Autor Wątek: Lekka karpiówka poszukiwana  (Przeczytany 4452 razy)

Offline LB

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Lekka karpiówka poszukiwana
« dnia: 03.06.2019, 15:33 »
Witajcie koledzy po kiju :)
Potrzebuję małej pomocy w doborze kija i kołowrotka.
Mianowicie obecnie wędkuję głównie na metodę na wodach stojących PZW jak również komercyjnych.
Łowię na dwie wędki Prologic MP Detek 10ft (wędki mają 1,75lb, 80g wyrzutu). Łowię nimi przy użyciu sygnalizatorów. Super się sprawują i dają dużą frajdę ze złowionych ryb.

Chciałbym zacząć łowić na cięższą metodę (m.in. duże podajniki z PVA) lub względnie na lekkie zestawy karpiowe (chciałbym nabyć doświadczenia w lekkim kapriowaniu :) oraz ważne aby wędka dawała możliwość nęcenia spombem małym lub średnim. Długość wędki raczej 3,60m lub ewentualnie 3,9. Łowienie tylko z rzutu.

Z opcji dodatkowych chciałbym aby przyszły kij dawał możliwość:
- łowienia na rzece (raczej nie w głównym nurcie)
- łowienie na martwą rybkę

Myślę o lekkiej karpiówce ale naprawde nie mam w tym doświadczenia i bardzo chciałbym zasięgnąć rady forumowiczów. Do tego oczywiście będzie potrzebny kołowrotek.
Budżet na razie jest elastyczny.

Będę wdzięczny za pomoc :)
Łukasz

Offline LB

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #1 dnia: 03.06.2019, 18:29 »
PS.1  Rybki na jakie się nastawiam to do 10kg :fish: :fish:
PS.2  Udało mi się znaleźć na jakiejś angielskiej stronie Koruma Twin Tip Plus Rod tylko pytanie czy to jest odpowiedni wybór? czy raczej coś mocniejszego na te potrzeby moje?
Łukasz

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #2 dnia: 03.06.2019, 21:27 »
Osobiście pod dużą metodę używam Nasha H-gun 3,6m 2,75lbs i myślę,że jest to jak najbardziej odpowiedni kij pod takie łowienie ,na twoim miejscu szukałbym właśnie  kija w przedziale od 2,5lbs do max 2,75lbs, marek jest wiele Daiwa,Dam,Prologic,Nash,Chub,Fox,Mikado jest w czym wybrać ,co do młynka to napisz coś  więcej,czy z wolnym czy bez jakiś big pit, to też pomożemy ;)

Offline LB

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #3 dnia: 03.06.2019, 22:36 »
Dziękuję za odpowiedź :)
Oczywiście firm jest dużo. Ale wędka wędce nie równa :) dlatego też pytam o sprawdzone wędziska do takiej metody łowienia.
Wydaje mi się, że u mnie dominować będzie na tej wędce klasyczny zestaw karpiowy + pva chociaż pewnie życie zweryfikuje moje pomysły.
Skoro mam szukać 2,75lbs to już wiem, że Korum którego planowałem nie nada się :)

Co do kołowrotka to wolny bieg napewno i chyba big pit bo z tego co się orientuje jest pomocny w dalekich rzutach ale zdawałbym się bardziej na doświadczenie kolegów :)
Łukasz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #4 dnia: 03.06.2019, 23:15 »
Ja na lekkie karpiówki poleciłbym Foxy Duo-Lite 12 ft 1,75-2,25 lb. Mam je od tego roku, i na razie na rybach do 3-4 kg sprawują się wyśmienicie. Działają z klasycznym zestawem karpiowym na ciężarkach 64 g, podajnikami XL ESP albo woreczkami PVA. I na razie nie mają ochoty klękać ;)

Tyle że nie ma jak tego użyć na rzece, niby są dwa topy, ale obydwa typowo do łowienia z sygnalizatorem :/

Offline LB

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #5 dnia: 03.06.2019, 23:46 »
Ja na lekkie karpiówki poleciłbym Foxy Duo-Lite 12 ft 1,75-2,25 lb. Mam je od tego roku, i na razie na rybach do 3-4 kg sprawują się wyśmienicie. Działają z klasycznym zestawem karpiowym na ciężarkach 64 g, podajnikami XL ESP albo woreczkami PVA. I na razie nie mają ochoty klękać ;)

Tyle że nie ma jak tego użyć na rzece, niby są dwa topy, ale obydwa typowo do łowienia z sygnalizatorem :/

Czyli w zasadzie to bardzo podobny kijek do tego Koruma o którym wspominałem. Też mają dwie końcówki 1.75lb i 2.2lb tylko, że są o połowe tańsze od foxów :) Nie wiem na ile warto dopłacić.
A jaki kołowrotek do tego używasz?
Łukasz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #6 dnia: 03.06.2019, 23:49 »
Bardzo możliwe, że różnice nie są warte wyższej ceny - ale uczciwie powiem, że Korumów nie miałem w ręku.

Młynki to Shimano Thunnus 6000. Ale to też, można powiedzieć, fanaberia - wykraczająca ponad "też dobre, a niedrogie". Ja bym pod takim kijkiem widział młynek ze szpulą średnicy do 60 mm, z wolnym biegiem. Pewnie w niższej cenie brałbym którąś Okumę, zwłaszcza pod Koruma.

Offline LB

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #7 dnia: 03.06.2019, 23:53 »
No to konkretny zestaw :D Ja bym chciał się zamknąć w tysiaczku :)
No dobrze a czy mógłbyś coś powiedzieć o żyłce? Ja do swojego prologica używam 0,26 ale tutaj pewnie trzeba coś konkretniejszego zastosować. To samo jako przypon co polecasz? Nie mam doświadczenia w budowaniu takich zestawów
Łukasz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #8 dnia: 04.06.2019, 00:15 »
Shimano Technium 0,22 na jednej i 0,30 na drugiej szpuli - zależy jaki kaliber ryby pływa w wodzie. Z obydwoma żyłkami kije pracują dobrze, tyle że nie siadło na nich jeszcze nic takiego, co mogłoby nadwyrężyć tą grubszą żyłkę. Technium w dużych szpulach wychodzi relatywnie niedrogo, porównując do innych karpiowych linek w krótszych nawojach. Warto zapolować na jakieś przeceny, czasem się trafiają.

Na przypon to już różnie. Dużo plecionek przyponowych pływa, i wymaga smarowania pastą wolframową, lub dociążania śruciną. Taka Daiwa J-Braid X8 jest dostępna na metry, i wyjdzie niedrogo. Za to jeśli chcesz plecionkę tonącą, to akurat Fox Reflex Camo Braid tonie i ładnie się układa bez jakiegokolwiek dociążania - inne karpiowe pewnie też, ale jednak się cholery cenią...

Zatem tak szczerze- jeśli chcesz się zmieścić w tysiaku, to bierz Koruma Twin Tip Plus Rod, kołowrotek - Okumę Pulzar 6000 (taniej, lżejszy) lub Okumę Aventa 6000 (droższy cięższy - chyba deko solidniejszy?), do tego dwie szpule żyłki Daiwa Hyper Sensor - 0,26 na łowienie tam, gdzie wiesz że jest mniejsza ryba, i 0,33 na te większe, do tego Daiwę J-Braid na przypony, jakąś plecionkę w otulinie do combi rigów i innych sztywnych cudaków. A resztę przeznacz na pokrowiec, albo niedrogie a dobre akcesoria końcowe - jakieś Mivardi, Undercarp, czy (o zgrozo! ;) ) coś od naszych importerów, typu Mikado. Nie nastawiasz się na olbrzymy, więc zakładam że tam gdzie łowisz ich nie ma. Więc chyba nie ma się co pałować i wydawać kasę na "najlepsze" komponenty, bo może nigdy ten ich zapas jakościowy się nie przyda.

A, co ważne. To nie będą zestawy rzutowe! odległości 60, 70 metrów będą w zasięgu z zestawem z kulką, ale ja bym się nie nastawiał jakoś mocno na łowienie dalej. Tu już potrzebne są dobre, rzutowe kije powyżej 3 lb. Ale co to za frajda łowić czymś takim na metodę, albo karpie poniżej 5 kg...

Offline LB

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #9 dnia: 04.06.2019, 15:22 »
Dziękuję za niezmiernie wyczerpującą odpowiedź :)
Chyba się zdecyduję na te Korumy. Jedyny minus, że trzeba je zamawiać w UK bo u nas w PL nigdzie ich nie idzie znaleźć.
Co do kołowrotków to właśnie zastanawiam się... nigdy nie miałem Okumy i tak troche nieufnie podchodze chyba :) są jakieś lepsze alternatywy na kołowrotek? Może coś z płytką szpulą? Takie typowo do rzutów? tak myśle sobie
Drugie pytanie to czy wędka przeżyje rzut małym i średnim spombem? Jaki do tego przypon strzałowy wykonać (tak aby był w miare uniwersalny do łowienia na dużą metodę, PVA itp)?
Łukasz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #10 dnia: 04.06.2019, 15:46 »
Ja miałem kilka Okum, i byłem bardzo zadowolony. W tej półce cenowej na pewną będą lepszym wyborem niż Shimaniaki. Zastanów się, czy jest jakikolwiek sens iść w większą szpulę - moim zdaniem nie. Kij 2,25 to nie kij do rzutów, przelotek nie ma dużych, zaczynają się też stosunkowo blisko kołowrotka. Duża szpula może wręcz pogorszyć wyniki. Płytka szpula byłaby dobra żeby mniej linki nawijać, ale może być ciężko taki znaleźć, a już na pewno z wolnym biegiem.

Jeśli kij daje radę rzucić nabitym podajnikiem XL ESP, to ja bym się nie martwił o średniego spomba. Korumów w rękach nie miałem, więc nic nie obiecam, ale moje kije nie mają problemów.

Przy takich średnicach żyłki i obciążeniach jak dla mnie przypon strzałowy to pomyłka. Już 0,26 powinna sobie dobrze radzić. Pamiętaj, że strzałówka daje Ci właściwie jedną korzyść - mocniejszą linkę przy rzucie, oraz nierozciągliwość plecionki (jeśli strzałówka jest z niej wykonana), co daje lepszą kompresję wędki. O ile przy kiju 3,75 lb to ma znaczenie, to 2,25 lb skompresujesz pod korek samym dużym podajnikiem z zanętą, jak dobrze napędzisz wędkę. A wadą strzałówki jest niewątpliwie węzeł - jak go nie zawiążesz, to zwiększy opór na przelotkach. Moim zdaniem przy takim zestawie lepsze efekty będziesz miał bez strzałówki.

A jeśli liczysz na duże dystanse (sensowne łowienie na 80 metrach i dalej), to nie pchaj się w "lekkie" karpiówki. Nie ta parafia zupełnie :)

Offline B7Studio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #11 dnia: 04.06.2019, 15:59 »
Korum do łowienia to może i się nada, ale rzucanie spomba na 70m to juz kiepsko widzę.  Osobiście nie lubię Korumów, miałem, macałem i nie przypasowały mi.  Mogę natomiast polecić Tobie Karpiówkę marki Shimano Tribal TX-2 3Lb, kijek ma mocny blank, mocne i duże przelotki, ma spory zapas mocy aby rzucać średnim spombem.  Bardo fajnie pracuje przy rybach  3 kg bo 8kg. Doskonale sprawdza mi się jako ciężka metoda. Z drogiej strony ten kijek tez jest już dobrym wstępem do karpiowania. 

Drugi kij który mogę polecić to Daiwa Powermesh Barbel 2.75, lekki mocny, bardzo ładnie wykonany, brania na szczytówce widoczne (nawet małych ryb) ogromny zapas mocy (120g ciężarek + PVA z pelletem i rzucasz ile masz sił - tutaj możesz zobaczyć je w akcji
Połamania

Offline B7Studio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #12 dnia: 04.06.2019, 16:17 »
Bardzo możliwe, że różnice nie są warte wyższej ceny - ale uczciwie powiem, że Korumów nie miałem w ręku.

Młynki to Shimano Thunnus 6000. Ale to też, można powiedzieć, fanaberia - wykraczająca ponad "też dobre, a niedrogie". Ja bym pod takim kijkiem widział młynek ze szpulą średnicy do 60 mm, z wolnym biegiem. Pewnie w niższej cenie brałbym którąś Okumę, zwłaszcza pod Koruma.

Koniu 8) to co u Ciebie w wodzie pływa ze podpinasz Shimano Thunnus ? :P 8) 8) :P

Shimano Baitrunner XT czy DL dadzą rade, ale proponuję Shimano Baitrunner X-Aero RA na karpie i na ciężką metodę.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #13 dnia: 04.06.2019, 17:44 »
Nic ;) Mydło i ręcznik też na ryby biorę ;)

Akurat przy Thunnusach mam tą pewność, że długo przy moim łowieniu nie klękną. Wyleczyłem się z kupowania tymczasowych rozwiązań. No i moim zdaniem te kołworotki świetnie pasują do Foxów. A jeszcze jest wygląd, z korkiem na dolnikach świetnie się to komponuje 8)

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 469
  • Reputacja: 297
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lekka karpiówka poszukiwana
« Odpowiedź #14 dnia: 04.06.2019, 18:06 »
Ja niedawno pokusiłem o sprzedanie kilku wędek i okazało się, że kupcem jednej był Daniel Ostrowski. To bardzo dobry karpiarz i Jego poprosiłem o poradę odnośnie niedrogiego kija do rzutów. Polecił mi Carp Spirit Blax 3,9 3lb. Kupiłem wędkę i niestety jeszcze nią nie łowiłem, ale za cenę 250pln nie da się kupić nic lepszego. Kij o akcji progresywnej i ogromnej mocy.
Jak się pytał czy mam kołowrotek to mu odpowiedziełem, że mam Penn Surfblastr 7000 i mi odpowiedział, żę to morski kręcił, ale wielu karpiarzy go ma i każdy go chwali.
Sam łowiłem na morzu i na lądzie tym penn'em i do rzutu to petareda. Jak te maszyny nie boją się solanki i są do mega rzutów, to podołają każdej rybie.
Kije Carp Spirit były recenzowane przez Carp Max.
Marcin