Autor Wątek: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?  (Przeczytany 7640 razy)

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« dnia: 04.12.2018, 14:57 »
Interesuje mnie Wasze zdanie na temat kolorów żyłek. Czy mają znaczenie? Dlaczego żyłki matchowe są na ogół ciemne?


Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.12.2018, 15:30 »
Bo ma być niby taka "naturalna".
Ja np używam żyłki czerwonej i ta żyłka ma dla mnie jedną fenomenalną właściwość - w nocy wystarczy troszkę światła żeby wiedzieć w którym kierunku jest ryba. Poza tym czerwony kolor najszybciej "ginie" pod wodą.
JKarp

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.12.2018, 23:25 »
Myślę, że trudno to stwierdzić. Niby niektórzy z nas wierzą, że np. fluorocarbon jest mniej widoczny i przez to może zapewnić lepsze brania. Doświadczenia znad wody zdają się pokazywać, że jednak te kolory chyba nie mają znaczenia. Spinningujemy przeróżnymi jaskrawymi plecionkami; łowimy na grunt i spławik, stosując żyłki białe, szare, zielone, brązowe, czerwone. Kiedyś skutecznie karpiowałem, używając mlecznobiałej żyłki. Nikt raczej nie będzie w stanie zaryzykować stwierdzenia, że na dany kolor żyłki efekty są lepsze/gorsze.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #3 dnia: 04.12.2018, 23:52 »
Masz Racje Mateo, niby żyłkę i ledcore Leadera powinno dobierać sie do dna zbiornika w którym łowimy, tymczasem ja np. najlepsze efekty miałem na niebieską żyłkę Prestona Reflo Power, a przypony z fluorocarbonu miały tylko tą zaletężze są sztywniejsze. Oczywiście, każdy pewnie będzie miał inne zdanie na ten temat, nie raz i nie dwa byłem świadkiem dyskusji nad wodą, że tylko kolor camo lub zielona a tym czasem facet co przyszedł z teleskopem kupionym jeszcze  za 20 lub 30 zł, zwanym dumnie Okuma i żyłką białą jak śnieg ciągnął leszcze po 60 cm jeden po drugim, tymczasem znawca kolorów siedział bez rybki. Pewnie dużo w tym wszystkim reklamy, i najzwyczajniejszego marketingu firm produkujących żyłki, bo całkiem inaczej brzmi: żyłka wędkarska a żyłka feederowa lub do methody.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.12.2018, 00:28 »
I Dlaczego żyłki matchowe są na ogół ciemne?
To taki pic na wodę, niby są ciemne, żeby były cięższe i przez to łatwiej zatapialne.

Co do koloru żyłki główniej nie zauważyłem negatywnego wpływu na brania. Na rynku są żyłki matchowe/feederowew o odcieniu Fluo Pomarańczy.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #5 dnia: 05.12.2018, 09:54 »

Proponuję obejrzeć zestawy jakie prezentuje Lee Kerry. Szczególnie to co mówi przy omawianiu koszyka przelotowego. Krótki przypon na końcu bo to na nim właśnie koncentruje się ryba.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.12.2018, 23:14 »
Witam .Ja łowię na fluo ponieważ dużo wędkuję w nocy i jakoś rybom to nie przeszkadza.Oczywiście w ciągu dnia też fluo i spoko jest. :)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #7 dnia: 29.03.2020, 12:24 »
Podepnę się pod wątek. Mam pytania:
1. Podczas łowienia na spławik oraz feeder (klasyk, metoda) latem lepiej jest używać żyłki przezroczystej czy koloru brązowego (żyłka główna oraz przypon)?
2. Podczas łowienia na spławik oraz feeder (klasyk) zimą lepiej jest używać żyłki przezroczystej czy koloru brązowego (żyłka główna oraz przypon)?
Marcin

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #8 dnia: 29.03.2020, 12:58 »

  Uważam, że kolor żyłki nie ma znaczenia w połowach spławikowych jak i gruntowych.  Osobiście używam żyłek ciemnych - łowię z gruntu - ale tylko dlatego, że takie kolory jak zielony, oliwkowy brązowy czy czarny podobają mi się osobiście.  To samo dotyczy przyponów.  Każdy lubi coś innego...  Oczywiście firmy wędkarskie prześcigają się tworzeniu żyłek wtapiających się w dane łowisko, w rodzaj dna...  Chodzi o nadanie żyłce kamuflażu aby wtopiła się w dno.  Uważam, że to chwyt reklamowy jak jeden z wielu. Bo gdy żyłka będzie widoczna to odstraszy, spłoszy rybę...  bla, bla, bla... Według mnie to jest to mit.

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #9 dnia: 29.03.2020, 13:13 »
Ja powiem tylko tak - methodowe przynęty produkowane są w jaskrawych kolorach tęczy, bo zakłada się, że takie właśnie ryby interesują i ściągają do siebie... To skoro 10 milimetrowa kulka fluo-oczojebna wabi rybę to jak 0.2 milimetrowa żyłka fluo miałaby je płoszyć?

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 924
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #10 dnia: 29.03.2020, 13:20 »
Ciekawy temat.
Sam nie wiem jak do końca jest.
Spotykam wielu wędkarzy co łowią na przeróżne kolory a i teorii mają mnóstwo.

Z moich doświadczeń co najmniej w 3 sytuacjach kolory odgrywały znaczenie (razem z grubością żyłki w parze):
- połów z gruntu i na przepływankę na czystych odcinach rzek a szczególnie rzeczek,
- połów na spławik na mini stawkach polnych/leśnych itp.
- przy łowieniu karpi z powierzchni.
;)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #11 dnia: 29.03.2020, 15:38 »
Czyli lepiej zaopatrzyć się w żyłkę brązową czy przezroczystą? ;)
Marcin

Offline grzegorz600

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Holandia Nord Holland Venhuizen
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #12 dnia: 29.03.2020, 15:56 »
Niby nie ma znaczenia tak mówi większość.
Ale ja zawsze używam żyłkę  ciemną do gruntu, najwazniejsze  to nastawienie.
Tak samo jak w spuningu  kolor przynęty jest najważniejszy dla wędkarza, chodzi głównie o nastawienie.To po fachowemu.
Osobiście myślę że  ma bo niby dlaczego jest  w metodzie i w spuningu tyle kolorów? Skoro ryby rozpoznają  kolory to logiczne że żyłka  fluo jest bardziej widoczna i podejrzliwia  od ciemnej albo przezroczystej.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #13 dnia: 29.03.2020, 15:58 »
Tench z całym szacunkiem dla Ciebie ale uważasz że wyczynowcy to idioci i zamiast łowić na przyponówkę 0,14 dla zabawy zakładają 0.064 lub 0,08 na zestaw do tyczki :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolor żyłki - czy ma znaczenie?
« Odpowiedź #14 dnia: 29.03.2020, 16:27 »
niby dlaczego jest  w metodzie i w spuningu tyle kolorów?

Dla wędkarzy ;) Czym większa paleta kolorów, tym większa szansa dla producenta i sprzedawcy, że wędkarze kupią różne kolory przynęt z danej serii celem ich przetestowania, czy się one im sprawdzą w ich codziennym wędkowaniu na danej wodzie, tak jak kolor X :D
Z drugiej strony jakoś dziwnym trafem z czasem niektóre przynęty o danym kolorze przestają być łowne w danym zbiorniku i dalej się szuka świętego graala. Dlatego wędkarze zawsze będą w temacie kolorów toczyć dyskusję w stylu tej, co było pierwsze jajko, czy kura, przy uciesze sprzedawców i producentów.