Autor Wątek: Zestawy gruntowe na martwą rybkę  (Przeczytany 148520 razy)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #30 dnia: 13.11.2014, 12:46 »
 
"Proszę powiedzieć tym wędkarzom, że czytanie przepisów to nie jest to samo co oglądanie kolorowych
obrazków w ciekawych pismach. "

Oprócz nieścisłości logicznych związanych z wymienionymi przepisami, z odpowiedzi bije buta i chamstwo. Początek odpowiedzi cytowanej przeze mnie nie pozostawia żadnych wątpliwości, za kogo nas mają.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #31 dnia: 13.11.2014, 13:17 »
Mateusz - użyłbym Drenannowskiego pike wire'a czyli drutu szczupakowego do przyponów, bo fluorocarbon przy szczupaku nie wytrzyma. Łowię teraz z kilkoma osobami,' trupkarzami' - i oni często mają szczupaka właśnie w nocy. Lepiej nie ryzykować... Ostatnio czytałem o sesjach na kilku wodach sandaczowych - i w nocy równie dobrze ludzie łowili szczupaka co i sandacza.
Normalnie bym tak zrobił. Mam sporo przygotowanych przyponów z Pike Wire.
Ale akurat w tej wodzie, gdzie teraz będę łowił, szczupak bierze rzadko. Sandacz go wyparł dość skutecznie.
A że sam sandacz w tym sezonie jeszcze nie bierze zbyt intensywnie, to chcę w jakiś sposób zminimalizować sytuację, w której zbyt sztywny czy zbyt gruby przypon mu się nie spodoba.


[...]
Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW
Ech... Szkoda słów. Siedzą tęgie głowy i wymyślają kolejne przepisy.
Dawniej stosowało się na żywca i trupka wszelakie gatunki i nie ważne było z jakich wód pochodzą.
Rozumiem zatem, że wprowadzenie takich nowych przepisów było podyktowane tym, że nagle w naszych polskich wodach pojawiły się masowo jakieś infekcje i w wodach tych zaczęły się rozmnażać niepożądane gatunki (??) Bo to jest jedyny argument tłumaczący zasadność takich nowelizacji.
Czy ktoś o takich infekcjach słyszał? A jakież to niepożądane gatunki się rozprzestrzeniły przez używanie żywców? Za dużo płoci, okoni, kiełbi czy uklei? Pomijam już, że większość tych ryb używanych na żywca zdycha po zużyciu.
A może powinniśmy się cieszyć, bo wygląda na to że PZW tak bardzo dba o jakość naszych wód. Dba bardziej niż dbają o to w innych krajach, gdzie takich przepisów nie ma. Super.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #32 dnia: 13.11.2014, 20:10 »
Panowie - odpowiedź 'wysmażył' były rzecznik PZW, Antoni Kustusz - oprócz eks prezesa esbeka Grabowksiego , największy beton w PZW do roku 2013. Jego sposób odpowiadania na pytania był straszny, najlepiej chyba pokazał to pisząc o Wilczej Woli - sugerując że 'nic sie nie stało'. Działał mi na nerwy...

Co do przepisów to z tym dawaniem ryb koledze to jakaś paranoja. jeżeli sie przyznasz, że to zrobiłeś - to łamiesz prawo... Co za nonsens! Pochodzenie natomiast ryby jest dośc istotne, skoro niska temperatura nie zabija wszystkiego - istnieje mozliwość przenoszenia różnego rodzaju chorób i infekcji. Ryzyko minimalne ale zawsze.. Byc może nastał czas aby i w Polsce pewne firmy zaczęłuy produkować martwe przynęty? Powiem Wam, że to dobry pomysł na biznes ;) Rynek jeszcze jest niezagospodarowany - prawo wypadałoby tylko zmienić.
Mam nadzieję, że PZW kiedys zrozumie jak ważne jest wspieranie przemysłu wędkarskiego - jest to system naczyń połączonych przecież... Trudno aby producent martwych rybek zabiegał o nowelizacje - powinien byc jakiś zespół w PZW ludzi którzy cały czas pracują nad uaktualnianiem przepisów prawnych, i działaja na rzecz wędkarzy... Jak na razie marzenie ściętej głowy! ;) RAPR i prawo wodne pełne jest koszmarnych zapisów, absolutnie nie mających odzwierciedlenia w dzisiejszych czasach.

Lucjan

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #33 dnia: 13.11.2014, 21:48 »
"ad 3. Ryby przeznaczone na przynętę nie muszą być wpisywane do rejestru bowiem są one złowione
tylko ,,tymczasowo'', z przeznaczeniem do ponownego wykorzystania już jako przynęta. Do rejestru, jak
sama nazwa wskazuje, wpisujemy połowy, a więc te ryby, które stały się pożytkami z danej wody i
zostały złowione po to by je zabrać, wycofać z wody. Rejestr służy do oceny ubytków w rybostanie danej
wody (obwodu rybackiego), a także efektów presji wędkarskiej oraz struktury rybostanu, a więc zebrania
informacji ważnych z punktu widzenia gospodarki rybackiej w danym obwodzie rybackim."

Czyli według tego, można dać w baniak karpiowi 30 cm, lub jaziowi 25 przeznaczając jako przynęta na suma, nie odnotowując tego faktu w rejestrze połowów - bo nie ma ubytków.  ??? :) Kiedyś tak spróbuje, ciekawe co podczas kontroli wyjdzie. :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #34 dnia: 13.11.2014, 22:23 »
Jeżeli ryba idzie na żywca to rzeczywiście jest problem. Jednak płoć to limit wagowy, podobnie jak inne mniejsze ryby, ale karp to juz 'sztuka'. Normalnym dla mnie jest, że taki 'żywiec' powinien być wpisany do raportu. Nie powoływałbym sie na słowa byłego rzecznika - bo może to nie zadziałać!  ;D ;D ;D

W UK sprawa jest prosta - uzywasz tego co złowisz na tej wodzie, żadnego zabierania ryb lub przynoszenia (żywych). W Polsce pokomplikowane to wszystko... Jak ktos udowodni pochodzenie twojego żywca na przykład? Nawet jeżeli kontrola będzie nad wodą przed sesją - a ja będe miał sadzyk z żywcem - to mogę powiedzieć, że - to ryby tu złowione - lub, że to moje własne z mojej sadzawki, które wziąłem na spacer. Musieli by mnie złapać na gorącym uczynku po otrzymaniu danej odpowiedzi... I dlatego bardzo często straznicy póxniej sa chamscy i działają 'po swojemu'. Bo przepisy są nieżyciowe...

A co do cytatów... Można strażnikom podac słowa rzecznika PZW: "Czytanie przepisów to nie jest to samo co oglądanie kolorowych obrazków w ciekawych pismach". hehehehe... działa to w obydwie strony! ;)
Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #35 dnia: 13.11.2014, 22:25 »
Ja myślę, że wedle tej interpretacji można dać w baniak każdej rybie, byle ją z powrotem wypuścić do wody - a że ona nieżywa to nieistotne. Przecież ryba ta nie stała się pożytkiem dla nas z tej wody. No i znalazła się znów w wodzie. Przez jakiś czas zachowa nawet swoje kształty, więc liczy się jako sztuka żywa, choć nieżywa. Zastanawiałbym się jednak, czy pożytku nie stanowi ryba wykorzystana jako przynęta. Dla Pana Rzecznika nie stanowi, ale chyba Pan rzecznik nie ma racji. 
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #36 dnia: 13.11.2014, 22:55 »
No to Antoniego poniosło  :)
W kolorowych pismach jak zauważył sam Antoś K.  jest wiele ciekawych rzeczy ,co innego czytając przepisy  RAPR-samo ...
Trochę się zapędził,bo po pierwsze,o ile ryb nie można przekazywać nikomu na łowisku to poza nim można np.w drodze na ryby lub w domu  ;)
Po drugie jak zrobić filet z żywej ryby jak w pkt.3.4  napisane jest,że ryb nie wolno dzielić(przed zakończeniem wędkowania nie wolno odcinać ogona,ani głowy)
A jeżeli ryby złapane na żywca będą przetrzymywane w tej samej wodzie,a nie w innej to co?
A jeżeli umyję filety w trakcie porcjowania w innej wodzie niż ta z łowiska to co też ich nie mogę użyć,bo w  trakcie pobytu w innej wodzie były poddane jej
oddziaływaniu, np. chorobom w niej zawartej, i teraz po ponownym wprowadzeniu do wody mogą stać
się rozsadnikiem patogenów.
A co z rybami które nie zostały wykorzystane w trakcie łapania czy wtedy należy je wpisać do rejestru,bo jak twierdzi Antoś stały się pożytkami z tej wody i zostały tym samym wycofane z wody itd.
Dawno większych głupot nie czytałem,ale czego się można spodziewać od rzecznika.
 

Offline luksaj

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #37 dnia: 14.11.2014, 00:53 »
Szkoda słów ,ja to skwituje  tak , przez zasadę że głupszemu trzeba ustąpić doszło do tego że głupole rządzą w naszym kraju bo wszyscy mądrzy ustępując głupszym utorowali drogę do władzy (choć są wyjątki).Teraz musi minąć parę pokoleń a młodzi ludzie muszą wiedzieć że głupocie się nie ustępuje tylko się ja tępi i wtedy będzie lepiej.  My  możemy inwestować wysiłek w młodzież .A żeby było w temacie to  w tym roku spróbowałem metody trupka i okazała się skuteczna mimo mojego braku wiary w jej możliwości .

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #38 dnia: 14.11.2014, 01:30 »
No ja swoje widziałem z trupkiem i mam straszną wiarę... O ile spinning szybciej daje wyniki (zależy czy sie ma aktywne podejście do trupka czy nie) - to trupek na pewno większe ryby. Mamuśki o wiele częściej uderzają właśnie na 'dead baita'. I o to chodzi! ;) 

Wyobraźcie sobie, że czytałem o tym jak jeden wędkarz łowiący na Tamizie w nocy na trupka, miał - 8 szczupaków, z czego połowa w granicach od 4 kilogramów do bodajże 6. Oprócz tego przytrafił mu się sandacz. Odpowiednia przynęta (morskie mają mocniejszy aromat) zrobiła swoje.

A w niedzielę byłem na spotkaniu PAA i kilku naszych klubowiczów 'trupkowało' Wyobraźcie sobie, że Mariusz łowił na pstrąga, i postanowił wymienić go na nowego. Ale był numer - ściągnął trupka i rzucił go przy brzegu. Chwilę potem szczupak z 80 cm juz 'opracowywał' go! :) Nikt nie złowił ryby tego dnia żeby było śmieszniej!
Lucjan

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #39 dnia: 28.11.2014, 19:17 »
Odpowiedź mnie zaskoczyła, bo podał mi on produkt Drennana! :) Green Pike Wire. widze ze mozna zawiazac ale tez i zacisnac tuleja do linek stalowych. Tylko jaki rozmiar wybrac i czym to zacisnac i czy takimi tulejkami da sie zacisnac fluorocarbon ? Pytam bo jestem zielony na ten temat

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #40 dnia: 28.11.2014, 20:32 »
Odpowiedź mnie zaskoczyła, bo podał mi on produkt Drennana! :) Green Pike Wire. widze ze mozna zawiazac ale tez i zacisnac tuleja do linek stalowych. Tylko jaki rozmiar wybrac i czym to zacisnac i czy takimi tulejkami da sie zacisnac fluorocarbon ? Pytam bo jestem zielony na ten temat
Ja stosuję Green Pike Wire 15 lb i tulejki Slim Crimps 15lb to 28lb.
Zaciskam w 3 miejscach (jest to opisane na opakowaniu) przyciskając śrubokrętem.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Qarg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 19
  • życie jest za krótkie żeby łowić tylko w weekendy
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #41 dnia: 12.12.2014, 14:02 »
ja Wam zaproponuje na przypony http://www.maxkf.pl/oferta/plecionki-max/plecionka-aramid-steel
koledzy ze ślaska stosuja te najgrubszy czyli 0,18 i bardzo sobie chwala a sporo ryb łowia ryb nie rybek. zaczeli ja stosowac bo duzo szczupłych podnosiło trupa . nie zauwazyli spadku brań sandaczy :) co do dopalania to polecam bo sparwdza sie to na gumach równierz
http://www.wedkarskiraj.com.pl/atraktor-cormoran-double-fish-sandacza-55ml-pi-4409.html jest wersja na szczupaka i wegorza
ciekawi mnie czy ten na węgorza zadziała na suma :) choc łowcy sumów ze ślaska ucza mnie ze sum poluje na to co ma nad soba i jak narazie sie to sprawdza :)
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #42 dnia: 12.12.2014, 19:57 »
Ciekawa ta plecionka, nie powiem...
Lucjan

Offline Qarg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 19
  • życie jest za krótkie żeby łowić tylko w weekendy
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #43 dnia: 12.12.2014, 20:11 »
Nom ciekawa. Koledzy ktorzy ja polecali mogli wybrac inne bo to pracownicy eurofishing i maja dostep i mozliwosc sprawdzenia wielu plecionek przyponowych a wybrali ta i to do mnie przemowilo :)
Arek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
« Odpowiedź #44 dnia: 12.12.2014, 20:25 »
Oczywiście przetestuję :)
Pozdrawiam
Mateusz