Autor Wątek: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m  (Przeczytany 1315 razy)

Offline rafter76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • ulubiona metoda: odległosciówka, Drennan Acolyte
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« dnia: 24.03.2018, 10:57 »
Opisy tych wędek na polskich sklepach wołają o pomstę.... ten sam tekst- kopiuj-wklej... :( :(

Tak naprawdę poza niewielką różnicą w wadze wędki oraz zalecaną grubością żyłki potrafi ktoś podać różnice pomiędzy nimi?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #1 dnia: 24.03.2018, 12:22 »
15' Ultra ma smuklejszy blank, a różnica wagowo-wyważeniowa jest jak najbardziej odczuwalna (przynajmniej dla mnie). Semi-paraboliczna 15' Ultralight ma nieco bardziej ustępliwy środek niż progresywna 15' Ultra (podczas holu większych ryb Ultra ugina się wystarczająco głęboko, zapewniając dobrą amortyzację).

Żadna z nich nie jest dobrym wyborem do "odległościowego" łowienia ciężkimi zestawami - to wędki zaprojektowane głównie z myślą o (lżejszej) przepływance, choć nadają się rownież do klasycznego wagglera (np. w głębszych miejscach)

P.S. Oczywiście oprócz 15' Acolyte Ultra jest jeszcze 15' Acolyte Plus, ale to całkiem inna para kaloszy (pod względem zalecanej wytrzymałość żyłki głównej Plus zaczyna się tam, gdzie kończy się Ultralight).

Offline rafter76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • ulubiona metoda: odległosciówka, Drennan Acolyte
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #2 dnia: 24.03.2018, 12:31 »
Wagglery do 12 gram to nie będzie za duzo dla tych wędek?  przynajmniej to mniej niż zakłada producent

najczęściej łowię wagglerami 8-10 g

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #3 dnia: 24.03.2018, 12:54 »
Drennan (zgodnie z brytyjskim zwyczajem) nie określa zalecanego/maksymalnego cw. wędzisk matchowych, zaś informacje zawarte w polskich opisach sklepowych to najpewniej "widzimisię" polskiego importera. Podczas zapodanego niżej instruktażu Alan Scotthorne używa 14' Ultra ze sliderem 4 SSG (6.4 g) i ogłasza, że gdyby miał użyć spławika powyżej 5 SSG (8 g), sięgnąłby po mocniejszego Plusa.



Offline rafter76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • ulubiona metoda: odległosciówka, Drennan Acolyte
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2018, 19:59 »
Miałem okazję wreszcie wypróbować Ultralight i powiem że mam uśmiech szeroki na samo wspomnienie :D :D
praca kija rewelacyjna, celność, amortyzacja uciekających ryb - coś niesamowitego, do tego waga i wyważenie kija- dla mnie kosmos :)


łowiłem wagglerem 8g i nie widziałem żeby jakiś problem był dla wędki. Dzwoniłem do matchpro ( dystrybutora ) i twierdzą że ta podana gramatura jest prawidłowa... ;)

Offline rafter76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • ulubiona metoda: odległosciówka, Drennan Acolyte
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #5 dnia: 16.06.2019, 18:36 »
Albo jestem pechowy albo mam marne umiejętności
>:( Niedawno reklamowałem Acolyte 15 ft w której pięknie równiutko pękł 1 najgrubszy element za pierwszą przelotką s teraz znów złamał się 2 element w nowej wędce. Jeżeli to tak wygląda to niezły pasztet. Tyle lat łowię odległośćiowkami i nigdy mi się nie złamała przy normalnie wykonanym rzucie. Za takie pinedze taki sprzęt.... >:O :o.

Offline artek135

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #6 dnia: 16.06.2019, 20:55 »
Wagglery do 12 gram to nie będzie za duzo dla tych wędek?  przynajmniej to mniej niż zakłada producent

najczęściej łowię wagglerami 8-10 g
Lowie "ultrą"i komfortowo rzuca sie spławikami 12g
Ja uwazam , ze jest to kij wręcz stworzony do spławików 8-12g
Artur
Okręg Poznań
C&R

Offline rafter76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • ulubiona metoda: odległosciówka, Drennan Acolyte
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #7 dnia: 16.06.2019, 21:03 »
To wersja Float, używałem wagglera 10g, złamanie jest idealnie równe, dookoła, tylko ząbek 1-2mm. Rzucam spokojnie, żyłka to 0,14-nie muszę wkładać nie wiadomo jakiej siły w rzut żeby daleko rzucic. Kij ma tylko kilka zawodów za sobą. Mam nadzieję że Drapieżnik znów stanie na wysokości zadania.... Ale mocno mnie to martwi

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Drennan Ultralihgt 4,5 m a Acolyte 4,5 m
« Odpowiedź #8 dnia: 16.06.2019, 21:50 »
To wersja Float...

Acolyte Float występuje tylko w długości 17'. Chodzi zapewne o 15' Acolyte Plus, która niewątpliwie powinna wytrzymać (prawidłowo wykonywane) zarzucanie 10-gramowym zestawem. Inna sprawa, że długie Akolitki zostały zaprojektowane bardziej z myślą o angielskiej przepływance niż metodzie odległościowej w kontynentalnym stylu (to samo dotyczy długich matchówek z oferty innych firm brytyjskich: np. Mavera, szkockiej Daiwy czy Tri-Casta). Jeżeli potrzebna jest "odległościówka" 15' - 16', szukałbym raczej na górnej półce firm kontynentalnych (włoskich, francuskich, czeskich, ukraińskich), bo u nich długie matchówki są zwykle projektowane jako dalekosiężne spławikówki jeziorowo-zaporówkowe właśnie.