Autor Wątek: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)  (Przeczytany 6624 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #15 dnia: 29.08.2019, 23:25 »
Koledzy ... tak tak... Wiecie do kogo mowa.
Ograniczmy może wpisy nie mające nic wspólnego z tematem to może uda się uniknąć tasiemca którego to owe wpisy wszakże spowodowały objętościowo?
Dostałem jakąś nalepkę , metke czy inne cudo że teraz będą podśmie%$^ki ze mnie gdzie się tylko nie pojawię? Z całym szacunkiem ale coś tu zaczyna przekraczać granicę dobrego smaku...


Ja mam taki https://www.x-kom.pl/p/372192-monitor-led-24-aoc-i2490vxq.html.
Ogólnie do 24 cali FHD, powyżej większa rozdzielczość bo decyduje pojedyncza plamka i tak :
FHD 24 cale wielkość plamki to 0,275 x 0,275 mm ,
FHD 27 cali  wielkość plamki to 0,311 x 0,311 mm .
Temat przerabiałem w zeszłym roku i tak ogólnie : ips, podświetlenie led, filtr światła niebieskiego.

Czyli w związku z wielkością plamki dobrze dedukuję, że pomimo nie za dużej wielkości ekranu na 27 calach wszystko będzie się wydawało "większe" jak ikony itp i powodować, że paradoksalnie na większym ekranie zmieści się mniej informacji?
Czy może informacji dokładnie tyle samo tylko na 27 obraz wyda się mniej ostry?


Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #16 dnia: 29.08.2019, 23:36 »
Też zamieszam trochę, w okolicach tej ceny najlepszy obecnie wybór to Acer Kg27 w 27cali:

https://www.komputronik.pl/product/447620/acer-kg271cbmidpx-1ms-144hz-freesync-.html?gclid=Cj0KCQjw753rBRCVARIsANe3o4696NdWAfxM2yUu9TMJMB6IrZsD-GDC-uHU-H2NNcZrq8ajaKIQtP4aArq1EALw_wcB

Dużą zaletą jest odświeżanie 144hz obecnie minimum, które już naprawdę robi robotę, przyzwoita jasność.

W okolicach 1000 wyrwiesz już coś z 2k 144hz: Benq Zowie XL, MSI Otpix, Kg 27 WQHD czy AOC Agon

żeby myśleć o przyzwoitym IPS z minimum 144hz cza wyłożyć z 2500-3000. I tak będzie to monitor tak naprawdę bez wodotrysków.

Nie pacz czas reakcji, bo tak naprawdę robotę robi częstotliwość odświeżania, przez co obraz jest dużo płynniejszy niż standardowe 60/75hz

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #17 dnia: 29.08.2019, 23:44 »
N3su matryca TN.
TN miałem zawsze, teraz chciałbym już coś IPS / VA.
Poczytałem też o odświeżaniu.
Jeśli nie mamy komputera który w grach osiąga te 144 klatki lub więcej to podobno nie ma sensu się pchać w taki monitor.
Zwłaszcza jak gra się np w wiedżmina który jak wiadomo klatkowo nie jest demonem.
Ja w gry nie gram. Córka w te co napisałęm ale najczęściej w Minecrafta ( który zależny od mocy kompa bo napisany w Java , a jeszcze częściej w te internetowe ze stajni Roblox gdzie już nie ma wybitnych grafik i wtedy nawet wysokie odświeżanie nie znajduje racji bytu bo 75 wystarcza.
Z kolei na wielu porównaniach widzę, że IPS mimo bladszej czerni jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów , jakość obrazu/szczegółów pod względem barwowym wygrywa z VA.

Nie chcę wykraczać poza założony budżet :-)

Offline Robdar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wypowiadam się tylko w swoim imieniu.
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #18 dnia: 29.08.2019, 23:50 »
W obrazie nic się nie zmieni tylko będziesz mógł zobaczyć plamkę.
Podejdź do TV FHD na 50 cm zobaczysz jakie tam są plamki.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #19 dnia: 30.08.2019, 00:03 »
W tym budżecie skup się tylko na matrycach TN. Zamiast rozpoczynać dyskusję, wystarczy zajrzeć na jakiś większy sklep internetowy ( morele, x-kom, komputronik) i zobaczyć co w danej kategorii cenowej jest bestsellerem. Jeśli chodzi o czas reakcji (gry) TN nie ma konkurencji. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów to IPS, które ma wady w postaci prześwitów. Są technologię łączące zalety obu, ale mówimy o monitorach specjalistycznych w cenie topowych kart graficznych, więc to inna bajka.
Matryca TN, plus złącza i dodatki typu dodatkowe gniazda USB, które będziesz miał pod ręką.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #20 dnia: 30.08.2019, 00:06 »
VA to syf lubi smużyć. W tym budżecie i tak nie kupisz IPS zbliżonego jakością obrazu do tej matrycy TN z Acera. Na 144hz nawet na słabszym kompie odczujesz różnice. Nawet w takie błahostce jak przewijanie forum czy oglądanie filmów gdzie różnice widać gołym okiem. Do tego dużym plusem jest jasność na poziomie 400 cd/m². Kolory i kąty widzenia też będą lepsze niż w tanim IPS. Do 2tys tylko TN powyżej już możesz myśleć o IPS. Mówię ci to jako osoba trochę siedząca w tematyce PC i handlu nimi.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #21 dnia: 30.08.2019, 00:10 »
Witajcie.

Rozmiar zastanawiamy się nad 27 cali.

Pierwsze co, to ustalcie odległość "oczy-planowane miejsce monitora" do tego dobierz rozmiar monitora (widełki) a potem parametry - ja ma około 1,30 do monitora i 21" niekiedy jest dużo, do 27" to dla mnie minimum 2metry odległości

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #22 dnia: 30.08.2019, 00:21 »
Odległość podczas pracy / czytania/ pisania / przeglądania stron około 90-100cm.
Filmy około 1,7m lub więcej.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #23 dnia: 30.08.2019, 00:34 »
To poczytaj czy 27" to nie za dużo....
Wg mnie będzie szyja bolała przy pracy i graniu .. - film możesz przerzucić na tv...  twoja decyzja ale nie zawsze większy znaczy lepszy . - idź do kina i usiądź w 1 rzędzie bedziesz miał porównanie...
Mnie do pracy 21 " wystarcza. Firma bez znaczenia, parametry,, te w których różnica jest zauwazalna

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 015
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #24 dnia: 30.08.2019, 07:49 »
27" to jest nic do pracy, gdzie potrzebujesz 6 różnych okien na raz ;)

Offline Gabor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #25 dnia: 30.08.2019, 20:19 »
Sam posiadam i polecam monitor LG 24MP59G

https://www.x-kom.pl/p/361250-monitor-led-24-lg-24mp59g.html

Według mnie ma on bardzo dobre kolory i sprawdza mi się dobrze podczas grania, przeglądania internetu, oglądania filmów i innych prac na komputerze. Trzeba jednak pobawić się w ustawieniach, bo na podstawowych potrafi smużyć i trzeba dostosować jasność i inne opcje.

Dla niektórych może go dyskwalifikować brak wbudowanych głośników i systemu mocowania VESA.

75 Hz odświeżania powoduje zauważalny skok płynności, ale nie mam dyskomfortu związanego z ponownym przesiadaniem się na monitor o mniejszym odświeżaniu np. znajdujący się w firmie, co może wystąpić gdy posiadamy monitor 144 Hz. Stałe 75 klatek na sekundę jest również znacznie łatwiejsze do osiągnięcia i zapewnia dla mnie większy komfort niż skoki między np. 80 - 120 na monitorze o odświeżaniu 144 Hz. 1080p przy przekątnej 23,8" zapewnia już dobrą ostrość obrazu (przy 27" zaczynają mi już przeszkadzać zbyt widoczne piksele) i jest o wiele mniej wymagające np. w grach niż 1440p (1440p to ok 78% więcej pikseli niż w 1080p, czyli spadek ilości klatek np. o 40% przy takiej samej wydajności komputera).

Gdybym miał jeszcze raz wybierać do 1080p nie wziąłbym monitora większego niż 24". Do 1440p zastanowił bym się już nad 27", ale rozdzielczość w samych grach zmniejszał do 1080p. W obu rozdzielczościach celowałbym w 75 Hz.




Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #26 dnia: 31.08.2019, 00:30 »
Polecam firmę iiyama z matrycą IPS. Zerknij na ich ofertę. Osobiście posiadam model 22 cale. Kolory piękne, dobre kąty widzenia, na filmach nie ma srebrzenia itp. I tak jak wyżej full hd do 24 cali.

Np https://iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xub2492hsu-b1/

poldek3254

  • Gość
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #27 dnia: 07.09.2019, 23:33 »
Witajcie.

Rozmiar zastanawiamy się nad 27 cali.

Pierwsze co, to ustalcie odległość "oczy-planowane miejsce monitora" do tego dobierz rozmiar monitora (widełki) a potem parametry - ja ma około 1,30 do monitora i 21" niekiedy jest dużo, do 27" to dla mnie minimum 2metry odległości
Witam.
I tu kolega ma rację,wg mnie nie więcej jak 23 cale. 27 cali to tak jak telewizor, aby dokładnie objąć go wzrokim trzeba oglądać tak jak kolega pisze. Monitor zwykle stoi na biurku w oległości do ok. 1m.


Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #28 dnia: 07.09.2019, 23:48 »
Decyzja już zapadła na 24 cale.
Nadal jednak w oczekiwaniu na fundusz jest problem z wyborem :-)

poldek3254

  • Gość
Odp: Może ktoś doradzi - zakup monitora :-)
« Odpowiedź #29 dnia: 07.09.2019, 23:49 »
Norbas !
Jaką masz kartę graficzną?,od karty zależy rozdzielczość w monitorze.
Dobra karta-wysoka rozdzielczość - dokładne,płynne detale.