Autor Wątek: Płoć nie tylko na spławik  (Przeczytany 146624 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #150 dnia: 02.09.2019, 08:52 »
Musisz wiedzieć kiedy i na co chcesz użyć konopii.

Na wzdrege czy płoć użyłbym zblendowanych konopii tworząc chmurę w wodzie, z mikro cząstkami opadajacymi na dno. Jest to świetny stymulator na te gatunki.

Ważne by nie używać tego jak jest wielka fala, albo na głębokiej wodzie. Na płytkie wodzie, metr, półtora max, tworzy się chmura w której głupiec zaczynają rybki, warto w to miejsce strzelac z procy kukurydza i na skórke z kuku łowić z opadu. Można kuku zastąpić madami, albo stosować na zmianę.

W przypadku karasi, lina, karpia, lepiej nęcić dennie, ziarna konopii w dużej ilości muszą być rozproszone na dnie. Warto też używać odmiany konopii z dużymi ziarnami.

Zestaw kładziemy na dnie, metoda albo koszyk i czekamy.

Do obu sposobów użycia konopii idealny jest spomb.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #151 dnia: 10.09.2019, 09:58 »

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #152 dnia: 15.09.2019, 19:23 »
Dziś byłem połowić płocie na tym samym zbiorniku wodnym co ostatnio. Miałem mieszankę zwykłej zanęty płociowej czarnej z dodatkiem gotowanych konopi, kukurydzy oraz kolendry. Jako przynęta ziarno lub dwa ziarna kukurydzy na haczyku. Akurat dziś z toni brały bardzo słabo. Ryby udało się złowić jak przynęta została położona na dnie zbiornika wodnego. Zastosowanie dwóch ziaren kukurydzy na haczyk wyselekcjonowało ryby, trafiały się większe okazy niż łowione na jedno ziarno. Używałem haczyka 14. Co można zrobić, aby jeszcze mocniej wyselekcjonować te większe płocie o wielkości > 20 - 25 cm? Zakładać 3 albo nawet 4 ziarna kukurydzy na haczyk? Zmienić haczyk na większy np. 12?
Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #153 dnia: 15.09.2019, 21:00 »
Dziś byłem połowić płocie na tym samym zbiorniku wodnym co ostatnio. Miałem mieszankę zwykłej zanęty płociowej czarnej z dodatkiem gotowanych konopi, kukurydzy oraz kolendry. Jako przynęta ziarno lub dwa ziarna kukurydzy na haczyku. Akurat dziś z toni brały bardzo słabo. Ryby udało się złowić jak przynęta została położona na dnie zbiornika wodnego. Zastosowanie dwóch ziaren kukurydzy na haczyk wyselekcjonowało ryby, trafiały się większe okazy niż łowione na jedno ziarno. Używałem haczyka 14. Co można zrobić, aby jeszcze mocniej wyselekcjonować te większe płocie o wielkości > 20 - 25 cm? Zakładać 3 albo nawet 4 ziarna kukurydzy na haczyk? Zmienić haczyk na większy np. 12?

Nic nie zrobisz. Duża płoć ma mniej więcej takiej samej wielkości otwór gebowy jak jej młodsi bratyńcy, więc czy to będą 2 czy 3 ziarna kuku nie załatwi sprawy.

Moim zdaniem są dwa czynniki, pierwszy to cierpliwość. Płoć jest ryba wedrowna, i jak będziesz nęcić to w końcu powinna się zjawić (mówię o zbiornikach standardowej wielkości). Drugie to necenie w taki sposób i takim towarem który po pierwsze zainteresuje płoć, a po drugie będzie się utrzymywać w wodzie przez dłuższy czas, co pozwoli doczekać zainteresowania tych medalowych sztuk. Więc czym? Konopie, rzepik i martwe robaki białe.

Konopie bo to najlepszy atraktor na białoryb.
Rzepik bo jest drobny jak gorczyca, nawet stadko małej płoci będzie potrzebować bardzo dużo czasu by wyjesc wszystkie kuleczki. Poza tym jest to przysmak płoci.
Martwe białe bo drobnica nie wciąga ich tak ochoczo jak żywe i niewiadomo czemu raczej ich unika, w przeciwieństwie do ryb dużych albo średnich.

Necic proponuję czystym towarem, a nie jako element zanety. Używając spomba mamy świetny efekt dywanu. Rozproszone konopie, rzepik, i martwe białe to stołówka nie tylko dla płoci. Przylowem może być karaś, lin, czy karp.

W pole necenia dobrze jest systematycznie podsyłać kilka ziarenek kukurydzy w niedługich odstępach czasu strzelając proca.

Mając dwie wędki spróbuj łowić na inne przynęty. Np kukurydza a na drugiej 3 białe.

Białe robaki w kolorze czerwonym powinny sprawdzić się lepiej od białych białych.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline malzon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://www.trojmiasto.pl/Laryngolog-dr-D-Tretiakow-o56307.html
  • Lokalizacja: Chojnice
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #154 dnia: 23.09.2019, 08:21 »
Łowiłem w ubiegłym roku z facetem ze Stargardu. Karmiliśmy parowaną kukurydzą. Ja łowiłem na kukurydzę z puszki. Wynik, kilkadziesiąt średnich płoci. Jakie było moje zdziwienie jak Henio wyciągnął swoją siatkę z wody. Miał kilkanaście sztuk. Żadna nie była mniejsza niż pół kilo. Pytałem na co łowił. Henio odpowiedział, czym karmisz na to łap.

Dokładnie. Nie ma chyba lepszej zasady :)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #155 dnia: 30.09.2019, 09:22 »
Szanowni forumowicze jak wygląda u Was obecnie sytuacja z braniem płoci na stojących wodach? Biorą słabiej czy tak samo jak w ciepłą pogodę? Ostatnie łowienie tydzień temu z celowaniem w płocie to totalny brak brania na te same przynęty i zanęty, na które podczas wcześniejszych wypraw ładnie brały płocie i trafiały się też wzdręgi...
Marcin

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #156 dnia: 30.09.2019, 11:27 »
Wiele zalezy od zbiornika, i temp wody. Niedawno wybralem sie na zbiornik plytki , maks.1.7m i dobrze wiem ze jezeli dzien wczesniej zmieni sie pogoda na chlodniejsza na tym zbiorniku mozna zapomniec o lowieniu plotek, leszczykow itd. I tak bylo, jedynie co to dlubanina i zaledwie kilka rybek.Natomiast na glebszej wodzie gdzie temp.pow nie spowoduje raptownych zmian tam ryba brala jak szalona (plocie). Na glebszym zbiorniku spokojnie lowie plocie nawet w okresie zimowym oczywiscie jak nie ma lodu. I dodatkowo wiadomo nie necimy tak obficie i grubiej jak pora letnia.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #157 dnia: 05.10.2019, 19:03 »
Łowił może ktoś z Was na method feeder płocie jesienią? Wujek google niestety nie znajduje do tego żadnych odnośników tylko dużo odnośnie łowienia płoci jesienią na klasyczny feeder...
Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #158 dnia: 05.10.2019, 20:53 »
Łowił może ktoś z Was na method feeder płocie jesienią? Wujek google niestety nie znajduje do tego żadnych odnośników tylko dużo odnośnie łowienia płoci jesienią na klasyczny feeder...

Metoda to trochę chybiony pomysł na płoć. Ona preferuje słodko korzenne zanety a nie na bazie maczek. Mikro pellet też nie działa na nią tak jak mady, ochotka czy konopie. Dodatkowo w klasyku możemy łowić z opadu na np kukurydzę. Idąc na płoć w ogóle nie biore metody pod uwagę. Tylko klasyk albo helikopter z białymi w kurkumie albo zalewajke z Gros Gardons, albo ochotka albo konopie. Wszystko od sensasa (aromix)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #159 dnia: 26.10.2019, 20:09 »
W poprzedni weekend oraz dziś ze względu na sprzyjającą pogodę byłem połowić płotki. Udało się połowić, ale wszystkie sztuki były mniejsze niż 20 cm. Zmieniłem trochę mieszankę zanętową oraz samo podejście do nęcenia. Dziś nęciłem mieszanką składającą się z zanęty Sensas czarnej na płoć, gotowanych konopi dodatku niewielkiej ilości kolorowych pinek (tak, aby było kilka w kuli zanętowej). To wszystko wymieszane z ziemią z kretowiska w stosunku 1:1 (w poprzedni weekend dodawałem jeszcze prażone rozdrobione konopie). Jako przynęta służyło 1 ziarno kukurydzy z puszki lub 3 pinki na haczyk (same czerwone, mieszane czerwone i białe, same białe). Dziś łowiłem z wykorzystaniem spławika na haczyk 16, przypon 30 cm z żyłki 0,12. Żyłka główna 0,20 ze względu na duże zaczepów. Pierwsza cześć kuk zanętowych trafiła do wody na początku łowienia, później mniej więcej w połowie łowienia. Po złowieniu ryby nęciłem mało samymi konopiami gotowanymi. Na kukurydzę dziś było zero brań, na pinkę udało się złowić płotki. Mam kilka pytań:

1. Co mogę jeszcze zmienić w sposobie łowienia, nęcenia aby na haczyk trafiały większe płotki niż 20 cm?
2. W związku z tym, że pogoda zmienia się z ciepłej na zimną w najbliższym czasie zasadne jest próbowanie złowienia większej płoci czy dać sobie spokój do wiosny następnego roku?
Marcin

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #160 dnia: 26.10.2019, 20:14 »
2. W związku z tym, że pogoda zmienia się z ciepłej na zimną w najbliższym czasie zasadne jest próbowanie złowienia większej płoci czy dać sobie spokój do wiosny następnego roku?

Mieszankę masz bardzo dobrą i tego się trzymaj - cierpliwości :fishonhook:
Piotr

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #161 dnia: 26.10.2019, 20:16 »
Teraz dopiero się zacznie prawdziwe łapanie. Garść zanęty, masa gliny i pinka, jokers i będzie płoć :)

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #162 dnia: 26.10.2019, 20:17 »
Łowił może ktoś z Was na method feeder płocie jesienią? Wujek google niestety nie znajduje do tego żadnych odnośników tylko dużo odnośnie łowienia płoci jesienią na klasyczny feeder...

Metoda to trochę chybiony pomysł na płoć. Ona preferuje słodko korzenne zanety a nie na bazie maczek. Mikro pellet też nie działa na nią tak jak mady, ochotka czy konopie. Dodatkowo w klasyku możemy łowić z opadu na np kukurydzę. Idąc na płoć w ogóle nie biore metody pod uwagę. Tylko klasyk albo helikopter z białymi w kurkumie albo zalewajke z Gros Gardons, albo ochotka albo konopie. Wszystko od sensasa (aromix)

Na metodę też można łapać płocie. Wystarczy zastosować zblendowany chleb tostowy i martwe robaki na włosie. Metoda to nie tylko miksy Sonu i zanęty z mączki.

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #163 dnia: 26.10.2019, 20:20 »
Na metodę też można łapać płocie. Wystarczy zastosować zblendowany chleb tostowy i martwe robaki na włosie. Metoda to nie tylko miksy Sonu i zanęty z mączki.

Kolega dobrze prawi :beer:
Piotr

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #164 dnia: 26.10.2019, 20:46 »
Dzięki pany za info. W planach na jesień jest metoda i klasyczny feeder na płocie. Dam szansę tym większym sztukom ;)

Może komuś się przyda - płoć na metodę:
Marcin