Autor Wątek: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?  (Przeczytany 11894 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #15 dnia: 24.11.2017, 14:02 »
Na podstawie obserwacji z nad wody i rozmów z karpiarzami mam takie wnioski:
- niektóre zestawy potocznie nazywają się "samozacinajacymi",
- to samozacięcie czasem zadziała czasem nie,
- jedna ekipa znajomych karpiarzy twierdzi, że jak ich zestawy posiadają ciężarek >= 70 g to maja pewne samozacięcie, jak mniejszy to nie zawsze
- inna ekipa dobrych karpiarzy przesuwa tę granice aż do 120 g - czasem z nimi łowię, wyniki maja bardzo dobre, zestawy wywożą łódka el. lub pontonem (zależy od łowiska)  ----> przy mnie ta ekipa wyholowała około 30-40 ryb w przedziale 5 - 20 kg (kilka sesji po sąsiedzku w latach 2014-2017), w zasadzie nie widziałem u nich niezaciętych brań.
;)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #16 dnia: 24.11.2017, 14:09 »
To jednak masz rację bo teraz do mnie dotrało dlaczego użyto słowa "kretlik" :-[ :P
"Zestaw samozacinjący" w akcji... :facepalm: Tylko chyba karpie tego nie wiedzą bo wypluwają przynętę bez zacięcia się... :facepalm:

JKarp

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #17 dnia: 24.11.2017, 14:12 »
Na podstawie obserwacji z nad wody i rozmów z karpiarzami mam takie wnioski:
- niektóre zestawy potocznie nazywają się "samozacinajacymi",
- to samozacięcie czasem zadziała czasem nie,
- jedna ekipa znajomych karpiarzy twierdzi, że jak ich zestawy posiadają ciężarek >= 70 g to maja pewne samozacięcie, jak mniejszy to nie zawsze
- inna ekipa dobrych karpiarzy przesuwa tę granice aż do 120 g - czasem z nimi łowię, wyniki maja bardzo dobre, zestawy wywożą łódka el. lub pontonem (zależy od łowiska)  ----> przy mnie ta ekipa wyholowała około 30-40 ryb w przedziale 5 - 20 kg (kilka sesji po sąsiedzku w latach 2014-2017), w zasadzie nie widziałem u nich niezaciętych brań.
[/b]

To popatrz na ten filmik co wkleiłem ;-)
JKarp

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #18 dnia: 24.11.2017, 14:13 »
Na filmie gościu nie zacina, tylko podnosi wędkę, jak to się powinno robić przy zestawach karpiowych :thumbup:

Ja myślę, że problem tkwi w nazewnictwie - dla mnie jest to bezpieczny zestaw a nie zestaw samozacinający. Gdyby był samozacinający każde zassanie przynęty kończyło by sie tzw rolą. Mało tego - filmy kręcone pod wodą przez Wojtka Warmuza szczególnie ten pierwszy z Gosławic wybitnie pokazują, że w wielu wypadkach nie ma efektu samozacięcia a wręcz karp po zassaniu przynęty ją wypluwa bez problemu. Więc teorie o zestawach samozacinających należy uznać jako mit.
Jeśli ktoś nie oglądał naprawdę polecam pierwszy film z Gosławic.
JKarp

Zastanawiam się, jak długo jeszcze będziesz w to brnął.
Zestaw jest samozacinający, bo branie następuje, gdy ryba sama się zatnie. Fakt, że nie każde zassanie kończy się zacięciem jest tożsamy z faktem, że nie każde zassanie kończy się braniem. Zestaw przy którym to wędkarz zacina (nie-samozacinający) to taki, w którym po zassaniu przynęty ma nastąpić reakcja wędkarza. Takie zassanie sygnalizuje albo spławik, albo delikatna szczytówka (ew. bombka).

Edit: jeszcze co do pogrubionego fragmentu taka dygresja. Rozrusznik w samochodzie nie służy do odpalania samochodu, ponieważ nie każde przekręcenie kluczyka kończy się ruszeniem. Czas obalić ten mit.
Zestaw jest samozacinający bo branie następuje...i ryba się sama zatnie a film Warmuza jakby na przekór Tobie i te karpie mówią co innego... :facepalm: Branie to jedno a samozacięcie to drugie. Polecam film - i dopiero dalszą dyskusję.

Ile razy używałeś zestawu bezpiecznego ?

JKarp

Muszę przyznać, że nie mam pojęcia, o co Ci chodzi ;D Napisz mi, czy Warmuz na tych filmach łowi ryby, które sam zatnie, czy te, które się zatną i potem włącza się alarm i on rozpoczyna hol?

Łowisz na zestaw przelotowy?

Nigdy nie używałem zestawu bezpiecznego. Łowię na metodę z samozacięciem. Jakie to ma znaczenie w dyskusji nie wiem, ale odpowiadam.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #19 dnia: 24.11.2017, 14:32 »
Łowię na metodę z samozacięciem.

Nie, nie, nie. Łowisz na metodę z zablokowanym podajnikiem, a nie z samozacięciem, bo nie masz gwarancji na zacięcie :P

Panowie, wyluzujcie, niech sobie każdy nazywa jak chce. Dla mnie może być zestaw łechcący leszcze po języczku ;)

PS. Samochód wbrew nazwie sam nie chodzi, a samolot sam nie lata.
Marcin

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #20 dnia: 24.11.2017, 14:33 »
A widzisz :P Łowi te tylko które pojadą z roli. To jest pokazane na całym filmie.
Ten film pokazuje, że zestaw który w założeniu ma być samozacinający z ciężarkiem centralnym nie powoduje że ryby się same zacinają. I tu jest pies pogrzebany. Bo nazywać to sobie można jak się chce ale czy samo nazwanie powoduje działanie jakiego byśmy sobie życzyli ?
Czasem się zastanawiam ile karpi miało mój zestaw w pysku a się nie zacięło. Szczególnie wtedy tak sobie myślę jak mam duzo pików a zero wyraźnych brań.
Jkarp

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #21 dnia: 24.11.2017, 14:53 »
A propos potrzeby zacinania. Myślę, ze spieramy się tu o nazewnictwo i troszkę inne aspekty. Zestaw samo zacinający nie oznacza, że ryba się nie wyczepia, więc w wielu przypadkach to co nazywamy zacinaniem, to jest nic innego jak szybka realkcja na branie i napięcie luźnej żyłki, aby rybie właśnie uniemożliwić uwolnienie się.

Chyba nikt nie myśli, ze karp zasysa przynętę, ssie ją jak landrynkę, a wtedy karpiarz zacina i następuje wbicie się haka. Ryba z taką siłą jak zasysa, tak i wypuszcza wodę, więc momentalnie wyczuwa cos podejrzanego. Najprostszą rzeczą jest sprawdzenie, ile razy karp połyka przynętę. U mnie zero. Normalnym więc jest, że skoro nie żuje przynęty jak gumy lub nie ssie jej jak cukierka, zacina się sam, my tylko reagujemy na innego rodzaju wskazanie brania. Bo czy karp ucieka z hakiem w pysku i jest odjazd, czy tez trzepie łbem nad zestawem, nie zmienia to faktu, że nastąpiło samozacięcie. Istotną rzeczą jak pisze Mirek, jest natomiast ciężar ołowiu czy koszyka, aby wbić spory, gruby hak do końca. Tak, małe ciężarki mogą sprawiać, że hak nie wbija się do końca w pewnych aspektach brań i ryba się uwalnia. Nie zmienia to jednak faktu, że następuje samozacięcie. Bez tego karp zawsze wypluwałby przynętę z włosem, a my widzielibyśmy to jako pojedyncze piki, przekazane na alarm z opóźnieniem do kilku sekund.
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #22 dnia: 24.11.2017, 15:02 »
Ja się poddaję :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #23 dnia: 24.11.2017, 15:03 »
Ja się poddaję :D
I tak długo wytrzymałeś :D

Ryba1987

  • Gość
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #24 dnia: 24.11.2017, 15:07 »
Ja się poddaję :D
I tak długo wytrzymałeś :D

Jak to ktoś kiedyś ładnie powiedział..
Cytuj
Wolę mieć spokój jak rację 8)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #25 dnia: 24.11.2017, 15:54 »
Ktoś też kiedyś powiedział, że dopóki ust nie otworzył nie wiedziałem, że hm no tego ... nie zna tematu :P :D :)

Pod rozwagę polecam szczególnie ostatni post ( no przed ostatni i filmik ).
Samozacinające zestawy wg nazewnictwa a ryby się same nie zacinały. No bo przecież - ciężarek jak odważnik ze sklepu, duży i ostry haczyk, zestaw na włosie zassany a mimo to ryby się nie zacinały. Mało tego - wypluwały ten haczyk mimo napiętej plecionki. Samozacinajacy zestaw wcale nie powoduje tego, że każde branie kończy się zacięciem.

Pomijając wszsytko - karpik ze zdjęcia doświadczył wszystkiego co można zrobić źle po braniu ryby. Złożyły się na to różne czynniki a nie tylko jeden lub dwa. Należy dodać, że to też może być efekt próby podniesienia ryby jak robią to czasem zawodnicy z batami lub tyczkami "do ręki" i niestety ale delikatny ryjek ryby nie wytrzymał takiego sposobu zakończenia holu.

@Luk - popatrz na filmik i mów wtedy, że u Ciebie zero bo ile razy w pysku był zestaw to powiesz jak nagrasz podobny film jak Wojtek. Napisałeś "  Nie zmienia to jednak faktu, że następuje samozacięcie. Bez tego karp zawsze wypluwałby przynętę z włosem, a my widzielibyśmy to jako pojedyncze piki, przekazane na alarm z opóźnieniem do kilku sekund." Czy ten filmik nie pokazuje zupełnie czegoś innego. Poza tym skoro trzepie głową nad zestawem i wypluwa haczyk to znaczy, że się nie zaciął. Wg mnie raz na kilkanaście razy karp po zassaniu po prostu daje dyla w długą przy okazji wbijając sobie haczyk.
Ten film też pokazuje i wyjaśnia, że każde zassanie nie równa się "samozacięcie".

JKarp

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #26 dnia: 24.11.2017, 16:00 »
3:45 zassał ale się nie zaciął. Następny jedna się zaciął. Ile razy przynętę karpie próbowały ?

JKarp

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #27 dnia: 24.11.2017, 19:42 »
To jest efekt cienkiego haczyka, złego holu, zacięcia jakby zestaw był od nas 400 m, byc może plecionki jako linki głównej bez strzałówki.
Wg mnie tu się nałożyło wszystko co można zrobić źle po braniu.
JKarp
Wytlumacz mi  jak można tak zrobić cienkim a przy tym zapewne malym haczykiem.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Mocne zacięcie i haczyk tnie jak nóż.
Poza tym napisałem, że jest to suma wszystkiego złego co można zrobić po braniu.
JKarp
Ja tu nie zamierzam się wykłucać, ale Mam podobne spostrzeżenia jak kol. JKarp, z jednym zastrzeżeniem. Nie zacięcie, bo tu jak piszą inni, amortyzacja żyłki wg. Moich obserwacji, niee pozwala na jakiekolwiek totalne szkody, a długa i forsowna walka, hamowanie na siłe, potrafi uszkodzić rybi pysk przy małym haku bezzadzior. Z tym nożem Januszu, to jedynie chyba przy bardzo sztywnych kijach. Przy feederach? Wątpię. Ale zauważałem nie jednokrotnie kilku milimetrowe rozcięcia tkanki. Jak by co, nie jestem wrogiem Barbles. Sam je stosuję. Szcególnie na nockach.
Arek

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #28 dnia: 24.11.2017, 21:39 »
3:45 zassał ale się nie zaciął. Następny jedna się zaciął. Ile razy przynętę karpie próbowały ?

JKarp

Tak jest właśnie z zestawami karpiowymi, duże haki wielkie przynęty, długie przypony, ryba łatwo się pozbywa z pyska pułapki.
Dlatego Metoda daje niesamowitą przewagę nad  zestawami karpiowymi gdyż jest skuteczna w 95%, co już niejednokrotnie doświadczyłem. Angole łowią karpie 5 kg, lecz okazało się, że metoda łowi każde wielkości karpia i to z mega skutecznością. 8) Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się to sprawdzić : Method feeder vs zestaw karpiowy. Tak do picu :D
Piotr

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy zestawy karpiowe są samozacinające?
« Odpowiedź #29 dnia: 25.11.2017, 00:03 »
3:45 zassał ale się nie zaciął. Następny jedna się zaciął. Ile razy przynętę karpie próbowały ?

JKarp

Janusz, zestaw samozacinający to nie jest zestaw samoczynnie łowiący. To, że ktoś go źle sporządzi, nie znaczy że zasada działania się zmienia. Dla mnie jest to proste jak drut. Zestawy dzielimy na samozacinające i zacinane przez wędkarza. W pierwszym przypadku ryba ma wbity hak w pysk i ucieka lub próbuje się go pozbyć, my zaś likwidujemy luz i pilnujemy napięcia żyłki, hak może głębiej się wtedy bić w wargę fisza. W drugim przypadku zacina wędkarz, gdy ryba ma przynętę w pysku.

To co pokazujesz filmami, to masa brań, które masz i TY i ja, ale o nich nie wiemy. Tak jak nie każdy strzał z pistoletu zabija, nie zmienia to faktu, że jest to broń śmiercionośna. Więc tutaj po prostu coś nie zagrało. Jeżeli na filmie karp zasysa ciężarek z przynętą i to wypluwa,  to jest to kiepsko zrobiony zestaw lub ryba zbyt duża.

To co pokazujesz to jest raczej skuteczność (lub nieskuteczność) zestawu samozacinającego. Bo sprawa jest prosta, mając branie Ty nie zacinasz formalnie, ale rozpoczynasz już hol, hak jest wbity. Bez tego nie miałbyś wskazań na alarmie czy bobbinie. Czy wykonasz jedno, dwa lub 10 'zacięć' nie zmienia to faktu, że hak spenetrował rybi pysk. Aby ryba dała 'branie' na alarmie, przy zestawie karpiowym, musi to być solidne ruszenie nim.

I jeszcze jedno. Czasami mały szczegół w budowie zestawu sprawi, że jego skuteczność spadnie. Nawet długośc o centymetr lub dwa przyponu lub odległość przynęty od włosa może mieć znaczenie. Warmuz pokazał jak ryby nie zacinały się na jego zestaw, ale skąd wiemy, że na inne się zacinają? Jaką masz pewność, że tak samo ryby nie robią z Twoim zestawem pod wodą? Jak w ogóle masz mieć zarejestrowane branie, gdy ryba nie ma wbitego haka w pysk? Przecież karpiarz nie reaguje szybko, szybki jest właśnie feederowiec. Dla mnie filmy podwodne pokazują, jak ryby potrafią omijać pułapki, są w tym naprawde dobre. Dla wielu karp z komercji jest 'głupi' ale nie mają oni pojęcia, że głupi jest często wędkarz tak myślący. Bo karp ten świetnie potrafi unikać pułapek, rozpoznawać co nią jest a co jest bezpiecznym kąskiem :) Może być tak, że co dziesiąty karp się daje 'zaciąć' zestawowi, reszta wie, że to jest coś niebezpiecznego.


Lucjan