Autor Wątek: Haczyki - firmy robią z nas wała?  (Przeczytany 4142 razy)

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 93
Haczyki - firmy robią z nas wała?
« dnia: 14.04.2019, 14:58 »
Rzuciło mi się dziś w oczy coś ciekawego. Wiązałem sobie haczyki: B911 Kamasana oraz Wide Gape Pellet Drennana. Oba w rozmiarze 12.
Specjalnie takie, bo stosuję haczyki bezzadziorowe i chciałem sobie potestować w tym sezonie dwa różne. No właśnie... "różne".

Mój telefon ma problem ze złapaniem ostrości więc zdjęcie szału nie robi ale... te haczyki są identyczne. IDENTYCZNE. Kładąc jeden na drugi nie ma absolutnie żadnej różnicy w kącie kolanka itd.

Po lewej B911 po prawej Wide Gape:

https://drive.google.com/file/d/15btoNYCEvROhZ5eIukII2On0VPzRUsfo/view?usp=sharing

Może wyważam otwarte drzwi ale czy to normalne? Albo inaczej - czy to świadome działanie?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #1 dnia: 14.04.2019, 15:14 »
Pięknie :thumbup:
Teraz trzeba jeszcze Aliexpress przejrzeć i się znajdą identyczne w cenie 500 szt. za tych 10 ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #2 dnia: 14.04.2019, 15:46 »
Właścicielem marki Kamasan jest Drennan, a haczyki pochodzą od tego samego japońskiego wytwórcy. Oferta haczykowa spod znaku Kamasana oraz Drennana ma pewne elementy wspólne, ale zdecydowana większość modeli nie jest zdublowana.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #3 dnia: 14.04.2019, 15:53 »
Przyglądałem się zdjęciu i mam kilka uwag.
Po prawej, haczyk ma lekko wygięty trzonek w prawo przy oczku, a grot bardziej prosty.
Są to spostrzeżenia ze zdjęcia, nie mam haczyków Wide Gape Pellet.
Marek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #4 dnia: 14.04.2019, 16:08 »
B911 nie ma w wersji z zadziorem, który jest w wersji Wide Gape z Drennana (obydwa są za to w wersjach z oczkiem i łopatką). Do tego jak pisze Modus, Drennan kupił Kamasana (chyba całą fabrykę), więc pewne modele mogą się dublować. Patrząc na rynek UK, trzeba zrozumieć też, że Kamasan jest dość rzadką pozycją, natomiast Drennan jest wszędzie, w każdym sklepie. Ceny tych haków są identyczne, więc trudno mówić o oszustwie. Wiele firm kopiuje ten kształt i praktycznie każda wyczynowa ma coś podobnego, diabeł tkwi w szczegółach zapewne, pozwalających uniknąć ewentualnego procesu o kradzież patentu, o ile jest takowy. Swojego czasu nie mogłem kupić gotowców z przyponami - nr 18 w wersji light (cieńsza żyłka), nie miał ich żaden sklep internetowy. Teraz dostępność Kamasana się znacznie poprawiła, na co wpływ ma zapewne fakt, że to część grupy Drennan.

Kolejna rzecz to hak B911. Według mnie to jeden z najbardziej uniwersalnych haków, ja stosuję je zarówno do matchówki jak i do gruntu, w tym mam największe modele Wide Gape do łowienia karpi i brzan. Hak ten ma wielkie  plusy - moc, skuteczność zacięcia oraz inną ważną rzecz - cenę. Mniejsze haki są bardzo mocne i przy łowieniu na spławik dają możliwość użycia praktycznie każdej przynęty, kukurydzy, białego robaka, dendrobeny czy też pelletu haczykowego. Uniwersalność ta jest bardzo ważna. Są to też haki mocne, miałem dawniej sporo ryb dużych na małe haki, mój 'rekord' to karp 10 kilo na Kamasana B911 nr 18.

Jeżeli miałbym zdecydować się na jakiś jeden hak który miałbym zabrać na bezludną wyspę, to były to właśnie ten model :)

Lucjan

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #5 dnia: 14.04.2019, 18:01 »
Ja ostatnio u siebie w miasteczku kupiłem haczyki już nawet nie pamiętam nazwy :facepalm: i przekładając je do pudełka ,wyszło że jest ich 9 a na paczce pisało 10 ??? więc albo fabryka albo w sklepie lecą w kulki :thumbdown:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #6 dnia: 14.04.2019, 18:14 »
Z ilością zdarzają się czasem wtopy. Ja jakiś czas temu kupiłem ok. 30 opakowań haczyków od Guru, i w jednym z nich także brakowało jednej sztuki. Nie sądzę, żeby problem leżał po stronie sklepu, tym bardziej że haczyki pochodziły z dwóch, do których mam duże zaufanie. Widać pakowarka nie zawsze działa jak należy ;)

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #7 dnia: 14.04.2019, 18:21 »
Moim zdaniem my wędkarze jesteśmy robieni w jajo.
Czy ktoś ma dane  ile na świecie jest wytwórni haczyków wędkarskich ?
Nie wiadomo czy hak sygnowane  firmy XXX oraz YYY nie są klepane w 1 fabryce.
Niema żadnych certyfikatów  że np haczyk kupiony jako Guru czy tam jakiś Korum  pochodzi z tej a tej fabryki.
Podejrzewam że 80% rynku to "pakowacze" czy "przepakowywacze", tak jest z wszystkim począwszy od wędek przez żyłki a kończywszy na krętlikach.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #8 dnia: 14.04.2019, 18:30 »
Normalka , a wszystko zaczęło się od ''afery żarówkowej'' 8) i teraz doją nas z każdej strony :facepalm:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #9 dnia: 14.04.2019, 18:41 »
Troszkę z innej branży.
Brzeszczoty do wyrzynarki ze Szwajcarii można kupić z firm:
Bosch
Hilti
Hawera
I pewnie jeszcze kilka innych.
Fabryka jest tylko jedna w całym kraju.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #10 dnia: 14.04.2019, 18:54 »
Kupowałem kilka hakow z aliexpress, później te same znalazłem w sklepie i róznica żadna :)

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #11 dnia: 14.04.2019, 19:07 »
Czemu od razu wał? Podobnie jak w świecie kulek i pelletów. Kilku głównych graczy reszt bierze od nich haczyki i daje swoje marki. Do tego same model kształty haczyków się pokrywają. Najwięksi gracze to obecnie chyba Mustad, Gamakatsu i Owner do niedawna chyba VMC. Większość innych marek to głównie przepakowane ich produkty. Stąd to podobieństwo.

Offline DKapek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dawid. Pozdrawiam z Irl.
    • Torn
  • Lokalizacja: Dublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #12 dnia: 14.04.2019, 19:20 »
Normalka , a wszystko zaczęło się od ''afery żarówkowej'' 8) i teraz doją nas z każdej strony :facepalm:
I doić nas będą cały czas bo rynek się poszerza. ;)

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #13 dnia: 14.04.2019, 19:25 »
Czemu od razu wał? Podobnie jak w świecie kulek i pelletów. Kilku głównych graczy reszt bierze od nich haczyki i daje swoje marki. Do tego same model kształty haczyków się pokrywają. Najwięksi gracze to obecnie chyba Mustad, Gamakatsu i Owner do niedawna chyba VMC. Większość innych marek to głównie przepakowane ich produkty. Stąd to podobieństwo.

Może nie wał ale jak ktoś płaci za jakąś paczkę haków 17 zł za 10 szt (płaci za firmę  w przeświadczeniu "zajebistości" produktu)  a  potem okazuje się że te same haki są na alliexpres w cenie 21 zł za 600 szt to trochę głupio i nie dziwię sie że ktoś czuje sie oszukany.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Haczyki - firmy robią z nas wała?
« Odpowiedź #14 dnia: 14.04.2019, 20:40 »
Może nie wał ale jak ktoś płaci za jakąś paczkę haków 17 zł za 10 szt (płaci za firmę  w przeświadczeniu "zajebistości" produktu)  a  potem okazuje się że te same haki są na alliexpres w cenie 21 zł za 600 szt to trochę głupio i nie dziwię sie że ktoś czuje sie oszukany.

Sorry, ale myślę, że popełniasz pewien błąd w rozumowaniu. Jeżeli chcesz dobrego sprzętu i postępu, firmy muszą zarabiać. Kupowanie haczyków w ilości 600 sztuk za 21 zeta to jest przesada.
Pomyśl ile mają zarabiać ludzie. Jak wszyscy będą kupowali rzeczy po cenie jak z chińskich portali, to 3/4 straci pracę, po czym wszystko się zawali. Chcesz zarabiać dużo a kupować po cenach dla hurtowników? Kaman, musi być pewna równowaga. Sklepy też żyją z marży, jak będą handlowały towarem w cenie chińskiego podrabiacza, to nie zarobią nawet na opłaty. Nie wiem czy to jest robienie wała, dla mnie jak najbardziej nie. Chińczyk kopiuje i sprzedaje tanio, ma niskie koszty produkcji. Jakby wymyślał coś sam, to cena byłaby dużo wyższa (mowa ogólnie o sprzęcie). Do tego pomyśl o ochronie środowiska i tak dalej. W Chinach normy są jak w Europie 50 lat temu (o ile są), tam się truje na maksa, idzie po bandzie, nie dba o ludzi, tam nie ma socjalu, jest wyzysk. Nasze społeczeństwo jest inaczej skonstruowane i cena produktu musi mieć odpowiedni poziom. Bo jak mamy mieć ceny jak z aliexpressów, to sami siebie zrobimy w wała.

Haki takie jak Wide Gape kosztują 1.40 funta około za paczkę, podczas gdy haki karpiowe kosztują 4 do 6 funtów za paczkę (średnia cena 5 fuli), to spora różnica. Tutaj jest problem, bo ktoś ustalił, ze karpiowe rzeczy muszą być dużo droższe...

Lucjan