Autor Wątek: Plecionka do feedera  (Przeczytany 93648 razy)

Offline fkuzi555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #180 dnia: 06.12.2019, 19:20 »
Hej :) Szybkie pytanko. Łowisko o głębokości do 3m, bardzo chimeryczne leszcze łowione z odległości do 35m.  Wielkość ryb to ok 150-300pkt

Żyłka czy plećka?

Kije - flagman castmaster 2,7m oraz w planie shermany albo inspirony 3,3m jeśli to ma znaczenie :)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #181 dnia: 06.12.2019, 21:10 »
Na taką odległość nie musisz mieć plecionki.
Marcin

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #182 dnia: 06.12.2019, 21:28 »
Walter Thomas łowi często zawodniczo na plecionki nawet na krótkich dystansach. Ma jednak bardzo miękkie kije wysokiej klasy.
Tomek

Offline fkuzi555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #183 dnia: 06.12.2019, 21:30 »
Kiedyś mam nadzieję dorobię się kijów z wyższej półki, niż mam obecnie :) przyszły rok i 2021 muszę obgonić tym, co mam ;)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #184 dnia: 07.12.2019, 03:50 »
Ok, też mam do was Panowie 2 pytania, które nasuneły mi się po obejrzeniu ostatnio tego filmu z Natura Fishing.


W pewnym momencie, pod koniec filmu Mateusz tłumaczy, że łowi na 80 metrach, używa żyłki 0,26mm, koszyczek Drennana 35 gram i szczytowki 3,5 Oz.

1) jak się ma żyłka w takim razie do plecionki, czy zawsze plecionka jest musem na dystansach? Tutaj widać, że świetnie mu szło z żyłka....
2) szczytówka 3,5 Oz i podajnik 35 gram? Jest fizycznie możliwość naciągnąć szczytówkę tak mała gramaturą i to jeszcze z takiej odległości?
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #185 dnia: 07.12.2019, 08:22 »
Azymut, na tej wodzie nie wolno używać plecionki, to chyba jedyny powód użycia żyłki na takim dystansie.
Artur

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #186 dnia: 07.12.2019, 09:34 »
Plecionka w feederze nie jest musem przy dalszych dystansach. Przy łowieniu karpi często lepiej sprawdza się żyłka bo posiada dobrą rozciągliwość  przez co łagodzi zrywy ryby i wybacza błędy wędkarza.  Niestety  ta rozciągliwość powoduje że delikatne brania są z dużej odległości słabo widoczne lub wcale.  Wtedy swoje zalety pokazuje plecionka. Coś za coś.

Przeglądając ten wątek zauważyłem że wielu kolegów myli oznaczenie plecionki z jej nominalna średnicą. Oznaczenie plecionki np #0,6 PE  oznacza średnicę O,138mm i wytrzymałość ok 14LB.  Jest to tzw klasyfikacja japońska.  Oczywiście producenci cyganią ile wlezie  i rzeczywista średnica jest zazwyczaj dużo większa a wytrzymałość mniejsza.  Niektórzy wręcz podają wytrzymałość maksymalną , czasem średnią. Np YGK Egi Metal  WX4  #0,8PE ma na pudełku napisane 14lb Max.  za to grubość jest zbliżona do 0,14mm co zresztą niełatwo zmierzyć ze względu na miękkość plecionki.
Wiesiek

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #187 dnia: 07.12.2019, 11:08 »
Plecionka w feederze nie jest musem przy dalszych dystansach. Przy łowieniu karpi często lepiej sprawdza się żyłka bo posiada dobrą rozciągliwość  przez co łagodzi zrywy ryby i wybacza błędy wędkarza.  Niestety  ta rozciągliwość powoduje że delikatne brania są z dużej odległości słabo widoczne lub wcale.  Wtedy swoje zalety pokazuje plecionka. Coś za coś.

Przeglądając ten wątek zauważyłem że wielu kolegów myli oznaczenie plecionki z jej nominalna średnicą. Oznaczenie plecionki np #0,6 PE  oznacza średnicę O,138mm i wytrzymałość ok 14LB.  Jest to tzw klasyfikacja japońska.  Oczywiście producenci cyganią ile wlezie  i rzeczywista średnica jest zazwyczaj dużo większa a wytrzymałość mniejsza.  Niektórzy wręcz podają wytrzymałość maksymalną , czasem średnią. Np YGK Egi Metal  WX4  #0,8PE ma na pudełku napisane 14lb Max.  za to grubość jest zbliżona do 0,14mm co zresztą niełatwo zmierzyć ze względu na miękkość plecionki.
Są jeszcze jedne plecionki made in Japan, które mieszają w tej klasyfikacji. Co śmieszne mają oznaczenia PE i nasze mm np.0.5pe i na opakowaniu 0.05mm i jest to naprawdę pajęczyna. Zazwyczaj nie mają też super imponującej wytrzymałości podanej lb lub kg. W drugą stronę mieszają jankesi gdzie ich 0.5pe to już sznur. Dlatego lepszym wyznacznikiem jest moc linki.

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 229
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #188 dnia: 07.12.2019, 11:13 »
Jako, że raz tylko łowiłem na plecionkę na dużej zaporówce, ale drażnił mnie szum plecionki, mam pytanko.
Plecionka 0,1 ze strzałówką 0.3, kontra żyłka 0,23 ze strzałówką 0,3.
Jak to się ma do osiąganego dystansu.
Zdaję sobie sprawę, że przy dystansie ponad 80 metrów plecionka na drobnicę będzie lepsza, ale chodzi mi o osiągane odległości.
Paweł.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #189 dnia: 07.12.2019, 11:14 »
A po co uzywać plecionki przy łowieniu karpi z rzutu? Mija się to z celem i generuje więcej problemów niż pożytku.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #190 dnia: 07.12.2019, 11:52 »
Jako, że raz tylko łowiłem na plecionkę na dużej zaporówce, ale drażnił mnie szum plecionki, mam pytanko.
Plecionka 0,1 ze strzałówką 0.3, kontra żyłka 0,23 ze strzałówką 0,3.
Jak to się ma do osiąganego dystansu.
Zdaję sobie sprawę, że przy dystansie ponad 80 metrów plecionka na drobnicę będzie lepsza, ale chodzi mi o osiągane odległości.
Plecionka da nam te kilka metrów w porównaniu do żyłki i też łatwiej nią taki dystans osiągnąć. Dobre polecionki też nie szumią.

Jeszcze na temat plecionek. Ostatnio pojawiła się ciekawostka u nas praktycznie niedostępna. Japońce wymyślili specjalny rodzaj linki do castingu. Jest to miks plecionki z fluorocarbonem w otulinie silikonowej (4 włokna plecionki, 4 fc + otulina silikonu). Nie ma to nic wspólnego z nanofilem. Moim zdaniem będzie to świetna sprawa do feedera.

Na początku roku kumpel mi sprowadzi ten wynalazek a konkretnie Duel Armored F+.



Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #191 dnia: 07.12.2019, 14:50 »
Niezły wynalazek :o
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #192 dnia: 07.12.2019, 15:03 »
Z tego co widzę, to dostępna nawet na olx.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #193 dnia: 07.12.2019, 16:34 »
Ciekawe co producent ma na myśli podając wytrzymałość Max kg czy Max lb ??   Chyba znaczy to "nie więcej niż" ale jesli tak to może być i 1kg bo to także nie jest więcej niż np podane 6 kg Max.   Bałagan i tyle.  A jeśli pomierzyć wytrzymałość (bez węzła żeby nie było wątpliwości)  dynamometrem to dopiero jest ubaw.  Plecionki takie same, tej samej firmy mają różną wytrzymałość , a różnica bywa 20-30%,  a nawet więcej.
Wiesiek

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80