Autor Wątek: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)  (Przeczytany 5628 razy)

Offline WarsawAngler

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Kupiłem już kolejne z tej serii. Testowałem podobne browninga (easy speed) i te nie sprawdzały się tak dobrze.

Horizony są z 2 x droższe (12 zł) od Browningów ale warto wybrać te droższe. Latają o wiele lepiej niż konkurencja i nie kołyszą się podczas lotu, dzięki czemu jak pocisk lecą prosto do celu.
Konstrukcja z cienkiego drutu umożliwia łatwe wypłukiwanie zanęty, co wg mnie jest zaletą. Ciężarek u dołu oprócz swoich własności aerodynamicznych jest na tyle blisko koszyka, że tworze zaporę przy nabijaniu zanęty od góry. W koszyczkach browninga (srebrne na zdjęciu) zastosowano kulkę która niestety (przez odległość od koszyka i kształt) pozwala wypadać zanęcie i trudniej o dobre nabicie, szczególnie kiedy chcemy nabijać jedną ręką. Można sobie oczywiście poradzić podpierając zanętę palcami między ciężarkiem a koszykiem ale jest to mało wygodne i zajmuje więcej czasu podczas zasiadki.
Matrix wygrywa również jeżeli chodzi o trwałość konstrukcji. Po 1 sesji nad wodą browning zaczął się odginać, a ołowiana kulka obluzowała się na drucie na którym została odlana. Niby można sobie kulkę z powrotem przesunąć a koszyczek rozprostować ale nie będzie już dobrze wyważony co wpływa na kołysanie się w locie  i zmniejszenie odległości i celności podczas dalekich rzutów. W Matrixach pomimo cienkiego drutu konstrukcja wydaję się bardziej trwała, po kilkudziesięciu rzutach na twarde dno (żwir, kamienie) koszyczki nie były pogięte, a obciążenie nie poluzowało się na drucie.
Kolejną zaletą Horizonów jest czarny kolor. Może niektórzy nie podzielą mojego zdania, ale czasem wydaje mi się że w słoneczny dzień refleksy światła odbijające się od srebrnego nie pomalowanego metalu mogę płoszyć wrażliwą rybę. Lepiej tego unikać dlatego przy budowie zestawów końcowych staram się unikać jasnych kolorów idąc w stronę czarnych lub camou.

Producent przewidział również termokurczliwe opaski na koszyki które mają zapobiec wypadaniu zanęty przy dalekich rzutach. Słyszałem że można je zastąpić grubymi rurkami termokurczliwymi, ale ja nie widzę jednak potrzeby zakładania takich zabezpieczeń ponieważ mocniej dociśnięta zanęta wcale mi się nie obsypywała podczas wyrzutu a koszyk i tak zawsze wracał pusty. Nie koniecznie trzeba mocno wbijać zanętę od góry koszyka. Można po nabiciu złapać koszyk dookoła z małą ilością zanęty na dłoni i zacisnąć go mocno w ręce. Dzięki temu zanęta w środku koszyka jest w miarę luźna, ale nie wypada na około przez grube oczka. Koszyki dzięki swojej budowie (ciężarek w kształcie naboju na dole koszyka) można wygodnie nabijać kciukiem jednej ręki co ułatwia pracę z feederem.

Matrixy występują w 3 wielkościach z czego small jest naprawdę mały a large nie jest bardzo duży jak na największy rozmiar. Waga od 20 do 60 g przy czym do wędki z wyrzutem do 90 g. najlepiej nadawał się nabity koszyk 40 g. Jedyne czego brakuje to agrafka z krętlikiem którą warto dołożyć dodatkowo do zestawu (w browningu jest w zestawie).

Koszyków używałem w zestawie z łącznikami Drennan Quick Change Beads - Mini do których montuje przypon około 30 cm zakończony guru QM1 10-14 mm w zależności od agresywności żerowania ryby i przynęty. Cały zestaw jest bardzo mało plątliwy, a dzięki zastosowaniu krętlika z agrafką który zatrzymuje się na łączniku Drennana możemy szybko wymieniać koszyk na inny rozmiar lub gramaturę.
Z początku używałem zestawu helikopterowego ale ku mojemu zdziwieniu i odczułem gorszych wyników w dalekich rzutach, a helikopter z dłuższym, cieńszym przyponem (ponad 12 cm) plątał się o wiele gorzej niż w przypadku koszyka zamontowanego przed przyponem.

Serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym dalekimi, celnymi rzutami.
Marcin
Feeder Klub Mazowsze

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #1 dnia: 20.12.2016, 00:09 »
Rzadko piszemy o tego typu koszykach. Tym większy plus dla Ciebie :thumbup:
Jacek

Offline WarsawAngler

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #2 dnia: 20.12.2016, 00:25 »
Rzadko piszemy o tego typu koszykach. Tym większy plus dla Ciebie :thumbup:
Dzięki.
Ja niedawno je znalazłem i od razu byłem zdumiony, jaka jest różnica pomiędzy klasycznymi a tymi z dolnym obciążeniem. Planuję jeszcze testować odpowiedniki innych firm, bo okazuje się, iż diabeł tkwi w szczegółach.
Marcin
Feeder Klub Mazowsze

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #3 dnia: 20.12.2016, 04:36 »
Fajna recenzja. Te taśmy są po to, że jak mamy głębsze łowisko to warto je stosować, dla pewności że towar doleci na dno. Poza Matrixami godne uwagi są prestonowskie bullety, podobne właściwości lotne i wykonanie ale minimalnie gorsze jeśli chodzi o celność. Fajnym rozwiązaniem są koszyki typu Preston distance cage feeder/ Trabucco aero distance feeder, latają równie dobrze a biorą więcej towaru na pokład. Jeśli chodzi o właściwości lotne i celność, obecnie bezkonkurencyjne jak dla mnie są Zippla Distance Feeder (mają być dostępne w drapieżniku), dużym ich plusem jest to, że  nadają się na głębsze łowiska i nie trzeba kombinować z owijaniem taśmą.

Za recenzję oczywiście leci :thumbup:

Offline WarsawAngler

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #4 dnia: 20.12.2016, 07:59 »
Fajna recenzja. Te taśmy są po to, że jak mamy głębsze łowisko to warto je stosować, dla pewności że towar doleci na dno. Poza Matrixami godne uwagi są prestonowskie bullety, podobne właściwości lotne i wykonanie ale minimalnie gorsze jeśli chodzi o celność. Fajnym rozwiązaniem są koszyki typu Preston distance cage feeder/ Trabucco aero distance feeder, latają równie dobrze a biorą więcej towaru na pokład. Jeśli chodzi o właściwości lotne i celność, obecnie bezkonkurencyjne jak dla mnie są Zippla Distance Feeder (mają być dostępne w drapieżniku), dużym ich plusem jest to, że  nadają się na głębsze łowiska i nie trzeba kombinować z owijaniem taśmą.

Za recenzję oczywiście leci :thumbup:
Dzięki.
Na pewno będę sprawdzał te modele po kolei i czekam na te zipple.
Marcin
Feeder Klub Mazowsze

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 853
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #5 dnia: 20.12.2016, 08:14 »
Ciekawy opis produktu. W sezonie 2017 kupię takie i będę ćwiczył na zalewie. Marcin możesz wstawić fotkę zestawu który zastosowałeś ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #6 dnia: 20.12.2016, 09:27 »
Dobry tekst! :thumbup:
Lucjan

Offline WarsawAngler

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #7 dnia: 20.12.2016, 10:53 »
Dobry tekst! :thumbup:
Dzięki.
Marcin
Feeder Klub Mazowsze

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #8 dnia: 21.12.2016, 22:00 »
Producent przewidział również termokurczliwe opaski na koszyki które mają zapobiec wypadaniu zanęty przy dalekich rzutach. Słyszałem że można je zastąpić grubymi rurkami termokurczliwymi, ale ja nie widzę jednak potrzeby zakładania takich zabezpieczeń ponieważ mocniej dociśnięta zanęta wcale mi się nie obsypywała podczas wyrzutu a koszyk i tak zawsze wracał pusty.

Z mojej strony mogę zaproponować coś w zastępstwie opasek termo. Jest to po prostu odcinek dętki rowerowej, uciętej na odpowiednią długość, naciągniętej na koszyk. Dzięki takiemu zabiegowi, możemy w każdym momencie reagować na czas wypłukiwania się towaru w zależności od nurtu (w rzekach) i głębokości łowiska, docinając dętkę na całą powierzchnię koszyka, jej połowę, 1/3 dł. itd. Łowiąc w silnym nurcie, dodatkowo możemy denko koszyka przełożyć na jego górną część, dolną zostawiając otwartą - coś na wzór "trumienek" Koruma.

Krótka galeria:







Korum river feeder...



...i moje pseudo-korumy





Zapomniałbym, Warsaw - :thumbup: za dobrą recenzję!
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #9 dnia: 22.12.2016, 17:07 »
Fishunter1990, proste jest najlepsze!  :thumbup:

Offline ps

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Paweł

ProBono

  • Gość
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #11 dnia: 22.12.2016, 19:05 »
Wracając do tematu latających koszyków, jestem ciekaw jakby się sprawdził ten rodzaj i porducent:



Koszyk JVS VOERKORF FEEDER występuje w gramaturach:
45 g za 8,05 zł szt.
55 g za 9,80 zł szt.
75 g za 10,50 zł szt.
Ciekawe jak latają, bo konkretnie wyglądają.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #12 dnia: 23.12.2016, 21:43 »
Jestem pewien, że latają dobrze, widać, że przemyślana konstrukcja. Ciężarek jest odsunięty od koszyka, zanęta ma jak się wydostać, musi być dobrze wyważony...

A tak konstruuje koszyki polski producent. Trochę mam zastrzeżenia do takiego patentu...

Lucjan

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #13 dnia: 23.12.2016, 22:27 »
Jestem pewien, że latają dobrze, widać, że przemyślana konstrukcja. Ciężarek jest odsunięty od koszyka, zanęta ma jak się wydostać, musi być dobrze wyważony...

A tak konstruuje koszyki polski producent. Trochę mam zastrzeżenia do takiego patentu...


Te jvs fajne ale te  naszego producenta, to faktycznie nieporozumienie samo mocowanie z boku, do tego kształt obciążenia. Na pewno nie ma to korzystnego wpływu na odległość i celność jak i samą stabilność w locie tego wynalazku.  Chociaż kostal ma  bardzo fajnego bulleta w ofercie.

Offline sebo6050

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 2
Odp: Koszyki Matrix Horizon (porównanie z Browning Easy Speed)
« Odpowiedź #14 dnia: 16.01.2017, 17:55 »
Mogę również zaproponować koszyki ular

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka