Autor Wątek: Plecionka do feedera  (Przeczytany 92481 razy)

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Plecionka do feedera
« dnia: 03.01.2016, 20:18 »
Witam, chciałbym usłyszeć wasze opinie na temat plecionki do feedera, jakich używacie i na jakich wodach? Jeśli był już taki post, to proszę usunąć.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #1 dnia: 03.01.2016, 20:43 »
Ja używam plecionki Prestona Reflo Braidcast o średnicy 0,08 mm, oczywiście z przyponem strzałowym wykonanym z żyłki. Jest to plecionka tonąca, znakomicie sprawdzająca się przy pogodzie bezwietrznej lub z lekkim wiatrem.
Pozdrawiam
Andrzej Lisowski

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #2 dnia: 03.01.2016, 21:07 »
Ja zwykle unikałem plecionek do łowienia z gruntu, bo nie znalazłem takiej, która tonęłaby równie dobrze, jak żyłka.
Ale też mogę nie być na bieżąco z wieloma nowościami. W pewnym stopniu przeniosłem swoje doświadczenia z wędkarstwa karpiowego (a tam, jeśli to  nie było konieczne, unikałem plecionek) do feedera, i pewnie stąd zawsze używam żyłki.

Trochę było w innych wątkach, ale wątku o stricte taki tytule chyba nie było, więc myślę, że dobrze, aby wątek pozostał.

Poniżej podaję wyszukane na forum:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2577.msg69864#msg69864
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=861.msg18749#msg18749
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=224.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2903.0
Pozdrawiam
Mateusz

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #3 dnia: 03.01.2016, 21:09 »
0.08 - trochę cienko. Nie szkoda wszystko tracić w razie zaczepu koszykiem? Mateo, pewnie łowiłeś niedaleko więc zrezygnowałeś z plecionki. Przy łowieniu daleko nie widzę alternatywy dla plećki.

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #4 dnia: 03.01.2016, 21:14 »
0.08-trochę cienko. Nie szkoda wszystko tracić w razie zaczepu koszykiem?Mateo, pewnie łowiłeś niedaleko więc zrezygnowałeś z plecionki.Przy łowieniu daleko nie widzę alternatywy dla plećki.
To będzie jakieś 5 kg wytrzymałości, więc raczej zapas mocy by wyciąć zielsko jest - ofc 5 kg na węźle.

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #5 dnia: 03.01.2016, 22:11 »
Plecionka nie może być najsłabszym elementem zestawu. Dlatego stosuję do niej żyłkę strzałową Reflo Braid Cast Tapered Mono Leader. Ma ona postać stożka o średnicy przy koszyku około 0,3 mm a przy połączeniu z plecionką 0,18 mm. Tak zestrojony zestaw, i dodatkowo wyregulowany prawidłowo hamulec kołowrotka, pozwala wyholować naprawdę duże i waleczne ryby (co sprawdziłem często startując w zawodach karpiowych method fedeer). Odległość na której łowię ma znaczenie drugorzędne, podstawowym kryterium wyboru takiego zestawu są delikatne brania. Nie zawsze karpie i inne duże ryby ściągają wędki z uchwytów ;)
Andrzej Lisowski

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #6 dnia: 03.01.2016, 22:12 »
Alisowski właśnie myślałem o plecionce Prestona, ale myślę jeszcze o plecionce Matrix. Dodam, że chcę je testować na rzece i nie będę dawał przyponu strzałowego z żyłki. Powiedz czy Prestona używasz na wodzie stojącej czy na uciągu?
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #7 dnia: 03.01.2016, 22:24 »
Alisowski, czy zdarzyło Ci się ściąć klips kołowrotka używając plecionki podczas zarzucania?

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #8 dnia: 03.01.2016, 22:28 »
Ja stosowałem plecionkę na wodach stojących. Przemyśl jednak stosowanie przyponu strzałowego. Służy on naprawdę do lepszego amortyzowania odjazdów ryby w końcowym etapie holu. Stosowanie samej plecionki, która jest nierozciągliwa, powoduje częste wyrywanie haczyka z pyska ryby, oraz bardzo często dotkliwe jej ranienie. W przypadku kiedy ryby są bardzo ostrożne, zastosuj przypon z fluorokarbonu - na pewno zauważysz różnicę w ilości brań. Pozdrawiam.
Andrzej Lisowski

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #9 dnia: 03.01.2016, 22:31 »
Mateo, pewnie łowiłeś niedaleko więc zrezygnowałeś z plecionki. Przy łowieniu daleko nie widzę alternatywy dla plećki.
Bardzo różnie. Choć głównie dalej niż bliżej. Na elektrowni zdarzało się po 400 metrów wozić zestawy. Wiadomo, że na dużej odległości kontakt z zestawem i rybą jest gorszy w przypadku żyłki. Ale i tak branie jest samozacięciem, więc o rejestrację nie należy się tak bardzo martwić. Gorzej jest, kiedy plecionka nie siądzie dobrze na dnie i po kilkunastu godzinach zbiera przeróżne płynące w wodzie syfki.
Znam jednak karpiarzy, którzy z powodzeniem stosują plecionki. Ja akurat nie miałem nigdy przekonania, bo widziałem nieraz, jak niektórzy męczyli się z unoszącymi się w wodzie plecionkami. Ostatnio kolega silnik spalił w modelu, bo zapomniał, że plecionka tak szybko się nie zatopi i nie zrobił łódką należytego odstępu w drodze powrotnej.
Najdalsze wywózki uskuteczniałem na Rybniku właśnie. I na Rzeczycach. Tam zdarzało się po 300 metrów. Ze znanych mi krapiarzy, z którymi osobiście wędkowałem na zasiadkach na tych wodach nikt nie używał plecionek. Ale widziałem takich, którzy używali.
Dyskusje na temat żyłka vs plecionka wśród karpiarzy trwają od dawna. To chyba tak samo, jak z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Myślę, że w wędkarstwie ciężko o pewniki. Zawsze trzeba zachować pewną pokorę wobec naszych metod. Ja nie odważyłbym się napisać, że przy łowieniu karpi na dużych odległościach nie ma alternatywy dla plecionki. Podważyłbym w ten sposób zasadność stosowania żyłek na dużych odległościach przez wielu znamienitych karpiarzy, których miałem okazję poznać. Uważam, że skoro zdania są podzielone, to najlepiej, żeby każdy stosował to, do czego ma przekonanie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #10 dnia: 03.01.2016, 22:31 »
Alisowski,  czy zdarzyło Ci się zciąć klips kołowrotka używając plecionki podczas zarzucania?
Nie miałem takiego przypadku, w szpulach które ja stosuję, plecionkę do klipsa zaczepia się od góry, co uniemożliwia jego ścięcie :)
Andrzej Lisowski

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #11 dnia: 03.01.2016, 22:39 »
Oczywiście łowię ze strzałówką, ale ja miałem przygodę ze ściętym klipsem gdy poznawałem strukturę dna ołowianym 70 g ciężarkiem bez strzałówki. Rosjanie łowią często bez strzałówki, za to z 7-10 cm kawałkiem feedergum. Jakie to kołowrotki?
Do Mateo - ja mam cały czas na myśli klasyczny feeder nie karpiówki :)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #12 dnia: 03.01.2016, 23:20 »
To ja znowu bardziej pod kątem karpiowania pisałem. Faktem jest, że na wielkich odległościach przy żyłce nawet samozacięcie karpia to może nie być odjazd. Ale to już wędkujący karpiarz na danej wodzie jest tego świadomy. Ja łowiąc na elektrowni, na dużych odległościach, wiedziałem, że nieraz kilka piknięć to już jest ryba na haku. Jak się wywiezie na odległość 300-400 metrów, to rozciągliwość żyłki jest naprawdę spora!
Jeśli chodzi o łowienie na metodę, to tutaj również mamy do czynienia z samozacięciem i jeśli łowimy gł. karpie, to wystarczy żyłka.

Jeśli jednak łowimy klasycznym feederem z koszyczkiem na dużej odległości, to tutaj rzeczywiście zastosowanie plecionki lub specjalnej żyłki o małej rozciągliwości może mieć wielki wpływ na wyniki. To bez wątpienia.
Chyba dwa sezony temu robiłem takie właśnie testy i pokazywałem to początkującemu koledze, żeby zobaczył jaka jest różnica w rejestracji brań na żyłce i plecionce. Łowiliśmy wtedy leszcze i płocie.
Testowałem też żyłkę Prestona Direct Mono. Nie wiem czy jeszcze jest produkowana. Również różnica była bardzo zauważalna.

W sumie to Artur nie sprecyzował czy chodzi mu o feedera klasycznego, czy też o metodę.
Ja chyba a priori założyłem, że chodzi mu o metodę :) Bo tu większość o metodzie rozmawia :D
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #13 dnia: 03.01.2016, 23:27 »
Ja bym używał strzałówki, bo to zawsze bezpieczniejsze. Przy samej plećce łatwo o uszkodzenie szczytówki przy zarzucie lub o zerwanie zestawu, bo cienkie plecionki łatwo pękają. Przy Metodzie można używać fluorocabonu jako strzałówki, zaś podajnik zbroić z amortyzatorem. 
Lucjan

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #14 dnia: 04.01.2016, 09:57 »
Chodzi mi o klasyczny feeder na rzece.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki