Autor Wątek: Biwakowanie w lesie  (Przeczytany 3626 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #15 dnia: 06.05.2019, 14:12 »
Straż rybacka nie ma nic do tego, że rozbijesz sobie namiot w lesie nad wodą, ich to nie interesuje. Niestety ostatnio miałem kontrole straży leśnej i już tak wesoło nie było. To teraz już wgl mam mętlik w głowie...bo tak naprawdę ja nie rozbijam namiotu w celu biwakowania tylko wędkowania. A czy będę siedział na krzesełku w deszczu pod gołym niebem czy w słoncu pod namiotem to już moja sprawa.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #16 dnia: 06.05.2019, 17:43 »
Witajcie w Polsce.

Jest kilka istotnych rzeczy do wyjaśnienia. Po pierwsze Straż leśna zgodnie z ustawą o lasach (art. 47 ustęp 8 punkt 3 ustawy o lasach) ma uprawnienia Państwowej Straży Rybackiej w zakresie kontroli legalności dokonywania połowu, więc mają oni prawo nie tylko kontrolować cię jako "użytkownika" lasu, ale i jako wędkarza. Oczywiście o ile dzieje się to na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Po drugie jesteście w lesie. A las to nie jest miejsce w którym można robić co się chce. Leśnicy potrafili zabezpieczyć swoje interesy przez taką, a nie inną treść ustawy o lasach. Jest to bardzo silne i bogate lobby co przekłada się np. na zarobki w Lasach Państwowych :P Myśliwi przy nich są pionkami. Zgodnie z ustawą (co do zasady, bo są oczywiście wyjątki w ustawie) lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W ramach sprawowanego zarządu Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, gospodarują gruntami i innymi nieruchomościami oraz ruchomościami związanymi z gospodarką leśną, a także prowadzą ewidencję majątku Skarbu Państwa oraz ustalają jego wartość. To właśnie Lasy Państwowe zarządzają lasami (podobnie jak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wodami w Polsce). Jednak PG Lasy Państwowe traktowane jest jak właściciel lasu (w ustawie o lasach jest definicja właściciela lasu). To nie jest tak, że las należy do wszystkich i każdy może sobie tam robić co chce. W Lasach Państwowych tworzy się Straż Leśną. Uprawnienia strażników leśnych są szerokie. Wystarczy zobaczyć na treść artykułu 47 ustawy o lasach. Jest tam mowa o tym co mogą robić strażnicy leśni.

Kolejna kwestia. Nie ma ustawowej definicji biwakowania, a więc w razie sprawy karnej każdy sędzia będzie sam oceniał konkretny stan faktyczny. Czy uzna go za biwakowanie, czy też nie, to od niego będzie to zależeć. Nie przyjmiesz mandatu od strażnika leśnego będziesz musiał udowodnić przed sądem, że nie biwakowałeś w lesie, że siedzenie pod namiotem przy brzegu zbiornika nie może zostać uznane za biwakowanie. Jakie orzeczenie wyda wówczas sąd tego nikt nie wie, bo tak jak piszę nie ma definicji legalnej biwakowania, więc sąd w pierwszej kolejności np. odwoła się do wykładni językowej pojęcia biwakowanie, czyli np. do języka potocznego itp.

Za samo biwakowanie nie ma kar przewidzianych w ustawie np. w kodeksie wykroczeń. Jednak kary już są za inne konkretne działania związane właśnie z samym biwakowaniem, a więc np.:

- jeżeli naruszasz zakazy o których mowa w art. 30 ustawy o lasach ( a o których była mowa wyżej np. ten: zakazuje się biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego) to straż leśna, leśniczy mają prawo nakazać ci opuszczenie lasu. Jak się nie dostosujesz do polecenia to kłania się wówczas artykuł 157 Kodeksu wykroczeń: Kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.

- chcemy sobie uciąć drzewko na ognisko albo pociąć powalone  (Art. 120. § 1 k.w. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 75 złotych,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zaś wartość drzewa jest większa to kłania się już kodeks karny i odpowiedzialność jak za przestępstwo - art. 290 § 1. k.k. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.)

- chcemy sobie uciąć gałęzie na ognisko  (Art. 148 § 1 k.w. Kto:
1) dokonuje w nienależącym do niego lesie wyrębu gałęzi, korzeni lub krzewów, niszczy je lub uszkadza albo karczuje pniaki,
2) zabiera z nienależącego do niego lasu wyrąbane gałęzie, korzenie lub krzewy albo wykarczowane pniaki,

podlega karze grzywny.)


-już za samo zbieranie gałęzi może być odpowiedzialność karna (art. 153 Kodeksu wykroczeń - Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,

podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany
)

- stawiając namiot straż leśna może uznać, że rozgarniacie ściółkę i niszczycie grzybnię ( Art. 163 k.w. Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię,
podlega karze grzywny albo karze nagany
.)

To są jedynie nieliczne przykłady kar. To wszystko są wykroczenia oprócz art. 290 kodeksu karnego http://statystyka.policja.pl/st/kodeks-karny/przestepstwa-przeciwko-16/63980,Kradziez-lesna-art-290.html

Jak widzicie "leśnicy" trzymają ręce na pulsie nad tym co się dzieje w lesie. Chcecie walczyć przed sądem? Proszę bardzo. Tylko miejcie jakieś dowody na to, że było inaczej od tego co mówią strażnicy, bo tak to na 99,9 % sąd da wiarę strażnikom, a nie Wam. A strażnicy mogą twierdzić np. że niszczyliście grzybnię, zbieraliście gałęzie, złośliwie hałasowaliście płosząc zwierzynę i cokolwiek tam jeszcze robiliście ;)

ProBono

  • Gość
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #17 dnia: 06.05.2019, 20:42 »
selektor - bardzo ładnie i rzeczowo napisane ode mnie leci :thumbup: Pamiętajcie tylko i jednym leśnicy i starażnicy leśni czy ogólnie pojęta służba leśna, to też ludzie i naprawdę nikt na złość nikomu nie robi, bo las jest mój i ..... (z czymś się rymuje). Pamiętajcie, że lasy są własnością Skarbu Państwa a więc tym samym nasze dobro narodowe. Nie popadajmy czasami w paranoje, że strażnicy tylko stoją w lesie z lornetkami i gonią staruszki z gałązką na bagażniku rowerowym - bo szukały suchego knybla do rozpalenia w placie Paniie...
Pozdrawiam Was wszystkich

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #18 dnia: 08.05.2019, 20:37 »
Orientujecie się może czy jakaś część brzegu przy samej wodzie należy jeszcze do PZW? Bo tak myślę gdyby rozbic jakiś mały namiot brolke przy samej wodzie...

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #19 dnia: 08.05.2019, 21:15 »
Musiałbyś zerknąć w umowę na podstawie której PZW użytkuje/dzierżawi ten zbiornik, aby zobaczyć dokładne oznaczenie gruntu przeznaczonego do dzierżawy (oznaczenie nieruchomości w ewidencji gruntów, numery działek i jej powierzchnie)

Jednak na 99 % będzie tak jak pisał Enzo, który swoją drogą chyba jest najlepiej zorientowany jak to wszystko wygląda w praktyce ;)

Przypomnę tylko że PZW dzierżawi lustro wody oraz jeśli mnie pamięć nie myli 1,5 m linii brzegowej pozostały teren przeważnie należy do kogoś innego stąd wieczne problemy z dojazdem czy biwakowaniem.

A wynika to m.in. z tego:

https://www.arslege.pl/zakaz-grodzenia-nieruchomosci-przyleglych-do-wod/k1639/a106533/

 

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #20 dnia: 09.05.2019, 06:51 »
Orientujecie się może czy jakaś część brzegu przy samej wodzie należy jeszcze do PZW? Bo tak myślę gdyby rozbic jakiś mały namiot brolke przy samej wodzie...
tu zobacz : http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #21 dnia: 09.05.2019, 23:02 »
Jest kilka kanałów na YT kolesi, którzy łażą po lasach i palą ogniska. Nie wnikam, nie drążę...

https://www.youtube.com/channel/UCX92mVE0rfBDSyRticjqzIA

https://www.youtube.com/channel/UC08HREaIwv0UQ9LFVClivdQ

Nie sądzę, żeby palili te ogniska nielegalnie...

Właścieil pierwszego kanału jaki podałeś poświęcił nawet temu zagadnieniu osobny filmik:




Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #22 dnia: 21.05.2019, 19:39 »
Dopiszę jeszcze coś do tematu bo akurat jest to odpowiedź jaką osoba z mojego koła w Polsce dostała od dyrekcji Lasów Państwowych.

Pytanie

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr3 02-362 Warszawa

Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz.U.1991 Nr 101 poz. 444, z późn. zm.) w art. 30 ust. 1 pkt. 10 zabrania „biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego”.
Proszę o wyjaśnienie pojęcia „biwakowanie” w rozumieniu cytowanej ustawy. Interesuje mnie szczególnie, których form obozowania zakaz biwakowania dotyczy:
1.w namiocie (posiadającym podłogę oraz bez podłogi)
2.pod plandeką rozpinaną między drzewami
3.pod gołym niebem (na kocu, materacu itd.)
Proszę również o wyjaśnienie, czy zakaz biwakowania dotyczy także krótkotrwałego odpoczynku w przypadku punktów 2 i 3.

Czekam na odpowiedź w terminie administracyjnym. Zostanie ona zamieszczona na tematycznych forach internetowych.

Z poważaniem –xxxxx

a oto odpowiedź:

Według słownika języka polskiego PWN biwak/biwakowanie to:
1. odpoczynek w namiotach podczas wycieczki turystycznej
2. miejsce tego odpoczynku
http://sjp.pwn.pl/szukaj/biwak

Według tego samego słownika namiot to przenośne schronienie z impregnowanej tkaniny, rozpinanej na specjalnym rusztowaniu, mające kształt małego domku lub stożka
http://sjp.pwn.pl/szukaj/namiot

Wynika z tego, że w lesie nie wolno biwakować w namiocie (i to zarówno posiadającym podłogę jak i bez podłogi) poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego.
Natomiast wolno biwakować bez niczyjej zgody pod plandeką oraz pod gołym niebem – dotyczy to oczywiście także krótkotrwałego odpoczynku.
Jednak nie wolno biwakować gdzie popadnie.
Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:
1) uprawy leśne do 4 m wysokości;
2) powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
3) ostoje zwierząt;
4) źródliska rzek i potoków;
5) obszary zagrożone erozją.

Ponadto nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:
1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
2) występuje duże zagrożenie pożarowe;
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu.

Biwakując pamiętajmy, że w lasach zabrania się m. in.:
1. zanieczyszczania gleby i wód;
2. zaśmiecania;
3. rozkopywania gruntu;
4. niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
5. hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.
6. w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabrania się rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Zabrania się też korzystania z otwartego płomienia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
BTW punkty 3 i 4 wykluczają biwakowanie w ziemiance czy szałasie.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #23 dnia: 21.05.2019, 20:36 »
Czyli Tak jak na poniższym filmie wolno, tylko bez ogniska (A z gazową butla?) :


Swoją drogą to czasami mam chęć to rzucić w cholerę i sobie pójść do lasu.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Biwakowanie w lesie
« Odpowiedź #24 dnia: 22.05.2019, 19:59 »
Czyli Tak jak na poniższym filmie wolno, tylko bez ogniska (A z gazową butla?) :


Swoją drogą to czasami mam chęć to rzucić w cholerę i sobie pójść do lasu.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Z butlą wolno. Nie wolno tylko zapalać gazu. :P
Nie ma nic o ognisku. jest o rozniecaniu ognia. ;)
Pozdrawiam,
Tomek