycji, iż tworzyła z żyłką główną linię.  Oczywiście, że w przyszłości zastosuję się do rady Tomba.

 Troszeczkę mnie ta sytuacja - zerwanych przyponów - przez większe rybki zaczęła irytować.  Myślałem również o tym aby zacząć stosować przypony z plecionki ale tak do końca nie wiem czy to pomoże.  Nie mam w tym doświadczenia.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6998 dnia: 17.08.2018, 17:51 »
Na pewno ciężej zerwać ;) Przed wjazdem w roślinność oczywiście nie pomoże. Sam już od dawna nie stosuję przyponów z żyłki. Jak lecisz na plecionce, masz niesamowity komfort psychiczny, że nic nie strzeli "bez sensu". Plecionkę o wiele trudniej uszkodzić, niż żyłkę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Klimas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bo łowić to trzeba łumić !
  • Lokalizacja: Biała Piska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6999 dnia: 17.08.2018, 18:45 »
Cześć koledzy, potrzebuję szybkiej rady od Was.
Ostatnio zacząłem łowić na leśnym zapomnianym małym jeziorku, ku mojemu zdziwieniu jest tam duża ilość karpia amura i ładnego lina. 1-sze moje podejście zakończyło się wynikiem (7 karpikow 3 liny i 2 spięte duże amury). Wszystko zlowilem na spławik. Metoda tam odpada bo jest baaardzo zarośnięte i zamulone. Tylko spławik. Muszę tylko zainwestować w nowa żyłkę główna i przyponowa i zastanawiam się nad grubościa. Może coś koledzy podpowiecie? Bo nie chce lecieć za grubo ale z drugiej strony moc w zylce jest potrzebna.
Rybki wagowo to od 2-3kg wzwyż.
Myślałem nad główna 22 a przypon 18?

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7000 dnia: 17.08.2018, 18:58 »
Cześć koledzy, potrzebuję szybkiej rady od Was.
Ostatnio zacząłem łowić na leśnym zapomnianym małym jeziorku, ku mojemu zdziwieniu jest tam duża ilość karpia amura i ładnego lina. 1-sze moje podejście zakończyło się wynikiem (7 karpikow 3 liny i 2 spięte duże amury). Wszystko zlowilem na spławik. Metoda tam odpada bo jest baaardzo zarośnięte i zamulone. Tylko spławik. Muszę tylko zainwestować w nowa żyłkę główna i przyponowa i zastanawiam się nad grubościa. Może coś koledzy podpowiecie? Bo nie chce lecieć za grubo ale z drugiej strony moc w zylce jest potrzebna.
Rybki wagowo to od 2-3kg wzwyż.
Myślałem nad główna 22 a przypon 18?

Ciągłe kupowanie i przewijanie nowych żyłek to nic fajnego dlatego Ja poszedłbym w główną 22/24 i przypon 22/20/18. Piszę o nieprzegrubionych jak np. Shimano Aero Super Match, którą Ci polecam ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7001 dnia: 17.08.2018, 19:14 »
Ja napiszę tak. Im grubsza, tym lepsza. Jeśli nie płoszy ryb, to po co się bawić w pajęczyny? Chyba że płoszy. Ale to już stwierdzisz na łowisku.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7002 dnia: 17.08.2018, 19:58 »

 Jeżeli łowisko jest "czyste" i masz możliwość zmęczenia ryby to użycie cieńszych żyłek jest uzasadnione.  Jeśli w łowisku masz "przeszkody" to musisz dać grubiej.

Offline Klimas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bo łowić to trzeba łumić !
  • Lokalizacja: Biała Piska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7003 dnia: 17.08.2018, 20:09 »
Ok, więc trzeba pójść na grubo. Jeszcze kwestia haczyków. Jaki model i rozmiar byscie polecili? W grę wchodzą haczyki od drennana bo takie są dostępne w moim sklepie. Jakiś konkretny model? Dodam że łowię na 1-2 ziarenka kuku.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #7004 dnia: 17.08.2018, 20:12 »
Jakie polecicie forum karpiowe dla kompletnego laika? Tak żeby było sporo do czytania poradników co bym nie męczył użytkowników tendencyjnymi pytaniami. No i żeby była fajna atmosfera jak tu :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!