Autor Wątek: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG  (Przeczytany 5227 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« dnia: 22.05.2017, 16:36 »
W związku z tym, że będę obecny na zlocie, postanowiłem "dać coś od siebie" i przeprowadzić zajęcia, czy też prezentację serwisowania kołowrotka. Co chcę w zamian? :P
Sądzę, że otrzymałem już sporo wiedzy, wiele jeszcze się dowiem i wiele podejrzę na zlocie. Nie omieszkam też męczyć pytaniami innych, którym będzie lepiej szło łowienie podczas zlotu ;D

Otrzymałem "błogosławieństwo" Lucjana, więc moja inicjatywna wejdzie w życie :)
W który dzień i o której godzinie- tego jeszcze nie wiem i nie do końca mi o tym decydować.

Tak czy inaczej!
Warunki będą nieco polowe, a czasu też ograniczona ilość. Nie wszystkie więc konstrukcje i nie każdemu będę w stanie ogarnąć :-\ 
Postanowiłem więc, że ograniczę się do kilku najbardziej popularnych czy też "interesujących" konstrukcji.
Wybrałem więc :
- shimanowskiego baitrunnera ( będzie to DL Luka)
- shimanowskiego x-ship (może być Ultegra, może być Aero Feeder/Match)
- Daiwa Ninja ( tutaj jednak sprawa jest skomplikowana, ze względu na pewien majstersztyk budowy nie obiecuję, że na pewno uda się ją przeserwisować- bo w warunkach zlotowych, może się nie udać jej rozebrać)
- czwarty typ to albo coś Spro/Ryobi, albo okumowski wolny bieg ( w zasadzie dowolny model, bo mają w środku to samo).

Kto więc ma młynek wymieniony powyżej (poza DL'em), będzie na zlocie i chce/może go udostępnić na potrzeby warsztatów- proszę by zabrał go ze sobą.
Korzyść takiego "poświęcenia" swojego sprzętu może być wymierna, bo sprzęt zostanie gratisowo przeserwisowany, tudzież uzupełnię mu środek smarny i sprawdzę czy w środku jest ok.
 
Odnośnie czwartego typu kołowrotka- póki co temat otwarty, musimy dojść do porozumienia ;)

Jeśli mój apel będzie się wiązał ze sporym odzewem, to może.... losowanie? :P

Tak więc można pisać w wątku, pytać, komentować, debatować...
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #1 dnia: 22.05.2017, 16:41 »
Tak się pięknie składa, że mój Red Arc jeszcze się nie wyczyścił, nie nasmarował i nie złożył :) Czesiek, mogę go zabrać? To znaczy części...
Jacek

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #2 dnia: 22.05.2017, 16:54 »
Fajna sprawa. Bardzo chętnie popatrze jak "to się robi". Tym bardziej, że nie znam sie na kołowrotkach. Mam daiwe ninja 4012A. Jest nowa (mam ją 2 miesiące) więc nie wymaga serwisu. Lecz jeżeli będzie problem z brakiem tego kołowrotka do pokazu... Najwyżej zdejme go z kija i udostępnie na ten czas. Ufając, że po pokazie będzie chodził jak wcześniej :D ;) tzn. bez problemowo przyjmą mi go w późniejszym czasie do serwisu i nie przyczepią się, że bawiłem się jego bebechami :) :thumbup:.
Po za tym jeżeli byś chciał mogę bardzo chętne udostępnić cormorana corcasta 6 pif hyper jet S.

Offline RAV93

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 629
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Istnieją ludzie, którzy łowią ryby, i tacy, którz
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #3 dnia: 22.05.2017, 17:15 »
Mogę Ci powieżyć do zabawy Robinson aqustic 😉 Albo multiplikator. Ewentualnie mam Kołowrotek dragona do spoda który trochę żęzi.

Chod-Rig

  • Gość
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #4 dnia: 22.05.2017, 18:20 »
Średni czas konserwacji kołowrotka z dokładnym czyszczeniem każdego elementu to 2h.
Średni koszt przeglądu = ilość łożysk x 15zł.
Zatem nie połowisz nic na zlocie :narybki: a jeszcze trzeba sie zintegrować ;)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #5 dnia: 22.05.2017, 18:48 »
Tak się pięknie składa, że mój Red Arc jeszcze się nie wyczyścił, nie nasmarował i nie złożył :) Czesiek, mogę go zabrać? To znaczy części...


Jeśli masz komplet części (:P) to bierz. Dużo modeli Spro i Ryobi ma tą konstrukcję, więc "co i jak" z udziałem Red Arca, może się wielu osobom przydać.


 
Średni czas konserwacji kołowrotka z dokładnym czyszczeniem każdego elementu to 2h.
Średni koszt przeglądu = ilość łożysk x 15zł.
Zatem nie połowisz nic na zlocie :narybki: a jeszcze trzeba sie zintegrować ;)

Wg takiej wyceny na (przykładowo) Ultegrze, nie zarobisz nic, i stracisz kupę czasu.
Zaś za kołowrotek "no name" na 12 łożyskach (za 80zł) weźmiesz taką kwotę, że głowa mała?
Bez sensu ;) Serwisowanie wycenia się wg złożoności konstrukcji oraz używanych środków smarnych.
2h to kupa czasu. Zwłaszcza jeśli ma się pomocników i nie robi się tego pierwszy raz.
Integracja, to niekoniecznie tylko picie i łowienie, i w sumie nie po to jadę :)
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #6 dnia: 22.05.2017, 18:53 »
Fajna sprawa. Bardzo chętnie popatrze jak "to się robi". Tym bardziej, że nie znam sie na kołowrotkach. Mam daiwe ninja 4012A. Jest nowa (mam ją 2 miesiące) więc nie wymaga serwisu. Lecz jeżeli będzie problem z brakiem tego kołowrotka do pokazu... Najwyżej zdejme go z kija i udostępnie na ten czas. Ufając, że po pokazie będzie chodził jak wcześniej :D ;) tzn. bez problemowo przyjmą mi go w późniejszym czasie do serwisu i nie przyczepią się, że bawiłem się jego bebechami :) :thumbup:.
Po za tym jeżeli byś chciał mogę bardzo chętne udostępnić cormorana corcasta 6 pif hyper jet S.

W życiu bym kołowrotka nie wysłał do "serwisu" :P Widziałem już wielokrotnie co potrafią z nim tam zrobić... :facepalm:
Jeśli nawet jest nowa i nic jej nie dolega, to możemy uzupełnić środek smarny( a tego może być śladowa ilość) i zamknąć.

Co do konstrukcji typu Cormoran, Robinson etc, to raczej je odrzucam, ze względu na niewielką popularność.
Biorę pod uwagę młynki, które często przewijają się na forum, dlatego proponuję Shimano, Ninje, Spro/Ryobi, może jakąś Okumę...
Czesiek

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #7 dnia: 22.05.2017, 18:57 »
Wonski to świetna informacja :thumbup:. Chętnie popatrzę i będę próbował się nauczyć :)
Zbyszek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #8 dnia: 22.05.2017, 19:51 »
Tak się pięknie składa, że mój Red Arc jeszcze się nie wyczyścił, nie nasmarował i nie złożył :) Czesiek, mogę go zabrać? To znaczy części...


Jeśli masz komplet części (:P) to bierz. Dużo modeli Spro i Ryobi ma tą konstrukcję, więc "co i jak" z udziałem Red Arca, może się wielu osobom przydać.

Spakowany ;)
Jacek

Offline kubik63466

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 384
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • mięsiarstwo to nie wędkarstwo
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #9 dnia: 22.05.2017, 20:02 »
Fajna sprawa. Bardzo chętnie popatrze jak "to się robi". Tym bardziej, że nie znam sie na kołowrotkach. Mam daiwe ninja 4012A. Jest nowa (mam ją 2 miesiące) więc nie wymaga serwisu. Lecz jeżeli będzie problem z brakiem tego kołowrotka do pokazu... Najwyżej zdejme go z kija i udostępnie na ten czas. Ufając, że po pokazie będzie chodził jak wcześniej :D ;) tzn. bez problemowo przyjmą mi go w późniejszym czasie do serwisu i nie przyczepią się, że bawiłem się jego bebechami :) :thumbup:.
Po za tym jeżeli byś chciał mogę bardzo chętne udostępnić cormorana corcasta 6 pif hyper jet S.

W życiu bym kołowrotka nie wysłał do "serwisu" :P Widziałem już wielokrotnie co potrafią z nim tam zrobić... :facepalm:
Jeśli nawet jest nowa i nic jej nie dolega, to możemy uzupełnić środek smarny( a tego może być śladowa ilość) i zamknąć.

Co do konstrukcji typu Cormoran, Robinson etc, to raczej je odrzucam, ze względu na niewielką popularność.
Biorę pod uwagę młynki, które często przewijają się na forum, dlatego proponuję Shimano, Ninje, Spro/Ryobi, może jakąś Okumę...

Dobrze. Nigdy nie wysyłałem jeszcze kołowrotków do serwisu. Kije tak i nie narzekałem. Ale skoro mówisz, że bardziej polecasz swój serwis. Będę wysyłał do Ciebie :).
A tak się zapytam. Na kiedy jest zaplanowany ten pokaz ? Przyjeżdżam w piątek rano więc kołowrotek do dyspozycji.

Offline Jarolbn

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #10 dnia: 22.05.2017, 20:04 »
Mam okumę z wolnym biegiem , lat ma dużo i nigdy nie serwisowana , chętnie udostępnię  :) :beer:
Jarek
Batorówka:
Lin - 35 cm
Leszcz - 53 cm
Karp - 54 cm

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #11 dnia: 22.05.2017, 20:07 »

A tak się zapytam. Na kiedy jest zaplanowany ten pokaz ? Przyjeżdżam w piątek rano więc kołowrotek do dyspozycji.

Niestety o to trzeba zapytać włodarzy :P Ja dostałem tylko zielone światło od Luka.
Może w sobotę? Po zawodach?
Czesiek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #12 dnia: 22.05.2017, 20:07 »
Chyba jeszcze mam jakiegoś Aero to mogę Tobie podrzucić :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #13 dnia: 22.05.2017, 20:07 »
Mam okumę z wolnym biegiem , lat ma dużo i nigdy nie serwisowana , chętnie udostępnię  :) :beer:

Jaka? Travertine? Tactic?
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Warsztaty kołowrotkowe na III Zlocie SiG
« Odpowiedź #14 dnia: 22.05.2017, 20:08 »
Chyba jeszcze mam jakiegoś Aero to mogę Tobie podrzucić :)

Takiego małego, "leciwego"? ... :P
Czesiek