Autor Wątek: Zestawy gruntowe na martwą rybkę  (Przeczytany 148529 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #15 dnia: 06.11.2014, 01:55 »
Cholera, kto wymyśla takie przepisy? ;)

Ja mam właśnie ten zestaw z Foxa. Fajna rzecz, bo szybko sie podczepia ciężarki - są dwa w komplecie i starczaja na długo. Ale ten patent z filmu też jest dobry!
Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #16 dnia: 06.11.2014, 16:44 »
W kontekście przepisu dotyczącego zakazu wpuszczania ryb pochodzących z innego zbiornika do zbiornika, w którym łowimy, przepis dotyczący warunków używania podrywki, może być w oczach decydentów bardzo logiczny. No bo jeśli ktoś chce łowić na trupka, filet lub żywca, to musi skądś wziąć przynętę. Nie może kupić, ani złowić gdzie indziej, tylko w wodzie, w której łowi. Ma do tego celu podrywkę. Wtedy też można sprawdzić, czy ryba ma wymiar ochronny oraz, czy nie została złapana w okresie ochronnym. Tylko wtedy wędkarz może jakoś również uzasadnić pochodzenie swojej przynęty. Biada jednak tym, którzy nie będą mieli podrywki lub delikatnego zestawu do połowu małych rybek.   
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #17 dnia: 06.11.2014, 17:33 »
Można też,a nawet trzeba wpisać ryby(nawet te złapane na podrywkę) przeznaczone na filet,trupka lub żywca do rejestru najlepiej z datą wsteczną i numerem łowiska na którym jesteśmy. Jest wtedy wytłumaczenie udokumentowane,że przecież "wczoraj"te ryby tu złapaliśmy.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #18 dnia: 06.11.2014, 19:49 »
Pytanie, dokąd nas to prowadzi? Chyba tylko do konieczności ciągłego uzasadniania, że nie jesteśmy wielbłądami, to znaczy, kłusownikami. Teoretycznie, wszystko jest stawiane do góry nogami. Domniemanie niewinności zostaje zastąpione domniemaniem winy. Na szczęście w praktyce jest inaczej, bo w ludziach jest jeszcze zdrowy rozsądek. W strażnikach również. Ostatnio po raz pierwszy w życiu mnie kontrolowali nad jeziorem. Pełna kultura, żadnego czepiania, wszystko w najlepszym porządku. Życzyłbym sobie częściej takich kontroli, bo raz na 25 lat to trochę za rzadko. :)

A tak wracając do tematu przynęt. Chciałbym zapytać, jakie polecalibyście atraktory na martwą rybkę. Byłem dziś w wędkarskim, to atraktor na sandacza 50ml Kongera 28 złotych. Kurcze, jakoś drogo. Widziałem trappery za 10, ale one są do gum. I jakieś żele sandaczowe do gum.  Tyle lat latam ze spinningiem, nigdy nie używałem atraktorów do gum (jakoś nie sądzę, żeby miały wpływ na brania). W spinningu chodzi o ruch, a nie o zapach. Wymienione atraktory to cały asortyment największego sklepu wędkarskiego w Warszawie. Może samemu można zrobić jakoś taki atraktor. Ma być podobno tłusto i śmierdzieć rybą.   
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #19 dnia: 06.11.2014, 22:01 »
Ja próbowałem atraktory do gum, ale nie zauważyłem, żeby to jakoś podnosiło ich skuteczność.
Może do metody na trupka byłyby wskazane.
Czytałem gdzieś, że moczenia trupka w tranie daje dobre efekty.
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #20 dnia: 06.11.2014, 22:17 »
Może krew suszona wymieszana z jakimś olejem z ryby w puszce?

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #21 dnia: 06.11.2014, 22:36 »
Też myślałem o krwi z olejem z puszki po rybach i pewnie tego spróbuję. Ale Mateo podał dobrą myśl na przyszłość, tylko trzeba by to jakoś dobrze przygotować - tran. Ja jeszcze myślałem, żeby w zwykłym oleju pomoczyć moje śmierdzące śledzie razem z trupkami karasi (znalazłem sklep, gdzie można kupić srebrzyste, tylko mam jakiś dyskomfort przed uśmierceniem ich jutro, a planuję kupić na zapas. Taka masówka, kurcze...).
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #22 dnia: 07.11.2014, 03:08 »
W UK olej z puszki po tuńczyku jest świetnym atraktorem... ;) Stosują go często szczupakowcy. Ja wierzę w kolor czerwony, i lubię ten atraktor (predator z DB). Co do Apetyzerów i innych tego typu 'gumowych' atraktorów - jestem pewien, że musi działać przy zestawie na trupka jeszcze bardziej. Podobno powloli szczupak podchodzi pod przynetę- i trzeba czekać ponad godzinę minimum - ale ma to sens!

Lucjan

Offline Xsi_83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #23 dnia: 12.11.2014, 14:21 »
Kiedyś na jednej z nocek testowaliśmy właśnie tran. Wstrzykiwany był do trupka za pomocą strzykawki z igłą. Było zarzuconych 6 zestawów z czego 3 były z tanem. Tej nocy padły 3 sandacze. Wszystkie na trupki z tranem, więc na pewno taki "atraktor" sandaczom nie przeszkadza, a czasem może i pomóc :)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #24 dnia: 12.11.2014, 19:40 »
No proszę. Czyli to widać znana metoda dopalania trupków :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #25 dnia: 12.11.2014, 22:45 »
Z pewnością spróbuję. Myślę, że to może być hit sezonu. Jak nie tego, to następnego :) W końcu to tłuszcz z wątroby dorsza.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #26 dnia: 13.11.2014, 00:39 »
Ja zmontowałem sobie zestaw jak na poniższych schemacie.
Z tą różnicą, że nie używam systemiku, tylko pojedynczego haka i/lub podwójnej kotwiczki.



Trok boczny do ciężarka 20 cm.
Długość przyponu 65 cm. Przypon z fluorocarbonu 0,24 mm.

Do zestawu użyłem złączy z przeróżnych systemików karpiowych.
Na drugim takim samym zestawie dodatkowo na trok nanizałem pomalowany na czarno kawałek styroduru w celu uniesienia plastikowego kółka (podobnie jak w tym filmiku wyżej).
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #27 dnia: 13.11.2014, 01:57 »
Mateusz - użyłbym Drenannowskiego pike wire'a czyli drutu szczupakowego do przyponów, bo fluorocarbon przy szczupaku nie wytrzyma. Łowię teraz z kilkoma osobami,' trupkarzami' - i oni często mają szczupaka właśnie w nocy. Lepiej nie ryzykować... Ostatnio czytałem o sesjach na kilku wodach sandaczowych - i w nocy równie dobrze ludzie łowili szczupaka co i sandacza.
Lucjan

Offline Xsi_83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #28 dnia: 13.11.2014, 06:58 »
Ja nastawiając się na sandacza przeważnie używam przyponów z plecionki. Na przypony stalowe i wolframowe przechodzę później, tzn. od drugiej połowy października. Właśnie w tym czasie u mnie na łowisku zaczynają się brania nocnych szczupaków.

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #29 dnia: 13.11.2014, 09:39 »
Można też,a nawet trzeba wpisać ryby(nawet te złapane na podrywkę) przeznaczone na filet,trupka lub żywca do rejestru najlepiej z datą wsteczną i numerem łowiska na którym jesteśmy. Jest wtedy wytłumaczenie udokumentowane,że przecież "wczoraj"te ryby tu złapaliśmy.

A tu jak ciekawostkę wklejam list odnośnie połowu na żywe i martwe ryby. Punkt ad.3, jest dla mnie troszkę przewrotny.


 "List z zapytaniem do ZG PZW napisał Mariusz Gut
Pytanie:
rozdział IV pkt 3.11. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z
których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby
przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce
jak w pkt 3.5
Przepis ten budzi wiele kontrowersji i interpretacji wśród wędkarzy. W związku z powyższym proszę o
interpretację.
- czy dotyczy to również ryb martwych ( w okresie jesiennym często łowi się na tzw. mrożonki -
wcześniej złowione i zamrożone), czy muszą one pochodzić z wody w której są używane
- co kryje się pod określeniem wód z których zostały pozyskane (czy jest to obwód, dane łowisko, rzeka
itp.
- czy ryby przeznaczone na żywca muszą być wpisane do rejestru,
Przypadek:
złowione ryby (płoć) wpisuję do rejestru, zabieram do domu, przechowuję w stanie żywym w oczku
wodnym np. 2 miesiące , przywożę nad łowisko i łowię wykorzystując je jako żywiec,
żywce te daję również koledze ( brak u niego wpisu odnośnie pozyskania płoci w danym łowisku).
Proszę o interpretacje powyższego przypadku.
..........................................................................
Odpowiedź
Szanowny Kolego
Proszę powiedzieć tym wędkarzom, że czytanie przepisów to nie jest to samo co oglądanie kolorowych
obrazków w ciekawych pismach. Tak więc sprawa wygląda, tak, jak jest opisana w tych przepisach
RAPR, które są wprost cytatem z Ustawy o rybactwie śródlądowym.
ad. 1. Tak dotyczy to również ryb martwych, przepis bowiem mówi o rybach przeznaczonych na
przynętę, a nie o rybach żywych lub martwych. O rybach żywych przeznaczonych na przynętę przepis
ten (RAPR 3.11) stwierdza tylko, że można je przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce, jak w
pkt. 3,5. Tak więc także to co Kolega nazywa mrożonkami musi pochodzić z wód, w których zostały
pozyskane.
 
ad. 2. pojęcie wód oznacza teren objęty granicami obwodu rybackiego. Jeśli jest nim jezioro to z tego
właśnie jeziora, jeśli rzeka to oznacza, że z danej rzeki wraz z jej obwodem rybackim. Wynika to z faktu,
że gospodarkę rybacką, której zasady określa operat rybacki, prowadzi się w określonym obwodzie
rybackim. Wprowadzanie tam gatunków obcych dla tego obwodu lub pochodzących z innych obwodów
może tę gospodarkę zaburzyć.
 
ad 3. Ryby przeznaczone na przynętę nie muszą być wpisywane do rejestru bowiem są one złowione
tylko ,,tymczasowo'', z przeznaczeniem do ponownego wykorzystania już jako przynęta. Do rejestru, jak
sama nazwa wskazuje, wpisujemy połowy, a więc te ryby, które stały się pożytkami z danej wody i
zostały złowione po to by je zabrać, wycofać z wody. Rejestr służy do oceny ubytków w rybostanie danej
wody (obwodu rybackiego), a także efektów presji wędkarskiej oraz struktury rybostanu, a więc zebrania
informacji ważnych z punktu widzenia gospodarki rybackiej w danym obwodzie rybackim.
 
Tak więc, zgodnie z przytoczoną wyżej interpretacją postępowanie przytoczone, jako przypadek jest
niewłaściwe, bowiem ryby zabrane do domu, nawet jako jeszcze żywe stały się już pożytkiem i tym
 1 / 33Forum wędkarskie WTV - Wędkarstwo, Telewizja, Sklep hand made i Forum
Wygenerowano: 10 November, 2014, 09:06
samym zostały wycofane z rybostanu danej wody. W trakcie pobytu w innej wodzie były poddane jej
oddziaływaniu, np. chorobom w niej zawartej, i teraz po ponownym wprowadzeniu do wody mogą stać
się rozsadnikiem patogenów.
Jeśli zaś chodzi o przekazanie tych ryb koledze, to nie jest to możliwe, ze względu na przepis RAPR 3.4,
który zabrania wędkarzom rozdawania złowionych ryb na terenie łowiska. Wędkarz pozyskuje ryby w
trakcie swojego połowu, bo na to uzyskał zezwolenie od rybackiego użytkownika wód, traktuje te ryby
zgodnie z ich przeznaczeniem i po zakończeniu połowu wpisuje do rejestru, by przekazać rybackiemu
użytkownikowi wód informację niezbędną do prowadzenia dokumentacji rybackiej w danym obwodzie
rybackim.
 
Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW