Autor Wątek: Kulki proteinowe - baza  (Przeczytany 2942 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #15 dnia: 08.02.2022, 21:05 »
Mam prawo wyrazić swoją opinię. Przepisy gdzie jest po 200-300 gram mąki sojowej do tego kilka innych wypełniaczy nie są szczytowym osiągnięciem. Dla przykładu https://fishfood.com.pl/rybne-boilies-czesc-2/. Jeśli dla ciebie to są dobre przepisy to spoko.

Offline mietox

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #16 dnia: 08.02.2022, 21:38 »
Nasiona fermentują po ugotowaniu i suszenie niewiele zmieni.

To twierdzenie jest bez sensu. Każda substancja organiczna czyli taka która w swojej budowie posiada węgiel w określonych warunkach może fermentować.  Wszelkie mąki: pszenna, kukurydziana sojowa itp. pochodzą z przemielonych nasion i co nie nadają się do kulek bo sfermentują?
Nasiono w całości sfermentuje a nasiono pokruszone już nie?

Kozi wszędzie gdzie tylko się udzielasz, czytając Twoje posty odnoszę wrażenie że masz tylko jeden przekaz, wszystkie mixy które nie są napakowane maczkami i cuda wiankami są kiepskie. Jest to taki bełkot marketingowy jaki stosują firmy karpiowe, zachwalając swoje produkty jakie to nie są hiper i super wspaniałe.
Osobiście jestem innego zdania. Sam tworząc kulki kieruję się ceną by była jak najniższa, odpowiedni smak i zapach, twardość oraz jeżeli zmuszony jestem nęcić kobrą by się nie rozpadały. Podstawa to mielona kukurydza, mielony mix ziaren dla ptaków, serwatka, mąka lub śruta sojowa. Same proste produkty pozyskiwane od rolników. Na wodach PZW gdzie rzekomo nie ma ryb działają, na łowiskach typowo karpiowych nie sprawdzałem z racji że mam pod nosem ok 300 ha wody PZW jak i prywatnych żwirowni gdzie pracuję.

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #17 dnia: 08.02.2022, 21:45 »
  Wyrażać swoją opinię masz prawo ale tylko i wyłącznie w sposób asertywny! 

 A co do skuteczności, tworzenia miksów mniej lub bardziej rozbudowanych to sam wiesz, że to temat rzeka. Uważam, że artykuły Marcina są w sam raz dla kogoś kto chce wtajemniczyć się w tajniki kulania...
 Jeszcze jedna rzecz. Ja zrobię kulki z pięciu komponentów plus dodatki sypkie i płynne a Ty swoje zrobisz z kilkunastu topowych komponentów - najwyższej jakości - sugerowanych przez topowe firmy do produkcji kulek. Czy uważasz, że Ty i Twoje super wypasione kulki bez zbędnych wypełniaczy, zrobione z wypasionych komponentów okażą się w praktyce lepsze od moich budżetowych...?

 

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #18 dnia: 08.02.2022, 21:56 »
Nie robię kulek premium na nie wiadomo jakich składnikach bo wychodzą za drogo 🙂 ale też nie stosuje nie wiadomo ilu zbędnych wypełniaczy które nic nie wnoszą. Zachowuje tzw balans między jakością a ceną. Ja nie pisałem, że artykuły są złe tylko same przepisy mi osobiście "nie leżą".

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #19 dnia: 08.02.2022, 22:09 »
Nasiona fermentują po ugotowaniu i suszenie niewiele zmieni.

To twierdzenie jest bez sensu. Każda substancja organiczna czyli taka która w swojej budowie posiada węgiel w określonych warunkach może fermentować.  Wszelkie mąki: pszenna, kukurydziana sojowa itp. pochodzą z przemielonych nasion i co nie nadają się do kulek bo sfermentują?
Nasiono w całości sfermentuje a nasiono pokruszone już nie?


Przypominasz mi kogoś z kim pracowałem ;D Ta osoba na wszystko czego nie rozumiała mówiła, że jest bez sensu.

Przyjmij do wiadomości, że fermentacja zachodzi przy udziale węglowodanów jako substratu. W czasie gotowania nasion polisacharydy rozpadają się do cukrów prostych i wtedy wkraczają bakterie. Mąka nie będzie fermentować bo jest zbyt sucha ale po dodaniu wody jak najbardziej zacznie. Robiłeś kiedyś zakwas?


Pochwal się gdzie wyczytałeś o fermentacji kwasów tłuszczowych albo ropy naftowej ;) Związki organiczne i trzeba tylko zapewnić odpowiednie warunki ;D

Offline mietox

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #20 dnia: 08.02.2022, 22:55 »
Nasiona fermentują po ugotowaniu i suszenie niewiele zmieni.

To twierdzenie jest bez sensu. Każda substancja organiczna czyli taka która w swojej budowie posiada węgiel w określonych warunkach może fermentować.  Wszelkie mąki: pszenna, kukurydziana sojowa itp. pochodzą z przemielonych nasion i co nie nadają się do kulek bo sfermentują?
Nasiono w całości sfermentuje a nasiono pokruszone już nie?



Przypominasz mi kogoś z kim pracowałem ;D Ta osoba na wszystko czego nie rozumiała mówiła, że jest bez sensu.

Przyjmij do wiadomości, że fermentacja zachodzi przy udziale węglowodanów jako substratu. W czasie gotowania nasion polisacharydy rozpadają się do cukrów prostych i wtedy wkraczają bakterie. Mąka nie będzie fermentować bo jest zbyt sucha ale po dodaniu wody jak najbardziej zacznie. Robiłeś kiedyś zakwas?


Pochwal się gdzie wyczytałeś o fermentacji kwasów tłuszczowych albo ropy naftowej ;) Związki organiczne i trzeba tylko zapewnić odpowiednie warunki ;D

Z tym "bez sensu" zbieżne skojarzenie, na pewno razem nie pracowaliśmy.
Przyznaję popełniłem błąd używając słowa każda  substancja organiczna. Cóż nie jeden podręcznik przeglądnąłem wykład wysłuchałem i przyznaję większość przedmiotów była na 3xZ. Taki urok że wiedza której na co dzień nie używana się ulatnia.
Co do kwasów tłuszczowych i fermentacji nie byłbym taki pewny gdyż tłuszcz to energia. Ropę naftową i jej pochodzenie skwitowałbym sytuacją: na obronie miałem problemy z odpowiedzią o zlodowaceniach  wtedy profesor mnie wybronił słowami" daj mu spokój skąd ma widzieć co było tysiące lub miliony lat temu jak go tam nie było, Sami tylko gdybamy i przypuszczamy że tak było".

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #21 dnia: 08.02.2022, 23:07 »
Jak najbardziej zbieżne skojarzenie. Osoba którą wspomniałem pochodzi z Twojego regionu i też na siłę udowadnia, że może mieć trochę racji ;D ;D

Masz dostęp do internetu. Poczytaj sobie czym jest fermentacja i jak zachodzi. Nawet nie wszystkie cukry podlegają fermentacji np ksyloza nie fermentuje. Kiedy skończysz poczytaj o tym w jaki sposób czerpiemy energię z kwasów tłuszczowych.

Nie znam się na zlodowaceniach ale wiem że piszę o procesach które są bardzo dokładnie zbadane i nie ma białych plam.

Pozwolisz że nie odbiję następnej piłeczki ;)

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #22 dnia: 09.02.2022, 12:01 »
Panowie a jak takie swoje kulki przechowywać? Jeśli są bez konserwantu to uszuszyc na kamień czy po prostu zamrozić?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #23 dnia: 09.02.2022, 12:15 »
Panowie a jak takie swoje kulki przechowywać? Jeśli są bez konserwantu to uszuszyc na kamień czy po prostu zamrozić?
Dodać konserwant i po problemie. A jeśli bez to mrożenie, zasypanie solą lub suszenie na kamień przez tydzień lub dłużej.

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #24 dnia: 23.02.2022, 21:03 »
Zrobiłem kuleczki moja baza składa się z mąką kukurydziana mąka sojowa mąka pszenna mączka rybna mleko w proszku mielone ziarno słonecznika mielone wiurki kokosowe mielone kasza manna bułka tarta. Do rozrobienia tego jajka z cukrem waniliowym i budyniem pod dany smak np wanila/truskawka... Do tego barwnik spożywczy pod wymagany kolor, co myślicie o tym? Kuleczki wyszły ładne i bardzo ładnie pachnące

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #25 dnia: 23.02.2022, 21:12 »
Zrobiłem kuleczki moja baza składa się z mąką kukurydziana mąka sojowa mąka pszenna mączka rybna mleko w proszku mielone ziarno słonecznika mielone wiurki kokosowe mielone kasza manna bułka tarta. Do rozrobienia tego jajka z cukrem waniliowym i budyniem pod dany smak np wanila/truskawka... Do tego barwnik spożywczy pod wymagany kolor, co myślicie o tym? Kuleczki wyszły ładne i bardzo ładnie pachnące
Sam sobie odpowiedź, dodałeś praktycznie same maczki roślinne których wartości odżywcze są delikatnie mówiąc mizerne. Mączka rybna to pewnie też jakiś odpad za parę zł/kg? W jakim celu dodałeś budyń i barwnik? Glikol dałeś czy mroziłeś?

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #26 dnia: 23.02.2022, 21:17 »
Mączka rybna lt 94 i sporo mleka w proszku do tego wiurki kokosowe i mielone ziarno słonecznika więc na e powiedział bym że takie słabe wartości odżywcze, budyń w celu nadania aromatu do tego syrop np truskawka, ananas, Kulki podsuszylem 2 dni i zamrozilem

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #27 dnia: 23.02.2022, 21:48 »
Mleko w proszku posiada można powiedzieć śladowe ilości białka. Aromat nadasz stosując flavour czyli koncentrat, syropy i inne cuda się słabo do tego nadają. Ale jeśli jesteś zadowolony to działaj.

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Kulki proteinowe - baza
« Odpowiedź #28 dnia: 23.02.2022, 22:03 »
Spoko , zobaczymy jakie będą efekty w porównaniu do gotowych kulek