Autor Wątek: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej  (Przeczytany 5369 razy)

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« dnia: 21.08.2019, 13:49 »
Witajcie!

Dostałem w spadku kilka wędek.

Jedna z nich jest winklepicker jaxon. Niestety nie ma nigdzie na niej opisu masy wyrzutowej.

Być może ktoś z Was ma jeszcze taki kijek i pomoże w rozpoznaniu, bo wujek google poległ.

Wędka kupiona mniej więcej w 1995 roku, opis na kiju:

Jaxon Winklepicker 270 carbon technology

Wędka dwuczęsciowa, zaraz za korkiem opis i kolorki niebieskie. Oploty przelotek malowane na czerwono.  Oryginalnie miała 3 szczytówki. Został mi jedna zielona z czerwoną końcówką.

Wg że tak powiem kategorii pewnie będzie to nie więcej niż 40g ale może być i 25. Chcę spróbować lekkiego method feeder a nie chciałbym uszkodzić kija poniekąd pamiątkowego .

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #1 dnia: 21.08.2019, 13:55 »
Przywiąż do żyłki agrafkę, i zaczep na niej oliwkę 10 gramów. Rzuć, najpierw lekko, potem mocniej, dalej - ale nadal płynnie, bez szarpania. Jeśli poczujesz w rękach, że wędka nie naładowała się należycie, zmień oliwkę na 15 gramów. Potem 20, 25 i tak dalej, aż poczujesz, że przy mocniejszym rzucie kij "spowalnia" i nie daje już ani takiego dystansu, celności, ani poczucia pewności przy rzucie. W ten sposób ocenisz rzeczywiste i dość bezpieczne CW dokładniej niż przez internetowe wróżenie z fusów :)

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #2 dnia: 21.08.2019, 14:34 »
Brzmi to sensownie i rzeczowo, tylko nie wiem czy mam na tyle doświadczenia, żeby poznać kiedy jest ten moment graniczny, bo wracam do wędkowania po kilkunastu latach w sumie :D
Ale spróbuję.

Offline Bubel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: 16
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #3 dnia: 21.08.2019, 14:36 »
Winklepickery jaxon'a zazwyczaj miały 40 gr ciężaru wyrzutowego.

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #4 dnia: 21.08.2019, 14:53 »
Dodam jeszcze że ta wędka była kupiona około 1995 roku.

Ale jeśli to 40g to spokojnie z mniejszym koszyczkiem 10 czy 15 g mogę się bezpiecznie pobawić :D

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #5 dnia: 21.08.2019, 15:37 »
Dodam jeszcze pytanie czy może jest jakiś sposób obliczenia cw? Widziałem coś w necie związanego z krzywą ugięcia ale to dla wędzisk karpiowych. i nie wiem czy zadziała tutaj.

1/16 testu obciążenia. Tylko jak go wykonać? :D

wieszać obciążenie aż szczytówka osiagnie kat prosty względem dolnika? i to co wyjdzie przez 16?


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #6 dnia: 21.08.2019, 15:47 »
Nie ma sposobu na matematyczne obliczenie ciężaru wyrzutowego wędziska, z wielu względów (bo np. nie uwzględnia się w tych obliczeniach obciążeń dynamicznych). W miarę dokładnie można to zrobić wyłącznie empirycznie.
Jacek

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #7 dnia: 21.08.2019, 16:33 »
Winklepickery jaxon'a zazwyczaj miały 40 gr ciężaru wyrzutowego.
Niekoniecznie.
Na allegro jest oferta kija JAXON WINKLEPICKER 270/5-15g.

@mwitek
Czy jest na kiju jakiś numer seryjny?

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #8 dnia: 21.08.2019, 18:34 »
Właśnie niestety nie ma :/

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #9 dnia: 21.08.2019, 19:59 »
Jednak cos jest. Pod kolowrotkiem. SY-PS-16

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 496
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #10 dnia: 21.08.2019, 20:08 »
Nie ma sposobu na matematyczne obliczenie ciężaru wyrzutowego wędziska, z wielu względów (bo np. nie uwzględnia się w tych obliczeniach obciążeń dynamicznych). W miarę dokładnie można to zrobić wyłącznie empirycznie.

Pojawi się koko i wszystko wyjaśni.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #11 dnia: 21.08.2019, 23:44 »
No jest no to archaiczny wzór, pochodzący jeszcze z czasów sklejki, że CW w uncjach jest równy krzywej ugięcia w funtach :narybki:. Można to bardzo orientacyjnie zastosować do współczesnego sprzętu. Krzywa ugięcia dla feedera to, według mnie, obciążenie, pod którym tworzy się kąt prosty pomiędzy blankiem a początkowym (od strony połączenia z ostatnim segmentem wędki) odcinkiem szczytówki.

Jestem w posiadaniu i nadal chętnie łowię na dwa kije z ubiegłego wieku, kiedy nie było w zwyczaju podawania czegoś takiego jak CW wędki. Są to ulubiony BALZER Magna Silver WinklePicker 3 m i SHIMANO Aero Feeder Light 11'3". Oba gną się ładnie i nie mam strachu, że złamią się przy wyrzucaniu albo na rybie. Pierwszym najlepiej rzuca się podajnikami 15g (zważone 19 g) z towarem, drugim odpowiednio 30 - 35 g.
Nie boję się założyć większego obciążenia ale czuję, że wędki nie działają już jak katapulty i ich sprężystość została przekroczona, wyrzut jest gorszy. Mogę to porównać do działania procy, gdzie w miarę zwiększania wagi ładunku, odległość strzału jest coraz większa, aż do osiągnięcia granicy, kiedy zaczyna maleć.

Koń bardzo dobrze opisał, jak to empirycznie określić dla wędki przy pomocy ciężarków. :beg:

Moim zdaniem, jeśli wędka pęknie przed określeniem maksymalnej masy dla najdalszych rzutów to jest do d.py i nie ma nad czym płakać.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #12 dnia: 22.08.2019, 09:31 »
Dodam od siebie że wędziska z ubiegłego wieku moim skromnym zdaniem są na pewno mocniejsze ( duży zapas mocy ) oraz wykonanie niejednokrotnie "lepszejszejsze" od kosmicznych technologii XXI w.
Ps. również posiadam tego Balzera z tym że 2.7 i również koszyk 15-20 g uważam za optymalny :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #13 dnia: 23.08.2019, 09:23 »
No coś tam posprawdzałem na razie w domu z butelką wody. Waga ok 1 funta powoduje że początek szczytówki jest prawie pod kątem prostym więc wychodzi około 1 oz czyli niecałe 30gr. Sprawdzę nad wodą z ciężarkami i będę się bawił.

P.S.

Szczytówki są wymienne, mam tylko jedną więc pewnie będę chciał choćby jedna innej twardości dokupić jeśli się da. ale czy zmiana szczytówki może spowodować zmianę c.w. ?

Jeśli tak to pewnie niezenacznie bo przecież konstrukcji kija nie zmieni.

Offline mwitek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Pomoc w rozpoznaniu masy wyrzutowej
« Odpowiedź #14 dnia: 23.08.2019, 12:47 »
I pytanie nr. 2

Ile mniej wiecej moze wazyc nieduzy koszyk bez obciazenia wypelniony zaneta?

zmiesci sie w 15-20 gramach?