Autor Wątek: Długość włosa  (Przeczytany 17359 razy)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #15 dnia: 04.07.2016, 22:22 »
Nie tylko długość włosa ma znaczenie.
W niedzielę, jak miałem masę pustych brań i dużą ilość spinek, lekarstwem na całe zło było (za radą Krzysia (Ściągacza)) zastosowanie miękkiej przynęty.
Skończyły się szarpnięcia i zaczęły zacięte brania, a rybki w 100% wyszły na brzeg.
Marcin

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #16 dnia: 05.07.2016, 00:01 »
Jak ryby biorą zdecydowanie i głębiej zasysają przynętę, to i pewnie spinek jest mniej, bo ryby się głębiej zacinają. Ale ja ostatnio łowiłem na krótki włos, taki ze 3 mm i miałem 3 spinki na 10 ryb, a potem zmieniłem przypon na taki z długim włosem i zaciąłem 7 brań i wszystkie ryby wylądowały na brzegu. Jedna wyprawa czy dwie to za mało, żeby stanowczo powiedzieć, jaka długość włosa jest lepsza, ale będę testował dalej dłuższe  przypony i włosy. W wędkarstwie jest tyle zmiennych, że trudno coś wyrokować na 100%, ale ja będę się skłaniał do dłuższego włosa. W niedzielę kolejny wypad na ryby, zawiązałem sobie kilka przyponów, takich jak dawałem zdjęcie kilka postów wyżej i napiszę jakie efekty miałem.   
Paweł

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #17 dnia: 05.07.2016, 00:14 »
:thumbup:
Pozdrawiam
Mateusz

Offline maniek9926

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Graviora manent!
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #18 dnia: 05.07.2016, 05:11 »
Długość włosa to nie wszystko jeżeli jest zle dobrany rozmiar przynęty do haczyka to jaki włos by nie był spinki będą. Ja jeżeli mam owe spinki to zmieniam wielkość haka nie długość włosa i zawsze to działa. Długość włosa zawsze dostosowuje do przynęty w taki sposób aby nie zaczepiala o grot haka i swobodnie sie poruszała.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #19 dnia: 05.07.2016, 06:56 »
Dobór haka to podstawa,  od tego trzeba zacząć.  Ja dobieramy raczej standardowo przynęta 8 mm hak nr 12, przynęta 10 mm hak nr  10, kulka 12 mm hak nr 8.  Maniek 9926 a Ty jakie rozmiary stosujesz?
Paweł

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #20 dnia: 05.07.2016, 09:15 »
W takim razie ja używam wielkich haków. Dobieram haczyk tak, aby odstęp od grotu do trzonka haczyka nie był większy niż średnica przynęty. Wychodzi mi do przynęty 8 mm haczyk 10, do 10 mm haczyk 8 itd. Zależy też od haczyka.

Jeśli chodzi o włos, to stosuję raczej krótkie - takie, żeby można było przepchnąć quick stopa bez jakiegoś wielkiego luzu. Rzadko mam spinki.
Marcin

Offline maniek9926

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Graviora manent!
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #21 dnia: 05.07.2016, 17:01 »
Do przynęt 8 mm używam haków 12, 14 do 10 mm - 10,8. Wszystko tez zależy od sposobu założenia np dumbelsa we wzdłuż czy w poprzek. 8 mm dumbelsy montuje wzdłuż na pushstopie nawet z hakami 16 .

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #22 dnia: 05.07.2016, 18:01 »
Jeżeli macie mniejsze haki, to aby zacinały lepiej trzeba włos wydłużyć. Przynęta powinna luźno wisieć na włosie, nie dotykać raczej haka. Problemem przy małych przynętach z dużym hakiem może być spinka spowodowana przez to, że mała ryba nie ma jak połknąć haka.

Można sobie zrobić próbę, i położyć przynętę z hakiem na ręce, i przesuwać. Hak powinien mieć możliwość penetracji skóry. Jak przynęta będzie za duża, przerwa zbyt mała, to wtedy się wbijać nie będzie.

Ja dzisiaj złowiłem płoć 30 cm na hak nr 6 z pelletem 14 mm który był oddalony z 10 mm od haka. Jak ona to zrobiła to nie wiem :o
Lucjan

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #23 dnia: 05.07.2016, 18:31 »
Ja też tak robię że na ręce próbuje czy się hak zaczepia dobry test,  a co do tej płoci to musiał jej bardzo ten pellet smakować,  można wiedzieć jaki to pellet?
Paweł

Offline maniek9926

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Graviora manent!
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #24 dnia: 05.07.2016, 19:01 »
Mi kiedyś zapiął sie lin na hak 4 i kulkę 22 mm hehe

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #25 dnia: 05.07.2016, 21:33 »
Powiedzcie, czy używacie rurek silikonowych do przytrzymania włosa, zarówno dłuższego jak i krótszego?

Czy wg Was jest to zbędny dodatek czy jednak wpływa na pozycjonowanie haka?

Tutaj jest krótka wzmianka o tym ale chciałem poznać jeszcze spostrzeżenia innych.

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3930.msg116525#msg116525

Ja takie wężyki stosuje i naciągam prawie do początku kolanka, czy to błąd?

Brania co prawda są i to skuteczne ale może się okazać, że bez tego dodatku będzie lepiej.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #26 dnia: 05.07.2016, 21:38 »
Stosuję. Jest to dość dobry patent na pozycjonowanie,i ochronę włosa. Ale po pewnym poście Mateo? Pomyślałem nad jego słowy.
I ma chyba sporo racji. Ograniczony ruch włosa i przynęty. Może mieć spory wpływ na zacięcie. Jeszcze tego nie zrobiłem. Ale mam zamiar podzielić przypony na z (rurką) i bez. I zapamiętać skuteczność.
Arek

Offline maniek9926

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Graviora manent!
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #27 dnia: 05.07.2016, 21:56 »
Powiedzcie, czy używacie rurek silikonowych do przytrzymania włosa, zarówno dłuższego jak i krótszego?

Czy wg Was jest to zbędny dodatek czy jednak wpływa na pozycjonowanie haka?

Tutaj jest krótka wzmianka o tym ale chciałem poznać jeszcze spostrzeżenia innych.

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3930.msg116525#msg116525

Ja takie wężyki stosuje i naciągam prawie do początku kolanka, czy to błąd?

Brania co prawda są i to skuteczne ale może się okazać, że bez tego dodatku będzie lepiej.

Ja korzystam. Można bardzo fajnie dostosować optymalne ustawinie przynęty. Ale uważam też i zdecydowanie zauważyłem ze lepsze brania i lepiej zacięte ryby mam na przyponach z cienkiej plecionki,używam taniej plecionki jaxona 0,14 i nie narzekam. Nie zerwała i nie rozwiązała sie ani razu. Polecam spróbować ale obowiązkowo zastosujcie pozycjoner na kolanku haka do ustawienia włosa

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #28 dnia: 05.07.2016, 22:23 »
Odnośnie rozmiarów haczyków...
Do przynęt 8-10 mm używam nr 14, zaś do 12 mm nr 12. Trzeba jednak dodać, że w przypadku haczyków QM1, które najczęściej stosuję, ich wielkości odpowiadają haczykom o nr większym. Warto też rozgraniczyć czy łowi się na pellety (dubmellsy), czy też kulki, których objętość jest przy tym samym rozmiarze o wiele większa.

Długość włosa bezsprzecznie ma znaczenie.
Śledziłem sporo dyskusji na ten temat na zagranicznych forach. Niektórzy łowcy stosują np. bardzo krótkie włosy przy połowie leszczy, zaś dłuższe przy połowie karpi.
Z kolei w jednym ze swoich filmów Andy Findlay wspomina, że stosuje jak najkrótsze włosy przy połowie karpi właśnie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Długość włosa
« Odpowiedź #29 dnia: 05.07.2016, 22:27 »
Długość włosa bezsprzecznie ma znaczenie.
Śledziłem sporo dyskusji na ten temat na zagranicznych forach. Niektórzy łowcy stosują np. bardzo krótkie włosy przy połowie leszczy, zaś dłuższe przy połowie karpi.
Z kolei w jednym ze swoich filmów Andy Findlay wspomina, że stosuje jak najkrótsze włosy przy połowie karpi właśnie.

Można powiedzieć, że ilu wędkarzy, tyle zdań i sposobów. Jak dla mnie, to warto sprawdzać sposoby innych wędkarzy, zasłyszane lub przeczytane w internecie, porównując je ze swoimi.
Marcin